Reprezentace
23. 5. 2020
Muži - Golden European League : MKD - CZE - odloženo
Reprezentace
24. 5. 2020
Ženy - Golden European League : FIN - CZE, odloženo
Reprezentace
27. 5. 2020
Muži - Golden European League : POR - CZE odloženo
Reprezentace
27. 5. 2020
Ženy - Golden European League : CRO - CZE, odloženo
Reprezentace
30. 5. 2020
Muži - Golden European League : CZE - TUR, odloženo
Reprezentace
30. 5. 2020
Ženy - Golden European League : CZE - FIN, odloženo
Reprezentace
6. 6. 2020
Muži - Golden European League : TUR - CZE, odloženo
Reprezentace
6. 6. 2020
Ženy - Golden European League : SVK - CZE, odloženo
Reprezentace
10. 6. 2020
Muži - Golden European League : CZE - POR, odloženo
Reprezentace
10. 6. 2020
Ženy - Golden European League : CZE - CRO, odloženo
Reprezentace
13. 6. 2020
Muži - Golden European League : CZE - MKD, odloženo
Reprezentace
13. 6. 2020
Ženy - Golden European League : CZE - SVK, odloženo
Reprezentace
15. 8. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : BIH - CZE,
Reprezentace
19. 8. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : CZE - SLO
Reprezentace
22. 8. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : CZE - LAT
Reprezentace
29. 8. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : LAT - CZE
Reprezentace
2. 9. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : SLO - CZE
Reprezentace
5. 9. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : CZE - BIH
28.11.2019

Trenérský notes 44. díl: Psychologie sportu – Terst: Workshopy

Triádu z italské konference Psychologie sportu zakončíme třemi workshopy: Technika biofeedbacku pro seberegulaci, Zlepšení výkonu pomocí S.F.E.R.A. modelu, Aplikace filosofie praktikování do běžného života: hrajeme, reflektujeme, učíme se.

Workshop č. 1

Sjíždění vln! Techniky biofeedbacku užité pro seberegulaci – Cristiana Monesto, Reka Zsanett Bondar

K biofeedbacku bylo v tomto workshopu přistupováno jako k neregulujícímu procesu, který zahrnoval tři hlavní kroky: 1) měření, 2) vizualizace těchto měření v reálném čase, 3) zvyšování povědomí o efektech jednotlivých akcí jednotlivce a myšlenek a emocí, které tělem jednotlivce prochází. 

Díky těmto krokům pak následně vzroste kontrola nad fyziologickými parametry. Jako jeden element biofeedbacku slouží variabilita srdečního tepu (HRV-BFB) – jedná se o psychofyziologickou tréninkovou techniku, která má za cíl synchronizovat oscilaci srdečního tepu a dýchání. Cílem je dosáhnout podobné frekvence mezi nádechem a vzrůstající srdeční tepovou frekvencí a mezi výdechem a snížením tepové frekvence.  

Sportovci musí v průběhu soutěže čelit několika psychologickým a fyzickým stimulům, které mohou vytvořit nerovnováhu mezi aktivitou sympatiku a parasympatiku. Při používání pomalého dýchání je HRV-BFB považováno za užitečný nástroj k zlepšení regulace samovolných funkcí srdce. Důsledkem pak jsou zlepšení v několika psychofyziologických proměnných, které mohou výkon sportovce ovlivnit.  

V rámci tohoto workshopu nám bylo demonstrováno použití technik biofeedbacku v aplikovaných intervencích ve sportu a fyzických cvičeních. Na začátku workshopu nám byla představena krátká teoretická část zaměřená především na to, jak mohou být techniky biofeedbacku a regulace sportovcům užitečné.  V druhé části byly některé z těchto technik představeny. Dobrovolníci měli za úkol pomocí seberegulace – např. zaměření pozornosti na své dýchání, dostat svou tepovou frekvenci na co nejnižší úroveň, aby tak splnili úkol. Ukázka také zahrnovala diskusi o tom jak nastavit tzv. base line – výchozí bod pro měření, jak uvést testovaného do klidu, jaké techniky se mohou v doprovodu feedbacku využít, jaké přístroje, kdo používá atd.

Workshop č. 2

Zlepšení výkonu pomocí S.F.E.R.A. modelu – Francesca Messi, Filippo Sacquegna

Na začátku workshopu jsme se dozvěděli něco málo historii a vzniku modelu S.F.E.R.A, který byl sestaven Prof. Guiseppem Vercellim, v rámci studie zaměřené na alpské lyžování. V této studii Vercelli objevil několik společných charakteristik u všech sportovců. 

Na základě touho pozorování pak vytvořil pět faktoru S – synchrony (synchronizace),F- force (síla a její úrovně), E – energy (energie),  R – rythm (rytmus – plynulost pohybu např.), A-  activation (aktivace).           

Synchronizace reprezentuje propojení mezi myslí a tělem, síla je spojená s vědomím vlastní účinnost, energie pak znamená regulaci kvantity energie, nejlepší možné využití zdrojů, které sportovec má, rytmus je pak správná posloupnost aktivit v průběhu výkonu, aktivace je pak spojená s motivací, tzv. motivační motor. SFERA je jednoduchý model, který se dá použít v různých odvětvích, nejenom ve sportu. Cílem modelu je umožnit sportovci dosáhnout maximálního potenciálu, dosáhnout opakovaně nejlepších možných výsledků a vyjádřit nejlepší možnou cestou své dovednosti v dané aktivitě. 

Po krátkém teoretickém úvodu jsme dostali praktický nástroj, SFERA mandalu, koláčovou tabulku, do které jsme měli zaznamenat úroveň každého z pěti faktorů. Využití tohoto modelu vidím především v období přípravy nebo v rámci před a po zápasového shrnutí. Je to zajímavý analytický nástroj, který ale vyžaduje značnou úroveň sebereflexe a uvědomění si sebe sama.

Workshop č. 3

Aplikace filosofie praktikování do běžného života: hrajeme, reflektujeme, učíme se – Richard Keegan

Na začátku tohoto workshopu jsme diskutovali, do jaké míry vůbec lze oddělit vědu od filosofie a zdali takové situace vůbec existují. Dnešní pohled na aplikovanou sportovní psychologii je spíše vědecký, a proto nevyhnutelně obsahuje filosofii.

Z tohoto důvodu jsme se pomocí hravé aktivity zamýšleli nad otázkami, jakým způsobem jsou věci hodnoceny a ovlivněny, jaké jsou nejvhodnější strategie na ovlivňování věcí, jaká je vlastně záměr poskytnuté psychologické podpory atd. 

Poté co jsme z plastelíny a stavebnice ve skupinách sestavili své výtvory, jsme dále debatovali nad psychologií jako vědou založenou na tvrdých a měkkých datech, jaké přístupy v kterých situacích zvolit například při identifikování talentu, při podpoře sportovního výkonu, při práci se sportovcem po zranění, prevenci proti vyhoření, při komunikaci s rodiči atd. 

Dále jsme se dostali do fáze hodnocení celého procesu a to ať už tvorby či následné diskuse. Na základě této závěrečné reflexe si každý z nás mohl odnést náměty pro komunikaci například s rodiči, s trenéry, jak ostatní nahlíží a hodnotí sportovce a jejich sportovní výkon či práci členů realizačního týmu. Dále jsme se také zamysleli nad tím, jestli v naší práci klademe důraz na získaná data a teorie nebo se budeme více soustředit na zkušenosti a osobnosti jednotlivých lidí, se kterými pracujeme. 

 

Autor: Mgr. Ondřej Marek

Krátké zprávyArchiv
CEV Challenge Cup 2019/2020 – muži

čtvrtfinále: VK ČEZ Karlovarsko – Spor Toto SC Ankara (TUR) 3:1 (25:21, 31:33, 25:21, 25:23), zlatý set 12:15, první utkání 0:3 – postupuje Ankara

 
Dnešní streamové přenosy EX - M a EX - Ž nebudou k dispozici

Dostali jsme informaci z Itálie, že dnes (29. 2. 2020) nepůjdou streamové přenosy. Firmě Génius vypadly kompletně servery. Statistiky a zápisy půjdou...

 
CEV Challenge Cup 2019/2020 - muži

čtvrtfinále: Spor Toto SC Ankara (TUR) – VK ČEZ Karlovarsko 3:0 (25:22, 25:19, 25:19)

 
Final Four ČP 2019/20 muži - finále

VK Jihostroj České Budějovice – Kladno volejbal cz 3:1 (25:15, 25:17, 23:25, 25:19)  

 
Final Four ČP 2019/2020 muži - semifinále

VK Dukla Liberec – Kladno volejbal cz 1:3 (25:22, 21:25, 23:25, 21:25), VK Jihostroj České Budějovice – VK ČEZ Karlovarsko 3:1 (25:21, 23:25, 32:30,...

 
CEV Champions League - muži

VK Jihostroj České Budějovice – Trentino Itas (ITA) 2:3 (25:21, 25:22, 15:25, 22:25, 11:15)  

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018