25.11.2021

V pohárové Evropě pokračuje dál Olomouc, Ostravě se dveře zavřely

Volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc i v odvetném utkání porazily bosenské Brčko a postoupily do druhého kola hlavní fáze Poháru CEV. V Challenge Cupu se hráčkám Ostravy podruhé překvapit favorizovaný řecký Panathinaikos nepodařilo a s pohárovou Evropu se loučí.

Po úvodní výhře 3:1 na hřišti bosenského celku Bimal-Jedinstvo Brčko zvítězily volejbalistky Olomouce i doma, tentokrát bez ztráty setu. V dalším pohárovém kole čeká vysokoškolačky lepší z dvojutkání mezi francouzským týmem Volero Le Cannet a běloruskou Minčankou Minsk. První zápas vyhrálo družstvo z Francie i s českou reprezentantkou Michaelou Mlejnkovou v sestavě v Minsku 3:2, odveta se hraje ve čtvrtek 25. listopadu v Le Cannet.

VK UP Olomouc - ŽOK Bimal-Jedinstvo Brčko 3:0 (25:20, 25:19, 25:18)

první utkání 3:1

Rozhodčí: Król (POL), Salabashyan (BUL)

Diváků: 250

Olomouc: Šepeľová, Moscicka, Babić, Silva, Blanco, Štimac, libera Gambová, Kulová. Střídaly: Kneiflová, Tinklová, Lazárková

Brčko: Hadžić, Radovic, Gajić, Kenjalo, Biberdzic, Dragutinovic, libero Omerhodžić. Střídaly: Glibić, Vukoje, Dragovic, Kojic

Ohlas olomoucké trenéra Martina Hrocha: „Gratuluji celému týmu k postupu a děkuji holkám za něj. Myslím, že jsme si to uhráli především v prvním utkání venku, kde nás soupeř hodně tlačil servisem. Navíc nám vypadlo libero Kulová, kapitánka Gambová se její role sice zhostila výtečně, ale zase nám to značně omezilo možnosti střídání. Naštěstí to holky zvládly skvěle a ve chvíli, kdy v odvetě soupeřky sklopily hlavy, jsme ještě i mohli prostřídat celý tým, což je bonus navíc.“

Po krátké úvodní oťukávané šel olomoucký tým do vedení při podání Babić (3:3, 6:3) a postupně je navýšil až na rozdíl pěti bodů (11:6). Hostující tým se pak sice dokázal vrátit do hry (11:8, 14:12), v závěru však opět jeho manko narostlo (21:15). Vysokoškolačky si koncovku pohlídaly a po výsledku 25:20 vedly 1:0.

Na začátku druhé sady si oba soupeři vyměnili krátké bodové pozdravy (0:2, 3:2), ale klíčová bodová šňůra se povedla až Olomouci při servisu Brazilky Silvy (4:5, 12:5). Hráčky Brčka sice ještě situaci zdramatizovaly (19:12, 20:17), vyrovnat se jim však nepodařilo. Univerzita Palackého zvítězila 25:19 a za stavu 2:0 byla již jistým postupujícím do další fáze Poháru CEV.

Třetí dějství se zpočátku neslo ve znamení mírné převahy hostujících volejbalistek, pak si ale Hanačky pomohly podáním střídající Kneiflové (9:9, 13:9) a od té doby už byl set v jejich režii. V závěru ještě bodovou šňůrou na servisu oslavila své dnešní narozeniny Šepeľová (18:14, 23:14) a po výsledku 25:18 se v Olomouci slavil nejen postup, ale také jednoznačná výhra 3:0.

Před týdnem Ostrava překvapila a porazila doma favorizovaný Panathinaikos Arény 3:2. Ostravanky poté odehrály v sobotu v extralize další vítězný, ale opět pětisetový zápas se Šternberkem, Panathinaikos ve stejný den také vyhrál v extralize, ale lehce 3:0. Více sil a volejbalového umu měly nakonec domácí hráčky. K tomu jim dopomohla neskutečná atmosféra v athénské hale, kdy diváci už hodinu před zápasem zpívali chorály, ani to jim nebránilo, aby v prostorách haly kouřili! Jiný kraj, jiný mrav. Při nástupu ostravských hráček se ozývalo silné bučení, které provázelo po celý zápas téměř každý dotek Ostravanek s míčem.

Panathinaikos AC Athens – TJ Ostrava 3:0 (25:18, 25:21, 25:17)

první utkání 2:3

Rozhodčí: Bondarenko Mikhail (RUS),  Akbulut Erol (TUR)

Počet diváků: 1000

Panathinaikos: Grothues (NED), Chatziefstratiadou, Stepanenko (AZE), Konstantinou (CYP), Cross (CAN), Papaforiou, libera Rogka, Xintara. Střídala: Karagkouni

Ostrava: Pospíšilová, Štrbová, Jedličková, Kotlabová, Nečiporuka, Zemanová, libero Jančová. Střídaly: Jasečková, Kašparová, Chládková, Bauerová

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Měly jsme skvělý začátek, byly jsme na úvod utkání perfektně připraveny, a to včetně bouřlivé kulisy. Chtěly jsme soupeře zatlačit, ale bohužel jsme nezvládaly druhé části setu.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Bohužel jsme nepředvedli výkon, jako v domácím prostředí, především v bojovnosti. I přes dobrý a důrazný začátek zápasu jsme soupeře nezastavili. Musíme se z toho poučit do dalších zápasů a bojovat a rvát se o každý balón. Nemůžeme útočit na 27 procent. Zápas se vždy hraje až do konce, a to mi dnes u našeho týmu chybělo.“

Při servisu ostravské Nečiporuky byl domácí trenér nucen vzít si oddechový čas už za stavu 0:4. Nápor Ostravy pokračoval, ale bohužel jen do stavu 2:7. Pak nastoupila na podání domácí Konstantinou a skóre bylo záhy dorovnáno na 7:7. Tlak na servisu pokračoval a i díky dobrým blokům odskočil domácí tým na 11:8. Oddechový čas Pommera pomohl a jeho svěřenkyně postupně náskok stahovaly, až otočily stav na 15:16. Pak při podání Stěpaněnky následovala další pětibodová série, i přes ostravský time-out Athény vedly 21:16 a set už s přehledem dohrály.

V druhém setu opět začala lépe Ostrava, ale bohužel jen krátce (0:2, 5:6), a už za stavu 10:7 donutily Athény kouče Ostravy vzít si oddechový čas. Rady nezabraly a díky kvalitní hře soupeře se skóre posouvalo na pěti až sedmibodový rozdíl (17:12, 20:13, 23:17), Ostravankám se až v závěru podařilo kosmeticky upravit skóre na čtyřbodový rozdíl (25:21).

Byť i třetí set ostravské volejbalistky zahájily nepatrným vedením (1:3, 5:6), kvalitním servisem a důrazným útokem Panathinaikos postupně skóre otáčel (8:6, 11:8, 17:12, 21:15) a s přehledem dotáhl set i zápas do vítězného konce a tudíž i do dalšího kola Challenge Cupu.

Zajímavostí zápasu byl policejní doprovod autobusu Ostravanek na i ze zápasu a účast velkého množství policistů přímo na utkání, kteří hlídali rozvášněné fanoušky domácích, ale kouření a vhození láhve s vodou na hřiště stejně nezabránili. Kdo se nesetkal s řeckým fanděním, neuvěří, jak bouřlivá atmosféra může být na volejbalovém zápase.

Autor: Miloš Matula, foto CEV