21.11.2023

Pohádková jízda Slavie Hradec Králové Chance Českým pohárem ještě nekončí

Slavii Hradec Králové čekal svátek volejbalu, když v osmifinále Chance Českého poháru 2023/24 přivítala na domácí palubovce Fatru Zlín. Po dvou poměrně jasných setech pro Zlín se domácí zbavili nervozity a předvedli skvělý obrat, který přetavili v dramatické koncovce tiebreaku ve vítězství 3:2 a senzačně postupují do čtvrtfinále domácího poháru, ve kterém vyzvou VK ČEZ Karlovarsko opět na domácí palubovce.

TJ Slavia Hradec Králové – VSC Fatra Zlín 3:2 (18:25, 18:25, 25:22, 25:18, 16:14)

Rozhodčí: Jan Krtička, Matěj Dmejchal

Diváci: 560

Domácí: Holčík, Nejman, Holubec, Wagner, Drozen, Hovorka, libera Kodym, Tláskal. Střídali: Petiška, Hampl, Kotyza

Hosté: Truong, Kozak, Čechmánek, Římal, Boyanov, Tříska, libero Toman. Střídali: Šulc, Žák, Bednařík

Jakub Holčík (kapitán TJ Slavia Hradec Králové): „Nyní hodnotím utkání hrozně pozitivně, ale začátek utkání jsme působili hodně nervózně. Ve třetím setu jsme to týmovým výkonem skvěle odbrzdili, začal nám fungovat lépe příjem a další herní činnosti a společně se skvělými fanoušky jsme to v tiebreaku dokázali urvat ve vítězný, trochu i šťastný konec. Obrovské díky divákům, kteří nás celou sezónu ženou vpřed.“

Jan Kulhánek (trenér TJ Slavia Hradec Králové): „Jsme strašně rádi za otočku utkání. Nervózní začátek, ve kterém se nám dostalo do hlav, že bychom mohli vyhrát. Od třetího setu jsme hráli v euforii, kterou proti takovým soupeřům potřebujeme, abychom měli šanci. Děkujeme moc fanouškům, kteří nám obrovsky pomohli.“

Luan Duc Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Těžké utkání, chyběli nám nemocní hráči, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Zároveň se nemáme za co stydět, předvedli jsme bojovný výkon v utkání, které rozhodla až jedna šťastná koncovka.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Gratuluji soupeři a domácím fanouškům k vítězství. My se nyní musíme zvednout, pracovat na herních činnostech a získávat sebevědomí, abychom mohli důležité situace přetavit v bod a koncovky ve vítězství.“

Hostující Fatra začala sebevědomě na přihrávce a na útoku a hned na začátku setu se dostala do vedení, které si udržela po celou první sadu, kterou vyhrála poměrem 25:18. Druhý set měl podobný průběh, když hradečtí volejbalisté nedokázali ztrátovat takticky dobře zahrané servisy Adama Kozaka a Michala Čechmánka a nedokázali být agresivní na útoku.

Ve třetí sadě si domácí Slavia postupně zvyšovala sebevědomí zlepšenou obranou jak na síti, tak v poli a celý set se držela v mírném náskoku před hosty. Smečaři Drozen s Nejmanem zlepšili přihrávku a začali agresivně dohrávat bodové balóny, což vyústilo ve snížení 1:2 na sety.

Od začátku čtvrtého setu byli domácí hráči na koni a zlepšená souhra po ose Holčík-Wagner ulehčila útoku přes hlavní kůl. Zlínští postupně ztráceli agresivitu na útoku a dostávali se do těžkých pozic po horší přihrávce zlepšeného servisu domácích. Hostující trenér Zdeněk Sklenář se snažil vývoj čtvrtého setu korigovat, ale po vybudování velkého náskoku v prostřední fázi setu si domácí celek vybojoval tiebreak a vítězství ve čtvrtém setu poměrem 25:18.

Zkrácená sada byla už od začátku velice vyrovnaná a vedení se přelévalo ze strany na stranu. Po vedení Zlína 4:2 předvedla Slavia skvělou obranu na sítí i v poli a změna stran proběhla za stavu 8:7 pro domácí. Hradečtí se dostali do vedení již 11:9, poté ale moravský celek kontroval obranou a dokázal dotáhnout skóre na 12:12. Za stavu 14:13 pro domácí sice nahrávač Holčík zablokoval útok z hlavního kůlu, ale blok se ještě před útokem provinil technickou chybou a tak euforie zaplněné haly Slavia musela být ještě odložena. Ta propukla až po dlouhé výměně za stavu 15:14 pro domácí, když ubráněný útok hostí proměnil Nejman útokem po lajně.

Hradečtí volejbalisté tak mohli začít slavit historické vítězství a postup v domácím poháru do čtvrtfinále, kde je čeká VK ČEZ Karlovarsko. Společně s hráči slavila také zaplněná hala, ve které senzaci přihlíželo více než 500 diváků.

Autor: Matěj Klimeš