25.10.2023

Další překvapení na úkor favorita se v mužské extralize zrodilo v Příbrami

Ve středu se odehrály dva zápasy odloženého 1. kola extraligy mužů. Tým Příbrami se na domácí palubovce dobře připravil na silného soupeře z Karlových Varů a po vítězství 3:1 poslal domů soupeře bez jediného bodu. Dukla Liberec neponechala nic náhodě a zvítězila v domácím prostředí nad Black Volley Beskydy 3:0.

VK TROX PŘÍBRAM – VK ČEZ KARLOVARSKO

V dohrávaném utkání 1. kola extraligy mužů změřil síly tým domácí Příbrami s hostujícím Karlovarskem. Pro tým Příbrami to byl první zápas letošní sezóny před domácím publikem, na který byl dobře připraven. Domácí předvedli bojovný výkon, který zaskočil značně obměněný tým Karlovarska. Hosté si překvapivě po dnešní porážce 1:3 na sety neodváží z Příbrami ani jeden bod do tabulky, naopak pro Příbram je to velice cenné vítězství.

VK Trox Příbram – VK ČEZ Karlovarsko 3:1 (25:22, 25:22, 17:25, 25:19)

Rozhodčí: Krtička J., Buchar T.

Počet diváků: 785

Domácí: Rosenbaum D., Franco, Šábrt, Tevkun, Lyzanets, Benitez, libero Verasio. Střídali: Ureš F., Toman, Toth, Rosenbaum A.

Hosté: Marelić, Carmody, Pastrňák, Olivier, Kock, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Baláž, Ihnát, Kasan

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „Myslím, že jsme začali velmi dobře, bojovali jsme, nastoupili jsme na Vary ve stoprocentním nasazení. Řekl bych, že nám vše vycházelo a dobře jsme podávali. Poté ve třetím setu jsme maličko udělali chybu na začátku špatným základním postavením hráčů, ale řekl bych, že nás to nerozhodilo natolik, abychom ten čtvrtý set nedohráli. Přišlo mi, že soupeř se dnes úplně v zápase nechytnul, přeji jim hodně štěstí do dalších zápasů a my se nyní musíme dobře připravit na Benátky. “

Lubomír Vašina (VK Trox Příbram): „Jsem velmi rád za to, že jsme vyhráli zápas za tři body, klíč k úspěchu byl poměrně jasný, kluci hráli emotivně, bojovali, nakopli sedmého hráče – publikum, které nás hnalo za tím vítězství. Mrzí mě, že jsem udělal chybu ve třetím setu s postavením, kdy jsme zápas přibrzdili, na druhou stranu jsem hrozně rád za to, že mě hráči podrželi a ten čtvrtý set odehráli skvěle a bojovně. Vybrali jsme dnes hodně těžkých balonů, které se přetavily v bod, a to nás nakopávalo a dodávalo nám síly a sebevědomí, což je proti takovému soupeři právě ten důležitý klíč k úspěchu.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Dnešní zápas probíhal úplně opačně než první zápas s Brnem, tam jsme soupeře dokázali zatlačit pod sebe, to samé jsme měli udělat s Příbramí. Věděli jsme, že ten její výsledek v Beskydech moc nevypovídá, Příbram dnes chytla šanci a hrála výborně. My jsme domácí nedokázali ubránit, a to bylo to, čím nás dnes porazili.“

Liam Sketcher (trenér kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Nejprve nutno zmínit, že Příbram dnes hrála velmi dobře. Tlačili nás na servisu, zvládli dobře těžké herní situace a my se stále ještě trošku hledáme a seznamujeme s tím, jak hrát naši optimální hru. Byla to pro nás dnes příležitost se otestovat a musíme se z dnešního zápasu ponaučit, abychom příště hráli lépe.“

První set začal velmi opatrně z obou stran, oba týmy se dopustily drobných nepřesností a stav byl stále vyrovnaný. Po přímém bodu z podání domácího Martina Šábrta na 13:11 si byl hostující tým Karlovarska nucen vzít první oddechový čas. Hráči Karlových Varů následně nepředvedli žádný extra výkon, ale domácí Příbram opět vlastními chybami dovolila soupeři se dotáhnout. Za stavu 15:15 Příbram úspěšně odztrátovala a následně dalším přímým bodem z podání odskočila na 17:15 a po další úspěšné obraně za stavu 18:15 si trenér Karlovarska vzal druhý oddechový čas. Od tohoto okamžiku držela domácí Příbram náskok 3-4 bodů až do konce setu a i přes mírnou nervozitu a dva oddechové časy domácího trenéra úspěšně dotáhla set do vítězného konce – 25:22.

Druhý set začal lépe pro Karlovarsko, které šlo do prvních několika výměn naplno a ujalo se vedení 5:3. Zvrat v zápase se ale prozatím nekonal, Příbram šla do výměn odvážněji než soupeř a více tlačila na servisu, což se o týmu hostů říci nedalo. To domácím zjednodušovalo přihrávku a následný útok. Hosté vystřídali, jejich hru přišli oživit smečař Jakub Ihnát a nahrávač Jan Kasan, kteří přinesli na palubovku svěží vítr, ale na dorovnaní skóre domácích to nestačilo. Domácí VK Trox Příbram se po výhře 25:22 ujal vedení 2:0 na sety.

Ve třetím setu se ještě před začátkem hry domácí Příbrami stala, chtělo by se říci „drobná“ nepříjemnost, ale ona to byla nepříjemnost poměrně velká. Pokažené základní postavení hráčů, kdy byli omylem prohozeni smečař Lyzanets a univerzál Tevkun, s čímž se domácím bojovalo těžko, ale jejich dalším problémem bylo, že příliš kazili servis. Karlovarsko se tak vzchopilo a za stavu 16:11 si již domácí kouč Lubomír Vašina vyčerpal druhý a poslední oddechový čas. Ani po střídání se hra domácích nezlepšila a třetí set skončil poměrně vysokým rozdílem 25:17 pro Karlovarsko.

Ve čtvrtém setu začali hosté sebevědomě, byli rozjetí ze třetího setu a drželi stejnou úroveň výkonnosti. Pro domácí Příbram bylo zprvu těžké se držet, na druhou stranu náskok hostů nebyl až tolik velký, aby se nedal dotáhnout. Hráči domácí Příbrami si toho byli vědomi a v rozhodující chvíli se za stavu 13:13 plně zkoncentrovali a nejprve po tvrdém úspěšném útoku domácího univerzála Tevkuna ukázali, že se ještě nevzdávají a poté přišly neuvěřitelné zákroky v obraně, na které hosté neměli odpověď a ke konci setu již úplně rezignovali. Příbram tak dnes po bojovném výkonu zaslouženě a možná trochu překvapivě porazila Karlovarsko 3:1 na sety.

Autor: Štěpán Chvosta, foto VK Trox Příbram

VK DUKLA LIBEREC - BLACK VOLLEY BESKYDY

V dohrávce odloženého 1. kola extraligy se v Liberci představil tým z Moravy - Black Volley Beskydy, který v naší nejvyšší volejbalové soutěži odehrál nejméně utkání ze všech týmů. S domácí Duklou se již střetl 8x v extralize, kde ještě nezískal ani jediný bod a letos v únoru v semifinále Českého poháru. Zde podlehl bez zisku setu. I dnes potvrdila Dukla roli favorita a dokráčela si před velmi slušně zaplněnými tribunami pro tři body. Beskydy si musí na první bod s Duklou ještě počkat.

VK Dukla Liberec - Black Volley Beskydy 3:0 (25:16, 25:22, 27:25)

Rozhodčí: Rychlík D., Dušek P.

Počet diváků: 436

Domácí: Lukas Demar, Lukáš Trojanowicz, German Johansen, Radek Suda, Daniel David Urueña Yufra, Šimon Bryknar, libero Silver Maar. Střídali: Jan Pavlíček, Lubomír Staněk

Hosté: Tomáš Mišek, Matěj Koloušek, Allan Goncalves Guimarae, Marek Perry, Jiří Benda, Denys Danylov, libera Bohdan Ptáček, Štěpán Míček. Střídali: Jakub Sztolarik, Marek Mečiar, Antonín Klimeš, Martin Hilšer

Lukas Demar (kapitán VK Dukla Liberec): „Určitě jsme se ponaučili od posledního zápasu v Benátkách. Dnes jsme nekazili tolik na podání a soupeř musel víc hrát a tím pádem jsme mohli ukázat náš dobrý blok a obranu v poli. Navíc se nám dařilo skládat bodové balóny, což si myslím, že nám dnes moc pomohlo.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Dnešní výkon byl stoprocentně lepší než v Benátkách. Byli jsme soustředěni na každý míč od začátku utkání až do konce. Jenom je škoda, že ve druhém i třetím setu vedeme o tři až pět bodů a necháme soupeře na jednom postavení srovnat. Toto by se nám nemělo stávat. Jestli chceme hrát proti silnějším týmům, tak jednou ten bod udělat nemusíš, ale podruhé už ano. Ale na druhou stranu je zase dobré, že jsme ty koncovky ve druhém a třetím setu zvládli. Určitě to bude pro hráče ponaučení do dalších zápasů.“

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): „Myslím si, že start do utkání nám vůbec nevyšel. Než jsme se rozkoukali, tak nás borci z Liberce totálně rozstříleli servisem. Trošku déle nám trvalo než jsme se chytili na příjmu a myslím si, že od druhého setu jsme se trochu našli a podrželi se ve hře. Trenér se rozhodl prostřídat sestavu. Pro nás je tento zápas méně důležitý z jeho pohledu, ale my se snažíme vždy jít za výhrou. V dalším setu nechal zahrát mladé a bylo to i vyrovnané. Jenom škoda té koncovky.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Domácí hráči dnes nastoupili více koncentrováni než posledně v Benátkách. Dukla je samozřejmě favoritem, přesto jsme se dnes snažili vzdorovat. Domácí nás ale tlačili servisem. Ve chvíli, kdy se nám podařilo náš servis zlepšit, tak jsme dokázali Dukle vzdorovat. Myslím si, že to potom byl zajímavý zápas.“

Dukla podruhé v této sezóně nastoupila s bratry Bryknarovými na nahrávce a kapitánskou pásku místo Lukáše Ticháčka má na dresu Lukas Demar, který začal dnešní utkání na podání. Premiérový bod v novém ročníku v liberecké hale si ale připsali hosté nádherně sehraným signálem středem (Allan Goncalves Guimarae). Dukle se dařilo při podání Daniela Davida Urueña Yufra odskočit o tři body po nádherném bloku Lukáše Trojanowicze (7:4), ale po dělovém podání Denyse Danylova se Beskydy přiblížily na jediný bod (7:6). Nepříjemné plachtivé podání Lukáše Trojanowicze honili hráči po celé hale. Dukla odskakuje o čtyři body a Beskydy si rychle žádaly oddechový čas (12:8). Po návratu hráčů na hrací plochu se obraz hry nezměnil. První míč zadarmo trestá Radek Suda a následně hned z první Daniel David Urueña Yufra (14:9). No a když se do podání opřel German Johansen, byl tu druhý time  hostí (17:9). German Johansen nadále tvrdě podával a Dukla se dostala do desetibodového vedení (19:9). Po příchodu Jakuba Sztolarika na hrací plochu se Beskydy zlepšily na síti a za stavu 22:16 si Dukla vzala oddechový čas. Nekonečně dlouhou rozehru signálem středem ukončil Lukáš Trojanowicz a získal domácím setbol (24:16). Hned první setbol Dukla proměnila, střídající hráč Jakub Sztolarik zasmečoval pouze do sítě a Dukla se ujala vedení 1:0.

Úvod druhé sady patřil libereckému univerzálovi (German Johansen), který nadále tvrdě servíroval, a navíc přidal i důležité body z chycených míčů v poli (6:3). Tříbodové vedení si domácí udržovali až do nepovedené smeče Marka Perryho, který mířil do velkého autu (13:9). Další chyba na útoku, tentokrát z pipe a trenér Beskyd si vzal oddechový čas (15:10). Allan Goncalves Guimarae dobře postaveným blokem snížil na rozdíl tří bodů (15:12), ale Lukas Demar z pipe rychle vrátil pětibodové vedení Dukle zpět (17:12). Při dalším snížení, blokem Jiřího Bendy, (19:16) si i Dukla vzala oddechový čas. Následně Dukla chybovala na útoku a když se blokem prosadil Marek Perry domácí vedli o pouhý bod. Tento minimální náskok ale zmizel po esu Allana Goncalvese Guimaraese a hosté srovnali (19:19). Po vytlučeném bloku Beskyd odešel na podání Radek Suda, prasátkem si připsal eso a Dukla vedla o dva body (21:19). Dvoubodové vedení si Dukla udržovala a když Lukáš Trojanowicz blokem zastavil útok Beskyd, byl tu první setbol druhé sady (24:21). Zkažené podání Dukly ještě oddálilo konec setu, ale další ukázkový blok Lukáše Trojanowicze už poslal Duklu do vedení 2:0 na sety.

Třetí set začaly lépe Beskydy. Po přešlapu lajny pod sítí domácího hráče se dostaly do dnešního nejvyššího vedení (2:4), které se při podání Germana Johansena a následného bloku Daniela Davida Urueña Yufra rychle ztratilo (5:4). Při podání Šimona Bryknara začala Dukla zvyšovat své vedení (11:7) a proto si trenér Beskyd vzal oddechový čas. Matěj Koloušek se prosadil z hlavního kůlu a snížil na dva body (12:10). Po bloku Antonína Klimeše a chybě na nahrávce Dukly přišlo vyrovnání (14:14). Vyrovnaný stav ale netrval dlouho. Dělové podání Radka Sudy vrátilo vedení na stranu domácího celku (17:14) a donutilo trenéra Beskyd vzít druhý oddechový čas. Po smeči Dukly do autu se Beskydy přiblížily na jediný bod a trenér Martin Demar okamžitě reagoval a vzal oddechový čas (19:18). Následně hráči Beskyd srovnali stav třetího setu, kdy  se na útoku prosadil Matěj Koloušek. Po smeči Jakuba Sztolarika už hosté vedli a blížila se dramatická koncovka (20:21). Po jednobloku Radka Sudy domácí odskočili o dva body (23:21).  Možnost prvního mečbolu utkání si připsal Radek Suda lišáckou smečí, spíše lobem, do rohu kurtu Beskyd. Zkažené podání oddálilo konec utkání. Dukla si vybrala svůj druhý oddechový čas. Dvojblokem Beskydy vyrovnávají na 24:24 a utkání nám pokračovalo dramatickou koncovkou. Další mečbol opět získal Radek Suda, tentokrát smečoval tvrdě přesně po lajně. Smeč Dukly o pásku do autu poslala na podání Beskydy. Daniel David Urueña Yufra blokem získal další mečbol (26:25). Smeč Jakuba Sztolarika do sítě ukončila dnešní utkání. Liberec zvítězil 3:0.

Autor: Zdeněk Šolc, foto Adriana Micáková