30.11.2022

Kladno potvrdilo v Českém poháru roli favorita a může se těšit na čtvrtfinálový los

V rámci 3. kola Českého poháru mužů 2022/23 se odehrálo středočeské derby. Benátky nad Jizerou v 2. kole dokázaly přehrát Ústí nad Labem 3:1 a postoupit do třetího kola. Los pro třetí kolo ČP byl pro benátecké volejbalisty velmi přísný a do cesty jim poslal velmi silný tým Kladno volejbal cz. Orli v 2. kole zvítězilo bez ztráty setu v Hradci Králové. V naší nejvyšší soutěži se Benátky s Kladnem utkaly 26 x a pouze 2 x zvítězily, naposledy 20. 11. 2010 a proto bylo Kladno horkým favoritem v boji o postup do dalšího kola ČP. Prognózy se vyplnily, Kladno za 64 minut zvítězilo 3:0 a může se těšit na los 4. kola. Domácí volejbalisté pojali pohárové utkání pro vyzkoušení hráčů z lavičky. Dva sety dokonce roli nahrávače plnil Ondřej Matras (r. 2006).

VK Benátky nad Jizerou – Kladno volejbal cz 0:3 (19:25, 21:25, 14:25)

Rozhodčí: Jan Poláček, Petr Olt

Počet diváků: 95

Domácí: Conal Tain McAinsh, Kamil Durski, Oleksandr Dergunov, Pavel Švandrlík, Filip Křesťan, Matěj Koranda, libero Michal Kotek. Střídali: Ondřej Matras, Matouš Kratochvíl

Hosté: Gijs van Solkema, Tim Grozer, Simon Ellegarad Andersen, Kristaps Platačs, Niklas Seppänen, Petr Špulák, libero Jiří Kraffer. Střídali: Tomáš Hýský, Ondřej Fortuník

Filip Křesťan (kapitán VK Benátek nad Jizerou): Přeci jenom pro nás jsou důležitější extraligové zápasy. Potřebovali jsme pošetřit nějaké ty síly do extraligy, takže gratuluji k postupu Kladnu.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátek nad Jizerou): „Prohráli jsme 3:0, ale to utkání pro nás zase až tak nebylo důležité. Přesto jsme chtěli doma předvést dobrý výkon. To se nám podařilo pouze v úseku druhého setu. Jinak musím uznat, že jsme dnes nehráli dobrý volejbal.“

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): Postupujeme dál a hlavně jsme rádi, že jsme zápas zvládli ve třech setech. Bylo důležité, že jsme si zase nenechali zápas odjet naší nepozorností, jako máme v oblibě. Zvládli jsme to koncentrovaně ve všech setech.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Podařilo se nám vyvarovat série chyb, tím pádem to utkání pro nás bylo jednodušší. Nyní se už „těšíme“ na los.“

Hned v úvodu se hosté prezentovali kvalitním blokem a odskakují domácím o dva body (0:2 – blok Simon Ellegarad Andersen a Kristaps Platačs). Dvoubodové vedení si hosté hlídají až do podání Kristapse Platačse, který esem zvyšuje na 3:8. Domácí trenér Aleš Dittrich rychle zastavuje hru oddechovým časem a odpočinek zřejmě domácím volejbalistům prospěl. Rychle je vyrovnáno 10:10, to se na bloku pro změnu prosadily Benátky (bloky Kamil Durski a Conal Tain McAinsh). Po vyrovnání ale začínají úřadovat bloky opět u hostů. Když si Gijs van Solkema připíše přímý bod z podání, Kladno již vede 10:16 (bloky 2x Tim Grozer a Simon Ellegarad Andersen). Získaný náskok si hosté s přehledem pohlídali a po dalším bloku Němce Tima Grozera se radují z prvního setbolu utkání (16:24). Conal Tain McAinsh signálem středem odvrací první setbol, druhý si pokazilo Kladno útokem do autu, třetí rozhodčí, protože odpískal nečistou hru nahrávači Kladna. Až zkažené podání Benátek ukončuje první sadu a hosté vedou 0:1 na sety.

Do druhého setu nastupují Benátky bez nahrávače, ale mají dva diagonální hráče. Chybička se vloudila a Filip Křesťan musí být střídán a pouští do hry Ondřeje Matrase. Změna přinesla daleko vyrovnanější průběh sady. Až do stavu 16:16 se obě družstva bodově hlídají a hrají naprosto bez chyb. Domácí zpestřili hru středem sítě a hosté se tentokrát nemohou prosadit na bloku. V prvním setu měli sedm bodových bloků a v druhém pouhý jeden za stavu 9:10. Tříbodové vedení spadlo Kladnu do klína zadarmo, protože Benátky dvakrát chybují na útoku a pouští Kladno do vedení, 17:20. Po oddechovém čase se daří domácím na jednom postavení opět s Kladnem srovnat krok kvalitní obranou v poli a bezchybným útokem při kvalitním podání Ondřeje Matrase (20:20 – smeč Matouš Kratochvíl, Conal Tain McAinsh a Matěj Koranda). Koncovku setu ale zvládlo daleko lépe Kladno, které dokázalo proměnit chycené míče v body a na dvou postaveních ukončit druhý set.

Ve třetím dějství domácí hráči dokázali Kladnu vzdorovat pouze do stavu 9:10. Potom ale na podání přichází Tim Grozer a pomalu na jednom postavení máme rozhodnuto. Jeho velmi tvrdé podání nedokáží svěřenci Aleše Dittricha přijmout a hosté jsou ve vedení 8:15 (3 x eso). První mečbol utkání na sebe nenechává dlouho čekat. Při podání Petra Špuláka se na útoku vyznamenává Tim Grozer a Kladno vede 13:24 (2 x eso Petr Špulák). Chyba na podání dává ještě malinkou šanci Benátkám, ale v další hře končí útok Benátek na bloku Tima Grozera a je konec pohárového utkání. Hosté vítězí bez ztráty setu a postupují do dalších bojů.