16.11.2023

Jako jediné si osmifinále evropského poháru zahrají brněnské Šelmy

Tento týden byly na programu odvetné zápasy šestnáctifinále evropských pohárů žen. I přes prohru se z postupu do osmifinále CEV Cupu radují brněnské Šelmy, naopak celku Králova Pole vítězství v tie-breaku na další pokračování v tom poháru nestačilo. Volejbalistky Olympu a Prostějova ani v odvetě nenašly recept na své soupeře a cesta Challenge Cupem pro ně skončila.

VK ŠELMY BRNO - CEV CUP

S vítězstvím v kapse 3:0 z prvního utkání na palubovce maďarského soupeře Szent Benedek Balatonfüred nastoupily brněnské Šelmy k odvetě šestnáctifinále CEV Cupu. K postupu do další fáze potřebovaly uhrát dva sety a to se jim nakonec podařilo. I přes prohru v tie-breaku je tak čeká osmifinále druhého nejprestižnějšího evropského poháru, ve kterém se utkají se srbským týmem Crvena Zvezda Beograd.

VK Šelmy Brno – Szent Benedek Balatonfüred 2:3 (25:19, 18:25, 20:25, 25:22, 13:15)

první utkání 3:1

Rozhodčí: Cormie, Sokol

Šelmy: Šmídová, Janečková, Marková, Madsen, Kelnárová, Benediktová, libero Chevalierová. Střídaly: Mokrá, Beránková

Balatonfüred: Wojcik, Nacsa-Pekárik, Berkó, Perez Ramos, Szerényi, Kobaidze, libera Gatard, Nagy. Střídaly: Krakoczki, Schneider, Castero Cruz, Szakály

Statistika zde

Ohlas brněnského trenéra Jaroslava Vlka po utkání: „Byly to nervy, určitě. Čekali jsme těžký zápas. Věděli jsme, že kvalita Maďarek je na nějaké úrovni. První set jsme uhráli, myslím si výborně, hostující hráčky se tu určitě necítily v prvním setu ideálně, ale když se aklimatizovaly, poznaly halu, tak začaly hrát výborně v útoku, výborně v obraně. My jsme se nedokázali prosadit ani v standardních situacích, trápili jsme se. Věřil jsem, že takto nemůžou vydržet hrát, a to se i potvrdilo. Čtvrtý set jsme si řekli, že se musíme zkoncentrovat a začali jsme tlačit. Myslím si, že ten set jsme zaslouženě vyhráli. Ten pátý set už byl v podstatě takový uvolněnější, na jedné i na druhé straně se změnily sestavy. Sice jsme prohráli, ale jdeme dál.“

Autor: VK Šelmy Brno, foto CEV

VK KRÁLOVO POLE - CEV CUP

K odvetnému utkání šestnáctifinále CEV Cupu vycestovaly do Srbska, kde je čekal souboj s týmem Zeleznicar Lajkovac. Ten do zápasu vstupoval s vědomím, že má na svém kontě už tři body, díky předchozí výhře 3:1 na sety. A přesně ty mu nakonec dopomohly k postupu do dalšího kola. KP rozehrálo utkání výhrou v prvním setu, jenže ten následující ztratilo a pak už si chybu dovolit nemohlo. I přes přesvědčivé vítězství Brna ve třetím dějství to byly domácí Lajkovac, kdo uzmul napínavou koncovku čtvrté sady, a i když zápas zamířil do tie-breaku, o jeho „vítězi“ už nebylo pochyb. Zkrácenou hru pak sice zvládlo lépe Královo Pole, dva body však byly na postup do osmifinále málo. Jeho pouť pohárovou Evropou tak skončila smutnou výhrou 3:2 na sety.

Zeleznicar Lajkovac –  VK Královo Pole 2:3 (20:25, 25:17, 12:25, 25:20, 13:15)

Rozhodčí: Maciejewski (POL), Daniil (CYP)

Lajkovac: Milojevic, Žakič, Terrell, Filipovic, Zelenovic, Tomic, libera Pakic, A. Stojanovic. Střídaly: Stanojevic, M. Stojanovic, Kostadinović

Královo Pole: Pelikánová, Jelínková, Kormendyová, Kuníková, Pavlíková, Hrušecká, libero Šmardová. Střídaly: Chlupová, Prchalová

Brněnské ohlasy po utkání:

kapitánka Kateřina Pelikánová: „Jsem moc ráda, že jsme evropský pohár zakončily vítězně. Po skvělém nástupu v prvním setu, kdy jsme dodržovaly taktiku, neskutečně jsme čapaly a pomáhaly si servisem, bohužel přišel pád v tom druhém. Pak jsme se dokázaly zvednout a čtvrtá sada byla později napínavá až do konce. Možná, kdybych holky nezazdila servisem, mohlo to vypadat jinak. Každopádně si z toho musíme odnést do dobré."

trenér Erik Nezhoda: „Jsem spokojený s tím, že jsme opět odehráli, v tak náročném programu, velice dobré utkání na hranici vyčerpání. Děkuji děvčatům, že dokázala i v pátém setu bojovat do poslední chvíle. Sice v něm už prakticky o nic nešlo, pro nás je to ale vítězství, kterých letos moc nemáme. Děkuji také skvělým fanouškům, kteří sem za námi přijeli, výhra je i jejich.”

V prvním setu KP soupeřkám uteklo na 7:11 a domácí hráčky po celý set mazaly náskok Brna marně (20:25). V tom druhém však potvrdily své kvality a hostující Brňanky zaskočily vedením 10:4. Do koncovky vstupovaly za stavu 20:9, a i když KP ještě skóre zkorigovalo na 23:16, na víc nestačilo (25:17).

Zápas jako na houpačce pokračoval, třetí set ovládly pro změnu Královopolanky, a to velmi přesvědčivě - poměrem 12:25. V následující sadě však ve střední pasáži setu úřadovala na hřišti opět domácí sestava (15:10), a i když KP ještě srovnalo na 18:18, Zeleznicar hnala dopředu vidina jistého postupu, pokud by set vyhrál, a to se mu nakonec podařilo (25:20).

Zkrácenou hru, která už nemohla nic změnit, odstartovalo lépe KP (3:8). Zeleznicar Lajkovac ale bojoval do poslední chvíle a v úplném závěru setu vedení Brna smazal (13:13). Další dvě výměny však patřily opět Královu Poli (13:15), které díky tomu vyhrálo i celý zápas.

Autor: Barbora Mertová, foto CEV

PVK OLYMP PRAHA - CHALLENGE CUP

Volejbalistky Olympu se po domácí prohře 0:3 chtěly pokusit v Nantes o malý zázrak. Odvetu nezačaly vůbec špatně, bohužel dobře rozehraný set nakonec ztratily, což posadilo soupeřky na koně a zbytek utkání už měly pevně ve svých rukách. Cesta Challenge Cupem tak skončila pro Přažanky v šestnáctifinále.

Neptunes Nantes - PVK Olymp Praha 3:0 (25:23, 25:19, 25:13)

první utkání 3:0

Rozhodčí: Gonzalez Tabares (ESP), Knaepkens (BEL)

Nantes: Karasoy, Rotar, Kurtagic, Mims, Ratahiry, Keene, libera Giardino, Rakotozafy. Střídaly: Respaut, Jasper, Legrand, Davai, Lukasik

Olymp: Hodanová, Žáková, Brancuská, Virtová, Šimáňová, Šmídová, libero Dostálová. Střídaly: Vlčková, Pokorná, Doudová, Brichtová

Průběh utkání popsal trenér Olympu Stanislav Mitáč: „Šanci na postup jsme ztratili už doma (v Kutné Hoře). Porážka v poměru 3:0 proti silnému soupeři nám příliš šancí před odvetou nedávala. Přesto jsme utkání rozehráli velmi dobře. Šli jsme do utkání, že nemáme co ztratit - naopak. Že budeme solit podání a maximálně riskovat i v útoku, což se nám částečně dařilo.

Utkání mohlo mít několik podob, buď nás domácí přejedou, nebo budou spoléhat na výsledek v Kutné Hoře a budou mít vlažnější začátek. Druhá varianta se naplňovala. Průběh prvního setu vyznívá pro nás8:6, 16:14 (trenér hostů bez TO) dále 20:21, 22:22, v tuto chvíli máme „čapnutou bodovku", ale míč proklouzne Nikče rukama, dostáváme přímý bod z podání, uhrajeme bod „výzvou dobrý x aut“, ale nedokážeme vyrovnat na 24:24, tak prohráváme nejtěsnějším rozdílem první set.

V druhém jsme naopak kratší od samého začátku - 5:8, 14:16, 15:16, ale 16:21 a 19 :25. V tomto setu hraje dobrou partii dvojice střídajících, Míša na nahrávce  a Martina na pozici univerzální hráčky.

Třetí set byl v našem podání nejslabší ze všech pohárových. Brzy prohráváme 8:4, ale i 16:7. Zmatek a chaos. Podléháme atmosféře i nepovedené koncovce prvního setu. Výsledek 13:25, ten mrzí nejvíce.“

Autor: PVK Olymp Praha, foto CEV

VK PROSTĚJOV - CHALLENGE CUP

O postup do osmifinále evropského Challenge Cupu žen 2023/24 se prostějovské volejbalistky rvaly až skoro do roztrhání těla, ale nestačilo to. V odvetném střetnutí šestnáctifinále doma na palubovce Národního sportovního centra PV sváděly s velmi kvalitním celkem Thessaloniki tři sety naprosto otevřené bitvy a kdyby šly do vedení 2:1, jejich naděje by trvala. Třetí díl však prohrály, tím pádem postoupil protivník, jenž poté dotáhl do vítězného konce i celý mač.

VK Prostějov – AC PAOK Thessaloniki 1:3 (22:25, 25:21, 22:25, 17:25)

první utkání 0:3

Rozhodčí: Herbik M. (POL), Wuhnow L. (GER)

Počet diváků: 400

Prostějov: Cholet, Trnková, Šunderlíková, Faltínová, Löff, Bajusz, libero Pállová. Střídaly:  J. Smolková, Dvořáková, Kožoušková, Meidlová, M. Smolková, Abendroth

Thessaloniki: Polynopoulou, Viggars, Williams, Terzoglou, Klepkou, Milanova, libero Xanthopoulou. Střídaly: Tsiogka, Kyparissi, Iliopoulou, Armoutsi, Papadopoulou

Prostějovské ohlasy po utkání:

kapitánka Simona Bajusz: „Bohužel jsme prohrály. Po třetím setu, který předčasně rozhodl o postupujícím, bylo znát, že nás zasáhlo vědomí toho, že vypadáváme. Celkově nás soupeř přehrál útokem, kde byl trochu šikovnější, taky nás víc tlačil servisem. My jsme počapaly dost balónů obranou v poli, ale tyto míče se nám pak nedařilo nahrát tak, abychom je odútočily, což nás bohužel stálo vítězství.“

trenér Michal Matušov: „První tři sety vypadaly velmi vyrovnaně, druhý jsme získali na svou stranu. Ale celkově byly soupeřky většinu utkání šikovnější na balónu a v obraně. Nám se místy dařilo bránit jejich klíčové útočící hráčky, následně jsme však nedokázali ze svých kontra útoků tyto míče skládat. Navíc v konečné pasáži klíčového třetího setu zkazíme servis a vzápětí vyhodíme pipe do autu, tam se všechno zlomilo. A bylo po zápase.“

Jen krátce byl začátek střetnutí vyrovnaný. Od stavu 2:2 hostující družstvo mohutně zatlačilo všemi činnostmi, získalo velkou převahu a bleskově uteklo na 5:14. Hlavně drtivé útoky Kashauny Williams měly obrovskou razanci, naopak Hanačkám se v téhle fázi nedařilo vůbec nic, nedokázaly se prosazovat. Vzápětí se však herní karta totálně obrátila. Při účinném servisu Veroniky Trnkové se náhle chytil celý prostějovský tým a šesti získanými výměnami za sebou dotáhl z 8:16 na 14:16, zanedlouho to bylo dokonce už 17:18. Leč vzápětí zaúřadovaly řecké bloky (17:21), závěr si PAOK těsně pohlídal - 22:25.

Za daného průběhu musely domácí plejerky vyhrát všechny další sety včetně zlatého, což zkraje druhé části vypadalo reálně. Hrál se rovnocenný volejbal, než zase udeřila mimořádně razantní Williams doplňovaná druhou ranařkou Aleksandrou Milanovou a přišel trhák AC (5:4 - 6:11). Maximálně bojující vékáčko k němu pomohlo několika vlastními chybami, dostalo se tím do prekérní situace. Ven z ní záhy pomohla pětibodová šňůra při podání Karin Šunderlíkové (7:12 - 12:12), rázem přešla zaváhání na soluňskou stranu sítě. Skvěle šlapající zástupkyně ČR navíc pokračovaly ve svém náporu, nabraly klíčový náskok (17:13), který se od téměř srovnaného stavu 20:19 nadmíru hodil v dramatickém finiši - 25:21.

Sportovní labužníci si museli vychutnávat oboustranně vysoký mezinárodní level, což dokumentovala maratónsky nádherná úvodní výměna třetího dějství. Parádně rozjeté Matušovovy svěřenkyně ji nesmírnou obětavostí vydřely, pak přidaly několik dalších super momentů a otočily z 1:2 na 6:2. Stačilo ovšem trochu polevit, aby soupeřky pohotově trestaly bryskním kontra tlakem (6:5, 7:9, 8:11). Šlo o divoce atraktivní houpačku, jež nepolevovala, neboť pro změnu zabraly lvice v růžovém (11:11). Ty vytunila Raquel Löff dvěma úžasnými monstr bloky za sebou (16:17 - 19:17), ale bohužel to nestačilo. Koncovku od skóre 22:22 totiž ovládl důraznější výběr Thessaloniki - 22:25.

Tím bylo o postupujícím rozhodnuto, zbývalo dořešit jen výsledek odvety. Dámy v černých dresech výrazně prostřídaly sestavu, přesto odstartovaly čtvrtou periodu mnohem úspěšněji skrze výbornou plachtu Elisavet Iliopoulou a velké problémy VK na přihrávce (0:7). Tento zásek poslal moravský mančaft ještě víc dolů, nicméně jeho členky brzy překonaly krizi a snížením na 5:8 si daly šanci alespoň zvítězit v tomto duelu. Ani tohle však nevyšlo. Pohodově působící Zakočova ekipa opět naplno převzala iniciativu a využívala častých hrubek Prostějova, u kterého převládlo zklamání ze zřejmého vyřazení (9:19) a už se pronikavěji nezvedl - 17:25 a 1:3.

Autor: Marek Sonnevend, foto CEV