15.1.2020

Výhry z úvodních zápasů čtvrtfinále Českého poháru mužů si odvážejí hosté

Český pohár 2019/2020 se i v mužské kategorii přehoupl do své čtvrtfinálové fáze. Po dnešních zápasech budou mít v odvetách, které jsou na programu příští týden, výhodu lepší výchozí pozice, ale i domácí palubovky týmy Karlovarska, Liberce, Lvů Praha a českobudějovického Jihostroje.

Nejlepší volejbal letošní sezony viděla ostravská hala v prvním setu pohárového čtvrtfinále. Set s oboustranně hodnotným výkonem získala Ostrava kvalitním útokem v jeho závěru. Další průběh už patřil Karlovarsku, které zlepšilo obranu na síti i v poli, a když se přidaly ostravské chyby, zaslouženě v zápase zvítězilo.

VK Ostrava – VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (25:18, 19:25, 16:25, 19:25)

Rozhodčí: Pecháček l., Gall J.

Počet diváků: 155

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Janků, Marcyniak, Dvořák J., Ihnát, Sedláček, Podlesny, libero Sobczak. Střídali: Vancl, Šoltys, Muroň, Dvořák T.

Hosté: Rejlek, Wiese, Wilson, Džavoronok, Vašina, Patočka, libero Pfeffer. Střídali:  Lux, Baláž

Vyjádření:

Domácí:

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Karlovarsko dnes hrálo vynikající volejbal. Jejich tlaku jsme odolali pouze v prvním setu, ve kterém jsme podali asi náš nejlepší výkon v letošní sezoně.“

Hosté:

Jiří Novák (trenér ČEZ Karlovarsko): „V prvním setu hrála Ostrava perfektní volejbal a v rozhodující fázi setu byla lepší. Pak jsme už otěže převzali my, byli jsme lepší na servisu a trpělivější v obraně.“

Popis utkání:  

Během prvních dvaceti míčů prvního setu se vedení přelévalo z jedné strany na druhou. První větší vedení si připsala Ostrava, když vedla 14:11. Karlovarsko sice ještě ostravský náskok stáhlo, ale domácí tým dobrým podáním a skvělými bloky opět odskočil na 19:14. Když přidal dobrý útok, nebylo o vítězi prvního setu pochyb.

V druhém setu, který byl opět vyrovnaný, sice hosté vedli 13:17, ale Ostrava ještě dokázala snížit na 16:18 a 18:20. Na podání přichází Rejlek a set prakticky dopodává. Po jeho podáních domácí hráči nejsou schopni bodově zakončit.

Třetí set je prakticky celý v režii hostů. Ti po celou dobu skvěle podávají, ale hlavně díky skvělé obraně na síti i v poli, jen málo míčů skončí v jejich poli. A po zvednutých míčích okamžitě soupeře trestají.

Čtvrtý set je obdobou třetího. Karlovarsko si už na začátku vytvoří náskok při podání Wieseho 5:10. Ten spolehlivě drží v celém průběhu a zaslouženě vítězí 19:25.

Autor: Zbyněk Matýsek, foto Jaroslav Obsadný

 

Čtvrtfinále Českého poháru mezi Brnem a Libercem se netradičně konalo na Vysočině, konkrétně ve Světlé nad Sázavou. Z tohoto regionu pochazí řada hráčů z obou týmů (Štokr a Indra za Liberec a Hrazdira, Licek a Římal za Brno), profesionální volejbal zde ale chybí. Právě pro větší popularizaci sportu pod vysokou sítí na Vysočině sehrály týmy první zápas v nově postavené hale. Zápas sousedů v tabulce, kteří mají shodně po 27 bodech a bojují o 3. místo, sliboval velmi zajímavou podívanou.

Volejbal Brno – VK Dukla Liberec 1:3 (24:26, 25:22, 20:25, 25:27)

Rozhodčí: Grabovský Z., Vachutka M.

Diváci: 500

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Římal, Hrazdira, Pražák, Truong, Licek, Hukel, libera Lžičař, Chevalier. Střídali: Provazník, Jakubec

Hosté: Pietruczuk, Holubec, Indra, Šulista, Leikep, Srb, libera Kunc, Kopáček. Střídali: Štokr, Shafranovich, Bryknar

Vyjádření:       

Domácí:

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Sehráli jsme vyrovnané utkání, které nám uteklo ve dvou koncovkách. Nezbývá, než se z toho poučit a jedeme dál.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Nám nevyšel vstup do zápasu, pak jsme se do toho postupně dostávali. Bohužel se nám zranilo libero Kuba Lžičař, ale musím sportovně uznat, že Liberec byl lepší, hlavně v dohrávání bodových míčů. A také na podání, kde si myslím, že podával lépe než my.“

Hosté:

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Skvělý zápas! Jsem zastánce toho, aby se takové zápasy, třeba v Českém poháru, hrály na podobných místech, tak aby to bylo pro rozvoj volejbalu. Aby lidé měli možnost vidět náš sport i v tomto regionu, odkud já pocházím, a kde není žádný extraligový tým. Je super, že se lidé přišli v takovém počtu podívat. K vidění byl výborný volejbal z obou stran, velké nasazení obou týmů. Pro Brno bylo asi klíčové zranění libera Lžičaře, který hrál do té doby výborný zápas.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Jsme rádi, že jsme zvítězili za tři body, takže jsme udělali první krok k postupu do semifinále. Nebylo to ale jednoduché, Brno hraje v euforii a výborně. I přes to zranění libera si myslím, že to odehráli velice slušně, všechny sety se vlastně rozhodovaly v koncovkách.“

Popis utkání:

První set začal ve zcela zaplněné hale lépe pro hostující Duklu Liberec. V souboji dvou bývalých spoluhráčů z Velmezu se více dařilo libereckému Patriku Indrovi, který zaznamenal v první sadě šest bodů. I díky jemu se Dukla dostala do vedení, které bylo v jeden moment i šestibodové (19:13). Hráči Volejbalu Brno se však nevzdali, dokázali srovnat na 23:23, kdy si dokonce vybojovali setbol. Ten ale liberečtí volejbalisté odztrátovali a byli to oni, kdo bral první sadu (24:26).

V druhém setu se brněnským volejbalistům začalo dařit. Zlepšili se především na útoku - Licek, Římal i Hrazdira měli shodně po pěti bodech. Velmi vyrovnaný a divácky zajímavý volejbal měl přeci jen jednu vadu na kráse, a to když se v první polovině setu zranilo domácímu Brno libero Kuba Lžičař. Brněnští se ale semkli a dokázali srovnat stav zápasu po výhře 25:22.

Brno pokračovalo v dobrém výkonu, hned ze začátku setu se dostalo do vedení 5:2. Liberec však především díky dobrému servisu Petra Šulisty dokázalo stav otočit. V průběhu celého setu se právě především liberecké čtrnáctce dařilo, dokázal složit všech pět pobídek mladého nahrávače Srba, který dnes zaskakoval za zraněnou jedničku Biernata. Brněnské libero Kuba Lžičař již nebyl schopen zasáhnout do hry, na palubovce se tak tohoto postu ujal jinak univerzál Martin Chevalier. Liberec ke skvělému útoku připsal také tři bloky a vyhrál tento set 20:25.

Severočechům se i v dalším dějství dařilo lépe než „domácím“ hráčům Brna. Ti sice dokázali dlouho vzdorovat, zhruba v polovině setu jim ale soupeř odskočil o pět bodů. Set ještě dokázal výrazně zdramatizovat druhý nahrávač Brna Adam Provazník – Volejbalu se podařila série na podání a stav byl rázem srovnaný na 23:23. Přihrávku Liberce zklidnil Shafranovich, Liberec tak v prvním zápase vyhrál 3:1 na sety a do domácí odvety si veze nejlepší možný výsledek pro postup do semifinále.

Autor: Matouš Müller

 

Souboj Orlů se Lvy slibuje vždy dramatickou podívanou, ale zřejmě i z důvodu, že Pražané v obou extraligových zápasech zvítězili, tak tentokrát pro utkání Českého poháru souboj sousedů v tabulce kladenskou halu nezaplnil. Čekalo se, zda domácí vystoupí z šedých výkonů a dokáží potrápit favorizovaného soupeře.

Kladno volejbal cz – VK Lvi Praha 2:3 (20:25, 25:23, 22:25, 29:27, 11:15)

Rozhodčí: Krtička J., Kořenek J.

Počet diváků: 392

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Mikulenka, van Haarlem, Vemič, Zajíček, Okošanović, Hýský, libero Moník. Střídali: Sobotka, Kuboš, Wallisch, Vostárek

Hosté: Bartůněk, Douglas-Powell, Krajčovič, Mihajlovič, Šulc, Král, libero Ježek. Střídali: Špulák, Kovařík, Toman

Vyjádření:

Domácí:

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Nehráli jsme dobře a máme toho plné kecky.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Poslední tři mistrovská utkání, tedy v Praze, doma proti Brnu i nyní v poháru znovu proti Lvům, snad ani nejde o to, jak hraje soupeř, ale jak se my hledáme…“

Hosté:

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): „Jsem hrozně rád, že jsme dnes vyhráli. Byl to podle mě zvláštní volejbal, nenazval bych to hezkým volejbalem, proto jsem ještě radši, že jsme to dotáhli do vítězného konce. Stejně si myslím, že na naší hře musíme ještě zapracovat a zlepšit ji.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Každé vítězství z Kladna se počítá, mám z toho radost. Mrzí mě ten dnešní čtvrtý set, že jsme to nedotáhli. Ale pohárová matematika zůstává stejná, stejně musíme v druhém zápase vyhrát, to se nemění, takže se vlastně dnes vůbec nic nestalo a jedeme dál.“

Popis utkání:

V prvním setu se zdálo, že utkání bude vyrovnané. Záhy se Lvi díky kvalitnímu servisu dostali do vedení a v podstatě po zbytek setu náskok uhlídali.

V druhém setu Orli nesložili zbraně, a když se Pražanům přestal dařit servis, dospěla sada do dramatické koncovky. Domácí uhájili těsné vedení a využili hned druhý setbol ke srovnání na 1:1.

Po srovnání se zdálo, že Orli můžou jít do vedení, ale Mihajlovič a spol. byli rázně proti. Pražský tým dokráčel v pohodě k vedení 2:1.

Stejně důrazně pokračovali v tlaku na servisu i v útoku hosté také ve čtvrtém dějství a vše nasvědčovalo tomu, že si odvezou cenné vítězství 3:1. Rázně proti byl střídající Sobotka, během jehož servisu se domácí znovu nadechli k náporu a v nervy drásajícím dramatu srovnali na 2:2.

Pátý set byl do své poloviny vyrovnaný, když domácí hráči neproměnili několik slibných situací na bod. Lvy to povzbudilo a v závěru si ohlídali nejen bodový náskok, ale vezou si i vítězství do odvety.

Autor: Jitka Kotrlová

 

Obhájce trofeje z Českých Budějovic zahájil letošní ročník Českého poháru výhrou v Příbrami.

VK Euro Sitex Příbram – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (27:25, 18:25, 25:27, 16:25)

Krátké zprávyArchiv
2020 CEV ME U20 - Brno/Kuřim

Srbsko - Česká republika 3:2 (20:25, 17:25, 25:16, 25:19, 15:9)

 
2020 CEV ME U20 - Brno/Kuřim

Česká republika – Francie 2:3 (21:25, 22:25, 25:23, 27:25, 16:18)

 
2020 CEV ME U22 - beachvolejbal - Izmir (TUR)

muži: Marchetto / Dal Corso (ITA) – Semerád / Maňas 2:1 (19:21, 21:8, 15:9) ženy: Břínková / Neuschaeferová – Carro / Álvarez M. (ESP) 1:2 (15:21,...

 
2020 CEV ME U22 - beachvolejbal - Izmir (TUR)

ženy: Christ / Grüne (GER) – Honzovičová / Žolnerčíková 2:0 (21:18, 21:19), Břínková / Neuschaeferová – Freitas Schoffel / Huggins (ENG) 2:0...

 
2020 CEV ME U22 - beachvolejbal - Izmir (TUR)

muži: Semerád / Maňas – Zürcher / Dillier (SUI) 1:2 (21:16, 10:21, 11:15), Bello Ja. / Bialokoz (ENG) – Melmuka / Knobloch 0:2 (14:21,...

 
2020 CEV ME - beachvolejbal - Jurmala (LAT)

ženy: finále: Behrens / Tillmann (GER) – Heidrich / Vergé-Dépré A. (SUI) 1:2 (21:18, 14:21, 16:18) o 3. místo: Makroguzova / Kholomina (RUS) –...

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018