Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
10.12.2023

Dohrávce 11. kola extraligy mužů kraloval kladenský univerzál Platačs

Jedenácté kolo uzavíralo utkání dvou týmů figurujících momentálně v TOP 4 české extraligy. Zápas, který byl směsicí krásných volejbalových momentů, ale i velmi triviálních chyb pramenících z nervozity, rozhodl kardinální Kristaps Platačs. Jeho 35 bodů pomohlo Orlům k desáté výhře z jedenácti zápasů.

Kladno volejbal cz – VK Dukla Liberec 3:2 (26:28, 25:17, 25:21, 22:25, 15:12)

Rozhodčí: Dmejchal M., Dušek P.

Počet diváků: 617

Domácí: Seppӓnen, Zajíček, Platačs, Imamura, Graham, Neves, libero Fernández. Střídali: Gonçalves, Čeketa, Kyjanica

Hosté: Demar, Trojanowicz, Johansen, Gomez, Urueňa, Ticháček, libero Maar. Střídali: Suda, Jemeljanovs, Staněk, Červa, Bryknar

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Dneska jsme prohospodařili bod. Do zápasu jsme vstoupili kvalitně, první set nám utekl. Byl to dobrý volejbal, ale nervózní z obou stran. Přelívalo se to z jedné strany na druhou, a nakonec vítězství zůstalo doma, za což jsme rádi, ale myslím si, že průběh toho zápasu mohl být klidnější, a ne tolik nervy drásající. Děkujeme fanouškům, že přišli v tak krásných svetrech, budu se na ně těšit ještě před novým rokem a přeji všem krásné svátky.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): „Samozřejmě jsme věděli, že nás čeká velmi těžký zápas. Liberec je kvalitní tým, porazili Prahu, takže to znamená, že mají své kvality. Bylo to komplikované utkání, myslím si, že kvůli únavě a rychlému sledu našich zápasů se nám stává, že spoustu situací takzvaně překombinujeme, hledáme moc komplikovaná řešení namísto toho, abychom si situace co nejvíce zjednodušovali. Na to se musíme zaměřit, protože to může být důvod, proč jsme například ztratili první set. Tam byly momenty, které jsme mohli vyřešit daleko lépe. To samé se stalo ve čtvrtém setu a pak i v tiebreaku, při podání Johansena. Takže jsem velice šťastný. Teď se musíme zaměřit na regeneraci, protože v úterý nás proti Nantes čeká náročný zápas.“

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za ten jeden bod, protože to s námi vypadalo špatně. Dneska jsme nehráli svoji hru, Kladno nás tlačilo servisem, nepřihráli jsme si, buďme rádi za jeden bod.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Pochvala klukům, že jsme zápas nezabalili. Pátý set jsme začali příšerně, ale dokázali jsme se vrátit do hry, bohužel jeden sporný balon, který byl, jak byl. Zbytečně moc chyb, hrajeme dobře, ale skolí nás vždy jedna rotace, kdy dostaneme čtyři pět bodů, a pak to hrozně těžce doháníme. To bychom měli zlepšit a být úspěšnější a trpělivější. Škoda, chybělo málo, blahopřeji Kladnu.“

Průběh prvního setu potvrdil, že diváky čeká velmi vyrovnané utkání. Ani jedno družstvo si nedokázalo vytvořit výrazný náskok, a tak sadu rozhodovala napjatá koncovka. Tu rozhodl Zajíčkův servis do autu a následný sporný verdikt rozhodčích, kteří Platačsův útok odpískali jako aut, a tak se Dukla radovala z vedení 1:0.

Tento moment jako by Orly nakopl. Další dvě sady měli plně ve své režii, díky své hře, na kterou byla radost pohledět, ale i díky velkému množství chyb soupeře. Liberečtí trenéři marně míchali se sestavou, Kladno, hnáno domácím publikem v euforii, bylo daleko napřed.

Ve čtvrtém setu došlo na straně Dukly ke střídání univerzálů, a to byl zřejmě rozhodující okamžik, který pomohl Liberci k vyrovnání zápasu. Po celý set si udržel náskok, který si vypracoval hned na začátku sady. Orli pouze dotahovali, do koncovky nastoupil místo Imamury Gonçalves, ale ani on již průběh nezvrátil. Josserand pak vsadil vše na jednu kartu a na servis poslal za stavu 22:24 bombarďáka Čeketu, ten ale servis pokazil.

Tiebreak byl od začátku pod taktovkou Kladna. Vedení 13:6 však zpochybnil střídající Johansen, který začal řádit na podání i na útoku a náskok Orlů stáhl až na 14:12. Mečbol domácího týmu a jeho desátou výhru z jedenácti zápasů se štěstím proměnil nejužitečnější hráč zápasu Kristaps Platačs.

Autor: Michaela Doležalová, foto Luděk Šipla

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...