24.1.2019

Kladno i Karlovarsko se „protrápilo" do Final Four Českého poháru mužů 2018/2019

Dnešní čtvrtfinálové odvety rozhodly o složení Final Four Českého poháru mužů 2018/19. Zatímco postup Českých Budějovic a Liberce se rodil hladce, Karlovarsko a Kladno se hodně nadřelo.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VOLEJBAL BRNO

K odvetnému utkání 4. kola Českého poháru přivezl do Sportovní haly v Českých Budějovicích své hráče Ondřej Marek, trenér volejbalistů Brna. Hosté nastoupili, stejně jako v domácím prostředí, bez svého hlavního nahrávače Ondřeje Bouly, také Michal Hrazdira zůstal pouze na lavičce.

VK Jihostroj České Budějovice – Volejbal Brno 3:0 (25:18, 25:22, 25:15)

první utkání 3:0

Rozhodčí:  Fink T., Kořenek J.

Počet diváků: 590

Domácí: De Amo, Fila, Mach, Křesťan, Staples, Ondrovič, libero Kryštof. Střídali: Polák, Michálek, Todua, Kraffer

Hosté: Licek, Pospíchal, Okošanović, Handlíř, Hukel, Provazník, libero Weber. Střídali: Minda, Gerža, Jakubec

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Jsme rádi, že jsme to zvládli a postoupili jsme.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Splnili jsme si povinnost. Hráli jsme slušně a zodpovědně.“

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Pro nás to bylo spíš nabírání zkušeností. Budějovice hrají v pohodě, bylo to dneska dost vidět. V druhém setu jsme byli trochu vyrovnaným soupeřem, jinak byli lepší.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Domácí si asi byli vědomi porážky ve Zlíně, takže od začátku nás tlačili servisem a dobrou obranou. My jsme nedokázali vzdorovat naším útokem. Domácí byli lepší ve všech činnostech.

Karty byly rozdány celkem jasně, po vítězství 3:0 v Brně stačilo Jihostroji k postupu do Final Four uhrát jediný bod, tedy i prohra 2:3.
Bez nervů, ale s ohromnou chutí se Brňané pustili do lídra extraligy. V oslabené sestavě se rvali o každý bod. Jihostroj ale potvrdil roli favorita a po dvou vítězných setech tak mohl trenér Jihočechů René Dvořák poslat na palubovku i další hráče. České Budějovice si po vítězství 3:0 zajistily postup do závěrečného turnaje, který bude v polovině února v Kutné Hoře.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B., foto Dan Kubát

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM – VK  DUKLA LIBEREC

Ústí dnes nepředvedlo nejlepší výkon a po prohře 0:3 zaslouženě postupuje liberecký tým do závěrečných bojů Final Four.

SK Volejbal Ústí nad Labem -  VK  Dukla Liberec 0:3 (24:26, 15:25, 21:25)

první utkání 1:3

Rozhodčí: Čintál R., Rychlík D.

Počet diváků: 235

Domácí: Bartůněk Luboš, Wilson Marc, Tibitanz Martin, Šulava Marek, Da Silva W., Koci Redi, libero Kořínek Jiří. Střídali: Vodvárka Jan, Kramár Filip, Bartůněk Vítězslav

Hosté: Správka, Srb, Indra, Pietruczuk, Holubec, Leikep, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Štokr, Biernat, Kroužek, Šulista

Filip Kramár (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): Bohužel po prohraném prvním setu jsme přestali bojovat. Dnes jsme se nemohli prosadit na kůlu.“

Jakub Salon (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Kromě prvního setu, kdy jsme hráli dobrý a bojovný volejbal, jsme dnes byli výrazně horší. Naši smečaři se dnes nedokázali prosadit a bez jejich bodů nemůžeme pomýšlet na lepší výsledek, než jaký byl.“

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Hráli jsme v jiné sestavě, ale s chutí. Mladí si dnes utkání užili.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec):V prvním setu jsme udělali zbytečné chyby, ale zvládli jsme koncovku. Od druhého setu jsme byli výrazně lepší ve všech činnostech, hlavně na servisu a na bloku.“

Popis utkání

Napínavý první set, kdy Liberečtí museli sáhnout do sestavy a pustit na hřiště hráče základní šestky, nakonec domácí celek nedotáhl do zdárného konce. Tento set domácí volejbalisty zlomil a po zbytek utkání se spíše na hřišti hledali, než hráli volejbal.

Do Final Four tak zaslouženě postupuje Liberec, který je již tradičním účastníkem finálových bojů.

Autor: Jakub Salon

VK OSTRAVA – VK ČEZ KARLOVARSKO

Jasnou prohrou v prvním setu se Ostrava dostala do situace, kdy pro postup potřebovala v řadě vyhrát další čtyři sety. Domácí se o tento téměř neřešitelný problém pokusili. V druhém setu jasně Vary přehráli. Další sety probíhala přetahovaná o každý bod. Ve třetím Ostrava zvládla napínavou koncovku, čtvrtý už byl nad jejich síly. Po zisku dvou setů Karlovarsko slavilo postup.

VK Ostrava – VK ČEZ Karlovarsko 2:3 (18:25, 25:14, 28:26, 22:25, 9:15)

první utkání 0:3

Sestavy

Domácí: Podlesny, Dvořák, Kotas, David, Janků, Menner – Sobczak. Střídali: Vancl, Sedláček, Bauman, Beal, Štefko

Hosté: Van Haarlem, Rejlek, O‘dea, Patočka, Wiese, Zmrhal – Pfeffer. Střídali: Džavonorok, Vašina, Beer, Penrose, Hudeček

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Nebyli jsme tak pozorní a důslední jako v minulých dvou zápasech. Škoda prvního setu, kdy jsme začali moc vlažně. Tím, že jsme ho prohráli, dostali jsme se ještě pod větší tlak, protože jsme už nesměli prohrát žádný další set.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Dobře jsme začali prvním setem. Druhý set jsme nezvládli, protože jsme nebyli schopni akceptovat, že toto utkání bude těžké. Výměnou nahrávače ve čtvrtém setu se hra zklidnila a set jsme vyhráli a tím si zajistili postup.“

V úvodu utkání jsou hosté lepší při obraně v poli a útoku. Brzy jdou do vedení 2:7. Karlovarsko výborně podává a po přímém bodu univerzála Rejlka vede 4:9. Po úspěšném útoku smečaře Mennera snižuje Ostrava na 7:10. Hosté si však náskok hlídají. O’dea po úspěšné dohrávce upravuje na 11:16. Po dvou neúspěšných útocích domácího univerzála Dvořáka vede Karlovarsko o šest bodů (13:19). Ostravě se nedaří v útoku a po další nevynucené chybě Dvořáka spěje první set za vedení hostů 14:21 k rychlému konci. Hosté v něm nakonec vítězí přesvědčivě 18:25.

Vstup do druhého setu má lepší domácí Ostrava a po přímém bodu z podání Janků vede 3:1. Po nevynucené chybě polské posily Karlovarska Wieseho a chytrém zakončení Podlesneho vedou domácí 9:4. Ostrava skvěle brání na síti a po sérii bodových bloků vede již 11:5. Domácí jsou na koni a po čistém esu Podlesneho mají již náskok sedmi bodů (13:6). V druhém setu se role obou týmů zcela obrátily a Ostrava jde do koncovky s vedením 20:12. Po čistém esu Janků mají domácí deset setbolů (24:14). Hned ten první proměňují po bodovém bloku a srovnávají stav utkání.

V úvodu třetího setu se domácí nemohou v útoku srovnat a Karlovarsko jde ihned do vedení 0:3. Po nevynucené chybě hostujícího Zmrhala a bodovém bloku Kotase jde naopak do vedení Ostrava 7:6. I ve třetím setu jsou domácí výborní při obraně na síti a získávají dvoubodové vedení (10:8). Set je velmi vyrovnaný. Po výborné obraně na síti hostujícího Beera vedou hosté 14:16. Ostravský smečař Menner dvěma přímými body z podání otáčí vývojem skóre na 18:17. Do koncovky jdou oba týmy za vyrovnaného stavu 20:20. Domácí mají tři možnosti, jak odskočit soupeři na klíčový rozdíl dvou bodů, ale hosté se ubrání. Ostrava má nakonec čtyři setboly a ten poslední proměňuje po bodovém bloku Dvořáka na stav 28:26.

Také v úvodu čtvrtého setu pokračuje vyrovnaný zápas. Jako první odskakuje na rozdíl třech bodů Karlovarsko po úspěšném útoku Wieseho a přímém bodu z podání Zmrhala (9:12). Domácí bojují, ale po čisté esu Džavonoroka si Karlovarsko drží náskok (12:15). Hosté se mohou spolehnout na tvrdě útočícího univerzála Rejlka a do koncovky jdou s náskokem čtyř bodů (16:20). Potřebný druhý vítězný set pro postup do Final Four uhraje Karlovarsko po výsledku 22:25.

Do zkrácené hry oba trenéři řádně prostřídali své sestavy. Od prvního míče je ve vedení Karlovarsko, až Kotas krásným bodovým blokem srovná na 3:3. Čistým esem Wiese posouvá hosty do vedení 4:6. Po úspěšném bloku Vašiny se strany střídají za stavu 5:8. Nevynucená chyba Beala zápas přiblíží ke svému konci (7:12). Karlovarsko vyhrává zkrácenou hru 9:15.

Autor: Martin Němec

KLADNO VOLEJBAL CZ - VK EURO SITEX PŘÍBRAM

Kladenští Orli na odvetu čtvrtfinálového utkání zavítali do nedalekých Neratovic, kde místní volejbalový oddíl slaví 70 let od svého založení. Určitě zajímavostí je, že hráli v totožné hale jako mají na Kladně. Hlediště bylo zaplněné a očekávalo se, že Kladno lehce potvrdí postup do Final Four Českého poháru mužů. Opak byl ale pravdou. V polovině třetího setu by si na kladenské družstvo vsadil jenom blázen. Nicméně se ukázalo, že příbramští Kocouři neumějí s Kladnem vyhrávat. Když se již schylovalo ke zlatému setu" (12:16 ve třetím setu), přišel na podání Filip Habr a několika esy dostal Kladno na kontakt. Zbytek setu dohrál do té doby nevýrazný Tomáš Hyský. Kladno otočku" v zápase dokonalo a nakonec zvítězilo 3:2.

Kladno volejbal cz – VK Euro Sitex Příbram 3:2 (18:25, 20:25, 25:22, 25:21, 15:11)

první utkání 3:1

Začátek zápasu vyšel lépe Příbrami. Kladenští jako by se v neratovické hale hledali. Přestože měli celkem dobře přihráno, jejich útok (jak středem, tak i z obou kůlů) byl bezzubý a obrana Příbrami si s ním lehce poradila. Ani silná zbraň Kladna, bloky, nefungovala. Kocouři z Příbrami až překvapivě lehce vyhráli první dva sety a celkem přesvědčivě si šli i pro třetí a tím by posunuli sérii do „zlatého setu". Za stavu 16:12 přišel na podání Filip Habr a následně za ním Miloš Vemič, kteří razatním servisem načali otočku tohoto zápasu. V koncovce třetího setu zaúřadoval Tomáš Hyský, nejdříve razatním útokem, aby set ukončil nekompromisním blokem. Kladenští se pomalu dostávali do otáček. Čtvrtý set byl dlouho „přetahovanou", i když lehce navrch měla stále Příbram. Jeden z klíčových momentů zápasu přišel v polovině čtvrtého setu, kdy se při obraném zákroku zranil kapitán, do té doby výborně hrající, Martin Böhm. Příbram zratila jistotu na příjmu i na útoku z hlavního kůlu. Kladenští celkem pohodlně dovedli set do vítězného konce a tím i potvrdili svůj postup. Do pátého setu trenér Kocourů Martin Kop pustil na hřiště střídačku a přesto, že se příbramští mladíci snažili, Kladno si již vítězství nenechalo vzít.

Autor: Jiří Carba