2.5.2021

Letošní ročník Champions League zná své vítěze

Sobotní superfinále Champions League v italské Veroně přineslo parádní podívanou i nová jména vítězů. V ženské kategorii poprvé nejprestižnější klubovou soutěž v Evropě ovládl italský tým A. Carraro Imoco Conegliano, v mužích se do historie zapsal zlatým písmem polský celek Grupa Azoty Kedzierzyn-Kózle.

A. Carraro Imoco Conegliano – VakifBank Istanbul 3:2 (22:25, 25:22, 23:25, 25:23, 15:12)

statistika ZDE

Finále žen mělo napínavý průběh od začátku do konce. Do utkání lépe vstoupil VakifBank, udržoval si mírné vedení. Italský tým sice ještě před koncovkou stihl bodové manko smazat, avšak závěr prvního setu patřil jeho soupeřkám. Druhý set byl téměř kopií toho prvního, s jedním rozdílem - po vyrovnání skóre tentokrát Conegliano dotáhlo set do vítězného konce. Za stavu 1:1 na sety pokračovala bitva o každý balón. Třetí set pro sebe získal turecký tým a byl blíž k celkovému triumfu. Ovšem volejbalistky italského celku se s tím nechtěly smířit a po většinu čtvrtého setu byly v několikabodovém vedení. „Stíhací jízda“ hráček VakifBanku před koncovkou na chvíli slavila úspěch a dostala je do vedení 23:22. Bojovnost volejbalistek Conegliana však neznala mezí, konec zápasu odvrátily a posunuly zápas do rozhodující páté sady. Začátek tie-breaku patřil tureckému týmu, vedl 4:0, ale vzápětí o svůj náskok přišel. Od té doby otěže zápasu začaly přebírat italské hráčky a propracovaly k mečbolu. VakifBanku se sice ještě podařilo skóre „kosmeticky“ upravit, ale když video challenge potvrdila nepatrnou teč tureckého bloku, propukla vítězná radost Conegliana.

Grupa Azoty Kedzierzyn-Kózle – Trentino Itas 3:1 (25:22, 25:22, 20:25, 28:26)

První dva sety mužského finále byly téměř jak přes kopírák. Úvod setů mělo vždy lepšíTrentino, ale nováček finálového klání Kedzierzyn-Kózle dokázal bodové manko bleskurychle smazat a následovala přetahovaná o každý bod. V prvním setu tato bitva trvala až do samotné koncovky, kde se více štěstí přiklonilo na polskou stranu. O osudu druhé sady rozhodl trhák Kedzierznyn-Kózle v půlce setu. Několikabodový náskok se už Trentinu nepodařilo smazat a prohrávalo ve finále 0:2 na sety. Některé týmy by dosavadní průběh utkání pořádně „nahlodal“, ne však Trentino. To zahájilo třetí set opět náporem, ovšem i tentokrát o vybudovaný náskok přišlo. Italský tým se ale poučil s předešlých setů, do vedení už soupeře nepustil a získal set ve svůj prospěch. Skóre čtvrtého setu se od začátku přelévalo ze strany na stranu. Hráči obou týmů se překonávali v tvrdosti na servisu, tak v útoku, k vidění byly skvělé zákroky v poli a účinné bloky. Vyrovnaná bitva trvala až do samotné koncovky, ve které Trentino odvrátilo několik mečbolů. Poslední slovo utkání mělo eso polského týmu. Po něm se strhla obrovská radost z historicky prvního triumfu Grupa Azoty Kedzierzyn-Kózle v Champions League.

Autor: Jiří Carba, foto CEV