2.5.2018

Trenérský notes 20. díl: Kolik bodů potřebujeme k vítězství?

Na první pohled hloupá otázka. Každý přeci ví, že k vítězství potřebujeme dosáhnout 25 bodů. Z hlediska taktiky, a především pak práce v tréninku, je velmi důležité zaměřit se na způsob, jakým body získáváme. O tom, kolik a jakým způsobem body získáváme a jak se promítají do úspěchu (vítězství) nebo neúspěchu (prohra) se podíváme v tomto článku.

Při analýze zisku bodů byla použita data z extraligy dospělých. Vzhledem k odlišnostem mezi ženským a mužským volejbalem budeme věnovat každé kategorii samostatný článek.

Dnes se podíváme na získávání bodů v ženském extraligovém volejbalu. Do analýzy byla zahrnuta data pouze z „celých“ setů, tedy neobjevují se zde hodnoty z tie-breaků. Zvlášť jsou porovnávány hodnoty z vítězných setů a z prohraných setů. Celkem bylo analyzováno 308 setů ze základní části volejbalové UNIQA extraligy žen.

Hodnoty a výsledky zde popsané tak můžeme chápat jako orientační pro úspěšnost (vítězství) v našich zápasech a zaměřit se na zlepšení činností, ve kterých nedosahujeme dostatečných „čísel“. Je samozřejmě nutné brát v potaz, že se jedná o aplikaci matematiky a statistiky do sportovní hry a výsledky zde interpretované nezaručují úspěch ve hře. Na druhou stranu nám správně interpretované a použité výsledky mohou k vítězství pomoci a ukázat nám, v které činnosti jsme úspěšní a ve které naopak máme rezervy. Obecně můžeme tvrdit, že čím nižší výkonnostní úroveň a mladší věková kategorie, tím klesá význam zisku bodu útokem (k vítězství v setu) ve prospěch ostatních činností, především k chybám.

Ze statistického hlediska můžeme získat body čtyřmi způsoby: útokem, servisem, blokem a chybou soupeře. Matematicky tak můžeme rozdělit získané body ve vítězných setech pomocí aritmetického průměrů následovně: servisem 2 body, útokem 13 bodů, blokem 3 body, chyby soupeře 7 bodů. V prohraných setech pak získala družstva body následovně (v průměru): 1 servisem, 10 bodů útokem, 2 body blokem a 5 bodů chybami soupeře.

4,9

Částečné omezení vypovídající hodnoty průměrných hodnot zobrazuje Tabulka 2, která ukazuje minimální a maximální hodnoty ve vyhraných a prohraných setech. Ukazuje, že k výhře v setu nemusí stačit ani 19 bodů uhraných útokem nebo pouze udělaní 1 vlastní chyby. Naopak set můžeme vyhrát i pokud získáme útokem pouhých 5 bodů, 1 bod servisem (blokem) nebo uděláme 14 chyb.

14

V porovnání relativních hodnot je významný rozdíl mezi vyhranými a prohranými sety v servisu (1,7 x) a v bloku (1,8 x). Vítězství v setu však nejvíce (v absolutních hodnotách) ovlivňuje zisk bodů útokem a zisk bodů soupeřovými chybami. Tyto dva ukazatele si rozebereme ještě podrobněji.

Jak se promítne počet získaných bodů útokem do pravděpodobnosti výhry / prohry ukazují následující tabulky. Pokud získáme útokem 14 a více bodů, tak je na základě získaných dat pravděpodobnost, že vyhrajeme set téměř osmdesáti procentní, pokud získáme 17 bodů a více, tak vítězství dosáhneme s více než devadesáti procentní jistotou. Naopak pokud získáme 8 bodů a méně, tak s více než 93 % jistotou set prohrajeme. Není překvapující, že s rostoucím počtem bodů získaných útokem pravděpodobnost prohry významně klesá. Získané hodnoty blíže zobrazují Tabulky 3 a 4.