28.11.2023

Jihostroj v koncovkách trápil polského mistra, Šelmy uhrály v Srbsku jen set

V úterý se v pohárové Evropě představily dva české týmy. Po třech letech se vrátila neprestižnější evropská klubová soutěž na jih Čech do Českých Budějovic. Jihostroj ve svém druhém utkání základní skupiny přivítal hvězdný tým Jastrzebski Wegiel. Brněnské Šelmy rozehrály v Bělehradu prvním zápasem osmifinále CEV Cupu.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE - CHAMPIONS LEAGUE

V prvním domácím zápase Jihostroje v Champions League přijel do Českých Budějovic favorit skupiny D Jastrzebski Wegiel. Domácí v úvodu příliš riskovali a polský klub ovládl první set. Od druhého však Jihostroj zlepšil všechny herní činnosti a byli z toho dvě velmi vyrovnané koncovky, ve kterých sahal po vítězství. Českobudějovičtí neproměnili celkem sedm setbolů a úřadující polský mistr zvítězil 3:0.

VK Jihostroj České Budějovice – Jastrzebski Wegiel 0:3 (19:25, 27:29, 26:28)

Rozhodčí: Stoica (ROU), Ozbar (TUR)

Sestavy:

České Budějovice: Carísio, Balabanov, Taylor-Parks, van Schie, Luengas, Sedláček, libero Michálek. Střídali: Ondrovič, González, Emmer

Jastrzebski: M´baye, Toniutti, Fornal, Huber, Sclater, Sedlaček, libera Popiwczak, Makos. Střídali: Skrüders, Patry, Józwik, Markiewicz

Statistika ZDE

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Očekávali jsme velmi těžký zápas, protože Jastrzebski je nejlepší tým v polské PlusLize. Druhý a třetí set jsme hráli na velmi vysoké úrovni, bohužel jsme v závěru udělali hloupé chyby. Podařilo se nám ale soupeře dostat pod tlak a hrát naši hru, to je rozhodně pozitivní.“

Andrzej Kowal (hlavní trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Nemáme radost, protože jsme měli velkou šanci vyhrát set nebo možná dva sety. V koncovkách jsme bohužel udělali špatná rozhodnutí. V prvním setu jsme se snažili riskovat možná až příliš a dělali jsme zbytečné chyby na podání. Nemůžeme dělat tolik chyb, když hrajeme proti týmu jako je Jastrzebski. Druhý a třetí set ale nebyly vůbec špatné a myslím, že jsme předváděli pěkný volejbal.“

Benjamin Toniutti (kapitán Jastrzebski Wegiel): „Byl to náročný zápas, hlavně ve druhém a třetím setu, kde jsme trochu ztratili koncentraci. Jihostroj pak hrál lépe, byl lepší na příjmu i na servisu. V prvním setu nám to usnadnil tím, že dělal chyby. My jsme se v obou prvních dvou zápasech Ligy mistrů trochu trápili, ale oba jsme vyhráli 3:0, takže jsme rádi. Musíme na tom zapracovat a hrát trochu lépe. Jihostroj neměl co ztratit a hrál dobrý volejbal.“

Marcelo Mendez (hlavní trenér Jastrzebski Wegiel): „Byl to pro nás opravdu těžký zápas. Jihostroj předvedl velmi kvalitní výkon. Myslím, že to byl top volejbal, který se musel divákům líbit. Vyhráli jsme díky tomu, že jsme koncovky zvládli lépe než soupeř.“

Hned v začátku utkání se hosté ujali dvoubodového vedení, hlavně díky bezchybnému útoku a razantnímu podání. Postupně navyšovali své vedení až na 11:6. Jihostroji od začátku nešel servis a prosazoval se hlavně útokem středem, pokud měl přihráno. V polovině prvního setu si Wegiel udržoval pohodlné vedení 15:10 a domácí trenér Kowal si vybral první timeout. Nicméně stav 14:20 v neprospěch Jihostroje byl pro polského favorita stále příznivý. Domácí trenér musel sáhnout i k druhému oddechovému času. Jastrzebski si v poklidu, za chorálů svých fanoušků, si udržovalo dostatečný náskok, který proměnilo hned při prvním setbolu ve vítězství v prvním setu.

Na začátku druhého setu se dařilo Českým Budějovicím držet s polským favoritem krok a ujaly se vedení 6:4. Sedláček přidal eso a Jihostroj hned vedl o tři body 10:7. Blíží se polovina setu a domácí si stále udržovali tříbodový náskok (14:11), hlavně bezchybnou hrou na prvním útoku po příjmu. Českobudějovickým přihrávačům se zatím dařilo držet polský servis na „uzdě“, nicméně začala fungovat obrana v poli hostů a bylo srovnáno 16:16. Do koncovky se domácí trenér klasickým dvojstřídáním snažil posílit blok, ale zkažené podání tento záměr negovalo. Za stavu 22:21 přišel na podání Ondrovič a vzápětí Balabanov nekompromisně zablokoval a dvoubodový náskok Jihočechů byl na světě (23:21). Málo odvahy na útoku Balabanova dovolilo hostům ale srovnat na 23:23. Wegiel odvrátil i druhý setbol a následně si esem získal svůj první v tomto setu (27:26). Odvaha v koncovce chyběla domácím smečařům a to se proti soupeři jako je Jastrzebski neodpouští. Po razantním útoku se Wegiel ujal vedení 2:0 na sety.

Do třetího setu na postu univerzála Jihostroje nastupuje místo van Schieho kubánská posila, Alejandro Gonzáles. Nicméně začátek třetího setu je podobný tomu prvnímu. Hosté hned od začátku získali tříbodový náskok 6:3. Domácím se podařilo srovnat krok opět hlavně útokem středem a esem nahrávače Carísia (8:9). Vedení se nyní přelévaůp ze strany na stranu, nicméně stav byl stále vyrovnán (13:13). Oba soupeři vsadili na servis „buď, anebo“, takže nyní diváci viděli buď eso nebo zkažený servis. Jihostroj šel do vedení 17:14, ale na síti začal úřadovat polský reprezentant Fornal a snížil na jednobodový rozdíl (17:16 pro Jihostroj). Poláci v této fázi setu překvapivě hodně chybovali na útoku středem a Jihostroj šel do koncovky s pohodlným náskokem 20:17. Jastrzebski zkazilo dva servisy a Jihostroj stejně jako v druhém setu vedl 23:21. Opět úspěšný útoku středem znamenal dva setboly pro Jihostroj. Po prvním nevyužitém setbolu si trenér Kowal vzal oddechový čas. Jenže opět Fornal na síti postavil neprostupnou zeď a bylo srovnáno (24:24). Timeout si do koncovky schoval i trenér Wegielu Mendéz. Po zkaženém servisu Balabanova dal Fornal eso a hned na to „chytil“ těžký míč v obraně a univerzál Sclater ukončil zápas. Rozdílovým hráčem tohoto utkání byl jednoznačně polský smečař Fornal, který byl po zásluze vyhlášen MVP zápasu.

Polský tým potvrdil papírové předpoklady a veze z Českých Budějovic tři body. Odveta je na programu před vánočními svátky 20. prosince. Vzhledem k tomu, že město Jastrzebie-Zdrój je nedaleko česko-polských hranic a může se pyšnit lázeňskou historii s krásným parkem, promenádou nebo multimediální fontánou, je pro fanoušky nabíledni pěkný výlet, který si mohou doplnit třeba běžkařským výjezdem po 55 kilometrové cyklostezce, která prochází přímo polsko-českou hranicí.

VK ŠELMY BRNO - CEV CUP

Šelmy Brno rozehrály osmifinále CEV Cupu na palubovce aktuálně třetího týmu srbské nejvyšší soutěže Crvena Zvezda Beograd a nezačaly vůbec špatně. Od začátku prvního setu se udržovaly mírný náskok, který domácí tým již nedohnal. I dále hrály Šelmy se soupeřem vyrovnanou partii, avšak o kousek vpřed, s výjimkou úvodu čtvrtého dějství, už byla jen Crvena Zvezda. Po vítězství 3:1 tak má před brněnskou odvetou lepší výchozí pozici srbský celek.

Crvena Zvezda Beograd – VK Šelmy Brno 3:1 (20:25, 26:24, 25:20, 25:21)

Rozhodčí: Varbanov (BUL), Verrascina (ITA)

Sestavy:

Crvena Zvezda: Jakšič, Mateska, Djurovic, Jasek, Stojic, Mijačić, libero Durdević. Střídaly: Janjić, Stamenkovć

Šelmy: Šmídová, Janečková, Marková, Madsen, Kelnárová, Šriůčková, libero Chevalierová. Střídala: Benediktová

Autoři: Jiří Carba, Matěj Mayer, foto CEV