28.11.2019

Trenérský notes 44. díl: Psychologie sportu – Terst: Workshopy

Triádu z italské konference Psychologie sportu zakončíme třemi workshopy: Technika biofeedbacku pro seberegulaci, Zlepšení výkonu pomocí S.F.E.R.A. modelu, Aplikace filosofie praktikování do běžného života: hrajeme, reflektujeme, učíme se.

Workshop č. 1

Sjíždění vln! Techniky biofeedbacku užité pro seberegulaci – Cristiana Monesto, Reka Zsanett Bondar

K biofeedbacku bylo v tomto workshopu přistupováno jako k neregulujícímu procesu, který zahrnoval tři hlavní kroky: 1) měření, 2) vizualizace těchto měření v reálném čase, 3) zvyšování povědomí o efektech jednotlivých akcí jednotlivce a myšlenek a emocí, které tělem jednotlivce prochází. 

Díky těmto krokům pak následně vzroste kontrola nad fyziologickými parametry. Jako jeden element biofeedbacku slouží variabilita srdečního tepu (HRV-BFB) – jedná se o psychofyziologickou tréninkovou techniku, která má za cíl synchronizovat oscilaci srdečního tepu a dýchání. Cílem je dosáhnout podobné frekvence mezi nádechem a vzrůstající srdeční tepovou frekvencí a mezi výdechem a snížením tepové frekvence.  

Sportovci musí v průběhu soutěže čelit několika psychologickým a fyzickým stimulům, které mohou vytvořit nerovnováhu mezi aktivitou sympatiku a parasympatiku. Při používání pomalého dýchání je HRV-BFB považováno za užitečný nástroj k zlepšení regulace samovolných funkcí srdce. Důsledkem pak jsou zlepšení v několika psychofyziologických proměnných, které mohou výkon sportovce ovlivnit.  

V rámci tohoto workshopu nám bylo demonstrováno použití technik biofeedbacku v aplikovaných intervencích ve sportu a fyzických cvičeních. Na začátku workshopu nám byla představena krátká teoretická část zaměřená především na to, jak mohou být techniky biofeedbacku a regulace sportovcům užitečné.  V druhé části byly některé z těchto technik představeny. Dobrovolníci měli za úkol pomocí seberegulace – např. zaměření pozornosti na své dýchání, dostat svou tepovou frekvenci na co nejnižší úroveň, aby tak splnili úkol. Ukázka také zahrnovala diskusi o tom jak nastavit tzv. base line – výchozí bod pro měření, jak uvést testovaného do klidu, jaké techniky se mohou v doprovodu feedbacku využít, jaké přístroje, kdo používá atd.

Workshop č. 2

Zlepšení výkonu pomocí S.F.E.R.A. modelu – Francesca Messi, Filippo Sacquegna

Na začátku workshopu jsme se dozvěděli něco málo historii a vzniku modelu S.F.E.R.A, který byl sestaven Prof. Guiseppem Vercellim, v rámci studie zaměřené na alpské lyžování. V této studii Vercelli objevil několik společných charakteristik u všech sportovců. 

Na základě touho pozorování pak vytvořil pět faktoru S – synchrony (synchronizace),F- force (síla a její úrovně), E – energy (energie),  R – rythm (rytmus – plynulost pohybu např.), A-  activation (aktivace).           

Synchronizace reprezentuje propojení mezi myslí a tělem, síla je spojená s vědomím vlastní účinnost, energie pak znamená regulaci kvantity energie, nejlepší možné využití zdrojů, které sportovec má, rytmus je pak správná posloupnost aktivit v průběhu výkonu, aktivace je pak spojená s motivací, tzv. motivační motor. SFERA je jednoduchý model, který se dá použít v různých odvětvích, nejenom ve sportu. Cílem modelu je umožnit sportovci dosáhnout maximálního potenciálu, dosáhnout opakovaně nejlepších možných výsledků a vyjádřit nejlepší možnou cestou své dovednosti v dané aktivitě. 

Po krátkém teoretickém úvodu jsme dostali praktický nástroj, SFERA mandalu, koláčovou tabulku, do které jsme měli zaznamenat úroveň každého z pěti faktorů. Využití tohoto modelu vidím především v období přípravy nebo v rámci před a po zápasového shrnutí. Je to zajímavý analytický nástroj, který ale vyžaduje značnou úroveň sebereflexe a uvědomění si sebe sama.

Workshop č. 3

Aplikace filosofie praktikování do běžného života: hrajeme, reflektujeme, učíme se – Richard Keegan

Na začátku tohoto workshopu jsme diskutovali, do jaké míry vůbec lze oddělit vědu od filosofie a zdali takové situace vůbec existují. Dnešní pohled na aplikovanou sportovní psychologii je spíše vědecký, a proto nevyhnutelně obsahuje filosofii.

Z tohoto důvodu jsme se pomocí hravé aktivity zamýšleli nad otázkami, jakým způsobem jsou věci hodnoceny a ovlivněny, jaké jsou nejvhodnější strategie na ovlivňování věcí, jaká je vlastně záměr poskytnuté psychologické podpory atd. 

Poté co jsme z plastelíny a stavebnice ve skupinách sestavili své výtvory, jsme dále debatovali nad psychologií jako vědou založenou na tvrdých a měkkých datech, jaké přístupy v kterých situacích zvolit například při identifikování talentu, při podpoře sportovního výkonu, při práci se sportovcem po zranění, prevenci proti vyhoření, při komunikaci s rodiči atd. 

Dále jsme se dostali do fáze hodnocení celého procesu a to ať už tvorby či následné diskuse. Na základě této závěrečné reflexe si každý z nás mohl odnést náměty pro komunikaci například s rodiči, s trenéry, jak ostatní nahlíží a hodnotí sportovce a jejich sportovní výkon či práci členů realizačního týmu. Dále jsme se také zamysleli nad tím, jestli v naší práci klademe důraz na získaná data a teorie nebo se budeme více soustředit na zkušenosti a osobnosti jednotlivých lidí, se kterými pracujeme. 

 

Autor: Mgr. Ondřej Marek

Krátké zprávyArchiv
CEV Champions League - muži

Fenerbahce HDI Istanbul (TUR) - VK Jihostroj České Budějovice 2:3 (20:25, 25:21, 25:17, 21:25, 12:15)

 
Evropské poháry - ženy

Pohár CEV: Asterix Avo Beveren (BEL) - VK Prostějov 3:2 (22:25, 25:21, 25:15, 25:27, 15:8), Busto Arsizio (ITA) - VK UP Olomouc 3:0 (25:18, 25:11,...

 
Český pohár 2019/20 muži - 3. kolo

VK Lvi Praha – Aero Odolena Voda 3:2 (25:19, 23:25, 23:25, 25:23, 15:10), SKV Ústí nad Labem – Volejbal Brno 1:3 (25:23, 23:25, 13:25, 22:25)  

 
CEV Challenge Cup 2019/2020 - předkolo

Vardar Skopje (MKD) - VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (25:21, 18:25, 17:25, 15:25), první zápas 0:3 - postupuje Karlovarsko

 
Sleva na vstupenky na OH kvalifikaci mužů v Berlíně

Do 30. 11. 2019 je možno zakoupit zlevněné vstupenky na OH kvalifikaci mužů, která bude 5. - 10. 1. 2020 v Berlíně za účasti naší reprezentace mužů....

 
FIVB 4* Chetumal (MEX) 2019

Perušič / Schweiner – Crabb Tr. / Bourne (USA) 0:2 (18:21, 12:21), Perušič / Schweiner – Aye / Gauthier-Rat (FRA) 2:1 (16:21, 21:19, 15:12)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018