26.4.2023

Bronzové medaile mužské UNIQA extraligy putují do Karlových Varů

Již druhé utkání mezi letošním vítězem Českého poháru VK Duklou Liberec a vítězem základní části UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 VK ČEZ Karlovarsko mohlo pod Ještědem rozhodnout, kdo si na krk pověsí bronzové medaile. Karlovarsko na domácí palubovce dokázalo přehrát Duklu 3:1 a mělo pomyslný mečbol pro zisk třetího místa za letošní rok. Dukla zvítězila ve finále ČP právě nad Karlovarskem 3:0 (23,24,26) za 97 minut. I v základní části měla Dukla lepší bilanci, doma sice prohrála 2:3, ale v Karlových Varech zvítězila 3:1, ale to byla kompletní. V posledním rozhodujícím semifinálovém utkání si v prvním setu zranil kapitán Lukáš Ticháček kotník a oslabená Dukla již byla pro Jihostroj snadnějším soupeřem. Lukáš Ticháček nenastoupil ani v prvním utkání o třetí místo a nad jeho startem visel velký otazník, kotník stále bolí, rozcvičení se sice zúčastnil, ale zápas je něco jiného. První set zvládlo Karlovarsko velice dobře. V úvodu si pomohlo blokem k velmi slušnému bodovému náskoku (6:14), Dukla v závěru začala náskok snižovat, přesto set hosté získali. Druhý set byl velice vyrovnaný, ale koncovku zvládli lépe hosté při podání Adama Zajíčka a ujali se vedení 0:2 na sety. Třetí set byl naprosto vyrovnaný až do stavu 17:17, ale v koncovce se začalo dařit Karlovarsku a zaslouženě zvítězilo bez ztráty setu a z Liberce si odváží bronzové medaile.

VK Dukla Liberec - VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (19:25, 23:25, 21:25)

stav série 0:2

Rozhodčí: Zdeněk Grabovský, Dušan Rychlík, čároví Dominik Činátl, Olga Machado, delegát Antonín Pejpal

Počet diváků: 675

Domácí: Lukas Demar, Kruno Nikačević, Filip Gavenda, Nivaldo Diáz Gómez, Jakub Veselý, Šimon Bryknar, libera Silver Maar, Jan Pavlíček. Střídali: Lubomír Staněk, Marcel Lux, Pāvels Jemeļjanovs

Hosté: Martti Juhkami, James Weir, Kewin Sasak Lukasz Wiese, Adam Zajíček, Wessel Kemmink, libera Daniel Pfeffer, Martin Kočka. Střídali: Matěj Pastrňák, Patrik Lamanec, JakubIhnát

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Nezbývá mě nic jiného než pogratulovat soupeři k zisku bronzových medailí. Dnešní utkání bylo tři nula a myslím si, že jsme Karlovarsku moc nekonkurovali. Vítězství měli jednoduché.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Gratuluji soupeři k vítězství. Jinak je škoda, ve druhém a třetím setu vždy soupeře bodově dotáhneme, potom se nám nepodaří dokončit další bodové situace. Tím se rozhodl ten druhý a třetí set. Kdyby se nám zde podařilo soupeře přehrát, tak věřím, že bychom vedli 2:1 a že bychom ještě jeli na třetí utkání do Varů. Ale to se nám bohužel nepodařilo.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Samozřejmě máme strašnou radost z výhry. Byli jsme ze začátku takoví ustrašení, co se zde bude dít a naštěstí jsme to dnešní utkání velmi dobře zvládli. Já bych chtěl osobně pogratulovat Bazimu (Jakub Veselý) za super kariéru, bylo mě ctí si s ním zahrát v národním družstvu, byla to super kariéra a přeji mu vše nejlepší do budoucnosti.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko):„Je to pro nás jednoznačně úspěch. Získat tři medaile v jedné sezóně, to je prostě paráda. Také je dobré zakončit sezónu vítězstvím, to vždy přináší pozitivní vzpomínky. Děkuji moc kluků, jak se o ty medaile porvali, také děkuji divákům, kteří si sem do Liberce za námi našli cestu a dohnali nás pro tu bronzovou medaili.“

Karlovarsko se dostává do čtyřbodového vedení při podání Adama Zajíčka, protože Dukla středem míří do autu, v další rozehře se hosté prosazují blokem (James Weir), a když Kewin Sasak rozráží blok Dukly, máme tu první oddechový čas domácího celku (3:7). Další tři úspěšné bloky Karlovarska navyšují vedení hostů (6:13 – bloky Adam Zajíček, Kewin Sasak a Lukasz Wiese – time Dukla). Domácí se snaží dostat z podání Jamese Weira, ale útok do sítě propastný bodový rozdíl ještě navyšuje (6:14). Až Nivaldo Diáz Gómez blokem a smečí o vršky bloku snižuje nepatrně náskok Karlovarska (10:15). Ale i Karlovarsko dovede chybovat na útoku. Kewin Sasak diagonálně míří do zámezí a trenér Karlovarska Jiří Novák si žádá oddechový čas (13:17). Kruno Nikačević blokem přibližuje Duklu na tři body (15:18) a možná nás čeká dramatická koncovka. Další snížení již loňský mistr nepřipouští, navíc signálem středem a přímým bodem z podání začíná opět navyšovat své vedení (16:22 – středem James Weir a eso Jakub Ihnát) a koncovka setu je velice blízko. Za stavu 19:24 tu máme první setbol, to se z hlavního kůlu prosazuje Lukasz Wiese. Hned první setbol proměňuje Adam Zajíček dobře postaveným blokem proti signálu Dukly středem.

Druhý set již začíná Dukla daleko lépe. Po čistém esu Lukase Demara se ujímá vedení 3:1, ale po ztrátě podání přichází útok domácího hráče pouze do sítě a je vyrovnáno (3:3). Filip Gavenda blokem zastavuje Lukasze Wieseho a domácí opět vedou o dva body (5:3). Nyní do utkání zasahuje jestřábí oko. Rozhodčí ukazuje na eso Karlovarska a videotechnika výrok potvrdila, je vyrovnáno (5:5 – eso Lukasz Wiese). Šimon Bryknar využívá přeletu míče přes síť zadarmo a z první zvyšuje pro Duklu na 8:6. Při podání Wessela Kemminka se na útoku a vzápětí na bloku daří Kewinu Sasakovi a hosté jsou v nepatrném vedení (9:10). Šimon Bryknar svým tvrdým podáním trefuje do ramena Lukasze Wieseho a vedení je na straně Dukly (12:11). To ale netrvá dlouho. Lukasz Wiese z nouze oklepává domácí blok, a když Dukla smečuje do autu, přichází oddechový čas domácích (12:14). Adam Zajíček, který s Duklou slavil dva mistrovské tituly, nyní blokem navyšuje vedení Karlovarska (13:16). Jakub Veselý nejprve blokem snižuje a hned v další rozehře využívá k útoku z první špatný příjem Karlovarska a je opět vyrovnáno (16:16). Při podání Lukasze Wieseho se míč od přijímajícího hráče odráží prudce do stropu a hosté se vrací rychle do vedení, navíc další smeč Dukly jde do autu (16:19). Nyní odpustil rozhodčí velmi nečisté hraní Karlovarsku při nahrávce, a to zvyšuje za velkého pískotu hlediště své vedení a Dukla žádá time (16:20). Po time se Dukla překonává v poli a Nivaldo Diáz Gómez z velké výšky snižuje vedení Karlovarska. Filip Gavenda přidává čisté eso, a i hosté žádají oddechový čas (19:20). Po time Jakub Ihnát smečuje do bloku Dukly, míčem je zasažen do hlavy, a je vyrovnáno (20:20). Lukasz Wiese svůj útok z pipe vede daleko za koncovou čáru a druhý time Karlovarska na sebe nenechává dlouho čekat (21:20). Po návratu na hřiště Karlovarsko překlápí vedení na svoji stranu kvalitní obranou a útokem, navíc Adam Zajíček má velmi nepříjemné podání (21:23). Po zkaženém podání Dukly se Karlovarsko raduje z prvního setbolu v druhé sadě (22:24). Filip Gavenda odvážně skrz blok odvrací první setbol. Druhý si již Karlovarsko pohlídalo. Kewin Sasak power ulívkou po lajně ukončuje set a hosté jsou jediný set od bronzu.

I třetí set začíná Dukla velice dobře na podání. Marcel Lux si připisuje eso, v další rozehře Lukasz Wiese smečuje až do hlediště, a Dukla vede 2:0. Kewin Sasak trestá míč zdarma a je vyrovnáno (3:3). Esem se Dukla vrací do dvoubodového vedení, tentokrát Nivaldo Diáz Gómez zaskočil svojí roládou Jakuba Ihnáta na příjmu (6:4), ale ani toto vedení si Dukla dlouho nepohlídala, protože smečuje do autu (6:6). Po sporném míči, který řešilo i jestřábí oko se hosté dostávají do dvoubodového vedení 10:12, ale po esu Kruno Nikačeviće je opět vyrovnáno (12:12 - prasátko). Série zkažených servisů nám pomalu posouvá set do druhé poloviny a skóre je dlouho vyrovnané (17:17). Po zalívce Jakuba Ihnáta a bloku Jamese Weira hosté začínají v koncovce bodově Dukle ujíždět (17:20).  Získaný náskok si Karlovarsko pohlídalo a za stavu 19:24 má pěknou řadu mečbolů. Zkažené podání Patrika Lamance oddaluje konec utkání. Druhý mečbol po neuvěřitelné výměně odvrací z velké nouze Pāvels Jemeļjanovs. Třetí již proměňuje Patrik Lamanec o blok Dukly a Karlovarsko získává bronzové medaile.

Jen tak pro zajímavost: Na Dukle se letos na mužská utkání přišlo podívat 9.080 diváků (průměr 504 diváků na utkání) a v Karlových Varech 12.570 (průměr 739 diváků na utkání). Dukla odehrála v zápasech 3.460 minut a Karlovarsko 3.192 minut v UNIQA extralize mužů.