8.12.2021

V úterních zápasech evropských pohárů se naše týmy vítězství nedočkaly

V prvním domácím utkání Champions League nestačily volejbalistky Dukly Liberec na favorizovanou Novaru. V osmifinále Poháru CEV nastoupily olomoucké vysokoškolačky proti francouzskému týmu Le Cannet, a i když se proti favoritovi utkání prezentovaly bojovným výkonem, výsledkově vyšly naprázdno. Brněnským Šelmám se sice v rámci prvního osmifinálového utkání Challenge Cupu se srbským Obrenovacem povedl obrat v utkání, v celkové vítězství však nevyústil.

Úterní utkání bylo pro hráčky VK Dukly Liberec premiérou na domácí palubovce v Champions League. První utkání této nejprestižnější klubové soutěže v Evropě svěřenkyně Libora a Dity Gálíkových odehrály v Moskvě, kde podlehly domácímu Dinamu bez zisku setu. Ani dnešní soupeř z Itálie nebyl žádný křehký oříšek. Loňský vicemistr Itálie, šampión Champions League z roku 2019 (loni třetí) předvedl pod Ještědem své kvality a zkušenosti z nejvyšší evropské ligy. Celkem české týmy již s Igor Gorgonzola Novarou hrály 4x a vždy neúspěšně. Ani dnes se překvapení nekonalo. Igor Gorgonzola Novara od úvodních míčů i bez zraněné Američanky (Haleigh Washington) předváděla, co ji zdobí v italské lize a bez ztráty setu vítězí 0:3 na sety. Přesto i hráčky Liberec za předvedený výkon nutno pochválit. A hlavně skvělé liberecké publikum, které hře pod vysokou sítí rozumí a obě družstva odměňovalo bouřlivým potleskem.

VK Dukla Liberec – Igor Gorgonzola Novara 0:3 (11:25, 16:25, 19:25)

Rozhodčí: Jokelainen (FIN), Stoica (ROU)

Počet diváků: 570

Liberec: Petra Kojdová (2 body), Kateřina Kohoutová (2), Nikola Kvapilová (11), Lucie Nová (4), Michaela Nečasová (3), Olga Skrypak (2), libera Veronika Dostálová, Lucie Kolářová. Střídaly: Lucie Šulcová (2), Lucie Blažková, Anna Šotkovská (6)

Novara: Ilaria Battistoni (3 body), Caterina Chiara Bosetti (6), Sara Bonifacio (13), Rosamaria Montibeller (15), Britt Herbots (16), Cristina Chirichella (7), libera Eleonora Fersino, Lucia Imperiali. Střídaly: Veronica Costantini, Sofia D'Odorico (3)

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Pro nás je jenom dobře takovéto porovnání s velmi kvalitním soupeřem. Minule s Ruskami a nyní s Italkami. Je to něco, co nás hrozně baví, a doufám, že je to na nás i vidět. Možná jenom škoda toho posledního setu, že jsme se nedotáhly do vyrovnanější koncovky.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Do utkání jsme nastoupili trochu nervózně. Nedařilo se nám na přihrávce soupeřova podání, takže ten první set byl poznamenán naším špatným příjmem. Potom jsme začali lépe přihrávat a tím jsme se i trochu zlepšili. Viděli jsme i sílu druhé šestky tohoto silného týmu, takže výborná volejbalová zkušenost pro děvčata. Jenom škoda toho našeho špatného začátku a že jsme se začali osmělovat tak pozdě. Přesto to byl dnes svátek volejbalu.“

Cristina Chirichella (kapitánka Igor Gorgonzola Novara): „Jsme rády za tento výsledek, kdy jsme dosáhly našeho cíle, který jsme si stanovily před utkáním. Jsme na náš výkon hrdé, myslím si, že jsme odehrály hezké utkání, k němuž přispěly všechny hráčky. Nyní se těšíme na naše další kroky v Champions League.“

Stefano Lavarini (trenér Igor Gorgonzola Novara): „Odehráli jsme pěkný zápas, jsem velice šťastný, protože hráčky věnovaly pozornost přípravě na toto utkání. Nikdy není lehké hrát venku, takže můžu jen říct, že jsme byli precizní, nedělali jsme moc chyb a mohli jsme zde v Čechách ukázat naši hru.“

Do svého druhého utkání Ligy mistryň vstupuje Dukla nebojácně a do stavu 2:2 je svému soupeři vyrovnaným partnerem. Při podání Sara Bonifacio ale začíná Novara rychle bodově ujíždět (2:7 – eso, chyba na útoku, time domácí). Po odpočinku se podařilo Dukle dostat z podání nepříjemnou Italku a vyrovnat na chvilku hru. Bohužel další velmi tvrdé podání jen těžko domácí hráčky krotí a hosté začínají opět bodově odskakovat (5:14 – podání Britt Herbots, time Dukla). Až blok Olgy Skrypak, technický útok Petry Kojdové a nejdelší smeč utkání do autu hostů snižuje náskok hostů (8:15). Kvalita Novary je ale neuvěřitelná, hlavně na útoku. V závěru Dukla střídá, ale ani to nezastavuje příděl bodů na straně hostů a za stavu 10:24 tu máme první setbol (Britt Herbots z hlavního kůlu). Lucie Nová blokem první setbol odvrací, ale po delší mezihře se Novaře daří druhý setbol proměnit signálem středem. Sara Bonifacio z velké výšky ukončuje první sadu a Novara vede 0:1 na sety.

I druhý set začínají lépe Italky. Kvalitním blokem (Sara Bonifacio) a opět nepříjemným podání začínají od začátku zvyšovat svůj náskok (1:7 – 2x eso Caterina Chiara Bosetti). Dukle se na příjmu podání vůbec dnes nedaří, výsledkem je prostřídání přijímajících smečařek (4:12). Po prostřídání hráček na smeči se nám hra začíná vyrovnávat. Za zmínku stojí velmi tvrdé zakončení Nikoly Kvapilové, která doslova sestřelila kapitánku Novary (Cristina Chirichella) a eso Kateřiny Kohoutové (9:15). Jako by se nám Dukla začínala rozehrávat. K vidění je pestřejší hra, která na hosty platí, ale bodový náskok je vskutku propastný a koncovka setu se nám blíží. Tu si Novara pohlídala. První setbol druhé sady zaznamenává Britt Herbots z pipe, hned první proměňuje opět Brit Herbots, která trestá špatnou přihrávku a hned z první útočí do pole Dukly a hosté jsou ve vedení 0:2 na sety.

Dukla do třetího setu nastupuje v pozměněné sestavě. Na hřišti zůstaly Lucie Šulcová a Anna Šotkovská. Důvod trenéra Libora Gálíka – zlepšit příjem nepříjemného podání Novary. Naopak je to Dukla, která zaznamenává první eso ve třetí sadě a dokonce se ujímá nepatrného vedení (5:4 – eso Anna Šotkovská). Další parádu na podání nám předvádí Britt Herbots, esem vrací vedení na stranu Novary (6:7), ale po jedné z mála chyb na útoku hostujícího celku je Dukla rychle ve vedení zpět (8:7). Jedná se asi o poslední vedení Dukly v tomto utkání. Při podání kapitánky Cristina Chirichella hosté odskakují o dva body 8:10. Po sporném míči, který muselo řešit jestřábí oko, hosté získávají tříbodové vedení (10:13). Za stavu 10:14 přichází time Dukly. Po dvou úspěšných blocích se domácí hráčky vrací do zápasu a Novara zastavuje hru oddechovým časem (13:14 – bloky Nikola Kvapilova a Michaela Nečasová). Po time je dokonce vyrovnáno. Nikola Kvapilová lobem zaskočila italskou obranu. Po vyrovnání se Novara začíná prosazovat blokem a na jednom postavení získává velmi slušné vedení 14:18, které Italkám zajišťuje klidný vstup do koncovky třetího setu a celého utkání. V koncovce už Dukla nenachází recept na výbornou obranu Novary na bloku a v poli a mečbol utkání na sebe nenechává dlouho čekat. Sofia D'Odorico přesně umísťuje smeč z hlavního kůlu po lajně do zóny jedna (18:24), Nikola Kvapilová proráží blok a oddaluje konec utkání. Druhý mečbol si již Novara pohlídala. Rosamaria Montibeller z vedlejšího kůlu nekompromisně ukončuje dnešní utkání. Italky jednoznačně vítězí i v druhém svém letošním utkání v Champions League bez ztráty jediného setu.

Na palubovce lídra francouzské nejvyšší soutěže a jednoho z nejmovitějších klubů Evropy se v úvodním utkání osmifinále poháru CEV Cup představily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc. Tým Volero Le Cannet prošpikovaný špičkovými legionářkami v čele s českou reprezentantkou Michaelou Mlejnkovou musel proti outsiderovi z Hané pořádně zabojovat, nakonec však podle očekávání zvítězil 3:0.

Volero Le Cannet – VK UP Olomouc 3:0 (25:20, 30:28, 25:20)

Rozhodčí: Tillmann (HUN, Jovanović (SRB)

Le Cannet: Yaneva, Aleksić, Atkinson, Mlejnková, Polder, Stojiljkovic, libero Parlangeli. Střídaly: Fortuna, Mayer

Olomouc: Šepeľová, Mostsitska, Babić, Silva, Blanco, Štimac, libero Kulová. Střídaly: Tinklová, Kneiflová

Ohlas olomouckého trenéra Martina Hrocha: „Prohráli jsme sice 0:3, ale tento výsledek vůbec neodpovídá průběhu zápasu. Od prvního balonu holky sváděly neskutečný boj proti výrazným individualitám v domácím dresu. Byl to z naší strany nejen bojovný výkon, ale bylo také vidět, že se naše hra posunula kvalitativně dál. Předváděli jsme to především v útoku, obraně v poli a na nahrávce, kde jsme protočili obě naše nahrávačky. Soupeř nás výrazně přehrál pouze na středu sítě, protože jsme nedokázali vytvořit tlak na jeho přihrávku. To je možná moje jediná výtka k týmu. Uvidíme, co bude v odvetě za týden. Volero je obrovský favorit, ale my určitě neskládáme zbraně.“

V první sadě měl sice domácí favorit neustále mírně navrch, vysokoškolačky však statečně držely krok. Až v koncovce se francouzský celek bezpečně odpoutal a zvítězil 25:20.

Několikabodový náskok si Volero drželo i po většinu druhého dějství. Jenže v závěru bylo vyrovnáno (23:23) a nastalo drama. Hostující volejbalistky se dokonce dostaly k setbolu, po nervydrásající přetahované se však radoval celek domácích - 30:28.

Bojovná olomoucká družina se ale nevzdala a naopak třetí set byl dlouho v její režii. Hanačky vedly ještě 16:14, teprve v koncovce se projevila větší kvalita domácího kádru, jenž po výhře 25:20 mohl začít slavit perně odpracovaný třísetový triumf.

V úvodním utkání osmfinále Challenge Cupu nastoupily brněnské Šelmy na palubovce srbského celku Tent Obrenovac.

Tent Obrenovac - VK Šelmy Brno 3:2 (25:12, 29:27, 24:26, 21:25, 15:2)

Rozhodčí: Gusev (RUS), Horvath (HUN)

Obrenovac: Kurtagic, Susic, Mijatovic, Djurovic, Mitrović, Cvetkovic, libero Gocanin. Střídaly: Stanimirovic, Mandovic, Čikuc

Brno: Podhrázká, Borovcová, Komárková, Širůčková, Nováková, Faltínová, libero Pluhařová. Střídaly: Mikysková, Benediktová, Beránková, Mokrá

Začátek prvního setu patřil domácím volejbalistkám, které si vybudovaly několikabodový náskok, postupně ho navyšovaly a druhou polovinu setu jednoznačně opanovaly. Druhý set zastihl Šelmy už v lepší herní pohodě a rozhodoval se až v napínavé koncovce. Ta bohužel vyzněla lépe pro domácí Obrenovac, který se tak ujal vedení 2:0 na sety. Svěřenkyně Ondřeje Bouly se však nevzdaly, zabojovaly a opět těsnou koncovku tentokrát získaly ve svůj prospěch. Brněnským hráčkám se dařilo i nadále a ziskem čtvrtého setu si vynutily tie-break. V něm však nastal „brněnský kolaps“ a domácí Tent si lehce dokráčell pro konečné vítězství 3:2. Nicméně i tento výsledek dává Šelmám velkou naději do odvety.