22.11.2021

Zlepšený servis pomohl Aeru vybojovat výhru na brněnské palubovce

Dnešní televizní dohrávka 9. kola nabídla souboj pátého a šestého týmu průběžné tabulky UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22. Brněnští volejbalisté hostili soupeře z Odoleny Vody, který doposud nasbíral o jeden bod více než domácí celek. Po dnešním zápase se však bodový rozdíl mezi oběma soupeři ještě navýšil. Díky výhře se Aero posunulo se na průběžně čtvrtou příčku, naopak Brno se propadlo na místo sedmé.

Volejbal Brno – AERO Odolena Voda 1:3 (25:22, 22:25, 19:25, 19 :25)

Rozhodčí: Velinov, Dmejchal

Počet diváků: 203

Domácí: Zmrhal, Klajmon, Drahoňovský, Hrazdira, Crins Hiag, Truong, libero Lžičař. Střídali: Jakubec, Janečka, Toman, Fitz

Hosté: Horák, Démar, Chevalier, Carmody, Hladík, Shchadilov, libero Hadrava. Střídali: Chancy, Ribom, Saada

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Soupeř byl agresivnější a tím pádem občas i šťastnější. Hlavně na podání jsme nedokázali soupeře dostat pod tlak, naopak Odolka nás zatlačila a zaslouženě vyhrála.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Dnes Odolka vyhrála zcela zaslouženě. Nám se podařilo dobře vstoupit do dnešního zápasu, pak nás ale soupeř zatlačil plachtícím podáním, pak zužitkoval svoji výšku v obraně, což se ukázalo jako klíčové. Razantně dohrával bodové míče, hlavně Hladík, který byl pro nás ze začátku prakticky neubránitelný. Bohužel ve čtvrtém setu naše chyby, které pramení z našeho mládí, v některých věcech jsme nedůslední, a to nás stojí úsilí a cenné body.“

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Po prvním prohraném setu jsme se dokázali oklepat. Následně jsme začali lépe bránit a podávat a díky tomu jsme dnes získali tři body.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Výsledek 3:1, ale řekl bych, že to bylo vyrovnané utkání. Brno hrálo velice dobře, v prvním setu prakticky neudělalo chybu. My jsme to museli zlomit v druhém setu, ve kterém jsme zlepšili servis a blok. Tím se nám povedlo dostat soupeře pod sebe, ale Brno nám nedalo nic zadarmo. Museli jsme si to uhrát sami a myslím si, že jsme divákům před televizními obrazovky předvedli pěkný volejbal, gratuluji Brnu k pěknému výkonu.“

Utkání dostalo hned od začátku správný náboj. Oba týmy vypadaly dobře připravení do zápasu a hned od začátku nebyla nouze o pořádné útoky z obou stran. Jak už bývá v moderním volejbale zvykem, oba celky se od začátku opíraly do podání, což ze začátku setu bylo poznat poměrně vysokou chybovostí právě ze servisu. Na obou stranách si s náporem na podání přihrávači dobře poradili. Teprve při nástupu do koncovky prvního setu se Brno po esu kapitána Michal Hrazdiry dostalo do výraznějšího vedení 21:17. Toto nabyté vedení si brněnští hráči dokázali pohlídat a zisk prvního setu putoval na domácí stranu.

Druhý set neztratil na kvalitě a pokračoval tam, kde první sada skončila. Dobré podání následované dobrou přihrávkou a kvalitním útokem na obou stranách. Po celý set oba celky velice slušně otáčely soupeřovo podání, teprve až po tříbodové sérii Odoleny Vody si vybral Ondřej Marek první oddechový čas (15:17). Oddechový čas si musel vybrat i Martin Kop, když Brno snížilo na rozdíl jednoho bodu v koncovce druhého setu (19:20). Ve vypjatém a opět vyrovnaném závěru druhé sady si o něco lépe počínali hráči Odoleny Vody a vyrovnali tak stav utkání na 1:1 na sety.

V přestávce mezi sety se křtil nový kalendář brněnských Šelem ve stylu Amazonek. Jak už je zvykem, výdělek putuje na sbírku dětí z Klokánku, se kterým Šelmy spolupracují od založení klubu. Kalendář přišli pokřtít olympijští medailisté Jiří Lipták a David Kostelecký.

Ve třetím setu se poměrně brzkého vedení ujali hráči hostujícího Aera (5:8). Tempo v průběhu zápasu gradovalo, ale vždy až do koncovky bylo velmi vyrovnané. Potvrzoval to i průběh třetího setu, kdy si vybral Ondřej Marek oddechový čas za stavu (12:13). Poprvé ve třetí sadě výrazněji odskočila, díky dobré obraně nad sítí, Odolena Voda (14:18). Od poloviny třetího setu tahali za delší konec volejbalisté hostujícího týmu a konec třetí sady ukončil stylově přímým bodem z podání kapitán hostí Matyáš Démar.

Celý zápas si držel vzestupnou tendenci od samotného začátku. Odolena Voda s vidinou zisku tří bodů dobře vstoupila do čtvrtého setu, ale brněnští volejbalisté stihli odchytit jejich rychlý nástup a menší vedení hostů ze začátku hned srovnali (6:6). Od tohoto bodu však nastal zlom v utkání, kdy se povedlo hráčům Odoleny Vody získat pět bodů v řadě a na to reagovala domácí lavička oddechem (6:11). Domácí volejbalisté nezachytili nástup hráčů Aera a do koncovky čtvrté sady vstupovali s propastným rozdílem ve skóre, 11:19. Brněnští volejbalisté se nevzdávali a předváděli dobrý volejbal až do konce. Hráči Odoleny Vody byli ale natolik zkušení, že si tento náskok dokázali pohlídat a v tomto velice vyrovnaném zápase před televizními kamerami si na svoji stranu připsali tři body do tabulky.

Autor: Pavel Koukal