20.9.2019

Mistrovství Evropy mužů 2019 se láme do své druhé poloviny

Na ME 2019 mužů je dobojováno v základních skupinách. Známe osmifinalisty a také družstva, pro které letošní šampionát skončil. A pro některé to bylo hořké loučení, protože měly ME dobře rozehrané a domů je poslal poměr míčů nebo setů. Nás může těšit, že mezi šestnácti vyvolenými je i naše reprezentace, přestože postup vybojovala až v posledním zápase. Teď se nejlepší evropský volejbal přestěhuje do Nantes, Apeldoornu, Antverp a Lublaně, kde se odehrají zápasy o postup mezi nejlepších osm týmu letošního ME. A jak skupiny po dohrání posledních zápasů nakonec dopadly?

Ve skupině A, která se hrála ve Francii, potvrdili tři favorité ambice hned v prvních třech kolech. Týmy Francie, Itálie i Bulharska porazily své papírové slabší soupeře a zajistily si postup do osmifinále s předstihem. V následných zápasech si to rozdaly pouze o pořadí ve skupině. Nakonec se vítězem skupina A stala Francie před Itálií a Bulharskem. Ale o poslední postupové místo se rozhořel neuvěřitelný boj, který musel rozhodnout až poměr jednotlivých míčů. Nakonec se štěstí usmálo na Řecko. Tak jako našim reprezentantům stačilo Portugalcům v posledním utkání s Rumunskem uhrát dva sety. To se jim nepodařilo a nastala situace, že družstva Řecka, Rumunska i Portugalska měly stejný počet vítězných utkání, stejný počet bodů, stejný poměr setů a slovo dostala kalkulačka při počítání míčů. O jeden jediný míč nakonec do vyřazovacích bojů postoupilo Řecko, které, jak říkal řecký trenér, mělo již sbaleno na cestu domů.

Skupinu B hostila Belgie, zde roli favoritů potvrdilo Srbsko, náš soupeř v osmifinále, a domácí Belgie. Překvapivě se trochu trápil finalista z předloňského ME Německo a taky Španělsko, které svůj postup muselo stvrdit v posledním utkání skupiny tříbodovou výhrou, právě proti Německu. Oči pro pláč zbyly Slovákům, kteří skupinu výborně rozehráli, dokonce porazili i Španělsko, ale ke konci skupiny jako by jim docházel dech. Rakousko předvedlo slušný volejbal, ale k evropské špičce mají naši jižní sousedi cestu ještě dlouhou.

Ve slovinské skupině C jasně dominovali Rusové a domácí Slovinci. Ze třetího místa jim sekundovali Turci a překvapivě až na lepší poměr setů postoupili i Finové. Finové měli nůž na krku v posledním utkání skupiny s Tureckem, kdy museli vyhrát alespoň za dva body. To se jim nakonec těsně podařilo a nezopakovali zkrat s Běloruskem, kdy vedli 2:0 a 23:20 a přesto se jim podařilo toto utkání prohrát. Černým koněm této skupiny mělo být Bělorusko, které odehrálo výborně GEL, ale zde se jim šampionát nepovedl. Příjemným překvapením byl výkon Severní Makedonie. Tito borci porazili Slovinsko i Bělorusko a nepostoupili pouze na horší poměr setů. Určitě je dobré si tento tým zapamatovat, protože předvedli, jak je u balkánských týmů zvykem, rychlý technický volejbal.

A jsme u naší skupiny D. Tu hostil nizozemský Rotterdam a Amsterdam. Zde „řádili“ úřadující mistři světa z Polska a jejich tisíce vždy věrných fanoušků. Předpokládalo se, že náš postup povede přes Estonsko a Ukrajinu, ale Estonci, přestože „sebrali“ Polákům jediný set ve skupině, nezvládli klíčové utkání s naší reprezentací a odjíždějí domů bez jediného vítězství. Naši muži se po prohraném úvodním zápase s Ukrajinou dali dohromady a v předposledním utkání překvapili domácí Nizozemce. Nakonec se ukázalo, že toto vítězství bylo klíčové, protože možná trochu podceňovaná Černá Hora, potvrdila kvalitu balkánského volejbalu a byla kousíček od postupu. Cíl naše reprezentace splnila, ale jak řekl hrdina posledního zápasu Honza Hadrava, v osmifinále se musíme ještě zlepšit a být trpělivější, protože nás čeká soupeř, který má ambice nejvyšší, Srbsko.

Výsledkový servis ZDE

 

Autor: Jiří Carba, foto CEV

Krátké zprávyArchiv
Utkání Příbram - Ústí nad Labem se dnes nehraje!!!

Z důvodu dopravní nehody a zablokované dálnice se dnešní utkání Příbram - Ústí nad Labem neodehraje a je odloženo.  

 
Český pohár 2019/2020 ženy - čtvrtfinále

VK Prostějov – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:19, 25:14, 25:17), první utkání 3:1 - do Final Four postupuje Prostějov  

 
Český pohár 2019/2020 - čtvrtfinále

ženy: VK Dukla Liberec – Volejbal Přerov 3:1 (25:20, 21:25, 25:11, 25:20), první utkání 3:2 – postupuje Liberec PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:1...

 
Kvalifikace na OH 2020 – Apeldoorn (NED)

Účast na OH 2020 v Tokiu si vybojovaly volejbalistky Turecka. finále: Turecko – Německo 3:0 (25:17, 25:19, 25:22) Kompletní informace ZDE  

 
MEVZA U18 Maribor - chlapci - kvalifikace na ME U18 2020

finále: Česká republika – Rakousko 3:0 (25:18, 25:14, 25:20) Tímto výsledkem se naše reprezentace kvalifikovala na ME U18

 
MEVZA U17 Zadar - dívky - kvalifikace na ME U17 2020

o 3. místo: Česká republika – Slovinsko 0:3 (18:25, 17:25, 20:25)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018