2.2.2019

O zisk Českého poháru budou v nedělním finále bojovat týmy Prostějova a Olomouce

Dnešní semifinálová utkání rozhodla o finalistkách Českého poháru žen 2018/19. Favoritky nezaváhaly - v prvním utkání rozhodly koncovky setů o výhře Prostějova nad Přerovem, v druhém Olomouc přehrála Olymp. Finálový zápas Prostějov - Olomouc je na programu v neděli 3. února od 17 hodin. Záznam utkání můžete sledovat od 21.45 na programu ČTsport.

VK PROSTĚJOV – VOLEJBAL PŘEROV

Final Four Českého poháru žen odstartovala v sobotu v hale na Vodově bitva jako hrom mezi Prostějovem a Přerovem. První set pro sebe vybojoval tým Radima Vlčka, kterého táhli dopředu mimo jiné početní fanoušci. Druhou i třetí sadu v koncovce vybojoval Prostějov a poté už obrat nepřipustil. Prvním finalistou Českého poháru se tak po výhře 3:1 na sety stal prostějovský tým.

dne: 2. 2 .2019 v hod.: 16:00

VK Prostějov – Volejbal Přerov 3:1 (22:25, 25:22, 25:23, 25:20)

Rozhodčí: Fink, Velinov

Počet diváků: 750

Domácí: Nová, Bezhandolská, Horká, Kojdová, Kozmík Tomášeková, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Toufarová, Weidenthalerová, Rutarová

Hosté: Person, Shapaval, Měrková, Svobodová, Jehlářová, Zatloukalová, libero Vaňková. Střídaly: Kohoutová, Vander Meer, Jurášová

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): Dnes to bylo hodně těžké, v prvním setu hrál Přerov skvěle, ale my jsme se potom dostaly do svého zápasového tempa a myslím si, že jsme to zvládly.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Bylo hodně těžké se do finále dostat, na holkách bylo vidět, že jsou nervózní a pro některé to bylo první vážné utkání v kariéře. Hraje se přece jenom jen na jedno vítězství, což není jednoduché. Přerov byl na tento zápas velmi dobře připravený a hodně nás potrápil. Jsem rád, že jsme to nakonec zvládli.“

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Prvním setem jsme se přesvědčily o tom, že když hrajeme to, co chceme, tak to prostě i nad těmito týmy jde. Chyběla nám možná trocha štěstí, možná to byly některé naše chyby, co rozhodlo. Hodně nás dnes podrželi naši skvělí fanoušci.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Dnešní prohra samozřejmě mrzí, ale to přebolí. Musíme trénovat některé momenty ještě víc a takovými zápasy sbírat zkušenosti, protože jeden můj kamarád mi vždycky říká, že cesta k výhře vede jenom přes porážky. Dnes to bylo kousek, Prostějov se asi dal porazit a my měli být v některých momentech klidnější. Velké poděkování patří našim fanouškům.“

První set měl v hale na Vodově velmi bojovný nádech, oba týmy se od začátku do konce praly o každý míč a střídaly se ve vedení (7:8, 16:14, 20:21). Koncovku sady však za mohutné podpory přerovských fanoušků zvládl lépe tým Radima Vlčka a první set vyhrál poměrem 22:25.

Podobný scénář měl i set s pořadovým číslem dvě. I v něm obě družstva hrála vyrovnaně, a to do stavu 17:17. Pak začal za lepší konec tahat Prostějov a v závěru setu si vypracoval při servisu Lucie Nové šestibodové vedení (24:18). Přerov sice skóre ještě zkorigoval (24:22), ale Prostějov set dokázal uhrát pro sebe (25:22).

Prostějovské volejbalistky koncovka druhé sady nakopla a Přerov se tak na ně musel od začátku třetího dějství dotahovat (12:8). Prostějov svůj náskok držel (20:16) a za stavu 24:18 těžil hned ze šesti setbolů. Přerov však odvrátil při servisu Venduly Měrkové (i díky jejím dvěma esům) pět z nich (24:23) a fanoušci v hale bouřili. Posední setbol si už ale Prostějov vzít nenechal a vyhrál sadu nejtěsnějším možným rozdílem 25:23.

Úvod čtvrtého setu patřil Prostějovu (6:2) a Radim Vlček brak time out. Přerov boj nevzdal a na svoje soupeřky se téměř dotáhl (15:14). Prostějovské volejbalistky ale těsné vedení ze svých rukou nepustily (19:17, 22:20) a po veliké bitvě se nakonec po výhře 25:20 radovaly z postupu do finále.

PVK OLYMP PRAHA – VK UP OLOMOUC

V druhém semifinále závěrečného turnaje Českého poháru žen se střetl Olymp Praha s lídrem extraligové tabulky Olomoucí. Svěřenkyně Jiřího Teplého i v tomto utkání potvrdily svou letošní neporazitelnost a po výhře 0:3 na sety se staly druhým účastníkem nedělního finále.

dne: 2. 2. 2019 v hod.: 18:30

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 0:3 (21:25, 15:25, 17:25)

Rozhodčí: Činátl, Rychlík

Počet diváků: 450

Domácí: Komárková, Šimáňová, Šmídová, Staňková, Purchartová, Kalhousová, libero Stavinohová. Střídaly: Černá, Fomenková

Hosté: Kubínová, Košická, Trnková, Orvošová, Michalíková, Strušková, libero Kovářová. Střídaly: Napolitano Šenková, Sokolová

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Zápas jsme nezvládly podle našich představ. Olomouc suverénně potvrdila roli favorita, hlavně tím, že dobře bránila a měla kvalitní servis.

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „My jsme obrovsky zklamaní za výkon, který jsme tu dnes předvedli, byť v některých fázích setů se nám snad volejbal i dařil. Mysleli jsme, že jsme na olomoucké hráčky dobře připraveni, věnovali jsme tomu hodně času v trénincích i u videa, ale opak byl pravdou. Olomouc si s námi dělala, co chtěla. Markantní rozdíl ve hře obou týmů byl především v kvalitě podání a přihrávky.“

Katarina Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „První set byl z naší strany trošku nervózní, ale od druhé sady jsme začaly předvádět naši hru a pohodlně jsme zvítězily.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Olymp hrál dobře na začátku, my jsme pak dobře servírovali a díky tomu jsme si připravovali obranu, takže jsme i dobře bránili. Máme na nás nevídaný počet bloků.“

Do první sady vlétl lépe Olymp a postupně se mu podařilo dostat se do vedení 14:11. Olomouc však za tohoto stavu podržela na servisu Darina Košická a rázem bylo skóre otočeno (14:16). Svěřenkyně Jiřího Teplého už si zbytek setu pohlídaly a vyhrály ho 21:25.

Olomouc pokračovala v této hře i v následující sadě (5:8) a ve střední pasáži setu odskočila svým soupeřkám až na 11:18. Olymp zareagovat nedokázal, a tak se z vítězství 15:25 za 22 minut radovaly olomoucké volejbalistky.

Třetí dějství odstartovala znovu lépe Olomouc (1:5), Olymp se jí ale snažil šlapat na paty (9:11). Hanačky však stejně jako v předchozí sadě vedení nepustily z rukou a do koncovky vstupovaly za stavu 15:20. O druhém finalistovi už pak nebylo žádných pochyb – Olomouc si postup zajistila výhrou 17:25.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal