29.11.2023

Lídr ženské extraligy v Chance Českém poháru končí, postup slaví hráčky Dukly

Ve třetím kole Chance Českého poháru žen 2023/24 se dnes v Liberci střetla domácí Dukla a VK Prostějov, sousedé z čela průběžné extraligové tabulky. V loňském ročníku ČP tyto celky vypadly ve třetím kole, tím se připravily o boj o medaile - Dukla v Praze na Olympu (3:1) a Prostějov v Ostravě (3:2 - 18:16 v tiebreaku). Letos bylo již jisté, že dnešní vítěz má semifinále ve svých rukou. Dukla poslední společné utkání 11. listopadu v Prostějově zvládla, když zvítězila 3:2 (-16,21,24,-16,13) a dokonce přehrála i Prostějov v loňském souboji o bronzové medaile (3:1 a 3:2). Přesto byl Prostějov mírným favoritem dnešního čtvrtfinále, protože Dukla v posledním domácím utkání v sobotu podlehla poslednímu Přerovu, naopak Prostějov neztratil ani set s třetím týmem soutěže (Šelmy Brno). Na čtvrtfinále dorazilo do Liberce nezvykle málo diváků, ale to neubralo na atraktivnosti samotného zápasu. První set získala Dukla. Po vyrovnaném průběhu se zadařilo v koncovce Lucii Šulcové na podání a třemi esy ukončila set. V druhém setu měla více ze hry Dukla a zaslouženě se ujala vedení na sety 2:0. Až třetí set dopadl lépe pro Prostějov, když při podání Veroniky Trnkové získal v koncovce rozhodující náskok. Čtvrtému setu jasně dominovaly volejbalistky Dukly, které zvítězily rozdílem třídy a po celkovém vítězství 3:1 postoupily do únorového semifinále Chance Českého poháru žen 2023/2024.

VK Dukla Liberec – VK Prostějov 3:1 (25:20, 25:21, 22:25, 25:11)

Rozhodčí: Emil Velinov, Adam Lenert

Počet diváků: 215

Domácí: Lucie Šulcová, Kateřina Kvapilová, Nikola Kvapilová, Lucia Herdová, Klára Vyklická, Taira Ke Alohilani Robins-Hardy, libera Lucie Kolářová, Adéla Démar. Střídaly: Anna Pragerová, Viktorie Dvořáková, De Mello Thamier Silva

Hosté: Pavla Meidlová, Veronika Trnková, Karin Šunderlíková, Klára Faltínová, Da Silva Raguel Löff, Simona Bajusz, libera Michael Pállová, Petra Kožoušková. Střídaly: Jade Cholet, Josefína Smolková, Michaela Smolková

Klára Vyklická (kapitánka VK Dukla Liberec): Za postup jsme strašně rády. Za předvedený výkon dnes musím pochválit celý tým. Utkání jsme zvládly, povedlo se nám ubránit, co se dalo, což bylo super. Myslím si, že to byl ten z těch zápasů, kdy nám vše sedlo a jsem velmi ráda za postup. Myslím si, že jsme si ten postup za předvedenou hru zasloužily.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dnešní zápas byl – buď, anebo. Bylo to pouze na jedno vítězství, co k tomu dodat. Jsme rádi, že jsme ve Final Four.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Bohužel jsme prohrály a Liberec postupuje zaslouženě. Tlačil nás na servisu a bohužel my jsme zase podávaly slabě a potom měl soupeř dobře přihráno. Myslím si, že jsme dělaly strašně moc nevynucených chyb. Asi tak 38 a to je na čtyři sety hrozně moc. To si myslím, že byl dnes ten kámen úrazu. Je to tak, vypadly jsme. Bohužel je škoda, že jsme se s Duklou potkaly tak brzy, protože to mohlo být i finále, ale los byl takový, takže gratuluji soupeři k postupu a nám nezbývá, než se nyní soustředit na ligu.“

Michal Matušov (trenér VK Prostějov): Gratulujeme Dukle k vítězství a k postupu do Final Four. Dnes byla Dukla lepším družstvem. My jsme je nedokázali zatlačit podáním, zde asi rozhodovala výhoda domácího prostředí. Do dnešního zápasu jsme vstoupili nedisciplinovaně a v průběhu celého prvního setu jsme se hledali. Nedařilo se nám bodovat a od toho se odvíjel celý dnešní zápas. Zbytečně jsme několikrát zbytečně tečovali míče, které směřovali do autu. Dnes jsme hráli, jako bychom jeli se zataženou ruční brzdou.“

Utkání nám začíná v pěkném tempu, k vidění jsou tvrdá zakončení jako v mužském volejbale. Po chybě hostující smečařky domácí odskakují o dva míče za stavu 4:2, ale kvalitním blokem Prostějov hru rychle srovnává (5:5 – blok Da Silva Raguel Löff). Dvě přesná zakončení po delších výměnách Lucie Herdové a jedno Lucie Šulcové z pipe posílá domácí celek do vedení 10:6 a Prostějov si žádá oddechový čas. Po time se vyznamenává domácí dvojblok a domácí trenér Libor Gálík musí být spokojen (11:6 – blok Kateřina Kvapilová). Blokem a velice přesným zakončením do rohu zóny jedna hosté rychle začínají snižovat (11:9 – blok Veronika Trnková, smeč Klára Faltínová, time Dukla). Po esu Veroniky Trnkové již vede Dukla o pouhý bod (12:11) a hra obou celků se opět začíná vyrovnávat. Další velice nepříjemné podání nám předvádí Karin Šunderlíková a hosté jsou ve vedení (13:14 – 2x eso). Při podání domácí kapitánky Kláry Vyklické hosté kazí na útoku a v domácím dresu se na útoku prosazuje Nikola Kvapilová a domácí náskok začíná narůstat (18:15, eso a time Prostějov). Po time Karin Šunderlíková velmi tvrdě, jak je jejím zvykem, útočí a je velice rychle vyrovnáno (18:18) a koncovka se velmi rychle blíží. Lucie Šulcová přidává přímý bod z podání a domácí odskakují o dva body (22:20). Další eso a smeč Veroniky Trnkové do autu znamená první setbol dnešního utkání (24:20). A máme tu další eso Lucie Šulcové a vedení domácího celku 1:0 na sety.

Druhý set začíná lépe Prostějov, který po power ulívce Karin Šunderlíkové získává dvoubodové vedení (1:3). Dukla odpovídá kvalitním blokem a je vyrovnáno (3:3 – blok Lucia Herdová). Při podání Nikol Kvapilové hráčky Prostějova dvakrát chybují na útoku a vedoucí roli přebírá Dukla (6:4 – smeč Klára Faltínová a ulívka Da Silva Raguel Löff). Ale i Dukla chybuje. Po smeči do pásky je vyrovnáno (8:8). Po špatném příjmu podání hned z první zakončuje Da Silva Raguel Löff a nyní jsou ve vedení hosté (10:11). Ani toto vedení netrvá dlouho, nahrávka obouruč spodem za anténku (Da Silva Raguel Löff), 2x blok domácí nahrávačky (Taira Ke Alohilani Robins-Hardy) a eso Nikoly Kvapilové posílá domácí Duklu do velice slušného několikabodového náskoku (17:12, time Prostějov). Další bod o blok Prostějova přidává Lucia Herdová a domácí mají velice dobře rozehrán druhý set (18:12). Přesto si domácí trenér Libor Gálík za stavu 20:16 žádá oddechový čas, aby nechal hráčky po nekonečně dlouhé výměně odpočinout (Veronika Trnková středem o blok snížila). Po time Taira Ke Alohilani Robins-Hardy přímým bodem z podání vrací Dukle šestibodové vedení (22:16). Získaný náskok si Dukla i za cenu druhého oddechového času udržela do prvního setbolu druhé sady. Ten dostala Dukla jako dáreček v podobě zkaženého podání bývalé hráčky Liberce Veroniky Trnkové. První odvrací Klára Faltínová o blok Dukly, to samé se ji daří i při druhém, až třetí proměňuje Lucia Herdová velmi tvrdým zakončením z hlavního kůlu a domácí jsou jediný set od postupu do semifinále.

Nádherný volejbal je k vidění i ve třetí sadě. Obě družstva hrají naprosto bez chyb, až do smeče Kláry Faltínové do těsného autu, který dovoluje domácím bodově poodjet (7:5). Po úspěšném dvojbloku se domácí vzdalují na tři míče (10:7 – blok Nikola Kvapilová). Technickým úderem Klára Faltínová přibližuje Prostějov na jediný bod (11:10) a po esu Veroniky Trnkové je srovnáno (12:12). Po smeči Dukly do autu, po kterém se dlouho ozývá pískot z tribun, si Libor Gálík žádá time (12:13). Po návratu na palubovku Karin Šunderlíková vytlouká blok Dukly a hosté jsou ve vedení o dva míče (12:14). Nikola Kvapilová začíná předvádět svoji útočnou hru a za stavu 17:17 máme vyrovnáno. Prostějov si dvoubodové vedení bere zpět dobře postaveným blokem Veronikou Trnkovou (17:19), ale i domácí kapitánka se blokem dobře živí a je vyrovnáno (19:19 – blok Klára Vyklická). Po další parádě Nikol Kvapilové na útoku si již hosté žádají time (20:19). Po úspěšném dvojbloku Prostějov vede 21:22 a i Dukla zastavuje hru oddechovým časem. Nepatrný dotek míče při útoku Dukly o anténku a smeč ze zadní zóny odchovankyně Dukly Josefíny Smolkové znamená setbol Prostějova (21:24). První odvrací blokem Klára Vyklická, druhý již si Prostějov i s pomocí oddechového času pohlídal. Nejúdernější hráčka Karin Šunderlíková se prosazuje z vedlejšího kůlu a snižuje na 2:1 na sety.

Tak to je začátek setu pro Duklu jako hrom. Při podání Lucie Šulcové jsou hráčky Prostějova pod velkým tlakem Dukly. Nepříjemné podání zahání Prostějov daleko od sítě a útok z nouze je snadnou kořistí domácího bloku. Za stavu 7:0 si vybírá trenér hostí již druhý oddechový čas. Až po návratu na hřiště se konečně podařilo Prostějovu Lucii Šulcovou dostat z podání (chyba v mezihře Dukly). Domácím se velmi daří v poli (Lucie Kolářová nám předvedla několik super zákroků) a na útoku a za stavu 14:4 již vedou o deset bodů. Při podání Tairy Ke Alohilani Robins-Hardy se Prostějov vůbec nemůže prosadit přes blok Dukly a domácí se dostávají do obrovského bodového náskoku 19:6. První mečbol čtvrtfinále získává Dukla již za stavu 24:10, to se nekompromisně opírá do míče Lucia Herdová a dírou v bloku skóruje. Veronika Trnková signálem středem oddaluje konec utkání a jde na podání, to bohužel kazí a je konec utkání. Dukla vítězí 3:1 na sety a postupuje do Final Four. V dnešním utkání se vyznamenali i oba rozhodčí, kteří bez chyb odřídili celé utkání.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková