7.1.2023

Beskydy vkročily do nového roku překvapivou výhrou nad Odolenou Vodou

V prvním letošním kole UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 se potkaly především týmy z opačných pólů tabulky. Překvapením je určitě snadné vítězství Beskyd nad Odolenou Vodou, ve zbylých zápasech se prosadili favorité. Jihostroj, ač až po pětisetové bitvě, veze vítězství z Benátek nad Jizerou a pražští Lvi ze Zlína. Domácí prostředí využila Dukla Liberec proti Brnu a Karlovarsko proti Příbrami. Předůležité body si připisuje i Ústí nad Labem v souboji s Ostravou, i když jsou pouze dva.

BLACK VOLLEY BESKYDY – AERO ODOLENA VODA

V prvním letošním utkání UNIQA extraligy mužů přivítaly průběžně desáté Beskydy aktuálně šesté AERO. Domácí chtěli navázat na dobrý výkon, který předvedli v Brně, hosté si naopak chtěli spravit chuť po poslední prohře s Karlovarskem. Novoroční předsevzetí dnes lépe vyšlo Beskydům, které v letošní sezóně poprvé doma zvítězily 3:0.

Black Volley Beskydy – AERO Odolena Voda 3:0 (25:23, 25:22, 25:17)

Rozhodčí: Vlastimil Kovář, Lukáš Spáčil

Počet diváků: 165

Domácí: Olmedo, Mišek, Koloušek, Guimaraes, Perry, Motyčka, libero Struška.Střídali: Komorowski, Fabikovič, Benda, Provazník, Malík

Hosté: Hladík, Šulc, Horák, Cukur, Chevalier, Carmody, libera Hadrava, Ježek. Střídali: Toman, Svoboda, Chancy, Ferraro

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „V prvním setu velice pomalý rozjezd z naší strany, nedařilo se nám takřka nic, ale zvedli jsme se hodně bojovně a začali jsme uhrávat balóny. Potom už se nám dařilo soupeře držet pod námi po zbytek zápasu. Tlačili jsme v sériích na servisu a udrželi jsme si vždycky ten náskok. Konečně jsme vyhráli za tři body v domácím prostředí a jsem neskutečně rád.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „První set si myslím, že byl z obou stran nervózní, nakupeno množství chyb, ale asi se to v prvním povánočním zápase dalo očekávat. Nám se podařilo možná trochu se štěstím uhrát koncovku prvního setu, tím jsme se dostali nahoru a druhý a třetí set jsme snad poprvé letos doma zahráli konstantně a Odolka na to nenašla protizbraň. Nám se podařila všechna střídání, kdokoliv se zapojil zvenku, tak tomu pomohl a myslím si, že rozhodla menší chybovost v těch druhých dvou setech.“

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): „Gratulace soupeři. My jsme dneska podali úplně příšerný výkon. Myslím, že si asi budeme muset trošku sáhnout do svědomí, kolik jsme tomu dali a musíme asi začít trošku víc pracovat, protože tohle nemůžeme předvádět.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Dnes určitě vyhrál tým, který hrál líp. My jsme hráli velmi špatně. Myslím, že bychom se měli stydět za to, jak jsme hráli a co jsme ukázali na hřišti. Víc k tomu nemám co říct.“

S velkou vervou vstoupily domácí Beskydy do utkání a při Guimaraesově podání vedou 5:3. Hosté si však svého soupeře nenechali utéct a při podání Cukura nejprve srovnávají a posléze se ujímají vedení. Po přímém bodu z podání dokonce už o tři body. Domácí trenér Provazník si bere první oddechový čas v zápase. Vzápětí hostující blokař Carmody dvakrát chybuje na útoku a je opět srovnáno. Scénář se opakuje, hosté bodově odskakují a Provazník znovu přerušuje hru za stavu 12:16. Následuje nezdařený Šulcův servis, který tím nabízí domácím možnost dotáhnout se ve skóre, kterou Beskydy využívají a snižují na rozdíl jediného bodu. A znova jde do vedení výborně podávající Aero. V koncovce přichází domácí posílit poprvé po zranění hrající Benda, při jehož servisu Beskydy opět snižují. V dramatické koncovce přichází ještě oddechový čas hostů. Domácí tým úspěšným blokem zastavuje Chevalierův útok. Vítězný míč setu vzešel z ruky kapitána domácích Motyčky a Beskydy vedou 1:0.

Až do stavu 12:11 si obě družstva držela svůj servis a skóre se přelévalo po bodu. Při podání domácího Motyčky se však Beskydy ujímají vedení 14:11, což se ukázalo jako rozhodující náskok pro tento set. Domácí předvádí pohledný, bojovný volejbal, Aeru se naopak nedaří. Na situaci reaguje hostující trenér oddechovým časem a střídáním, přichází Toman se Svobodou. Beskydy sérií úspěšných bloků opět odskakují, vzápětí přichází útok hostů do autu a domácí vedou 19:15 a až do konce setu si již vedení nenechají i přes závěrečný nápor Aera vzít.

Třetí set začali domácí hráči s ještě větším hladem po vítězství. Trenér hostů míchá se sestavou ve snaze zastavit rozjetý beskydský expres, který si však i přesto postupně vypracovává pětibodový náskok a to zejména díky výbornému kolektivnímu výkonu pod taktovkou nahrávače Miška a také kvalitní obranou jak na síti, tak v poli, kde se mnoha zákroky blýskl zejména na liberu skvěle hrající mladíček Struška. Za stavu 15:9 pro Black Volley hosté ještě jednou přerušují hru. Následují další tři úspěšné bloky domácích a Beskydy vedou 18:10. Závěr setu byl již exhibicí domácího týmu, který dnes po zásluze vítězí 3:0.

Autor: Alice Zemanová, foto Jan Smekal

VK DUKLA LIBEREC - VOLEJBAL BRNO

V dnešním utkání 19. kola se proti VK Dukle Liberec postavil tým Volejbal Brno, který se momentálně nachází na 7. místě. Dukla je díky horšímu skóre na místě druhém se stejným počtem bodů jako vedoucí ČEZ Karlovarsko. Dukla chtěla navázat na řadu vítězství, které jí doposud provázely. Brno naopak chtělo zabojovat a oplatit Dukle porážku z domácího prostředí, kde podlehlo v napínavém televizním zápase 0:3. I v dnešním utkání potvrdil Liberec roli favorita a připsal si tři body do tabulky.

VK Dukla Liberec - Volejbal Brno 3:1 (25:20, 25:20, 19:25, 25:22)

Rozhodčí: Emil Velinov, Matěj Dmejchal, čároví Jiří Čermák, Irena Beerová

Počet diváků: 529

Domácí: Jakub Veselý, Lukáš Ticháček, Lukas Demar, Kruno Nikačevič, Pāvels Jemeļjanovs, Nivaldo Diáz Gómez, libero Silver Maar. Střídali: Filip Gavenda, Šimon Krajčovič, Šimon Bryknar, Lubomír Staněk, Marcel Lux

Hosté: David Janků, Tomáš Bukáček, Jakub Kočvara, Jan Jirásek, Hiago Augusto Domingues Crins Domingues, Matyáš Toman, libero Martin Kop. Střídali: Matouš Drahoňovský, Jakub Janečka, Marek Zmrhal

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za vítězství, které se ale nerodilo lehce. Brno s mladými hráči nás dost potrápilo. Musíme na tom určitě zapracovat.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Nebylo to vůbec lehké utkání, sami jsme si to komplikovali. Až ke konci čtvrtého setu jsem viděl svůj tým, který hrál loni. Takže jsem rád, že jsme to zvládli a že máme tři body, ale musíme se určitě lépe připravit na další soupeře.“

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Dneska to byl pěkný sport. Myslím, že bodík jsme si aspoň zasloužili, ale doplatili jsme na jednoduché chyby. Stačilo by přehrát a ubránit a neudělat chybu. Co se dá dělat.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): V dnešním utkání jsme dali přednost mladým hráčům. Z jejich strany to byl statečný výkon. Bohužel k tomu mládí patří i ty chyby a to nás, myslím, stálo nějaký ten bodík. Za ten výkon bychom si bod zasloužili, ale Dukla ukázala svojí zkušenost a gratuluji k vítězství.“

V první polovině prvního setu se oba dva týmy bodově držely až do stavu 12:12. Další dva body na straně Brna donutily libereckého trenéra Martina Demara si vzít první oddechový čas, 12:14. Během chvilky byl bodový stav opět ve prospěch Dukly, 16:14. Následoval oddechový čas na straně Brna. Ani to však hráče Dukly nezastavilo a neustále si od Brna udržovali několikabodový náskok, 20:17. Eso Lukase Demara  za stavu 22:18 donutily brněnského trenéra Ondřeje Marka k dalšímu oddechovému času. Ani to však nestačilo na dobře rozjetou Duklu, která tento set s přehledem vyhrála 25:20.

Druhý set začal lépe pro hosty díky nevynuceným chybám Dukly. Za stavu 6:9 došlo ke střídání na straně Dukly, Jakuba Veselého vystřídal uzdravený Šimon Krajčovič. Za stavu 7:11 si oddechový čas vybírá liberecký trenér. K dorovnání skóre došlo až za stavu 11:11. Tento stav donutil naopak hostujícího trenéra k vybrání oddechového času. Za stavu 17:15 došlo k taktickému střídání na liberecké straně, Lukáše Ticháčka nahradil Lubomír Staněk. Poté se však Brnu podařilo opět srovnat (17:17), ale díky nevynuceným chybám na straně Brna odskočila Dukla na 20:17. Za stavu 20:19 došlo k dalšímu střídání na straně Dukly, Marcel Lux vystřídal Nivalda Diáze Gómeze. Hostující trenér si ještě vybírá oddechový čas (23:20), ale eso Lukase Demara ukončilo tento set, 25:20.

Do třetího setu na straně Dukly nastoupil opět Marcel Lux a na straně Brna se do sestavy dostal Marek Zmrhal. Lépe začali opět hosté, kteří si velmi rychle utvořili několikabodový náskok, 2:5. Když se skóre posunulo na 5:9, liberecký trenér si vybírá oddechový čas.  Za stavu 8:13 dochází ke střídání libereckých univerzálů, Filip Gavenda nahradil Pāvelse Jemeļjanovse. Následuje další liberecké střídání, tentokrát nahrávačů, Lukáše Ticháčka vystřídal Šimon Bryknar, 9:15. Dukla „zatlačila na pilu“ a stav 12:16 donutil hostujícího trenéra k vybrání oddechového času. Ke střídání došlo i na straně hostů, na palubovku nastoupil Matouš Drahoňovský místo Jakuba Kočvary. Za stavu 14:19 nahrazuje Lukase Demara Nivaldo Diáz Gómez. Srovnat stav setu se ale Dukle nepodařilo a set vyhrává Brno 19:25.

Čtvrtý set začal lépe pro Duklu, až do stavu 7:7 si udržovala mírný náskok. Vedení pak přebrali hosté i díky dobrým podáním Davida Janků, 8:10. Za stavu 9:12 si oddechový čas vybírá liberecký trenér. Hráči Dukly zpřesnili svou hru a srovnávají na 12:12. Toto srovnání donutilo hostujícího trenéra k vybrání oddechového času. Eso Matouše Drahoňovského opět srovnává stav setu, 15:15. Za stavu 18:19 si oddechový čas vybírá liberecký trenér a za stavu 21:19 i jeho brněnský protějšek. Když na ukazateli skóre svítí 22:21, dochází ke střídání na straně Brna, do hry se zapojuje Jakub Janečka. Dukla si ale vítězství nenechala vzít a tento set vyhrává 25:22 a tím i celý zápas 3:1.

Autor: Olga Roháčová

VSC FATRA ZLÍN - VK  LVI PRAHA

V dnešním 19. kole UNIQA extraligy mužů hostili hráči domácí Fatry dalšího favorita letošní sezóny, tým Lvi Praha. V prvním vzájemném utkání v Praze Fatra překvapivě sebrala Lvům dva body, a proto hosté přistoupili k utkání zodpovědně s touhou odčinit podzimní nezdar. Záměr se jim stoprocentně vydařil a po výborném výkonu si ze Zlína odváží všechny body.

Fatra Zlín - VK  Lvi Praha 0:3 (19:25, 17:25, 23:25)

Rozhodčí: Tomáš Kavala, Martin Možnár

Počet diváků: 577

Domácí: Pražák, Truong, Čeketa, Čechmánek, Římal, Kozak, libero Viceník. Střídali: Šulc, Adamec, Pavlovský, Gálík

Hosté: Vodička, McCarthy, Schouten, Čech, Tibitanzl, Janouch, libera Moník, Tláskal. Střídali: Kollátor, Pliasetskyi, Krča

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): Dnes bylo vidět, že po dlouhé pauze nám nefunguje řada činností. Praha vyhrála zaslouženě, nám nevycházelo nic."

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Dnes nás hosté přehráli lepším podáním, znesnadnili naši přihrávku a tím i náš útok. Blahopřeji hostům k vítězství, byli lepším týmem."

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Cenné vítězství pro nás, navíc ve třech setech. Ve třetím setu bylo vidět, že Zlín má široký kádr a zdramatizoval průběh utkání. Nadchlo mě, že jsem na tribuně viděl řodu  bývalých zlínských hráčů, se kterými jsem v minulosti tady hrával."

Juan Manuel Barriel (trenér Lvi Praha): „Utkání velice specifické, my dva sety jsme ovládali úspěšným servisem, na který domácí neuměli reagovat. Ve třetím setu, kdy přišli střídající hráči, byli blízko k tomu, aby nám zkomplikovali vítězství.“

Do stavu 7:7 se v prvním setu hrál vyrovnaný volejbal. Při výborném podání hostujícího McCarthyho se Lvi ujali vedení 7:11 a donutili domácí lavičku k prvnímu oddechovému času. Následně se hra opět vyrovnala, přesto si Pražané udržovali čtyřbodový náskok. Po dvou chybách na útoku domácích, odskočili již na 11:16 a přišel druhý oddech Fatry. Po dvou přímých bodech z podání domácího univerzála Římala byl stav 14:17 a hosté si berou první oddech. V této fázi setu trenér Obdržálek provedl změnu na postu nahrávače, místo Truonga nastoupil Šulc. Koncovku si však zkušený tým Lvů pohlídal a zvítězil, 19:25.

Do druhého setu nastoupila obě družstva v nezměněných základních sestavách. Začátek setu byl podobný prvnímu, po vyrovanném začátku hosté oskočili na 11:15. Domácí trenér reagoval výměnou na postu smečaře, Čeketu vystřídal Toman. Po dalším bodu hostů si již vybral první oddechový čas.  Pražané výborně podávali a trenér Fatry reagoval výměnou dalšího smečaře, za Kozaka nastoupil Pavlovský. Domácí hráči působili v této fázi bezradně a po dalším time (14:21) si Lvi pohodlně kráčeli pro vítězství i v druhém setu, tentokrát 17:25.

Ve třetím setu udělala domácí lavička hned tři změny v základní sestavě. Na postech smečařů nastoupili Pavlovský a Toman a na postu diagonálního hráče pak Adamec vystřídal Římala. Změna hru domácích oživila a v začátku setu byli neustále ve vedení až do stavu 14:11. Po snížení na 14:13 si vzala domácí lavička první oddechový čas. Do koncovky šli už hosté ve vedení 20:23. Ještě za stavu 22:24 si hosté vzali první oddechový čas. Dramatickou koncovku utkání ukončil rozhodčí Kavala, když odpískal nečistou nahrávku domácího Pražáka.

Autor: Ivan Dostál

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – VK OSTRAVA

Ostrava v posledních zápasech nemá nejlepší výsledky, prohrála devět utkání v řadě a stále se snaží prolomit jakousi kletbu. Oproti tomu domácí SKV se v posledním zápase dařilo proti Benátkám a v domácí hale chtělo opět bodovat.

SKV Ústí nad Labem – VK Ostrava 3:2 (20:25, 25:20, 19:25, 25:18, 15:13)

Rozhodčí: Činátl René, Kvarda Petr

Počet diváků: 618

Domácí: Srb, Lank, Baláž, Sobirov, Suda, Bere, libero Kořínek. Střídali: Beer, Kopecký, Fišer

Hosté: Fořt, Polynski, Mazoch, Jarosinksi, Muroň, Vašíček, libero Vancl. Střídali: Blazej, Dvořák, Bauman

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Bylo to velmi chaotický z obou stran. První a třetí set jsme nepředvedli nijak úchvatný výkon. Můžeme být rádi za dva body.“

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava):Stručně, prohráli jsme si to sami.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Především gratuluji domácím. Byl to hodně vyrovnaný zápas, rozhodovaly zlomové okamžiky, které se v zápase staly. Těžko k tomu něco říci.“

Už od začátku zápasu domácí hráče trápily zbytečné chyby a to především na bloku a útoku. V prvním setu Ostrava využívala těchto chyb a pěkně domácí potrápila. Poté se domácím začalo dařit na bloku a servisu a své chyby začali opravovat, ale na výhru prvního setu to bohužel nestačilo.

V druhém setu domácí Ústí jasně dominovalo ve všech herních činnostech, především na bloku a srovnává na 1:1.

Třetí set bere Ostrava díky skvělé obraně a neustálým tlakem na podání.

Domácí tým se vztyčenou hlavou vstupuje do čtvrtého setu, kde bere veškerou převahu nade všemi herními činnostmi.

Po vybojovaném vítězství vstupují oba mančafty do posledního a rozhodujícího setu. Po neustálém tlaku Ústí na podání a útoku si ostravský trenér bere oddechový čas za stavu 13:10 pro domácí. Následně po oddechovém čase domácí využili příležitosti a chopili se vítězství celého utkání.

Autoři: Jakub Nižnik, Martin Skřenek, Marek Beer, foto Jana Zlámalová

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

V prvním zápase nového roku přivítalo Karlovarsko na své palubovce Příbram a až na malé zaváhání v koncovce třetího setu potvrdilo ve zbytku utkání jednoznačně roli favorita.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Euro Sitex Příbram 3:1 (25:13, 25:19, 27:29, 25:11)

Rozhodčí: Dušan Rychlík, Petr Dušek

Počet diváků: 620

Domácí: Ihnát, Patočka, Lamanec, Juhkami, Weir, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Pastrňák, Kasan, Sasak, Wiese

Hosté: Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Hulpach, Duarte, Trojanowicz, libero Peterka. Střídali: Winck, F. Ureš

Daniel Pfeffer(kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Spokojenost se třemi body. Trochu černá kaňka v koncovce třetího setu. To jsme si sami pokazili, ale potom ve čtvrtém setu jsme ukázali, že si to umíme pohlídat a zápas jsme zvládli dobře.

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Do utkání jsme měli dobrý vstup a v podstatě dva sety tomu nic moc nechybělo. Pak jsme ztratili trochu agresivitu, disciplínu ve hře a v koncovce jsme byli příliš lehkovážní. Pak jsme začali zase šlapat a obranou jsme dohráli zápas do konce.

Martin Böhm(kapitán VK Euro Sitex Příbram): Soupeř nás dnes ve třech setech přehrál a jednu koncovku jsme si vybojovali, za což jsme rádi. Ale dnes se ukázal kvalitativní rozdíl. Trenér domácích zamíchal se sestavou, dal tam i jiné hráče, kteří nehrají v základní šestce, a ukázalo se, že má Karlovarsko kompaktní tým dvanácti lidí a nestačili jsme na ně.

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Ve třetím setu jsme uspávali, uspávali, až jsme je uspali. Pokud si Karlovarsko přihrálo, tak my jsme neměli nárok, co se týče obrany. Tam ta kvalita se jednoznačně projevovala. My jsme sem šli s tím, abychom se snažili uhrát každý balon a chvílemi se to dařilo, chvílemi nás rozstříleli servisem, což se potvrdilo v tom čtvrtém setu. Pak když jsme ty balony dávali zadarmo nebo oni nás vychytali v poli, tak neměli s tím problém.

První set začal pro Karlovarsko rychle, úspěšně a v dobré náladě. Domácí si velice rychle vytvořili náskok, který udržovali po celý první set.  Za stavu 13:7 pro domácí tým si vybírá svůj první time-out příbramský trenér Brom a druhý následuje za stavu 18:8. Domácí si hráli svou pohodovou hru, udržovali si stále několikabodový náskok a tlačili hosty, kteří chybovali hlavně na podání a v obraně. První set vyhrávají domácí 25:15.

Vstup do druhého setu byl na obou stranách vyrovnaný až do třetího bodu. Poté začalo Karlovarsko odskakovat a první time-out padl za stavu 8:3, kdy trenér hostů reagoval na pětibodový náskok domácích. Chyby na útoku, v obraně a špatná spolupráce v hřišti Příbrami si vyžádaly druhý time-out, kdy domácí celek vyhrával 18:12. Hulpach jde za stavu 23:16 ze hřiště, aby posílil svůj tým Rosenbaum, který se hned vrací ven. I na straně domácích dochází ke střídání, kdy jde do hřiště mladá krev v podobě Honzy Kasana a Matěje Pastrňáka, aby ukončili druhý set 25: 19.

Třetí set začíná opět úspěšně pro Karlovarsko, které se po dvou vytlučených blocích ujímá vedení. Dvoubodový náskok však hosté stahují a vyrovnávají. Poprvé za celý zápas se dostává Příbram do jednobodového vedení, které si udržuje až do stavu 7:6 pro domácí. Za tohoto stavu dochází pro laika k úsměvné výměně, kdy domácí ne a ne vybrat míč pod sítí. Následuje eso hostů, kdy míč přistál přímo pod nohama Marttiho Juhkamiho. Poté se však Karlovarsko ujímá vedení 9:8, aby se po dvou vynucených chybách opět bodový ukazatel obrátil na stranu Příbrami. Domácí udržují třetí set v napětí a hala burácí.  Příbram se dostává do tříbodového vedení a za stavu 16:19 si bere svůj první oddechový čas trenér Novák. Do hry přichází Sasak, výměnou za Keeminka, a Karlovarsko hosty dotahuje. Koncovka třetího setu je napínavá. Trenér Brom si bere svůj první oddechový čas za stavu 20:19. Po podání Patrika Lamance do sítě dochází ke střídání, na hřiště přichází Kasan. Za stavu 23:23 se do hřiště zpět vrací Lamanec a Keemink, odchází Kasan a Sasak. Stav 27:26 pro Karlovarsko a trenér Příbrami bere poslední oddechový čas. 27:28 pro Příbram a druhý oddechový čas bere i trenér Novák. Dobrý útok Příbrami pod ruce Juhkamiho a třetí set končí vítězně pro Příbram 29:27.

Čtvrtý set začíná Karlovarsko bojovně a změnou v sestavě, kdy je v hřišti místo Juhkamiho Lukasz Wiese. Příbram jako by ožila, zlepšila svůj příjem a bojuje o každý bod. Domácí však odskakují o tři body a tlačí hosty k chybám. Za stavu 9:6 žádá Příbram o oddechový čas. Domácí odskakují, zlepšují své herní činnosti a vedou 15:7. Za tohoto stavu dochází k druhému oddechovému času trenéra Broma a jeho svěřenců.  Perfektní výkony na síti posouvají Karlovarsko do vedení 20:8. Na straně Příbrami dochází k dvojstřídání, kdy jde z hřiště Hulpach a Winck a do hřiště přichází Ureš a Rosenbaum. Dochází i na střídání v domácím celku, kdy příležitost dostávají Sasak, Kasan a Pastrňák. Zahrálo si všech dvanáct hráčů a ukázalo celou svou sílu. Karlovarsko vítězí 25:11 a 3:1 na sety.

Autor: VK ČEZ Karlovarsko

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

V prvním letošním utkání nečekal benátecké volejbalisty v domácí hale vůbec lehký soupeř, několikanásobný mistr ČR VK Jihostroj České Budějovice. Jihostroj sice prohrál dvakrát na konci roku, dokonce i se Zlínem v TV utkání 3:1 a doma se Lvy Praha, přesto byl pro dnešní utkání v Benátkách favoritem. Benátky v úvodu soutěže získaly velmi cenné body v pětisetových bitvách. Z posledních sedmi kol ale získaly pouhé dva body a propadly se v tabulce na třetí příčku ode dna. V dnešním utkání Benátky zaskočily Jihostroj svojí bojovností a zaslouženě mu sebraly jeden bod za prohru 2:3.

VK Benátky nad Jizerou - VK Jihostroj České Budějovice 2:3 (21:25, 25:21, 18:25, 25:21, 9:15)

Rozhodčí: Tomáš Buchar, Alexander Nedbálek, čároví Petr Farář, Šárka Macíčková, delegát utkání Jaroslav Švejda

Počet diváků: 350

Domácí: Kamil Durski, Patrik Pokopec, Pavel Švandrlík, Filip Křesťan, Matěj Koranda, Martin Hudák, libera Michal Kotek, Martin Fikar. Střídali: Matouš Kratochvíl, Oleksandr Dergunov

Hosté: Josef Polák, Matias Giraudo, Martin Licek, Peter Ondrovič, Michal Kriško, Filip Stoilovič, libera Martin Kryštof, Michael Kovařík. Střídali: Ondřej Piskáček,Stijn van Schie, Petr Michálek

Filip Křesťan (kapitán VK Benátek nad Jizerou): V první řadě gratuluji hostům. Samozřejmě, že to nemají lehké v sezóně, která se jim moc na začátku letos nevydařila. My ty naše výkony také máme jako na houpačce. Venku hrajeme hrozně špatně a doma hrajeme suprově. Je to asi nějaká daň toho složeného týmu, který se stále nějak tvaruje. Já bych si přál, aby se i další zápasy odehrály alespoň v takovémto tempu. Rozhodlo pár chyb. Jihostroj nás ze začátku tiebreaku zatlačil kvalitním servisem a my jsme to nedokázali odstartovat.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátek nad Jizerou): „Já jsem spokojen s předvedenou hrou. Samozřejmě ne s výsledkem, protože jsme prohráli. Když budeme hrát takto jako dnes, tak si myslím, že nebudeme mít problémy.“

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Musíme být rádi za vítězství v Benátkách. Nicméně si myslím, že jsme soupeře rozehráli ve druhém setu díky vlastním chybám a soupeř si potom uvědomil, že s námi může držet herně krok. Musíme být rádi, nicméně musíme zlepšit spoustu věcí.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice):„Dobrý výkon domácích volejbalistů. Od nás byl výkon horší na podání – ve druhém a třetím setu, tím jsme dostali Benátky do hry. Domácí dnes hráli velice dobře, především výborně v poli. Nám chvilku trvalo, než jsme se dostali do toho našeho tempa, které se v tiebreaku ukázalo, jako že ta kvalita byla malinko lepší u nás. Ale jinak asi divácky hezký zápas se spoustou hezkých výměn.“

Po výborném útoku Patrika Pokopce se Benátky hned na začátku první sady ujímají vedení 2:0. Až Matias Giraudo esem vyrovnává skóre na 9:9. Za vyrovnaným stavem je i nadále řada zkažených podání, ale i výborná hra v poli a na smeči. Dva povedené bloky posílají České Budějovice do dvoubodového vedení (13:15) a domácí trenér Aleš Dittrich si bere svůj první oddechový čas. Kuriozní eso Josefa Poláka a hráči Budějovic se radují z 18. bodu (14:18). Za stavu 14:19 si Benátky žádají rychle další oddechový čas. Benátky se nevzdávají a bojovnou hrou snižují náskok Budějovic, za stavu 18:21 čerpá i trenér Budějovic Vojtěch Zach oddechový čas. K prvnímu setbolu mají blíže hráči Budějovic, ale Benátky se snadno nevzdávají a bojují, přesto po úspěšném bloku Josefa Poláka se hosté radují z prvního setbolu utkání (20:24). Filip Křesťan ještě snižuje na 21:24, ale následný vytlučený blok ukončuje první set.

V úvodu druhého setu se obě družstva střídají v jednobodovém vedení. Krásný signál středem Martina Hudáka a je opět vyrovnáno 7:7. Při podání stejného hráče hosté chybují na útoku a po esu Benátky odskakují o dva body (9:7). Brzy je ale opět vyrovnáno (10:10), obě družstva předvádějí krásný volejbal, za který jsou odměňováni potleskem přihlížejících diváků. Při podání Pavla Švandrlíka Benátky získávají velmi slušné tříbodové po chybách soupeře (15:12) a hráči Budějovic míří k lavičkám k poradě. Budějovicím se daří otočit, ale vzápětí kazí své podání (16:13). Za stavu 17:13 dochází ke střídání nahrávačů na budějovické straně, kdy na hřiště přichází Ondra Piskáček, který to v Benátkách dobře zná. Benátky ale přidávají další bod a máme tu druhý oddechový čas Budějovic 18:14. Po velmi chytře zahraném míči nahrávače Benátek Kamila Durskiho je skóre již 21:17. Hostům se daří snížit bodový rozdíl na 22:19, i Benátky si berou oddechový čas. Při podání Martina Licka hosté začínají snižovat 22:21 a máme tu hned druhý oddechový čas Benátek. Dvě nevynucené chyby Jihostroje ukončují druhý set. Nejprve Ondra Piskáček hraje nečistě při nahrávce a vzápětí smeč hostů končí mimo hrací plochu a je srovnáno 1:1 na sety (smeč do autu Filip Stoilovič).

V úvodu třetí sady unikají hosté domácím hráčům o tři body (0:3 – blok Peter Ondrovič). Toto vedení si hráči Budějovic udržují až do stavu 4:7, poté postupně Benátky snižují, po útoku Petra Michálka do autu již ztrácejí pouze jeden bod 6:7. Bohužel útok benáteckého hráče do nepatrného autu znamená opět rozdíl tří bodů (10:13), tento stav vyprovokuje trenéra Benátek k vyčerpání prvního time. Při nečisté hře Benátek narůstá bodové konto na straně Budějovic 10:15. Když se podaří hráčům Benátek snížit na 14:17, bere si oddechový čas i budějovický trenér Vojtěch Zach. Výborná práce na útoku Patrika Pokopce a Benátky snižují na 15:18. Když Budějovice získávají svůj 22. bod (17:22), Aleš Dittrich zastavuje hru druhým time a snaží se hosty ještě zastavit. Po velkém autu Benátek mají Budějovice první setbol a naprosto stejný úder domácích posílá Jihostroj do vedení 1:2 na sety.

Benátky vstupují do čtvrtého setu s velkou chutí a při podání Patrika Pokopce se ujímají vedení 4:1. Jihostroj se ale nevzdává a vytlučený blok znamená, že Benátky vedou pouze o jeden bod 6:5. Kvalitní blok Martina Hudáka znamená tříbodové vedení Benátek (8:5). Stejný hráč si připisuje čisté eso (prasátkem) a domácí hráči se mohou radovat z velmi slušného vedení 11:6. Dobře rozjeté Benátky se snaží zastavit oddechovým časem trenér Budějovic, těm se ale stále daří držet vedení (15:9). Čistým esem budějovický hráč Stijn van Schie snižuje na 15:11. Krásný útok Filipa Křesťana a na tabuli svítí stav 17:12. Obětavou hrou, zakončenou úspěšným útokem Patrika Pokopce, navyšují Benátky na 18:13. Jihostroji za podařilo zredukovat stav na 21:18, domácí trenér si rychle zve své hráče k poradě. Zkažené podání na obou stranách a stav na ukazateli je 22:19. Diváci i maskot Benátek ženou domácí hráče do koncovky. Přesně sehraný signál středem Martina Hudáka s Kamilem Durskim a domácí jsou jediný bod od tiebreaku. První setbol odvrací nahrávač Jihostroje (Matias Giraudo) chytrou zalívkou. Stejný hráč jde vzápětí na podání, které ale kazí a je vyrovnáno 2:2 na sety.

Pátý rozhodující set začali lépe hosté, kdy za stavu 2:4 donutili domácího trenéra k výběru oddechového času. Domácí hráči si vzali rady trenéra k srdci a opět s hosty srovnávají krok. Při změně stran je skóre přívětivěji nakloněno k hostům (5:8), po zkaženém podání Jihostroje je rozdíl již jen o dva bod (6:8). Ukázková práce na síti (Pavel Švandrlík) a hosté vedou již jen o jeden bod 8:9. Za stavu 8:11 zastavuje hru oddechovým časem trenér domácích Aleš Dittrich. Budějovické hráče se ale nedaří Benátkám zastavit a rozhodující 15. bod získává Peter Ondrovič úspěšným blokem.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Martina Suváková