Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
26.6.2021

Naděje účasti další naší dvojice na olympijských hrách rychle pohasla

Kontinentální pohár je pro řadu světových týmů poslední šancí jak ukořistit místo v olympijském turnaji. Ti znalejší věci si možná pamatují, jak skrze tento poslední turnaj získaly své letenky do Ria naše jedničky Markéta Nausch Sluková s Bárou Hermannovou. I tento olympijský cyklus jsme ve finálovém turnaji měli svá želízka v ohni, a tak se pojďme podívat, jak se jim v Haagu dařilo.

Oba naše první páry, Ondřej Perušič / David Schweiner a Barbora Hermannová / Markéta Nausch Sluková, si svá místa v Tokiu vybojovaly skrze olympijský žebříček, a tak se finále Kontinentálního poháru nemohly zúčastnit. Pomohly však našim druhým párům k postupu mezi nejlepších šestnáct týmů. Do Haagu nakonec odcestovaly čtyři týmy – Michaela Kubíčková / Michala Kvapilová, Marie Sára Štochlová / Martina Williams a Jan Dumek / Václav Berčík a Patrik Maňas / Jiří Sedlák, aby si vzájemně pomohly k zisku jednoho místa v olympijském turnaji.

Celý koncept soutěže je velmi podobný tenisovému Fed Cupu, potažmo Davis Cupu. Každou zemi reprezentují dva páry, které se vzájemně utkají. Pokud je po odehrání obou zápasů skóre 1:1, hraje se zlatý zápas, do kterého může z obou párů nastoupit kdokoli. To znamená, že poslední zápas může hrát blokař/ka z prvního týmu a polař/ka z týmu druhého.

Los do prvního kola přiřadil našim reprezentantkám silný tým Polska. Do prvního zápasu nastoupila Štochlová s Williams proti dvojici Wojtasik / Kociolek. Po velmi vyrovnaném prvním setu, který naše hráčky vybojovaly v koncovce, přišlo slibné vedení v druhém setu 10:4 a schylovalo se k senzaci. Bohužel se Máří s Martinou nepodařilo udržet tlak polských jedniček a druhý set prohrály rozdílem pěti bodů. Tiebreak pak měly Polky plně ve své režii a celý zápas tak vyhrály 2:1.

Zápas o udržení v turnaji Míša s Míšou skvěle zvládly. Ve dvou setech porazily pár Ceynowa / Lodej a šlo se do zlatého zápasu. Tam opět nastoupily polské jedničky Wojtasik / Kociolek a ve větrném počasí podaly skvělý výkon. Oba sety hladce vyhrály a vyřadily tak naše reprezentantky z bojů o olympiádu.

Mužská část výpravy dostala do prvního kola tým Španělska. Jako první vstoupili do turnaje Maňas se Sedlákem proti Menéndez / A. Huerta. Naši borci hráli v prvním setu velmi dobře a už už sahali po výhře v prvním setu, jenže Španělé byli zásadně proti a esem ukončili první set 20:22. V druhém setu se už našim nepodařilo držet se Španěly krok a i díky vysokému počtu nevynucených chyb prohráli 2:0 na sety.

V druhém zápase potvrdil Dumek s Berčíkem roli favoritů a druhý španělský pár Huerta P. / Monfort vyprovodili 2:0. Musel tedy přijít na řadu zlatý zápas, do kterého podle očekávání nastoupily dvojice Dumek / Berčík a Menéndez / A. Huerta. Podobně jako u žen se poslední utkání našim vůbec nevyvedlo a po setech 17:21 a 13:21 se s turnajem rozloučili.

Jedno účastnické místo na OH v Tokiu z Kontinentálního poháru nakonec patří v ženské kategorii Nizozemsku, v mužích Švýcarsku. Ve finále Nizozemky porazily Rusko 2:1 na zápasy a Švýcaři stejným poměrem zdolali domácí Nizozemsko.