25.1.2023

Výhra Karlovarska v Champions League, Jihostroj v CEV Cupu zastavil až zlatý set

Středa v evropských pohárech sice přinesla dvě vítězství českých týmů, přesto v pohárové Evropě už bude ve hře jen jeden náš zástupce. Karlovarsko se rozloučilo s Champions League 2022/23 výhrou v belgickém Menenu, jeho cesta teď bude pokračovat ve čtvrtfinále CEV Cupu 2022/23. Blízko němu byli i volejbalisté Českých Budějovic, kteří sice zvládli vítězně domácí odvetu play-off s belgickým Maaseikem, avšak stopku na evropské scéně jim vystavila prohra ve zlatém setu.

Vítěznou tečku za svým učinkováním v probíhajícím ročníku Champions League udělali hráči Karlovarska v Menenu. V konkurenci loňských finalistů této prestižní soutěže tak ve skupině D obsadili třetí nepostupovou příčku, nicméně jejich cesta v pohárové Evropě nekončí, bude totiž pokračovat ve čtvrtfinále CEV Cupu. Soupeře poznají Západočeši ve čtvrtek večer, kdy se odehraje druhé utkání play-off mezi týmy PGE Skra Belchatów a Galatasaray HDI Sigorta Istanbul. Lepší výchozí do domácí odvety má díky vítězství 3:1 z prvního duelu polský zástupce v sestavě s českým reprezentačním smečařem Lukášem Vašinou.

Decospan VT Menen  – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (24:26, 20:25, 17:25)

Rozhodčí: Guillet (FRA), Geukes /GER)

Počet diváků: 1500

Menen: Hänninen, van de Velde, vyn Hoywegnen, Vanneste, Sinnesael, Kindt, libero Stuer. Střídali: Dermaux, Bille, Ocket

Karlovarsko: Ihnát, Patočka, Lamanec, Wiese, Zajíček, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Sasak, Weir, Pastrňák

Od začátku utkání si Karlovarští šli tvrdě za svým cílem, získat i podruhé skalp belgického soupeře. První set by velice vyrovnaný, žádný z týmů si nevypracoval vícebodový náskok a tak rozhodla až napínavá koncovka, kterou lépe zvládlo Karlovarsko. Přetahovaná o každý bod pokračovala i v úvodu druhého setu. Pak se však Západočeši při podání Patrika Lamance dostali do šestibodového vedení a i když se domácímu týmu ještě podařilo snížit na rozdíl jednoho bodu, samotná koncovka už byla opět v režii Karlovarska. V úvodu třetího dějství bylo vidět, že volejbalisté Menenu se nehodlají vzdát, o zisk prvního setu v Champions Legue chtějí ještě zabojovat, a vybudovali si mírný náskok. Ten ale Karlovarsko vzápětí smazalo a tím odrazilo poslední vzdor belgického týmu a pohodlně dokráčelo za vítězstvím.

Zaplněná Sportovní hala viděla vítězství Jihostroje s hořkosladkou příchutí. Po porážce 1:3 z prvního zápasu České Budějovice zvládly v odvetě nelehký úkol – díky vítězství v úvodních třech sadách vybojovaly zlatý set, v něm ale dominance domácích skončila. Belgickému Maaseiku to stačilo na postup do dalšího kola CEV Cupu. Pro Jihostroj cesta evropskými poháry končí.

VK Jihostroj České Budějovice – Greenyard Maaseik 3:0 (27:25, 25:21, 25:16), zlatý set 9:15

první utkání 1:3

Rozhodčí: Husejnovič, Cormie

Počet diváků: 1340

České Budějovice: Polák, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: Sedláček, Michálek

Maaseik: Protopsaltis, Treial, Reggers, Bartoš, Fornes, Vanker, libero Perin. Střídali: Baghdady, Hetman, Cox, Aloisi

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Odehráli jsme skvělou partii proti dobře hrajícímu Maaseiku, navíc ve třetím setu jsme dominovali. Bohužel rozhodují maličkosti a ve zlatém setu jsme bohužel trochu nezvládli situaci, kdy byl na podání Bartoš. Jinak bych to ale neviděl kriticky, ale je to ohromná škoda. Myslím, že jsme divákům ukázali, že opravdu chceme postoupit. Moc jim děkujeme za úžasnou podporu.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „První dva sety byly hodně těžké a vyrovnané a já jsem pyšný, že jsme hráli naprosto vyrovnanou partii. Potvrdili jsme, že doma jsme nepříjemní úplně pro kohokoliv. Třetí set byl taková třešnička, kdy jsme soupeře úplně deklasovali. Naše nasazení bylo skvělé a bylo to hodně i díky divákům, kteří nás opět hnali dopředu – bylo to stejné jako proti Karlovarsku a za to jsem nesmírně rád. Jsem nadšený, ale zároveň zklamaný, protože postup byl relativně blízko.“

Fulvio Bertini (trenér Greeenyard Maaseik): „Sice jsme prohráli 0:3, ale pak ve zlatém setu se nám povedlo správně nastavit hlavy. Byl to ale úžasný zápas, bylo tady spousta fanoušků, kterým se volejbal musel líbit. Jsme moc rádi, že jsme urvali postup.“

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát