Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
7.2.2024

Až zlatý set ukončil pražským Lvům cestu v CEV Champions League

První úkol, vyhrát zápas 3:0 nebo 3:1, pražští Lvi splnily, bohužel rozhodující zlatý set jim vůbec nevyšel a cesta nejprestižnější klubovou evropskou soutěží pro ně končí. Asi správně to nazval hráč utkání Bruno, který v hodnocení zápasu, vyzdvihl zkušenosti jeho týmu, které mohly být právě ve zlatém setu rozhodující.

VK Lvi Praha – Guaguas Las Palmas 3:1 (25:21, 25:21, 22:25, 25:22), zlatý set 8:15

Rozhodčí: Valentar (SLO), Geldof (NED)

Počet diváků: 2150

Lvi: Čech, McCarthy, Schouten, Estrada, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Kollátor, Vodička, Thiel

Las Palmas: Zonca, Vigrass, Bezerra Souza, Bruno, Ramos, de Amo, libero Larraňaga. Střídali: Moreno, Finoli, Diedhiou

Ohlasy Lvů po utkání:

kapitán Jakub Janouch: „Už před zápasem jsme věděli, že jsme nějakým způsobem psali historii, nicméně los byl přívětivý. Soupeř byl padesát na padesát a vítěz může být jen jeden. Největší návštěva, možná větší než na minulé finále. Jsem rád, že klub přidal tribuny, zaplnilo se to a bylo to něco neskutečného. I přes prohru jsme si atmosféru strašně užili a doufám, že i tak jsme fanoušky nezklamali.“

smečař Daniel Čech: „Jsme smutní, dotáhli jsme to zlatého setu a tam to bylo padesát na padesát. Nám nevyšel servis a udělali jsme víc chyb. Je to škoda, byl to kousek.“

trenér Juan Manuel Barrial: „Myslím, že jsme hráli úžasný zápas, jsem na kluky opravdu hrdý. Bojovali jako lvi. Odehráli jsme úžasnou Ligy mistrů. Zlatý set takový je, je to o deseti minutách. A oni v těch minutách byli lepší než my.“

Na začátku prvního setu dominují obrany na obou stranách, 4:4. Muziku na straně Lvů tvrdí zatím Čech, nicméně k většímu náskoku domácích to nevede, naopak po esu a chybě McCarthyho odskakují hosté na 7:9. Na 10:10 srovnává McCarthy esem. I v polovině setu je stále srovnáno 13:13. Po útoku hostů do pásky jdou Lvi do vedení na 16:14 a trenér Španělů si bere první timeout. Domácí dobře útočí a nyní přidávají i úspěšné bloky. Las Palmas si bere druhý oddechový čas, nicméně Lvi jdou do koncovky s pohodlným náskokem 20:16. Bodovky zatím bez chyby dohrává z hlavního kůlu Čech, 23:18. Po snížení hostů přichází na řadu první timeout Lvů, 23:20. První set dohrává Las Palmas servisem mimo hřiště.

Na začátku druhého setu je to útočný koncert Estrady a domácí vedou 7:3. Hosté mění nahrávače, za de Ama nastupuje Finoli. Hosté snižují na 9:7 po chybě Estrady na příjmu. Timeout si bere opět španělský trenér za stavu 12:7. Lvy zatím drží oba smečaři, kteří zatím bez chyb dohrávají ubráněné míče. V půlce druhého setu září v poli Moník a chycené míče mu bez bázně a hany uhrává Estrada, 16:11. Zonca trefuje eso na Estradu a trenér Barrial musí tento tvrdý servis zastavit oddechovým časem, 18:15. Nicméně Zonca dalším esem a perfektním obranným zásahem snižuje dokonce na 18:17 a dalším esem dokonce vyrovnává stav na 18:18. Krizi Lvů odvrací Estrada blokem a Čech esem, 20:18. Estradu bloky nezajímají a Lvi mají setbol 24:20. Estrada je na 80% úspěšnosti a dohrává druhý set.

Do třetího setu vstupují lépe Španělé opět s de Amem na nahrávce a ujímají se vedení 8:5. Poprvé jsou Lvi pod tlakem a trochu ustupují od razantního servisu. Janouch začíná více využívat středové hráče, kteří nyní domácí na útoku drží. Za stavu 10:13 si trenér Barrial bere na uklidnění hráčů oddechový čas. Domácím se přestalo dařit na servisu a to se odráží i na stavu, 11:15. Do koncovky jdou hosté s luxusním, pětibodovým náskokem, 14:19. Druhý timeout si bere opět trenér Pražanů. Lvi snižují blokem na 18:21, kdy obraně na síti pomáhá střídající Kollátor. Ten pomáhá i servisem a domácí stahují na rozdíl jednoho bodu, 22:23. Trenér Las Palmas si bere druhý timeout. Bohužel eso Bruna uzavřelo třetí set. Devět zkažených servisů bylo hlavním důvodem neúspěchu domácích Lvů v tomto setu.

Tři dobré servisy Lvů hned na začátku čtvrtého setu nutí trenéra hostů k oddechovému času, 5:1. Hosté se sice opět servisem dostávají na kontakt, ale dva bloky domácím udržují stále slušný náskok 11:7. Ze hřiště odchází univerzál Las Palmas Bezerra Souza, což je pro domácí dobrá zpráva. Lvům se ale čtyřbodový náskok tenčí po bloku Bruna, 14:12. Do koncovky vstupují Lvi s náskokem 19:15, když sice příjem není ideální, ale smečaři se činí. Druhý timeout si bere španělská lavička. Po nepříjemném servisu de Ama se hosté úspěšným blokem ve skóre opět přibližují, 22:20. Za stavu 24:20 mají Lvi dva mečboly a od zlatého setu je dělí jeden bod. Čech hned první využívá a o postupujícím do čtvrtfinále musí rozhodnout loterie zvaná zlatý set.

Začátek zlatého setu bere do svých rukou velezkušený Bruno a nevynucené chyby domácích posílají Las Palmas do čtyřbodového vedení, 1:5. Bohužel Bruno řádí dál a chyba Čecha na útoku dává hostům pohodlný náskok, 3:8. Španělé na sideoutu nechybují a náskok se stále nesnižuje, 6:11. Domácí už riskují servis, ale nedaří se jim a sen o postupu do čtvrtfinále CEV Champions se Lvům rychle v zlatém setu rozplynul.

Autor: Jiří Carba, foto Ladislav Adámek

Největší údernou sílu posledních sezón ztrácí Dukla Liberec, slovenská univerzálka Nikola Kvapilová bude nově hájit barvy VK Prostějov.

Z Odoleny Vody odchází smečař Jan Svoboda, jehož novým chlebodárcem bude Dukla Liberec.

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...