8.7.2023

Čeští mladíci na turnaji MEVZA U19 s přehledem přehráli Chorvatsko

Chlapecká reprezentace U19 měla v sobotu na turnaji MEVZA na programu jen jedno utkání, od jedenácti hodin proti týmu Chorvatska. Sestava pro utkání opět doznala změn, aby trenér Nekola mohl vidět další hráče v ostrém zápase a vyzkoušel si herní situace, které by mohl využít v zápasech olympiády mládeže za dva týdny. Proto se do dresu libera oblékl k Tláskalovi David Obdržálek a do klasického dresu Štěpán Míček pro variantu střídání na příjem a do pole místo jednoho z přihrávajících smečařů.

Česko - Chorvatsko 3:0 (25:15, 25:10, 25:10)

Sestava CZE: Chromec, Novák, Svoboda, Brichta, Janák, Klimeš, libero Tláskal. Střídali: Seidl, Vítámvás, Míček, Bednařík

Statistika zde

První půlka prvního setu byla zcela v režii českého týmu. Se silným podáním a útokem měli Chorvaté velké problémy a čeští hráči nepolevili ve svém náporu až do konce první sady. Pohodlný náskok umožnil trenérům vyzkoušet i připravovanou variantu s Míčkem na příjem a do pole.  Set náš tým zakončil hezkou vizitkou osmi přímých bodů z podání a vysokým procentem v útoku.

Druhý set si naši hráči dělají od začátku výrazný náskok díky tlaku na podání, v obraně a nechytatelnému útoku. V půlce setu vede český tým už o deset bodů a trenér může vyzkoušet i ostatní hráče z lavičky, aby se jich v sobotním jediném utkání protočilo co nejvíce a mohl vidět souhru různých sestav. I noví hráči na hřišti pokračují v bezchybném výkonu a set končí obřím rozdílem 25:11.

Do třetí sady nastupuje sedmička hráčů, která končila set předchozí. Přes malé nepřesnosti na začátku setu se hráči na hřišti podporují a ve velké euforii stupňují tlak na chorvatského soupeře zvláště na podání. Nutí ho k chybám a v půli třetího dějství jim odskakují na osmibodový rozdíl, který do konce zápasu navyšují na patnáctibodový.

Český výběr trenéra Nekoly proti Chorvatsku předvedl velmi koncentrovaný týmový výkon. Za zmínku ze statistiky stojí určitě údaj o přímých bodech z podání, který se zastavil na skvělém čísle 22. Po utkání nebudeme vyzdvihovat žádné individuality. Ale jedna se určitě sluší zmínit. Adam Vítámvás si dnešním zápasem oslavil své krásné osmnácté narozeniny. Za trenéry a hráče přejeme Adamovi hodně zdraví a krásné volejbalové zážitky.

Autor: Jan Štokr