28.1.2017

Královo Pole veze z Prostějova bod, Ostrava ze Šternberku tři

Dvěma utkání šestnáctého kola dnes pokračovala nejvyšší česká soutěž UNIQA extraliga. Velmi zajímavý duel byl k vidění v Prostějově, kde místní Agel musel urputně bojovat o vítězství s Královým Polem Brno. Poměrně jednoznačné utkání se naopak hrálo ve Šternberku, kde tři body získala Ostrava.

VK AGEL PROSTĚJOV – VK KRÁLOVO POLE

Podruhé za sebou se prostějovské volejbalistky musely doma zachraňovat v tiebreaku. Po Olomouci před dvěma týdny je tentokrát dostalo blízko k prohře Královo Pole, jež v 16. kole UNIQA extraligy žen ČR 2016/17 vedlo v hale favorizovaného souboru 2:1 na sety a kvalitním výkonem sahalo po senzačním vítězství. Výrazně oslabené Agelky však zabraly, zbytek utkání dostaly pod svou kontrolu. A přestože ztratily v tomto ročníku soutěže už druhý bod, neporazitelnost uhájily.

č.: 63 dne: 28.1.2017 v hod.: 15.00

VK AGEL Prostějov – VK Královo Pole 3:2 (25:22, 25:27, 17:25, 25:17, 15:11)

Rozhodčí: Zimmermann T., Kavala T.

Počet diváků: 400

Domácí: Hindriksen, Matienzo, Trnková, Rodriguez, Nová, Herelová, libero Kovářová. Střídaly: Gambová, Tinklová.

Hosté: Suchá, Potts, Měrková, Salanciová, Brown, Koseková, libero Doležalová. Střídaly: Polášková, Tesařová, Šloufová.

Barbora Gambová (smečařka VK AGEL Prostějov): „Úvod jsme měly dobrý a docela hodně vedly, ale pak jsme začaly dělat vlastní chyby. Koncovku prvního setu se ještě povedlo uhrát, přestože už tak početnou marodku rozšířila naše první nahrávačka. S jedinou hráčkou na střídání to však bylo těžké a čím dál častějším chybováním jsme soupeře pustily do vedení. Naštěstí se nám povedlo od čtvrté sady zvednout výkon omezením nevynucených hrubek i zvýšenou bojovností. Prostě jsme do toho naplno šly, víc se soustředily a otočily průběh zápasu do vítězného konce.“

Peter Goga (trenér VK AGEL Prostějov): „Pro nás to bylo velice těžké utkání. Věděli jsme už dopředu, že kvůli různým okolnostem budeme oslabení a k tomu se navíc přidalo zranění Mareike Hindriksen hned v prvním setu. Za takové situace jsme to měli opravdu složité, proto jsem holkám po utkání říkal, že si strašně cením takhle vybojovaného vítězství a stavím jej výš, než třeba hladkou výhru 3:0 v Olomouci. Rozhodně nejsem zklamaný, spíš vidím pozitivně tu schopnost poprat se s nepříznivým vývojem.“

Michaela Doležalová (libero VK Královo Pole): „Chci hrozně moc pogratulovat celému našemu týmu za to, jak jsme se během dvou dnů dokázaly zvednout z hladké porážky v Ostravě. Dnes jsme podaly neporovnatelně lepší výkon a první tři sety odehrály výborně. Oceňuji také Prostějov, kterému chyběly dvě klíčové hráčky, ještě se mu třetí zranila a přesto se od čtvrté sady vrátil do zápasu. Tiebreak divácky krásného utkání rozhodla větší agresivita domácích na síti.“

Marek Rojko (trenér VK Královo Pole): „V první řadě blahopřeji domácím, kteří nešli do utkání v jednoduché situaci a vzhledem k jejich oslabení jsme tady dnes měli na vítězství. Kdybychom lépe zvládli úplný začátek, mohlo to zajímavě směřovat k naší výhře. Na druhou stranu Prostějov prokázal svou kvalitu i v pozměněné sestavě a jak ve čtvrtém, tak v pátém setu nám nedal moc šancí. I jeden získaný bod může být pro nás zlatý v boji o horní čtyřku pro nadstavbu.“

Bez tří členek základní sestavy, ale přesto výborně vstoupily do střetnutí Hanačky. Účinným servisem dostávaly soupeřky pod velký tlak na přihrávce a následně dominovaly ve všech ostatních činnostech natolik, že jejich náskok neustále rostl (3:0, 7:2, 12:4). Jasná převaha zdravě nabuzených plejerek vékáčka se zastavila až uprostřed zahajovací sady, kdy brněnský tým nejprve vyrovnal hru a vzápětí sám udeřil také zlepšeným podáním, od čehož se odvíjelo vše ostatní. Trápení Agelek plné chyb vyvrcholilo zraněním první nahrávačky Hindriksen, která si zvrtla kotník. A hosté se po tomhle nešťastném okamžiku přiblížili na kontaktních 18:17. S favoritem to nevypadalo nijak valně, dokonce zanedlouho došlo ke srovnání skóre (21:21). Koncovku však domácí bojovnice zvládly vzhledem k nelehké situaci velice dobře – 25:22.

Zranitelnost lídra tabulky v daném složení naplno odkryl začátek druhé části, kdy šanci větřící výběr KP bleskově unikl do trháku 1:6. Gogovy svěřenky ale hned zabraly, zvýšeným nasazením nechaly krizi za sebou a v dalších minutách měly jednoznačně navrch. Razantním obratem na 12:10 ukázaly, že i bez několika opor dokážou převádět kvalitní volejbal. Vynikající z pohledu Prostějova pak byla pětibodová šňůra, po níž se zdálo rozhodnuto (13:13 – 18:13). Jenže v zápasové houpačce následovalo další přelití sil na stranu Jihomoravanek, které v bitvě plné zvratů otočily na 20:21. Drama rozetnul až závěr, v němž AGEL neproměnil jeden setbol a Královo Pole využilo svůj druhý – 25:27.

Tahle rána na ženy VK dolehla zkraje třetího dějství, kdy opět nabraly rychle nepříjemné manko (1:6). Tentokrát jej navíc nedokázaly hned zlikvidovat, naopak jejich soužení kontrastovalo se stále sebevědomějším projevem protivníka. Ten byl jistější na příjmu, šikovnější při obraně v poli a především úspěšnější v útoku, celkově ovládal set číslo tři naprosto suverénně. Znejistěl teprve během snižující série z 11:21 na 16:21, aby vzápětí set rezolutně zavřel – 17:25.

Schylovalo se k výsledkové senzaci, kterou mohlo zrušit jedině pronikavé zvednutí výkonu obhájkyň národních titulů. A úvod čtvrtého dílu ukázal, že by to mohlo jít. Hanácké družstvo zpřesnilo veškeré herní činnosti, přestalo nevynuceně chybovat, v ofenzivě se mohlo opřít o skvělou Matienzo. Nápor vyústil ve slibné vedení 12:6, leč i v tomto případě vedoucí mančaft polevil a prohrávající přidal (14:11). Hostující družinu táhla po celý duel vysoce produktivní Měrková, na kterou si však domácí děvčata dala ve zbytku setu pozor. Sálala z nich velká touha nepřipustit porážku a tohle odhodlání jasně poslalo vzrušující utkání do tiebreaku – 25:17.

V rozhodující zkrácené hře stmeleným Agelkám pomohl raketový start (3:0, 5:1). Brňanky ale nic nevzdaly a byť se za stavu 9:4 ocitly hodně dole, stačila chvíle a dostaly se zase zpátky (9:7). Nicméně entuziasmus, který do stěžejních momentů nečekaně vyrovnané řežby daly obvyklé náhradnice z domácího kádru, nakonec umožnil úřadujícím mistryním republiky dovést zápas k vítěznému konci. Klíčově zapůsobil únik z 10:8 na 13:8, načež si vydřenou výhru nenechaly Kovářová a spol již utéct – 15:11 a 3:2.

Autor: Marek Sonnevend

TJ SOKOL ŠTERNBERK - TJ OSTRAVA

V 16. kole nejvyšší české volejbalové soutěže UNIQA extraligy žen přivítaly Šternberačky tým TJ Ostrava. Celé utkání převládal hostující tým z Ostravy, jen ve 3. setu byla hra od začátku až do konce napínavější. Přesto zápas skončil vítězstvím hostujících 0:3.

č.: 61, dne: 28.1.2017, v hod.: 17:00

TJ Sokol Šternberk – TJ Ostrava 0:3 (16:25, 15:25, 23:25)

Rozhodčí: Vachutka M., Lenert A.

Počet diváků: 150

Domácí: Hudylivová, Janečková, Onderková, Nováková Dosoudilová, Oborná, Dudová. Střídaly: Šenková, Borovcová.

Hosté: Toufarová, Kvapilová, Diatková, Kojdová, Nachmilnerová, Součková. Střídaly: Čuboňová, Faltínová, Zemanová, Valková.

Eva Hudylivová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Škoda koncovky posledního setu, zase jsme udělaly hodně nevynucených chyb a na tom musíme zapracovat do příštího zápasu.“

Martin Hroch (trenér TJ Sokol Šternberk): „Jeli jsme dneska velice omezenou sestavu, v podstatě jenom v devíti hráčkách jsme odehráli zápas, zkusili jsme si něco nového, řekli jsme si, že do toho půjdeme naplno, zahráli jsme si zápas na tři blokařky, Eva Hudylivová se toho zhostila velice dobře. Myslím si, že první dva sety nám trošku chyběla přihrávka, občas až moc chyb jak na útoku, tak i na servisu. Z naši strany nejlepší třetí servis, holky začaly hrát odvážně, přestaly se bát a pak prostě přineslo svoje ovoce. Z dobrého příjmu ve třetím setu dobře těžila nahrávačka Šárka Šenková, která vlastně doskočila plnohodnotně až do té třetí sady a výborně využívala útočnice jak na kůlech, tak i na středu. Gratuluji soupeři, v jejich týmu výborně zahrála Tereza Diatková.“

Iva Nachmilnerová (kapitánkaTJ Ostrava): „My jsme začaly vlažně v tom třetím setu, jinak první dva sety to byl celkem koncentrovaný výkon a jsme rády, že jsme to zvládly za tři body.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Vyhrály jsme tři nula. Trošku nás pak zatlačili servisem, ale zápas jsme zvládli, měli jsme ho pod kontrolou a v tomto náročném měsíci, protože hrajeme poháry a na sobotní zápasy se už připravujeme na středu.“

Dnes se ve Šternberku odehrál zápas s TJ Ostrava. Celé utkání mělo jednoznačný směr pro výhru hostujícího týmu z Ostravy, jen ve 3. setu byla hra od začátku až do konce napínavější a týmy se o body doslova přetahovaly. Přesto se nepodařilo domácím uhrát ani tento set a vítězství se třemi body si odváží hostující hráčky z Ostravy, 0:3 (16:25, 15:25, 23:25).

Autor: Filip Koryčanský

Autor: Mgr. Michal Mezera