20.7.2023

Vstup do kvalifikace ME U22 zvládli čeští hráči na jedničku

V lotyšském Daugavpilsu zahájila česká reprezentace kvalifikaci na ME U22 proti domácímu týmu. I když byli Lotyši hnáni bouřlivým publikem, svěřenci trenéra Jana Svobody zvládli svůj první zápas v kvalifikační skupině C na výbornou a zvítězili bez ztráty setu.

Lotyšsko – Česko 0:3 (17:25, 22:25, 21:25)

Rozhodčí: Taran (AND), Goitre (ITA)

Lotyšsko: Abelitis, Teikmanis, Selivanovs, Stiegelis, Rokjans, Catlakšs, libero Kronbergs. Střídali: Mironovs, Viguls, Klavinš

Česko: Černý, Bryknar, Krča, Bukáček, Kollátor, Pastrňák, libero Šálek.

Statistika zde

kapitán Šimon Bryknar: Dnes to určitě nebyl vůbec lehký zápas, jak už to první zápasy bývá. Naštěstí nám soupeř dost pomohl nevynucenými chybami, ale i tak jsme se dnes na vítězství nadřeli. Jsem rád, že jsme to zvládli, tady na kvalifikaci se počítá každý set, takže výsledek 3:0 je pro nás dost důležitý. Teď už se ale soustředíme na další dva velmi kvalitní soupeře, zítra musíme předvést znovu co nejlepší výkon.“

blokař Jan Černý: „Do dnešního zápasu jsme vstoupili velmi dobře, první set jsme soupeře jasně přehráli na útoku a na příjmu. Druhý a třetí set jsme nechali soupeře trošku rozehrát, ale i tak jsme vyhráli 3:0.“

Hned v úvodu prvního setu český tým zatlačil Lotyše servisem a do poloviny setu si vybudoval pohodlný náskok. Domácí volejbalisté podporováni publikem však nesložili zbraně a bojovali o každý míč. Rozdíl ve skóre byl ale v průběhu setu stále pět šest bodů a nakonec skončil vítězstvím našeho výběru 25:17.

V druhém setu Češi ubrali na kvalitě podání a soupeř zlepšil přihrávku. Přesto si svěřenci Jana Svobody dobrým útokem a kvalitní obranou na síti v průběhu celé sady drželi mírný náskok. S přehledem sehraná koncovka českých reprezentantů pak znamenala vedení 2:0 na sety.

Třetí set byl podobný prvnímu, v úvodu náš tým odskočil soupeři o čtyři body a vypadalo to na hladké vítězství. Domácí Lotyši, hnáni však vytrvale bouřlivým publikem, se pokusili utkání ještě zdramatizovat a přiblížili se na rozdíl dvou bodů. Naši hráči však potvrdili své herní kvality a zkušenosti nasbírané na před pár dny odehraném světovém šampionátu U21 a vítězství si už vzít nenechali, přesvědčivě zvítězili 3:0. Nejlepším hráčem utkání byl zvolen blokař Tomáš Bukáček.

Druhý zápas odehraje česká reprezentace v pátek od 14:30 našeho času, kdy nastoupí proti Turecku, které v prvním utkání prohrálo s Ukrajinou 1:3.

Autor: Miroslav Šotola, foto CEV