15.12.2021

Čtvrtfinále Českého poháru mužů lépe rozehrály týmy Ostravy a Odoleny Vody

Dvěma zápasy odstartovalo čtvrtfinále Českého poháru mužů 2021/22. Lepší výchozí pozici do odvety si v nich vybojovala družstva Ostravy a Odoleny Vody. Ostravští volejbalisté si odváží cennou výhru z palubovky Ústí nad Labem, Aero doma v napínavém souboji zdolalo libereckou Duklu.

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM - VK OSTRAVA

První čtvrtfinálové střetnutí svedlo dohromady celky z druhé poloviny tabulky. Pro obě strany jde jistě o nejpřijatelnějšího možného soupeře a tudíž jsou postupové ambice do semifinále veliké. Hosté z Ostravy si navíc v posledním extraligovém střetnutí vyšlápli v domácím prostředí na Prahu. Domácí SKV naopak dva týdny zpět Ostravu vyloupilo na její palubovce.

SK Volejbal Ústí nad Labem - VK Ostrava 1:3 (23:25, 25:19, 21:25, 20:25)

Rozhodčí: René Činátl, Dušan Rychlík, Karolína Burian, Matěj Havlík

Počet diváků: 220

Domácí: Miloš Vemič, Martin Tibitanzl, Ivo Kobolka, Radek Suda, Radek Baláž, Jiří Srb, libera Jiří Kořínek, Matouš Zeman. Střídali:  Jan Kasan, Marek Beer, Rik van Solkema, Matouš Lank, Jan Pospíšil

Hosté: Václav Kotas, Filip Jarosinski, Tomáš Jambor, Mariusz Polynski, Dominik Fořt, Jakub Dvořák, libero Damian Sobczak. Střídali: Lubomír Mazoch, Matouš Vancl

Jiří Kořínek (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Unavený zápas z naší strany. Ostrava po zásluze vyhrála.

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem):  „Z naší strany nepovedený zápas. Do odvety jsme si nepřipravili dvakrát dobrou výchozí pozici. Věřím, že teď v sobotu v lize budeme hrát víc kolektivně a že se nám vrátí bojovnost a soudržnost v týmu.“

Tomáš Jambor (kapitán VK Ostrava): „Jsme rádi, že jsme vyhráli 3:1 a že vedeme. V Ústí se nevyhrává jednoduše a bude se pokračovat odvetou po Novém roce, takže makáme dál.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Gratuluji chlapcům k vítězství. Byl to důležitý krok na palubovce Ústí nad Labem, které hraje na domácí palubovce velmi dobře, o čem jsme se dnes přesvědčili. Sice to nebyl ten nejhezčí volejbal, ale vyhráli jsme a to je důležité.“

Středeční pohárové představení na palubovce v Ústí začínají lépe hosté svou tradiční silnou činností – servisem. Odskakují na rozdíl tří bodů a za stavu 3:5 z pohledu domácích si bere trenér SKV Lubomír Vašina první timeout. Domácí se vzpamatují a postupně přehrávají soupeře, což donutí k timeoutu za stavu 9:7 i hostujícího Richarda Vlkolinského. Pokračuje vyrovnaný průběh setu, oba týmy se přetahují o každý bod a nikdo nechce pustit první set tomu druhému. Do koncovky se vstupuje za vyrovnaného stavu, ale hosté jsou nakonec více agresivním a šťastnějším týmem a ujímají se vedení 1:0 na sety.

Druhý set začínají domácí podstatně lépe a rychle si vypracují několikabodový náskok. Na servisu v tu chvíli úřaduje střídající Kasan společně s dalším dnešním náhradníkem, Rikem Van Solkemou. Vybudovaný náskok domácí kontrolují a nedopustí větší drama do koncovky, kterou vyhrávají 25:19 a srovnávají na 1:1 na sety.

Třetí set začíná na servisu zkušený blokař Ostravy Václav Kotas s nepříjemným plachtícím servisem a trenér Vašina je nucen sáhnout ke dvěma rychlým timeoutům po sobě. Hosté vedou již hrozivých 0:8 a až pak se domácí začínají bodově prosazovat. Přesto je rozdíl ve skóre propastný a Ostrava získává vedení v zápase 2:1 na sety.

Čtvrtý set je na domácích vidět, že dnešní zápas nepatří mezi jejich nejšťastnější a Ostrava od začátku pomalu kráčí k vítězství. Ústí se drží do poloviny setu na dostřel, ale před koncovkou hosté odskakují a radují se nakonec z důležitého vítězství 3:1 a podstatně se přiblížili k účasti v semifinále Českého poháru. Na začátku ledna nečeká Ústí na ostravské palubovce nic lehkého, jestliže chtějí pomýšlet na postup.

Autor: Marek Beer

AERO ODOLENA VODA – VK DUKLA LIBEREC

V úvodním utkání čtvrtfinále Českého poháru se v Odoleně Vodě odehrál velmi napínavý a vyrovnaný zápas plný dlouhých výměn a vyhecování z obou stran. Trochu to vypadalo jako play-off zápas. Nakonec se z vítězství 3:1 radovalo domácí AERO.

AERO Odolena Voda - VK Dukla Liberec 3:1 (25:23, 24:26, 25:22, 26:24)

Rozhodčí: Dušek P., Hladišová M., lajnoví Jusič A., Koumarová O.

Počet diváků: 210

Domácí: Horák, Démar, Chevalier, Carmody, Hladík, Shchadilov, libero Hadrava. Střídali: Saada, Chancy, Svoboda

Hosté: Demar, Leikep, Křesťan, Janků, Veselý, Kovalchuk, libero Kopáček. Střídali: Staněk, Pražák, Bryknar

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Důležitá výhra do odvety. Super výkon kluků z lavičky.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Vyrovnané utkání ve všech setech, rozhodovalo se v koncovkách. Jsem rád, že jsme to utkání vyhráli za tři body a udělali jsme si dobrou výchozí pozici do odvety, která bude určitě hodně těžká. Teď se musíme připravit na sobotu do Příbrami, tam bude zápas asi ještě těžší. Vítězství patří celému kolektivu, hrozně nám dneska pomohl Honza Svoboda.“

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „První zápas ve dvojzápase v Českém poháru, chtěli jsme tu vyhrát, nepovedlo se. Tak doufám, že jim to vrátíme u nás v Liberci.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „Samozřejmě jsme tady chtěli uspět. Jak já říkám, hráli jsme, bránili jsme, byli jsme o něco horší, co se týče těžkých míčů. Tam nám chyběla větší úspěšnost smečařů, tam nás táhnul akorát Křesťan, a táhnul to dobře. Prohra o dva body v setech vždycky bolí, ale jak už jsem řekl, nedokončovali jsme naše chycené balony, to nás trápilo a tam byl ten rozdíl.“

Už úvod zápasu byl velmi vyrovnaný a oba týmy se přetahovaly o každý bod v dlouhých výměnách. Dukla skvěle bránila v poli, domácí AERO zase na síti. V polovině setu byl stav pořád vyrovnaný a schylovalo se k napínavé koncovce. AERO vedlo tříbodovým vedením, ale Dukla stáhla na rozdíl jednoho bodu. Druhý setbol už domácí Hladík proměnil a domácí se ujali vedení 1:0 na sety.

Do druhého setu lépe vstoupili hosté a díky servisu svých blokařů se ve dvou postaveních dokázali domácím vzdálit ve skóre. Domácí hráči se po vystřídání probudili a začali také díky servisu stahovat. Dukla nicméně vedla o čtyři body při vstupu do koncovky. AERO stáhlo náskok a bylo srovnáno na 24:24. Dukla si vybojovala další možnost, kterou už využila, a bylo srovnáno.

Třetí set začal znovu velmi vyrovnaně a byl to boj o každý bod. AERO bylo v mírném vedení i přes polovinu setu. Před vstupem do koncovky se ztrátovalo na obou stranách, ale vždy po dlouhých výměnách. AERO vedlo tříbodovým vedením, kterým také set skončil. Tím vedlo AERO 2:1.

Do čtvrtého setu oba týmy vstoupily s touhou hned od začátku odskočit, ale ani jednomu týmu se to nepodařilo. Stav byl stále vyrovnaný a oba týmy vyhecované. To dokládá i slovní roztržka pod sítí mezi Veselým a Hladíkem. AERO bylo o tři body vpřed v polovině setu. V konci zaznamenalo několik bloků a dostalo se až do vedení. Pak ale neproměnilo několik mečbolů a Dukla srovnala na 24:24. Janků poslal svůj servis do autu a pak přišel domácí blok. AERO vyhrálo celý zápas 3:1 a vstoupilo lépe do čtvrtfinále Českého poháru.

Autor: Tomáš Havlát