19.1.2023

Liberecká Dukla odvetu osmifinále zvládla a její cesta CEV Cupem pokračuje

Ve čtvrtek čekala volejbalistky VK Dukla Liberec odveta osmifinále CEV Cupu 2022/23 s týmem Szent Benedek Balatonfüred z Maďarska. Dukla v Maďarsku zvítězila za tři body 3:1 a byla velmi blízko k postupu do play-off. Stačilo jí na domácí palubovce uhrát pouhé dva sety. První dějství zvládla Dukla na výbornou a s velkou herní jistotou dominovala ve všech herních činnostech. V dalším dějství si Dukla vypracovala až jedenáctibodový náskok, který v koncovce pomalu ztrácela, přesto koncovku zvládla na výbornou a již po druhém setu se radovala z postupu. Třetí set si Dukla i v pozměněné sestavě pohlídala a bez ztráty setu zvítězila za tři body i podruhé nad Szent Benedek Balatonfüred z Maďarska.

VK Dukla Liberec - Szent Benedek Balatonfüred 3:0 (25:17, 25:17, 25:23)

první utkání 3:1

Rozhodčí: Andreas Daniil (CYP), Piotr Król (POL), čároví rozhodčí Jiří Čermák, Irena Beerová, náhradní rozhodčí Michaela Hladišová, delegátka Monika Perner (AUT)

Počet diváků: 366

VK Dukla Liberec: Lucie Šulcová, Lucie Blažková, Nikola Kvapilová, Petra Kojdová, Michaela Nečasová, Hyke Lyklema, libero Lucie Kolářová. Střídaly: Kateřina Kohoutová, Viktorie Dvořáková, Victoria Deisl, Diana Frankevych, Karolína Javůrková

Szent Benedek Balatonfüred: Slavina Koleva, Anna Eszter Pekárik, Nikalina Bashnakova, Jovana Janković, Evelin Vacsi, Denise Courtney Herbin-Baker, libera Kinga Fáth, Emma Balogh. Střídaly: Milka Stijepić, Emese Sólyom, Evelin Bianka Orosz, Miona Dimitrić, Dejana Lekić

Lucie Kolářová (libero VK Dula Liberec): Pro mě je vše velká změna. Dříve jsem zde měla Verču Dostálovou, což mi hodně dalo, přece jenom to je reprezentační hráčka. Jsem strašně moc ráda, že jsem dostala příležitost a jenom doufám, že tu důvěru trenérovi oplácím. Jsem strašně ráda, že mohu takto hrát všechny zápasy, ale je to pro mě dost náročné. Jdeme zápas od zápasu. Hrajeme evropský pohár, takže toho je opravdu hodně, ale jak říkám, jsem vděčná.

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Je to pro nás velký úspěch, super, že jsme postoupily do čtvrtfinále. Soupeř hrál podprůměrně. Myslím si, že se soupeřkami ze spodní části naší extraligové tabulky odehráváme daleko vyrovnanější utkání. Přesto jsme moc rády, že postupujeme.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes jsme čekali malinko těžší utkání, ale výborně jsme na naše poměry vstoupili do utkání. Tím pádem jsme drželi Maďarky podle našich domácích pravidel. Myslím si, že i potom, když si zahrály všechny holky, byl to i od nich velmi slušný výkon.“

Evelin Vacsi (kapitánka Szent Benedek Balatonfüred): „Přijely jsme sem vyhrát. Opravdu jsme chtěly vyhrát. Myslím si, že jsme byly dobře připravené, ale udělaly jsme hodně chyb. Malých chyb ve hře, nedorozumění a chyby na podání.“

Kristian Michailov (trenér Szent Benedek Balatonfüred): „Za prvé gratuluji Dukle k postupu. Naše hra nebyla taková, jako jsme chtěli. Byli jsme dobře připraveni, ale takový je sport.“

Úderem šesté hodiny večerní nám začíná v Liberci odveta poháru CEV a velmi slušně pro domácí děvčata, blok 190 cm vysoké Lucie Blažkové posílá Duklu do dvoubodového vedení (2:0). Bohužel po útoku hostí do „kapsy“ bloku Liberce je brzy vyrovnáno (3:3). Při velmi nepříjemném podání domácí kapitánky Nikoly Kvapilové se Dukla vrací do vedení, to se na smeči prosazuje Petra Kojdová (6:3). Po další parádě na bloku, tentokrát Michaely Nečasové si již Maďarky žádají svůj první oddechový čas (8:4). Po odpočinku chytře vytlouká blok hostí Lucie Šulcová a další bod putuje na stranu domácího týmu (9:4). Po kvalitním zákroku Lucie Kolářové v poli jsou Maďarky při bloku v síti a domácí již vedou o krásných šest bodů (13:7). Další oddechový čas přichází po technickém provinění Balatonfüred (17:9 – nahrávačka hostí hrála na straně Liberce). V koncovce setu se hráčky hostí herně zlepšují, hlavně na bloku a v poli a máme tu oddechový čas i na straně Liberce (19:15). Po time se Dukla rychle vrací do vysokého vedení. Nahrávačka Hyke Lyklema několikrát svojí přesnou náhrou oslovila Nikolu Kvapilovou a na ukazateli skóre svítí 23:16. První setbol utkání dostala Dukla zadarmo po smeči hostí do sítě (24:16). První setbol hosté odvrací z hlavního kůlu dírou v bloku (Slavina Koleva), ale druhý si již Dukla pohlídala a ujímá se vedení 1:0 na sety (smeč Nikola Kvapilová).

Druhý set začíná opět velice dobře domácí tým. Lucie Šulcová se třikrát prosazuje na útoku a trenér hostí Kristian Michailov žádá oddechový čas (6:2). Po time přidává další bod přímo z podání Petra Kojdová a máme tu pětibodové vedení Dukly (7:2). Maďarky se snaží, ale spíš pomáhají Dukle, protože dost kazí na útoku (11:4 – time Balatonfüred). Na desetibodové vedení se Dukla dostává po dalším technickém prohřešku. Nahrávačka hostí jako zadní hráčka blokovala útok Dukly z první (16:6). Po dvojstřídání Dukly v závěru setu (19:8) přichází snížení propastného rozdílu a time Dukly (20:12 – blok Denise Courtney Herbin-Baker). Po time se na útoku a bloku prosazuje Slavina Koleva, a když z pipe útočí podávající hráčka Dejana Lekić, přichází v krátkém sledu druhý time Dukly (20:15). Další snížení stavu již Dukla nepřipustila a brzy se dostává k setbolu. Ten přichází po dobře postaveném bloku Lucie Blažkové za stavu 24:16. Smeč Dukly do autu oddaluje konec druhého dějství. Naštěstí v další nekonečně dlouhé rozehře jsou hosté v síti a Dukla postupuje do dalších bojů v poháru CEV, protože má již jistý bod.

Až ve třetím dějství jsme svědky vyrovnané a bezchybné hry obou celků. Při podání Diany Frankevych si Dukla připisuje další eso v utkání a vedení 9:7. Po zalívce Nikalina Bashnakova a smeči z pipe (Dejana Lekić) se poprvé Maďarky dostávají do většího bodového náskoku (10:12). Diana Frankevych z hlavního kůlu srovnává stav ve třetí sadě na 13:13, ale přímý bod z podání vrací Maďarkám dvoubodové vedení (13:15 – eso Evelin Vacsi, time Dukla). Trenér domácích opravdu pouští do hry celou lavičku, postup je již jistý, tak proč ne. Na blok přichází Karolína Javůrková. Další eso si připisuje Diana Frankevych a je opět srovnáno (18:18 – time hosté). Po bloku Petry Kojdové se domácí hráčky vrací do vedení (19:18). Další přímý bod z podání a smeč Viktorie Dvořákové přibližuje konec utkání (21:18 – time hosté). V koncovce se Maďarkám podařilo vyrovnat na 23:23 a trenér Dukly Libor Gálík si svolává hráčky k oddechovému času. Petra Kojdová pro Duklu krásným útokem z hlavního kůlu získává první mečbol. Hned první mečbol proměňuje Diana Frankevych a je dobojováno. Dukla vítězí bez ztráty setu 3:0.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková