22.11.2023

Téměř stoprocentní úspěšnost našich týmů ve středeční pohárové Evropě

Hned pět týmů naší mužské extraligy se ve středu zapojilo do dění evropských pohárů 2023/24. Jediný, kdo se musel sklonit před svým soupeřem, byl v Champions League českobudějovický Jihostroj, naopak pražští Lvi svou premiéru v této nejprestižnější klubové soutěži zvládli na výbornou. Dařilo se i našim zástupcům v CEV Cupu, kladenským Orlům a Karlovarsku, kteří si vybudovali výhrou v prvním utkání šestnáctifinále dobrou pozici do odvety. To samé se povedlo i volejbalistům Odoleny Vody v rámci Challenge Cupu.

VK LVI PRAHA – CHAMPIONS LEAGUE

Zahnali obavy i nervozitu, premiérový zápas v Champions League skončil pro Lvy Praha vítězstvím bez ztráty setu. Čeští volejbaloví šampioni uspěli v Belgii na palubovce Maaseiku a senzačním stylem vstoupili do těžké základní skupiny E.

Greenyard Maaseik – VK Lvi Praha 0:3 (22:25, 24:26, 22:25)

Rozhodčí: Witte (GER), Ivanov (BUL)

Maaseik: Bartoš, Polák, Vanker, Iribarne, Thys, Cox, libero Perin. Střídali: Hetman, Lindqvist, Berkhout

Lvi: Madsen, McCarthy, Schouten, Čech, Crer, Janouch, libero Moník. Střídal: Kollátor

Ohlasy Lvů po utkání:

kapitán Jakub Janouch: „Kdo by to byl po losu řekl. Napsali jsme historii klubu, zase jsme něco přidali. Měli jsme výbornou taktiku od trenérů, výhru jsme si zasloužili. Jsem nadšený a pyšný na své spoluhráče, že jsme to zvládli.“

libero Milan Moník: „Měli jsme zdravou nervozitu. Takových zápasů jsem i v nároďáku zažil hodně a po nervózním začátku jsme se vzchopili. Když to řeknu na rovinu, prostě jsme se z toho neposrali. Každý pomohl každému, šli jsme za tím společně. Díky tomu jsme vyhráli těžký druhý set, kdy jsme do koncovky prohrávali. Tam jsme si to vybojovali. Jsem šťastný za kluky i za Lvy, je to historické vítězství v Lize mistrů.“

První sadu vyhráli Lvi 25:22, když domácímu týmu k úspěchu nepomohli ani dva čeští reprezentanti Adam Bartoš a Josef Polák. Lvi pak ovládli klíčovou koncovku druhého setu 26:24 a zápas dotáhli do úspěšného tříbodového konce.

Autor: VK Lvi Praha, foto David Nejedlý

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – CHAMPIONS LEAGUE

Přestože nebyli Českobudějovičtí na hřišti Lüneburgu favoritem, sahali po vítězství v prvním setu. Vyrovnanou koncovku nakonec vyhráli domácí, což určilo ráz zápasu. Jihostroj se držel ještě na začátku druhého setu, pak však převzal kontrolu přední celek německé Bundesligy, který ovládl zápas.

SVG Lüneburg – VK Jihostroj České Budějovice 3:0 (26:24, 25:20, 25:15)

Rozhodčí: Akdemir (TUR), van Zanten (NED)

Lüneburg: Elser, Knigge, Böhme, Röhrs, Leeson, Elgert, libero Worsley. Střídali: Mohwinkel, Ketrzynski

České Budějovice: Carísio, Balabanov, Taylor-Parks, van Schie, Luengas, Sedláček, libero Michálek. Střídali: Emmer, González, Ondrovič, Leština

Jesse Elser (kapitán SVG Lüneburg): „Všichni jsme si před zápasem přiznali, že je to zvláštní pocit. Poprvé hrajeme Ligu mistrů a každý čekal, co se bude dít. Necítili jsme se jako obvykle, ale jakmile začal zápas, všechno to z nás spadlo a hráli jsme perfektně. Všichni makali a zaslouženě jsme si došli pro vítězství.“

Stefan Hübner (trenér SVG Lüneburg): „Hráči perfektně splnili všechno, co jsem po nich chtěl. Hráli uvolněně a beze strachu. První set byl velmi vyrovnaný, kdybychom ho prohráli, mohl celý zápas dopadnout úplně jinak. Zápas se nám však celkově povedl a určitě na něj budeme chtít navázat.“

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Věděli jsme, že soupeř má opravdu kvalitní tým a také jsme se o tom přesvědčili. Obranný systém Lüneburgu je pevný. Dobře podával a my jsme nezvládali příjem – to byl podle mě klíč. Hráli jsme ale dobře v prvním setu a ještě kus druhého, kde jsme ke konci už ztráceli, a ve třetím jsme byli emocionálně dole. Liga mistrů je dlouhá a určitě v ní můžeme hrát slušné zápasy. Je to nejlepší soutěž, kterou můžeme hrát, takže si to užíváme a musíme ze sebe v příštích zápasech vymáčknout všechno.“

Andrzej Kowal (hlavní trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Jak jsem řekl před zápasem, že rozhodne podání a příjem, tak to se potvrdilo. Lüneburg podával velmi dobře, my jsme měli problém s příjmem, a to pak dělá velký rozdíl v tom, z jakých pozic útočíte. Gratuluji domácím k vítězstvím, hráli opravdu dobře. Pro nás to byl jen první zápas, teď se musíme soustředit na další.“

Autor: Matěj Mayer, foto CEV

KLADNO VOLEJBAL CZ – CEV CUP

Důležitý krok k postupu do osmifinále CEV Cupu udělali na domácí palubovce kladenští Orli. Ti se na hřišti zdrželi v zápase proti bosenskému mistrovi OK Radniku Bijeljina lehce přes hodinku. Povedlo se jim získat nejen respekt soupeře, ale i ušetřit síly na víkendové derby.

Kladno volejbal cz – OK Radnik Bijeljina 3:0 (25:18, 25:19, 25:15)

Rozhodčí: Milić (AUT), Verrascina (ITA)

Kladno: Seppӓnen, Zajíček, Platačs, Gonçalves, Graham, Neves, libera Fernández, Šálek. Střídali: Imamura, Čeketa, Kyjanica

Bijeljina: Donets, Divljan, Popović, Osmanovic, Jelic, Tuzlančić, libera Mitrinović, Kosjerina. Střídali: Perišić, Dangubić, Medan, Drljić

Ohlas kladenského trenéra Arnauda Josseranda po utkání: „Pro mě byl dnešní zápas trochu podobný tomu sobotnímu. Narazili jsme na tým, který disponuje skvělým podáním a obranou na síti. Ale nedali jsme jim jedinou šanci, aby se rozehráli. Víme, že bývá zrádné hrát první zápasy doma, protože když se hosté do zápasu dostanou a uhrají set, dva, může se odveta lehce zvrtnout. Máme teď výhodu, ale v Bosně nás čeká velmi těžký zápas, domácí publikum ho jistě také okoření. Budeme muset předvést výkon alespoň na stejné úrovni jako dnes. Dnešek beru jako skvělou přípravu na sobotní utkání proti Odoleně Vodě.“

Kladno začalo zápas nebojácně a v tempu, ve kterém skončilo sobotní extraligový zápas. Za stavu 8:4 již trenér hostů Miličevič volal své hráče k lavičce na timeout, který stejně nepomohl. Ve hře Radniku bylo hodně nepřesností a pět chyb na servise mu v hledání herního rytmu nepomohlo. Brzo se náskok navýšil na 14:7, a když kapitán Zajíček skóroval přímým bodem z podání na 23:16, o setu bylo vlastně rozhodnuto.

Druhá sada byla zejména v začátku vyrovnanější. Bylo to ale kvůli nedůslednosti Orlů, kterým soupeř vracel ubráněné míče všemožně zpět, a ti si ve hře dávali přednost. Vše se zlomilo ve střední pasáži, za stavu 10:8 Platačs dvakrát zaútočil a Zajíček si na bloku vychutnal univerzála Osmanoviče. I když Kladno vedlo 13:8, byl průběh setu trochu utahaný, čemuž pomohla zejména změna taktiky hostů, kteří začali hodně zalívat, což se jim párkrát i povedlo. Ale závěr byl jasně v režii Fortuníkových hochů. Seppӓnen blokem probudil své spoluhráče a zákroky Fernándeze zvedaly halu ze sedadel. Eso na 24:18 si jako tradičně připsal Zajíček a Beau Graham hřebíkem ze středu sítě Kladno poslal do vedení 2:0.

Třetí set se už dohrával skoro jen symbolicky. Adam Zajíček vydržel za koncovou čarou šest podání a hráči Radniku byli již bezradní. Trojblok Platačs, Zajíček, Seppänen zařídil vedení 12:5 a kladenská lavička mohla začít zkoušet herní varianty i s hráči z lavičky. Ti převzali otěže zápasu od svých zkušenějších kolegů a snadno dotáhli zápas do vítězného konce.

Autor: Kladno volejbal cz, foto CEV

VK ČEZ KARLOVARSKO – CEV CUP

Karlovarsko vstoupilo do pohárové Evropy prvním zápasem šestnáctifinále CEV Cupu ve Finsku. Na palubovce Sastamaly věřili v dobrý výsledek, to se jim i splnilo. Ve velmi vyrovnaném utkání ztratili Západočeši sice první sadu, ale další tři už ve vypjatých koncovkách dotáhli do vítězného konce.

Ford Levoranta Sastamala – VK ČEZ Karlovarsko 1:3 (25:20, 23:25, 33:35, 23:25)

Rozhodčí: Taran (MDA), Georgiev (BUL)

Sastamala: Sivula, J. Leinonen, Ekman, Esko, Andonovic, M. Leinonen, libero Pennanen. Střídali: Silva Franca, Kaunisto

Karlovarsko: Marelić, Carmody, Pastrňák, Olivier, Éder, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Kočka, Kasan

foto CEV

AERO ODOLENA VODA – CHALLENGE CUP

Volejbalisté Odoleny Vody odehráli úvodní utkání šestnáctifinále Challenge Cupu ve španělské Melille, odkud si do domácí odvety odváží výhru bez ztráty setu.

CV Melilla MSC – Aero Odolena Voda 0:3 (21:25, 19:25, 18:25)

Rozhodčí: Glod (POL), Cerra (ITA)

Melilla: Riganti, Melgarejo, López Alacio, Martina, Giustiniano, Monteagudo, libero Masia Porres. Střídali: Vanole Silva, Mimoun Chakrani, Portero

Aero: Carabali, Durski, Svoboda, Blumbergs, Kern, Chevalier, libero Rasinperä.

Ohlas trenér Aera Marcina Kryśe po utkání: „Očekávali jsme těžký zápas a myslím si, že výsledek neodpovídá kvalitě soupeře. Naším výkonem jsme Melille nedovolili předvést to nejlepší, do ničeho jsme je nepustili. Kluci to zvládli mentálně i volejbalově, a za to bych kluky chtěl pochválit. Přesto je před námi strašně těžká odveta."

Úvod utkání byl velmi vyrovnaný, ale přeci jen bylo AERO v mírném vedení. I v polovině setu vedlo AERO o tři až čtyři body a trpělivě ztrátovalo a uhrávalo bodové míče. V konci setu si hráči AERA trpělivě došli až k 25. bodu bez nějakého zaváhání - 0:1.

I druhý set začalo lépe AERO a bylo v mírném vedení. Hráči Melilli pomohli několika chybami na útoku a AERO i přes polovinu setu vedlo o tři body. V konci setu se podařilo hráčům AERA náskok ještě navýšit a sebevědomě si došlo pro zisk i druhého setu - 0:2.

Domácí hráči již neměli co ztratit a hecovali diváky, kterých se v hale sešlo na 550. AERO ale hrálo pořád stejně a vedlo o tři body. V polovině setu se podařilo AERU díky bodovým situacím, které úspěšně proměnilo v bod, odskočit na rozdíl šesti bodů. Domácí smečař Vanole ale vsadil na tvrdý skákaný servis a už to bylo znovu jen o tři body. Do koncovky šlo AERO se čtyřbodovým vedením. Jan Svoboda šel na servis a třemi body z podání dotáhl AERO k několika mečbolům. První odmítl svým zkaženým podáním, ale další útok proměnil Vladislavs Blumbergs už ve vítězství.

Autor: Aero Odolena Voda