15.2.2022

Až v závěrečném utkání Champions League liberecká Dukla poprvé bodovala

Poslední vystoupení v letošním ročníku Champions League Volley žen čekalo v úterý svěřenkyně trenéra VK Dukly Liberec Libora Gálíka. Pod Ještědem se představil velmi kvalitní tým z Turecka - THY Istanbul, který loni skončil v CEV Challenge Cupu na krásném třetím místě. Dukla jako nováček nejprestižnější evropské soutěže v pěti zápasech s TOP týmy světa nezískala zatím ani jediný set, ale k utkání nastupovala velmi nabuzena po nedělním duelu s Dinamem Moskva, kde dvakrát těsně podlehla v samotné koncovce setu. Až v úterý večer Dukla dokázala získat první set a to hned v úvodu utkání nejtěsnějším rozdílem 25:23, i když vedla o pět bodů. I druhý set získala po neuvěřitelné bojovnosti a již bylo jisté, že si v Champions League připisuje krásný bod. Po zlepšeném výkonu se hráčky Istanbulu vrátily ve třetím setu do hry, zejména kvalitním blokem, a když ve čtvrtém dějství uhrály vyrovnanou koncovku, bylo vyrovnáno. V rozhodujícím setu hostující hráčky získaly nepatrný náskok, který si v druhé polovině postupně navyšovaly a zaslouženě zvítězily.

VK Dukla Liberec – Türk Hava Yollari SK Istanbul 2:3 (25:23, 25:16, 16:25, 23:25, 10:15)

Rozhodčí: Sanja Miklošič (SLO), Ricardo Ferreira (POR)

Počet diváků: 425

Liberec: Lucie Šulcová (11 bodů), Lucie Blažková (4), Angelina Dubianska (1), Lucie Nová (11), Michaela Nečasová (8), Nikola Kvapilová (23), libero Lucie Kolářová. Střídaly: Veronika Dostálová, Kateřina Kohoutová (1), Petra Kojdová

Istanbul: Şeyma Ercan (9 bodů), Bahar Toksoy Guidetti (11), İrem Çor (0), Hanna Orthmann (9), Aslı Kalaç (11), Kiera Van Ryk (33), libera Ceren Cihan Önal, Berin Yıldırım. Střídaly: Madison Kingdon Rishel (15), Lauren Carlini (5), Ada Germen

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsme velice spokojené za získaný bod v Champions League. Co víc si přát, možná vyhraný tiebreak nebo utkání za tři body. Myslím si, že v tiebreaku nám trochu došly síly a Turkyně nám ukázaly, že jsou více zkušenější hráčky v koncovkách utkání. Ale jsme všechny opravdu moc spokojeny, že jsme předvedly takovýto výkon a že máme bodík.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Určitě velké poděkování děvčatům za předvedený výkon a také publiku za skvělé dva sety, kde jsme ukázali, že když se hraje vážně a v eufórii, tak i kvalitní soupeř, jako je THY Istanbul, znervózní. To bylo nejvíc vidět ve druhém setu. Jenom škoda, že jsme naši kvalitu neudrželi i třetí set. Ve čtvrtém setu jsme trochu upadli hlavou, dolehla na nás vidina toho, že můžeme i vyhrát. Určitě nás dnes nejvíce mrzí tiebreak, který je vždy vabank. V tiebreaku jsme udělali několik jednodušších chyb, které nás asi mrzí nejvíc. Bohužel zde už jsme nedokázali předvést takovou tu eufórii, která nás provázela v prvním a ve druhém setu. Jinak si ale myslím, že to byl výborný zápas a pro nás perfektní zkušenost. Dnes se ukázalo, že bez odvahy se v Champions League nedá hrát a jsem rád, že jsme to alespoň nakonec dokázali, že když je odvaha, dá se hrát s každým.“

Dukla začíná velice špatně na příjmu podání. Şeyma Ercan nedovoluje svým podáním Dukle dobře založit útok a toho využívá turecky blok (0:2). Přesto po útoku Kiera Van Ryk do autu je rychle vyrovnáno (3:3). Další dělové podání v provedení Němky Hanny Orthmann znamená dva rychlé body a máme tu první oddechový time Dukly (4:7). Ale i domácí hráčky umí velice kvalitně podávat a za stavu 10:8 je Dukla ve vedení (z první Lucie Šulcová a 3x eso Nikola Kvapilová) a Turecko zastavuje hru oddechovým časem. Po zalívce nahrávačky Istanbulu do autu již Dukla vede o tři body (14:11 - aut İrem Çor) a když druhý rozhodčí vidí špatné postavení hostů, vedení Dukly se navyšuje na 16:12. Na 19:14 zvyšuje Lucie Šulcová, když z hlavního kůlu vytlouká nekompaktní blok Turkyň. Jak přes kopírovací papír začíná Nikola Kvapilová na podání v další rotaci, špatný příjem hned z první trestá Lucie Šulcová a hosté si žádají oddechový čas (21:15). Po esu Kiera Van Ryk si i Dukla žádá oddechový čas (21:17), aby nedovolila soupeřkám snížit svůj náskok. Po time tu máme další přímý bod z podání a snížení na rozdíl tří bodů (21:18). První získaná sada v Champions League pro Duklu je stále velice blízko, ale soupeřky hrají jako o život. Žádný míč pro ně není ztracen a stále se Dukle bodově přibližují (22:20). Přesto po nádherné tvrdé smeči Lucie Nové se Dukla raduje z prvního setbolu (24:20). Ani za tohoto stavu se Turkyně nevzdávají a snižují na rozdíl jediného bodu. Až zkažené podání Bahar Toksoy Guidetti ukončuje první dějství a Dukla ukořistila první set v Lize mistryň.

Druhý set nám začíná velice svižně. Při podání Michaely Nečasové se domácí hráčky rychle dostávají do nečekaně vysokého vedení. Eso a několik chyb na útoku ze strany hostů znamená, že Dukla se ujímá vedení 6:1. Nepříjemné podání Američanky Lauren Carlini snižuje na rozdíl dvou bodů (6:4). Dukle se na útoku daří, přece jenom Turkyně nemají tak vysoký blok, jako mělo v neděli Dinamo a obě přijímající smečařky Liberce jsou k neudržení (10:6, Lucie Šulcová a Lucie Nová). Po další nevynucené chybě nahrávačky Istanbulu hosté zastavují hru oddechovým časem (13:8). Neuvěřitelné zákroky v poli Lucie Kolářové a chytrost na útoku a obraně na síti slaví úspěch a Dukla již vede 15:8. Další chyba na útoku z pipe hostů a vytlučený blok Nikolou Kvapilovou a máme tu druhý time Istanbulu (18:9). Už to tak vypadá, že nejenom set dnes Dukla získá, ale i bod do celkové tabulky Champions League. Istanbul v závěru při podání Madison Kingdon Rishel snižuje, přesto již za stavu 24:13 Dukla získává první setbol druhé sady, to se chytře prezentovala domácí nahrávačka Angelina Dubianska. Ani za toho stavu se hosté nevzdávají a odvrací jeden setbol za druhým (24:16 – time Dukla). Až Lucie Nová z hlavního kůlu tvrdě vedle dvojbloku ukončuje druhou sadu a domácí již vedou 2:0 na sety.

Třetí dějství nám začíná trošku pomaleji. Není to hrou, ale v akci je několikrát jestřábí oko. Obě strany se rozcházejí smírně a stav je stále vyrovnán (5:5). Jenom škoda nedorozumění domácích hráček na síti. Takzvaný ofsajd dovoluje Istanbulu odskočit o dva míče (5:7). Po neuvěřitelně obětavém zákroku Lucie Kolářové v poli se ze zadní zóny nemýlí Nikola Kvapilová a je vyrovnáno (7:7), drama pokračuje. Dobře postaveným dvojblokem hosté opět odskakují o dva body (8:10), a když na podání Aslı Kalaç zaznamenává eso, vedení je tříbodové (9:12). Blokem se hosté dostávají do čtyřbodového vedení a i Dukla po dlouhé době žádá time (12:16). Po dalším bodovém bloku domácí vyčerpávají druhý time (13:18) a Turkyně spěchají do koncovky s velkým bodovým náskokem. V těchto fázích utkání se nedaří Dukle prosadit na útoku a na ukazateli již svítí 13:20. První turecký setbol přichází po dalším bloku za stavu 15:24. Michaela Nečasová středem první setbol odvrací, druhý si již Istanbul pohlídal. Kanaďanka Kiera Van Ryk z vysoké výšky z hlavního kůlu ukončuje třetí sadu a snižuje vedení Dukly na 2:1 na sety.

Čtvrtý set patří kvalitní obraně na síti tureckým hráčkám, které se dostávají do vedení 0:3. Po útoku Kiera Van Ryk do sítě je Dukla jeden bod za soupeřem (3:4) a po přesně sehraném rychlíku středem je vyrovnáno (7:7 – Michaela Nečasová). Nepříjemné plachtivé podání Lucie Šulcové nedokázaly hráčky Istanbulu zpracovat a Dukla je na chvilku ve vedení (9:8). Jenom škoda nevyužitých příležitostí k zakončení, nedáš - dostaneš, to platí ve všech sportech. Istanbul využívá chycené míčem, které kvalitním útokem proměňuje v body a dostává se do vedení (11:14 – time Dukla). A máme tu opět špatné postavení Istanbulu, snad třetí v tomto utkání a snížení na rozdíl jediného bodu (14:15). Po nepříjemném podání Bahar Toksoy Guidetti hosté opět odskakují o tři body a získávají slibný náskok pro vyrovnání (14:17). Jednoblokem Nikola Kvapilová přibližuje Duklu na jediný bod (19:20), přesto se z prvního setbolu raduje soupeř, který blokem zvyšuje na 21:24. Bahar Toksoy Guidetti kazí své podání, vzápětí Nikola Kvapilová zaznamenává své čtvrté eso a máme tu time hostujícího celku (23:24). Třetí setbol proměňuje z hlavního kůlu Madison Kingdon Rishel a je vyrovnáno 2:2 na sety.

Hned první míč v tiebreaku řeší jestřábí oko, které za pravdu dává domácímu trenérovi Liboru Gálíkovi a Dukla vede 1:0. Přesto do většího vedení jdou svěřenkyně tureckého trenéra Marcella Abbondanza (2:5). Po nečistém hraní Istanbulu zaostává Dukla o jediný bod (4:5), ale přímý bod z podání Şeyma Ercan a Turkyně opět vedou o tři body (4:7). Získaný náskok si zkušené hráčky Istanbulu pohlídaly a v závěru setu již nedaly Dukle šanci na vítězství (8:13 – time Dukla). První mečbol utkání přichází po zkaženém podání Dukly (9:14). Lucie Šulcová první mečbol odvrací o blok Istanbulu, ale druhý si již turecký celek pohlídal a vítězí 2:3 na sety. Přesto domácí hráčky musíme pochválit za předvedenou hru. V závěru utkání již neměly domácí hráčky dostatek sil, toho soupeř využil a z Liberce si odváží dva body.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto CEV