2. 8. 2024
Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
24.7.2023

Nesmírná bojovnost přinesla Hermannové se Štochlovou další cenný kov do sbírky

Další velká medaile pro český beachvolejbal přichází z kanadského Edmontonu, kde si Barbora Hermannová s Marií Sárou Štochlovou po vítězství v tie breaku nad Švýcarkami Esmée / Zoé dokráčely z kvalifikace až pro bronz.

Beachvolejbalová pohádka se pro Báru s Máří odehrála od čtvrtka do neděle ve stínu mrakodrapů kanadského Edmontonu. České jedničky totiž v zemi javorového listu musely do kvalifikace, kde, na rovinu, není slabého týmu.

V prvním kole kvalifikace holky narazily na Japonky Akiko / Yurika, které, byť byly papírově slabší, na hřišti předváděly parádní sport. Hned první set v turnaji nám ukázal, že po ne úplně dobrém výkonu v koncovkách, které týden předtím Bára s Máří odehrály na Challengeru v Espinhu, se holky dostaly do pohody a infarktový set s nespočtem setbolů vyhrály, 31:29. To druhá sada byla totální, jak by Máří řekla, „black out”. Nic se nedařilo a za stavu 21:10 pro soupeřky se šlo do tie breaku. Tam se naše reprezentantky opět zvedly a po výhře 15:8 postoupily do druhého kola kvalifikace.

V cestě do hlavní soutěže stály Báře s Máří v cestě Švýcarky Bentele / A. Lutz. Utkání opět rozhodoval tie break a holky musely opět předvést svoji mentální sílu. Po prohraném druhém setu, který měly holky jasně vyhrát, se opět zvedly a rozhodující třetí sadu zvládly - 2:1 (21:17, 27:29, 15:11).

První utkání v hlavní soutěži nastoupily české hráčky proti mistryni světa, domácí Sarah Pavan, která tuto sezonu nastupuje po boku Molly McBain. Tento pro vývoj turnaje velice důležitý zápas skončil, světe div se, opět tie breakem. Naše dvojice opět zvládla a vydřela místy až infarktovou koncovku – 2:1 (25:23, 16:21, 15:9).

Po devíti setech v nohách tak Bára s Máří pokračovaly v krasojízdě soubojem o vítězství ve skupině proti páru Gottardi / Menegatti. V prvním setu se našim hráčkám dařilo s hvězdnými Italkami držet krok, ale po prohrané koncovce prvního setu holky ten druhý už nezvládly a po porážce 0:2 (21:23, 16:21) přišlo na řadu osmifinále.

V boji o čtvrtfinále přišel pro naše barvy konečně nějaký ten zápas s hladším průběhem, který po celou dobu neútočil na divákův kardiovaskulární systém. Naše jedničky ho sehrály proti Španělkám Álvarez / Moreno a možná i díky taktické přípravě trenéra Menegoza, který španělský beachvolejbal zná jako své žabky, poprvé v turnaji zvítězily 2:0 (21:19, 21:15).

Pošetřené síly se do čtvrtfinále opravdu hodily, vždyť holky už měly odehráno 13 setů a to některé z nich vydaly i za dva. V boji o semifinále nastoupily naše hráčky proti Němkám Ludwig / Lippmann. Další utkání s tiebreakovou zápletkou nakonec rozhodla skvělá obrana jak na síti, tak v poli a senzace byla na světě. Bylo jasné, že české kvalifikantky budou v Edmontonu bojovat o medaile.

Semifinálové utkání bylo takřka po celou dobu v režii vítězek z Espinha, Brazilek Carol / Barbara, a tak se mu nemá moc cenu věnovat. Vítězství Jihoameričanek 2:0 (21:18, 21:15) mluví za vše.

Boj o bronz bylo oproti semifinále jiné kafe. V první sadě se Báře s Máří nedařilo na útoku a díky několika nevynuceným chybám se jim Švýcarky Esmée / Zoé vždy bodově vzdálily, až první set vcelku jasně vyhrály 21:18. Vývoj druhé sady byl dost podobný té první. Švýcarky si relativně jistě držely skromný náskok a vše naznačovalo, že utkání dotáhnou do vítězného konce. Jenže české jedničky to do Kanady rozhodně nepřijely vzdávat a jako dieslový motor pomalu, ale jistě, začaly nabírat obrátky. Za stavu 20:18 podávaly Švýcarky na mečbol, ale Češky byly zásadně proti. Pak přišla na servis Máří a stylem „do or die“ esem o pásku skóre srovnala. Naše dvojice odvrátila ještě pár mečbolů, aby vzápětí proměnila ten svůj. Zkušený beachvolejbalový fanda dobře zná poučku, že kdo do tiebreaku vyrovná, ho pak obvykle i vyhrává. I já jsem se touto myšlenkou uklidňoval a to až do stavu 12:10 pro soupeřky. Pak ale opět vystřelil adrenalin do nebes. Holky po vzoru kočka myš otočily tiebreakovou koncovku a po zásluze mohly slevit jeden z největších úspěchů své společné kariéry - 2:1 (17:21, 26:24, 15:13).

Závěrem bych snad chtěl říci jen jediné. Až budete někdy celý set prohrávat, až pokaždé, když se soupeři přiblížíte, uděláte zase nějakou chybu a bude to vypadat blbě, vzpomeňte si na Báru s Máří a nevzdejte to, protože jen tak v budoucnu něčeho dosáhnete, stejně jako naše bronzové holky z Edmontonu.