14.11.2018

Prostějov a Olymp se probojovaly do Final Four Českého poháru žen 2018/2019

Odvetné čtvrtfinálové zápasy rozhodly o prvních dvou účastnících Final Four Českého poháru žen 2018/2019. Staly se jimi týmy Prostějova a Olympu, které potvrdily lepší výchozí pozici z prvního zápasu výhrou i v druhém vzájemném duelu. Zatímco vítěz loňského ročníku Českého poháru z Prostějova ve vyrovnaném zápase musel na palubovce brněnských Šelem bojovat o každý bod, výhra Olympu s hostující Ostravou se rodila snáze.

VK Brno – VK Prostějov 1:3 (26:28, 26:24, 16:25, 23:25), první zápas 1:3

Domácí: Janečková, Kočvarová, Matuszková, Beránková, Boulová, Nováková, libero Chlumská. Střídaly: Pospíšilová A., Sklenářová Š.

Hosté: Kojdová, Bezhandolska, Horká, Nová, Kozmik, Zatloukalová,libero Slavíková. Střídaly: Toufarová, Šmídová, Polášková

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Prohra v prvním setu rozhodla o výsledku v celém utkání. Věřím, že kdybychom ho uhrály v náš prospěch, dostayi bychom se do zlatého setu. Myslím si, že k vidění byl pěkný volejbal.“

Martin Gerža (trenér VK Brno): „V duchu předzápasové přípravy jsme nastoupili do prvního setu, ale bohužel jsme to nezvládli v koncovce na přihrávce a výsledek prvního setu ovlivnil průběh celého zápasu. Pak už to pro nás bylo těžké. Každopádně se nemůže stávat, abychom při vedení 22:17 set ještě prohráli. Prostějovu gratuluji k postupu do Final four.“

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Potřebovali jsme vyhrát, což jsme splnily. Oba týmy hrály dobře, ale jsem ráda, že důležité momenty jsme zvládly ve svůj prospěch.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Jsme velice rádi, že jsme to zvládli. Uvědomujeme si sílu soupeře, který poslední zápasy hrál velmi dobře. V prvním setu mělo Brno navrch, ale my jsme uhráli koncovku. Naopak druhý set jsme vedli my, ale prohráli jsme ho v jednom postavení. Důležitý byl třetí set, kde jsme uspěli a jsem velice rád, že jsme zvládli toto těžké utkání a postoupili.“

První set začal hned třemi nevynucenými chybami Prostějova. Domácí hráčky k tomu přidaly razantní servis, dobrou obranu a vybudovaly si tak několikabodový náskok (13:9). Úřadující mistryně si však nenechaly nic líbit a oplácely domácím stejnou měrou. Diváci tak mohli hned v úvodu zápasu sledovat napínavou koncovku, kde obě družstva sváděla boj o každý míč. Tlak ustály lépe hostující hráčky a esem ukončily první sadu.

V druhém setu začal Prostějov na výbornou. Trpělivou hrou donutil Šelmy chybovat a sám pak nepříjemný servis potvrzoval pevnou obranou. Domácí tým však nehodil flintu do žita a s pomocí přesných útoků i bodových bloků stáhl bodové manko a zajistil si první vedení v druhé sadě (16:15). Následovaly dlouhé výměny a další nervydrásající koncovka. V té bylo tentokrát šťastnější Brno, které vyhrálo v poměru 26:24.

Prostějov začal lépe i třetí set. Srovnaná obrana na síti bránila domácím hráčkám v úspěšném zakončování útoků (4:8). Bodový náskok dodal hostům sebedůvěru. Prostějov riskoval servis, dohrával bodovky ve svůj prospěch a své vedení stále navyšoval (11:20). Vývoj v setu se domácím hráčkám nepodařil nijak zvrátit. Prostějov ve třetí sadě dominoval a výhra mu zajistila účast ve Final four Českého poháru.

Začátek čtvrtého setu byl vyrovnaný. Oba týmy se rvaly o každý bod a k vidění byly dlouhé a napínavé výměny. První vícebodový odskok si zajistilo Brno až za stavu 17:15, čímž donutilo hosty k vybrání oddechového času. Ten však Prostějovu nepomohl a do koncovky šly s pětibodovým náskokem Šelmy (22:17). K obratu však zavelela hostující blokařka Bezhandolska, která potrápila domácí hráčky nepříjemným servisem a donutila je k nevynuceným chybám (22:22). Prostějov byl znovu „na koni“, dohrál koncovku ve svůj prospěch (25:23) a vyhrál celé utkání v poměru 3:1.

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:1 (25:13, 25:21, 21:25, 25:20), první zápas 3:2

Autor: Klára Kuníková, Jiří Carba