Muži - kvalifikace ME: MNE - CZE, Kolasin
29. 8. 2024
Muži - kvalifikace ME: CZE - NOR, Tábor
4.9.2015

Česká reprezentace mužů nestačila v úvodním zápase Volejbalového supervíkendu na Slovensko, 2015

Zhruba tři stovky diváků sledovaly úvodní utkání Volejbalového supervíkendu, kdy se proti sobě v prvním přátelském utkání postavila mužské reprezentace České republiky a Slovenska. Slováci začali první vzájemný zápas lépe a opanovali úvodní set 25:19. Češi následně zlepšili hru a získali druhou sadu stejným poměrem.  Třetí sada patřila opět slovenskému výběru, který byl po většinu setu lepším celkem v útoku i obraně. S chutí hrající slovenský celek pak opanoval i závěrečný set a v prvním přípravném utkání zaslouženě zvítězil 3:1 na sety.

Češi na úvod nestačili na Slovensko

Vstup do zápasu se lépe vydařil českým hráčům, kteří vynikali především v obranné fázi. Již za stavu 4:2 si první oddechový čas vybral trenér Slovenska Alberto Giuliani a ten zřejmě pomohl. Slováci začali plnit taktické pokyny a dokázali pěti body v řadě otočit vývoj prvního setu ve svůj prospěch – 7:4. Čechům se nedařilo podle svých představ, přicházely i chyby na podání. Na rozdíl jediného bodu se po dobré obraně Kryštofa v poli prosadil „zalívkou“ David Konečný – 10:11. Poté však přišel horší český příjem a následný „dvoják“ z rukou nahrávače Bartoše – 11:14. Špatný příjem naší reprezentace se opakoval stále častěji, využil toho i blokař Kohút, který poslal svůj tým do technického oddechového času za vedení 16:12. Češi se nadále trápili, nepomohl ani oddechový čas trenéra Šmejkala. Slovenská reprezentace hrála v prvním setu velmi odhodlaně a bojovala o každý míč. Ještě v úvodním setu došlo na české straně ke změně na nahrávačském postu, Pavla Bartoše vystřídal liberecký Jakub Janouch. Slováci však nepolevovali a dál hráli svou hru, slušně v prvním setu hrál zejména univerzál Michalovič. První sadu nakonec získali slovenští reprezentanti poměrem 25:19 a ujali se vedení 1:0 na sety.

Druhá sada pro českou reprezentaci, výborně hrál zejména Kamil Baránek

Do druhé sady trenér Zdeněk Šmejkal dal důvěru na smečařském postu budějovickému Michálkovi a Češi začali hrát se slovenským výběrem vyrovnanější partii, než tomu bylo v úvodním setu. Do prvního technického oddechového času se šlo za českého vedení 8:7. Naši reprezentaci v posledních výměnách táhl především Kamil Baránek, který si dlouho držel vysokou úspěšnost v útoku i na bloku. Za stavu 11:8 pro český výběr sáhl trenér Giuliani k oddechovému času, ale rozjíždějící se českou reprezentaci nezastavil – 16:11. Po technickém timeoutu si Češi vzali o něco slabší chvilku a nechali soupeře dotáhnout až na rozdíl dvou bodů. Následně však přišly dva české bodové bloky a opět uklidnění v podobě čtyřbodového náskoku – 18:14. O ten však záhy čeští reprezentanti přišli, nevydařil se například útok blokaři Jiřímu Královi, který šel o pár centimetrů do zámezí – 20:18. Tentýž hráč si však v následné výměně „spravil chuť“ a opět přiblížil českou reprezentaci k vyrovnání. Češi získali druhou sadu 25:19 a srovnali stav setů na 1:1.

I do třetí set skončil poměrem 25:19, tentokrát však pro Slováky

Vyrovnanost utkání zdokumentoval úvod třetí sady. Ačkoliv se slovenským reprezentantům výrazně nevydařil závěr předchozího setu, do následné sady však opět vstoupili Slováci s čistou hlavou, v poklidu kombinovali a přesně útočili. Výsledkem toho bylo jejich brzké tříbodové vedení při prvním technickém timu. To se navíc navýšilo po úspěšném bloku Prešinského až na 12:7. Našim reprezentantům se stále nedařilo svého soupeře bodově dotáhnout, když světelná tabule ukazovala stav 11:17 z českého pohledu, na hřišti se objevil i druhý univerzál Michal Finger. Výraznější bodová šňůra se Čechům ne a ne podařit. Slováci si očividně každou výměnu užívali a kráčeli k zisku třetího setu. Ten také získali opět poměrem 25:19 a ujali se vedení 2:1 na sety.

Změna libera do čtvrté sady

Do čtvrtého setu poslal trenér ČR Zdeněk Šmejkal do hry na post libera Daniela Pfeffera, který měl zlepšit český příjem. Důvěru dostal rovněž mladý Finger i zkušený Fila. Tyto změny pozvedly českou hru a výsledkem toho bylo vedení naší reprezentace o prvním technickém timeoutu o dva body. Slovenský tým nadále ztrácel, přesto zbraně nesložil. Na rozdíl jediného bodu poslal svůj tým blokem Martin Sopko – 10:11. Dvoubodové vedení si však Češi vzali brzy zpět, ze servisu se prosadil Jakub Janouch – 14:12. Slováci i přes nepříznivé skóre bojovali a to se jim vyplatilo. Výbornou obranu předvedlo hostující libero a z těžké pozice následně zaútočil Matej Paták – 14:14. Slovenský celek se dostal do vedení ještě před druhým technickým oddechovým časem, mezi bloky se prosadil opět Paták – 16:15. A když o chvilku později Michálek nedosáhl na nadražený balón, vedl slovenský celek již 17:15. Slováci v závěru ještě navýšili své vedení na 20:17, to se bloky prosadil Prešinský a s českým celkem to nevypadalo příliš dobře. Michalovič navíc ještě v závěru přelstil nad síti Michálka a český tým nakonec podlehl ve čtvrté sadě Slovensku opět 19:25 a celkově 1:3 na sety.

Druhé přípravné utkání mezi českou reprezentací a týmem Slovenska se odehraje v liberecké hale zítra od 18 hodin.

První přípravné utkání (Liberec):

Česká republika - Slovensko 1:3 (19:25, 25:19, 19:25:19:25)

Úvodní sestavy:

Česká republika: Veselý, Král, Bartoš P., Bartoš A., Baránek, Konečný, libero: Kryštof. Střídali: Janouch, Michálek, Fila, Pfeffer, Mach.

Slovensko: Kohút, Sopko, Končál, Paták,  Michalovič, Prešinský, libero: Kubš. Střídali: Palgut, Kriško T., Chrtiansky, Horník.

Foto  1 2

Autor: Mgr. Michal Mezera

Z bundesligového týmu Rote Raben Vilsbiburg má do Dukly Liberec namířeno nizozemská nahrávačka Kim Klein Lankhorst.

Zlatá evropská liga - muži - Strumica (MKD)

Severní Makedonie – Česko 0:3 (16:25, 15:25, 16:25)

CEV Beach Volleyball Nations Cup - skupina B – Balikesir (TUR)

Česko – Finsko K. Pavelková / A. Pavelková – Parkkinen / Prihti 2:1 (21:16, 20:22, 15:12), Hermannová / Štochlová – Ahtiainen / Lahti 0:2 (17:21,...

Dukla Liberec angažovala libero z finské Mestaruusliigy, na sever Čech se z týmu Vantaa Duck stěhuje Kanaďan Justin Lui.

Zlatá evropská liga

muži - Strumica (MKD): Česko – Estonsko 3:0 (25:22, 25:20, 25:16) ženy -Teplice: Česko – Rumunsko 3:1 (25:18, 22:25, 25:23, 25:23)

Česko – Dánsko K. Pavelková / A. Pavelková – Olsen / Schade 2:0 (21:9, 21:10), Hermannová / Štochlová – Johnsen / Bisgaard 2:0 (21:15, 21:16)