Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
2.4.2024

České Budějovice předčily kladenské Orly i v druhém semifinálovém duelu

Druhý zápas semifinále ČEZ volejbalové extraligy mužů 2023/24 přilákal do českobudějovické Sportovní haly téměř dva a půl tisíce fanoušků, kteří sledovali v prvních dvou setech povedené představení domácího Jihostroje. Ve třetím setu prokázalo svou kvalitu i Kladno, ale Jihočeši potvrdili dosavadní vítěznou jízdu v play-off ve čtvrtém setu. České Budějovice se ujaly vedení 2:0 v semifinálové sérii a v sobotu jedou na Kladno útočit na postup do finále extraligy.

VK Jihostroj České Budějovice – Kladno volejbal cz 3:1 (25:23, 25:19, 19:25, 25:21)

stav série 2:0

Rozhodčí: Kvarda P., Činátl R.

Počet diváků: 2363

Domácí: Sedláček, Carísio, Luengas, Okolić, González, Balabanov, libero Kovařík. Střídali: Leština, van Schie, Emmer

Hosté: Seppänen, Zajíček, Platašs, Gonçalves, Graham, Neves, libero Fernandez. Střídali: Imamura, Kyjanica, Villarreal, Čeketa

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Věděli jsme, že Kladno bude mnohem silnější než v prvním zápase. První dva sety jsme odehráli dobře, ve třetím se začalo Kladnu herně dařit a my jsme museli znovu zabrat. Pomohli nám fanoušci a jejich energie, kterou nám dávali. Jsme šťastní, ale víme, že naše práce ještě není u konce. V sobotu nás čeká těžký zápas na Kladně. Samozřejmě do toho půjdeme s tím, že chceme postoupit do finále už ve třetím zápase.“

Petr Kohout (asistent trenéra VK Jihostroj České Budějovice): „Zápas jsme začali výbornými dvěma sety. Hlavně na servisu a v obraně jsme soupeře přehrávali. Ve třetím setu jsme trochu polevili, čehož Kladno využilo, protože má na to dostatečně kvalitní mančaft. Čtvrtý set byl už o našem morálu, šli jsme si za vítězstvím a hodně nám taky pomohli fanoušci.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Hrozně se nadřeme na body, je to nervózní z naší strany, taháme za kratší konec a jako bychom nevěřili, že Budějovice můžeme porazit. Po vyhraném třetím setu jsme ještě měli možnost se s Jihostrojem držet, ale bohužel ve čtvrtém setu nás Balabanov potrestal dvěma servisy – plachtou. To si myslím, že je škoda. Gratuluju Budějovicím, ale my to nevzdáváme.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): „Myslím, že v prvním setu nám chybělo štěstí, prohráli jsme jen o dva body v koncovce po doteku sítě. Hráli jsme mnohem lépe než v prvním zápase na Kladně. Věřím, že ve třetím zápase doma budeme opět lepší a uděláme vše pro to, abychom vrátili sérii zpět do Budějovic.“

K druhému semifinálovému duelu se série mezi Českými Budějovicemi a Kladnem přesunula na jih Čech, kam dorazila na Jihostroj největší návštěva v sezoně. Lépe však začali hosté, kterým se podařilo hned na začátku rozehrát univerzála Platačse. Naopak Jihostroj ztrácel a poprvé bylo vyrovnáno až za stavu 13:13. Ke konci setu se Jihostroj rozehrával a dostal se do tempa. Domácím se navíc povedlo střídání – především na podání pomohl mladík Leština. Když nakonec González vytloukl v klíčové chvíli bloky Kladna, radoval se Jihostroj z vítězství v prvním setu.

Druhý set rozehrál tentokrát lépe Jihostroj, který pokračoval ve skvělé formě, kterou nabral už v druhé polovině prvního setu. Domácím parádně fungovaly bloky, které obstarávali v největší míře Okolić se Sedláčkem. Během druhého setu se ještě k hlasitější podpoře probrala Sportovní hala a z hráčů domácího celku čišela energie a odhodlání. Kladno se až ke konci setu alespoň trochu dostalo do hry za stavu 22:18, Jihostroj si ale pohlídal výhru i v druhém setu.

Kladenští byli ve třetím setu psychicky dole a měli nůž na krku, Jihostroj však nevyužil situace. Domácí začali sázet na zajištěný – lehčí servis, čehož hosté využili. Kladno vedlo většinu druhého setu, začal se prosazovat i univerzál Platačs, který byl v dosavadním průběhu série za očekáváním. Orli ve třetím setu výrazně zabrali, připsali si čtyři bloky a po povedeném výkonu snížili stav setů na 1:2.

Čtvrté dějství bylo dlouho vyrovnané. Kladnu vycházely challenge sporných balonů a za stavu 12:10 se dostalo do vedení. Domácí celek zareagoval time-outem a postupně začal překlápět misky vah na svou stranu. Rozdílovým hráčem byl domácí univerzál González, který sice kazil podání, zato na útoku byl naprosto nezastavitelný a jen ve čtvrtém setu zapsal sedm bodů. Koncovka ještě byla mírně dramatická, ale Jihostroj si samý závěr pohlídal zkušeně a před plnou halou získal druhé vítězství v semifinálové sérii. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen kubánský univerzál Alejandro González, který si připsal 24 bodů a jeho úspěšnost na útoku byla 67 procent.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...