3.5.2023

Ohlédnutí za triumfem naší dvojice Perušič/Schweiner v Brazílii

Brazilská pohádka je dopsána. Turnaj Beach Pro Tour kategorie Elite 16 Uberlandia se zapíše do českých beachvolejbalových dějin zlatým písmem. Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem totiž získali svůj první titul v rámci Pro tour, když v nervy drásajícím finále porazili olympijské vítěze Mola se Sørumem. Pojďme se ale podívat na celý příběh od začátku až do sladkého konce.

První velký úspěch na cestě za turnajovým titulem zaznamenala trojice Perun, Dave a Andrea hned tím, že všichni dorazili do místa konání. Kdo sleduje sociální sítě našich reprezentantů, určitě ví, že to nebývá vždy pravidlem.

České duo vstoupilo do základní skupiny utkáním proti kvalifikantům a v té době světovým padesátkám Francouzům Lynnel / Brassereau. I přesto, že Francouzi v kvalifikaci předváděli kvalitní sport, se dal očekávat hladký průběh. Přeci jen oba páry dělilo ve světovém žebříčku bezmála čtyřicet míst a to se nakonec potvrdilo. Výsledek 2:0 (21:10, 21:15) ostatně mluví za vše.

V druhém utkání základní skupiny přišla prověrka formy o poznání složitější. Zápasová bilance našich reprezentantů s norskými Vikingy Andersem Molem a Christianem Sørumem sice není výstavní, zato samotná utkání jsou obvykle nadmíru vyrovnaná. V prvním setu se naše jedničky hned z kraje jaly významnějšího vedení, ale to se bohužel postupně rozplynulo. V druhém setu už to vypadalo na zvrat, ale díky nevynuceným chybám si trpělivější Norové vítězství pohlídali - 0:2 (17:21, 20:22).

K poslednímu utkání základní skupiny A nastoupil Perun s Davem proti starým známým sparingovým partnerům z Itálie Cottafava / Nicolai. V tomto zápase šlo o druhé místo ve skupině, které teoreticky nabízelo lepší výchozí pozici v play off. Naši borci v tomto klání využili svou osvědčenou taktiku, kterou s větším či menším úspěchem praktikují ve většině zápasů. Jde o to prohrát první set a pak udolat soupeře v nervy drásajícím tie-breaku. Taktika kočka-myš tentokrát slavila úspěch a Perun s Davem postoupili mezi nejlepších dvanáct párů - 2:1 (19:21, 21:13, 15:12).

Takzvaný „klíčák“, tedy klíčový zápas, který de facto rozhodoval jestli Uberlandia bude úspěšným turnajem, odehráli naši reprezentanti proti španělskému páru Herrera / Gavira. Když pomineme první set, který byl jasně v české režii, byl zbytek utkání dlouhou sérií infarktových okamžiků. Mečbol střídal mečbol a ten, kdo měl vsazeno na jeden či druhý tým, důkladně otestoval svůj kardiovaskulární systém. Naši borci to nakonec dotáhli do zdárného konce - 2:1 (21:12, 21:23, 17:15) a postoupili do čtvrtfinále.

V souboji o semifinále potkaly naše jedničky úřadující mistry Evropy Åhmana s Hellvigem. Utkání mělo opět infarktový náboj a opět skončilo ve prospěch našich barev. Nutno ale dodat, že to celé mohlo být trochu víc v klidu, kdyby kluci, jak je jejich dobrým zvykem, neudělali v koncovce jednu, dvě nevynucené chyby v řadě - 2:0 (26:24, 25:23).

V semifinálovém utkání proti Polákům Łosiak / Bryl použili naši borci opět svou volejbalistům dobře známou taktiku kočka-myš. Po jasně prohraném prvním setu přišel mohutný obrat, který nakonec vyústil v jasné tie-breakové vítězství – 2:1 (13:21, 21:19, 15:10).

Ve finále, jak už to poslední roky často bývá, čekal na Dava s Perunem norský pár Mol / Sørum. Stigma posledních let mělo tentokrát být smazáno, jelikož jak praví jedno staré beachvolejbalové přísloví „tak dlouho hraješ s Nory finále, až je jednou porazíš”. To se nakonec díky podpoře brazilského publika a neuvěřitelně zvládnuté obraně podařilo a Perun s Davem získali po vítězství 2:1 (21:19, 15:21, 15:11) v Brazílii svůj první turnajový titul na Beach Pro Tour.

Perun po utkání poděkoval všem fanouškům svojí vytříbenou portugalštinou „obrigado” a pohádky byl konec.

Kompletní výsledky ZDE

Pro všechny fanoušky, kteří utkání našich borců sledovali a celý turnaj ve zdraví přežili, máme dobrou zprávu. Za bezmála měsíc si to celé můžete v Ostravě zopakovat.

Autor: Martin Mach, foto FIVB