Následuje metodický dopis č. 8 zpracovaný PhDr. Rostislavem Vorálkem, Ph.D.
Rozcvičení dělíme na obecnou a speciální část. Cílem obecné části by měla být aktivace tělesných systémů (kardiovaskulární, respirační, nervový), které budou v následující sportovní činnosti zatíženy. Pro specifickou část rozcvičení je důležitá analýza činnosti hráče beachvolejbalu. Zde se jedná o činnosti bez míče (výskoky na smeč a blok, pády) a s míčem (herní činnosti).
Každá tréninková jednotka, příprava na utkání, by měla být zahájena kvalitním rozcvičením. Jeho hlavním cílem je připravit organismus hráče na následující zatížení a zároveň slouží jako prevence vzniku úrazu. Intenzita a trvání rozcvičení musí být přizpůsobeny tělesným schopnostem hráče a věku. Obecně je možno říci, že by mělo být dostatečně intenzivní, aby došlo ke zvýšení tělesné teploty a vedlo k mírnému pocení, ale ne tak intenzivní, aby vedlo k únavě. Nedostatečné a nesprávné rozcvičení má vliv na kvalitu provádění dalších činností na ní navazujících (např. špatný výkon na začátku utkání, tréninku).
Při rozcvičování je potřeba mít na mysli, zda jde o rozcvičení před jednorázovým tréninkem nebo před tréninkem ve fázi kumulace únavy po předchozích tréninkových jednotkách. Stejně tak je tomu i před prvním utkáním v turnaji a následujícími utkáními. Vliv na rozcvičení mají i klimatické podmínky. V teplém počasí se doporučuje kratší, v chladném delší rozcvičení.
Postup při rozcvičení
Každá rozcvička by měla začít takzvanou rušnou částí (trvání do 5 minut), která je důležitá pro zvýšení srdeční frekvence, prokrvení a prohřátí vnitřních orgánů a svalů. Jedná se o cviky "pro zahřátí". Tato část, často podceňovaná, je velmi důležitá. Rozehřáté svaly a klouby jsou mnohem méně náchylné ke zranění, také vnitřní orgány začnou po několika minutách pracovat pro celkové zlepšení energetické ekonomizace pohybu. Rozehřátí lze vypozorovat ze zabarvení pokožky v obličeji, případně z vyvstávajících krůpějí potu.
Příklady:
Po rušné části následuje část mobilizační (trvání 5 až 10 minut) za pomoci takzvaného dynamického strečinku, který kombinuje kontrolované rotační a švihové pohyby horních a dolních končetin a také celostní pohyby, do kterých je více zapojeno svalstvo trupu. Cílem tohoto cvičení je rozhýbat a obnovit funkčnost kloubů. Jedná se hlavně o kotníky, kolena, ramena, lokty a zápěstí. Při provádění mobilizačních cvičení je nutné se vyvarovat snahy okamžitě po zahájení cvičení dosáhnout krajních rozsahů pohybu. Naopak je třeba začít pohybem v malém rozsahu a teprve po prohřátí a uvolnění kloubu postupně rozsah pohybu zvětšovat. S prováděním cviků začít od hlavy směrem dolů. Počty opakování u cviků na každou stranu: 8-12.
Příklady:
Příklady cvičení s míčem:
V návaznosti provádíme dynamická švihová cvičení.
Příklady:
Postupně přecházíme na běžeckých cvičení – atletická abeceda.
Příklady:
Ve specifické části rozcvičení bez míče se zaměřujeme především na oblast výskoků, přesunů do všech stran zakončeným postojem či pádem.
Příklady:
Následuje specifické rozcvičení s míčem, kde je potřeba zaměřit se na provádění herních činností (podání, příjem, nahrávku, útočný úder, blokování, vybírání).
Poznámky:
Editace: Petr Sixta, foto: Petr Widenka
Balikesir (TUR): Kolada / Szabó (HUN) – Dundáčková / Břínková 2:1 (21:14, 18:21, 15:12) Castellón de la Plana (ESP): Demierre / Schwab (SUI) –...
Z belgického týmu Tectum Achel přichází do Příbrami na post blokaře Němec Yannick Goralik.
Nové jméno, nové angažmá – to platí pro reprezentační smečařku Kláru Dítě, za svobodna Faltínovou. Na první zahraniční štaci zamířila z Prostějova...
Mistrovství světa mužů, které se uskuteční v příštím roce na Filipínách, zná složení základních skupin. skupina A: Filipíny, Írán, Egypt,...
Reprezentační blokař Jakub Klajmon dává sbohem francouzskému Tours a jeho kroky míří do Rakouska, kde oblékne dres AK Aich Dob.
Po palubovkách české extraligy se bude opět v dresu Ostravy prohánět slovenská smečařka Andrea Štrbová.