2. 8. 2024
Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
30.11.2023

Dohrávky mužské extraligy se nesly ve znamení výher hostujících celků

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2023/24  doháněla resty. V dohrávce 5. kola se zlínská Fatra dočkala po dlouhé době opět vítězství, když uspěla v tie-breaku na palubovce Brna. V dohrávaném utkání 1. kola zmar ústeckých volejbalistů pomohl Benátkám nad Jizerou k premiérové výhře v probíhající sezóně.

VOLEJBAL BRNO – VSC FATRA ZLÍN

Aby domácí pomýšleli na lepší umístění v tabulce a potenciálně lepší pozici pro play-off, musí proti papírově slabším soupeřům, které je v nejbližším období čekají bodovat. Hosté sice moc fazónu nemají, na druhou stranu hodně hráčů z Fatry v Brně hrálo, tamní prostředí znají a utkání pro ně má určitý náboj. Domácím nevycházela zbraň, na kterou staví – podání, na druhou stranu hosté docela úspěšně bránili domácí hráče a nakonec si z Brna po bitvě odváží cenné dva body.

Volejbal Brno – VSC Fatra Zlín 2:3 (25:23, 16:25, 23:25, 25:22, 13:15)

Rozhodčí: Kovář V., Buchar T.

Počet diváků: 250

Domácí: Janků, Janečka, Thiessen, Ross, Marocchi, Dixon, libero Kop. Střídali: Novák, Vítamvás, Bukáček

Hosté: Gálík, Truong, Kozák, Čechmánek, Římal, Boyanov, libera Viceník, Vodička. Střídali: Toman, Pražák

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Jednoznačně náš servis a obrana. První tři sety nám nešel servis, pak ve čtvrtém to už začalo trochu vypadat. Vůbec nevím, musíme si za toto nafackovat, přišli jsme o dva body.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): Oboustranně vyrovnané utkání, Zlín lépe bránil, hrál odvážně a to rozhodlo.“

Luan Duc Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dnes těžký zápas v Brně. Věděli jsme, že domácí budou chtít využít svůj dobrý servis, což se jim asi v prvních setech ne úplně dařilo, na druhou stranou my jsme si pomohli dobrou obranou a konečně jsme začali uhrávat bodové míče, což rozhodlo.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Pro nás velice důležité utkání po naší nevydařené sérii, obzvláště z venku se to počítá. Kluky chválím za to prolomení. Domácí tým to ale nevzdával a nic nedával zadarmo.“

Utkání začalo vyrovnaně, oba týmy ztrátovaly, nesložil se ubráněný míč, případně se zkazilo podání. První dvoubodové vedení zaznamenalo Brno po esu Davida Janků na 15:13, následně ale Zlín využil horšího příjmu Brna a bylo opět srovnáno. Domácí vzápětí přidali tři body po ztrátě, chybě a obraně a hostující trenér zareagoval oddechovým časem. Hosté otočili při podání Řimala a rýsovala se zajímavá koncovka. V ní nakonec za kratší konec tahal Zlín, 25:23.

Vstup do druhého setu měla lepší Fatra, když při dobré plachtě Gálíka vedla 3:0. Brno postupně srovnalo, nicméně opět při podání Řimala mělo Brno problémy a brněnský trenér Marek reagoval oddechovým časem, 8:12. Zlín i nadále navyšoval vedení (8:15) a domácí trenér reagoval střídáním nahrávače. Z Brna se vytratila agresivita, Zlín byl na koni. Brno příchodem Nováka a Bukáčka trochu ožilo, ale na obrat to nestačilo. Zlín zvítězil v druhém setu 25:16.

Na začátku třetího setu to vypadalo, že se Brno vrátilo do hry, ale po stavu 3:3 se hra vrátila do kolejí druhého setu. Domácí trenér střídá, tajmuje, ale Zlín průběžně vede 11:6. Od tohoto momentu byla hra vyrovnaná, domácí se do koncovky snažili vytvořit tlak a náskok Zlína mírně mazali, 19:22. Tlak Brna se vyplatil a to snížilo již na rozdíl jednoho bodu (21:22), vzápětí ale Zlín po ztrátě ubránil. Hostující Fatra nakonec po dramatické poslední výměně vyhrála set 25:23.

Čtvrtý set začal vyrovnaně, obě družstva se tahaly víceméně po bodu, 11:11. Hostující trenér reagoval oddechovým časem za stavu 14:12 pro Brno, to ale svůj náskok po time navyšuje. Domácí hráči se dostali do pohody, nezastavil je ani druhý oddechový čas Zlína. Brno šlo do koncovky do vedení 20:16 a 23:19. Hostující Toman ale domácím hráčům dělal problémy, po oddechovém času ale zkazil, což zopakoval také Pražák a Brno vyhrálo čtvrtý set 25:22.

Na začátku tie-breaku domácí uhráli bodovku, ale vzápětí prohrávali 2:4. Brno nebylo schopné ztráty, za nepříznivého stavu 3:6 využilo oddechový čas. Strany se měnily za stavu 8:5 pro Fatru, hra byla sice vyrovnaná, ale Zlín už si mírný náskok pohlídal. Utkání ukončil zkaženým riskovaným podáním Novák – 13:15.

Autor: Ján Namešanský

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

První kolo v poslední listopadový den? Není problém. Ve čtvrtek 30. 11. byla na programu dohrávka úvodního kola extraligy mezi volejbalisty Ústí nad Labem a Benátkami nad Jizerou. Domácí SKV se v posledních zápasech dvakrát neukázalo a body nebralo, Benátky dosud výhru ještě neokusily. Odskočíli domácí chvostu tabulky nebo hosté vykřesali kapku naděje? Druhé je správně.

SKV Ústí nad Labem – VK Benátky nad Jizerou 1:3 (17:25, 15:25, 28:26, 20:25)

Rozhodčí: Jan Krtička, Petr Dušek

Počet diváků: 310

Domácí: Ivan Pliasetskyi, Martin Fišer, Marek Beer, Ivo Hulpach, Matouš Lank, Navreet Singh Suhan, libera Jiří Kořínek, Radek Martinák. Střídali: Olson Levi Peterson, Tomáš Hendrich, Matyáš Volf

Hosté: Martin Hudák, Jiří Srb, Patrik Pokopec, Vojtěch Patočka, Filip Křesťan, Daniel Šulista, libero Matěj Koranda. Střídali: Ondřej Matras, Oleksandr Dergunov

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Náš dnešní výkon mě hrozně mrzí hlavně kvůli našim fanouškům. To, co jsme předvedli, prostě nepatří do extraligy. Potřebujeme se zlepšít ve všech činnostech. Přijde mi, že jsme mistři světa amoleta, ale v konečném součtu se na hřišti nic neděje a soupeři to prostě odevzdáme. Takhle by to nemělo v mladým týmu vypadat. Za mě nejhorší zápas téhle sezony a měli bychom se z toho rychle poučit.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): „Nechci toto utkání komentovat, nebylo by to teď po zápase korektní.”

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Důležité utkání, které jsme odehráli na půdě SKV. Bylo to pro nás důležitý, protože prohráváme od začátku sezony 7:0. Nebyli jsme schopní najít rytmus, abychom vyhráli. Dneska jsme to v sobě našli a vyjma třetího setu, kde jsme nezvládli koncovku, jako v předešlých zápasech. Zápas jsme měli jinak pod kontrolou a těším se na další zápas, který bude v Beskydech.”

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Pro nás velmi důležité a zasloužené vítězství za tři body.“

Vstup do zápasu vychází lépe hostům. Respektive domácí kazí servis v tak hojném počtu, že na samotnou výhru v prvním dějství se Benátčané opravdu nenadřou. Koncovka se nekoná.

Druhý set už je hra vyrovnanější, ale hosté opět odskakují. Domácím jako by chyběla šťáva a drzost, kterou hledají již třetí zápas v řadě. Ta nepřichází a hosté berou minimálně bod.

Třetí set je asi jediný, který stojí z pohledu domácích za zmínku. K vidění je koncovka. A vítězná!

Čtvrtý set ale opět zastihne domácí v nedbalkách a o rázu utkání je rozhodnuto.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová