6.10.2022

Dosud nezvítězivší týmy Příbrami a Ostravy svým soupeřům pěkně zatápěly

V rámci 4. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 se odehrály i dvě středočeská derby. Bojovný výkon Příbrami nakonec nestačil na kladenské Orly, kteří po dalším vítězném tie-breaku udrželi letošní neporazitelnost, a Odolena Voda se nenechala na domácí palubovce zaskočit celkem Benátek nad Jizerou. Roli favorita potvrdil i v oslabené sestavě českobudějovický Jihostroj, který doma přehrál Zlín. Až nečekaně vyrovnané utkání sehrála Ostrava s Duklou Liberec, nakonec však zvítězila zkušenost hostujícího týmu. Volejbalisté Ústí nad Labem se první výhry v nové sezoně nedočkali ani v domácím utkání s Black Volley Beskydy. Ve středeční předehrávce tohoto kola si vítězství z Brna odvezlo Karlovarsko.

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – KLADNO VOLEJBAL CZ

V čtvrtém kole základní části UNIQA extraligy změřily síly příbramští Kocouři a kladenští Orli. Zatímco hosté z Kladna drželi po třech odehraných zápasech druhou příčku v tabulce, Příbram po dvou odehraných utkáních ještě nebodovala a potřebovala nutně nějaké body získat. Favoritem zápasu byli jednoznačně hosté, nicméně Příbram umí v domácích zápasech zatopit i nejlepším týmům extraligy, tak se očekával hezký souboj. Po velkém boji byli nakonec úspěšnější hosté, kteří si z Příbrami odvážejí dva body za výhru v pěti setech.

VK Euro Sitex Příbram – Kladno volejbal cz 2:3 (25:22, 18:25, 25:27, 26:24, 11:15)

Rozhodčí: Kvarda Petr, Krtička Jan

Počet diváků: 489

Domácí: Pereira, Duarte, Šábrt, Hulpach, Böhm, Trojanowicz, libero Peterka. Střídal: Rosenbaum

Hosté: Andersen, Platačs, Kraffer, Špulák, van Solkema, Grozer, libero Kunc. Střídali: Seppänen, Fortuník O., Hýský

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Z naší strany to byl bojovný výkon, jsem dneska moc rád, jak jsme k tomu přistoupili a s jakým nasazením, bojovností a obětavostí jsme dnes hráli, to bylo všechno super. Kvalitativně nám stále něco ještě chybí, máme tam občas výpadky, to je asi to nejdůležitější, hlavně na servisu, který když nám jde průměrně, tak hrajeme s každým vyrovnaně, ale pak nám ten servis třeba na set odejde úplně všem a pak darujeme soupeři lehký set. Musíme zapracovat na stabilitě výkonnosti a musíme se snažit udržet nějakou kvalitu po celý zápas. “

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Pro nás to bylo dnes náročné utkání, Kladno bylo jasným favoritem, přijeli sem z druhého místa. Kluci dnes bojovali, nemůžu jim nic vyčíst, tie-break už jsme prostě nedali, naopak jsme vybojovali koncovku čtvrtého setu, ale jak říkám, bránili jsme se, to je pro nás důležité, máme velmi mladý tým a každý bod pro nás bude dobrý.“

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Ohromně těžké vítězství, Příbram podala bojovný výkon, hrála naplno, za to my jsme z mého pohledu byli takoví zabrždění. Čtvrtou koncovku jsme si provařili úplně sami našimi hloupostmi, nezodpovědností na servisu, která nás provázela celým zápasem, a to si myslím, že soupeři pomáhalo, protože tu ztrátu měli podstatně jednodušší. Nakonec po takovým výkonu, zlaté dva body. “

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Na to, že jsme tým, který hraje úplně bez servisu, tak jsou dnes dva body zlatý.“

V prvním setu začala skvěle domácí Příbram. Od začátku domácí hráči určovali tempo hry a nedělali žádné chyby, čímž možná hostující hráče zaskočili. Hosté nedokázali s domácími držet tempo, rozdíl ve skóre nebyl velký, ale hostům se nepodařilo náskok domácích až do konce setu stáhnout. Nepomohlo ani klasické kladenské dvojstřídání nahrávač-univerzál a Příbram se tak ujala vedení 1:0 na sety.

Druhý set začal velmi vyrovnaně, domácí hráči nepolevovali v nasazeném tempu, Kladenským již ale bylo jasné, že se zápas nevyhraje sám, a že ze sebe budou muset vymáčknout o něco více. I proto byl druhý set mnohem vyrovnanější, byly vidět hezké výměny na obou stranách. Na straně hostů předvedli hezké útoky smečaři Kraffer a Grozer a od stavu dvanáct se i díky těmto hráčům Kladnu podařilo o dva míče odskočit. Na straně domácích hrál výborně univerzál Ivo Hulpach, který skládal jeden míč za druhým, pak ale hosté využili několika nepřesností domácích, a ještě před koncovkou se ujali vedení, které si již do konce setu nenechali vzít. Příbram na konci setu úplně vypadla z tempa a od stavu 15:15 uhráli domácí pouze tři body, z toho dva body po chybách hostů.

Ve třetím setu to zpočátku vypadalo, že Kladno převezme tempo zápasu, ale příbramští Kocouři se nevzdali. Hosté sice drželi náskok dvou, tří bodů, ale v týmu domácích se naplno projevil bojový duch a dokázali stav vyrovnat. Na obou stranách byly k vidění nějaké nevynucené chyby především na servisu. Koncovka byla vyrovnaná a šťastnější nakonec byli hosté z Kladna, kteří vyhráli třetí set 27:25 a vedli v zápase již 2:1 na sety.

Ani čtvrtý set neměl od začátku jasný průběh. Kladenští tlačili na útoku, domácí si však pomohli několika skvělými obranami v poli a vybojovali zdánlivě prohrané míče, čímž se dostali do skvělé herní pohody. V extrémně vyrovnané koncovce hosté udělali nečekanou chybu v poli, čehož domácí využili a poslali zápas do tie-breaku.

Pátý set byl šťastnější pro hosty, domácí udělali drobné chyby hned na začátku a drželi tak tříbodový náskok. Domácí do svého výkonu dali i kus srdce, ale na Kladno to dnes nestačilo. V závěru setu se ještě domácí sami připravili o bod špatným postavením a za stavu 14:10 to již bylo pro hosty snadné a z Příbrami si odváží po hezké bitvě dva body.

Autor: Štěpán Chvosta

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VSC FATRA ZLÍN

Zajímavý první set viděli diváci v českobudějovické Sportovní hale. Jihostroj vedl už o šest bodů, ale Zlínští skóre dotáhli a vypracovali si dokonce setbol. Domácí však nakonec koncovku zvládli lépe a díky lepšímu servisu i bloku vyhráli také druhou a třetí sadu. Tři body za vítězství 3:0 tak zůstávají na jihu Čech.

VK Jihostroj České Budějovice – VSC Fatra Zlín 3:0 (26:24, 25:20, 25:12)

Rozhodčí: Dušek P., Buchar T.

Počet diváků: 682

Domácí: van Schie, Michálek, Ondrovič, Piskáček, Licek, Polák, libero Kovařík. Střídali: Kriško, Zelenka

Hosté: Truong, Čeketa, Čechmánek, Římal, Kozák, Pražák, libero Viceník. Střídali: Toman, Adamec, Pavlovský, Šulc, Gálík

Martin Licek (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Výborně jsme začali, vedli jsme dokonce o šest bodů, ale zničehonic jsme udělali chyby. Bylo to stejné jako v Praze, ale tady jsme první koncovku dotáhli, a díky tomu jsme vyhráli celý zápas.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Tahle výhra obzvlášť potěší, protože na tom nejsme dobře po zdravotní stránce. Táhnout mužstvo musejí mladí hráči. Začátek byl nervózní a když jsme zvládli koncovku prvního setu, tak to bylo mnohem lepší.“

Luan Duc Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): Jihostroj nás přehrál plachtícím servisem, který jsme nebyli schopni přihrát. Pak jsme útočili do plné obrany Jihostroje, proti které to bylo hodně těžké.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Celý zápas byl jen o servisu. Mrzí nás hlavně první set, který jsme prohrávali 1:7 a nakonec jsme soupeře dotáhli a měli jsme setbol. Rozhodlo to, že domácí byli jednoznačně lepší na servisu.“

Do prvního setu vstoupili domácí jako správný favorit. Po chvíli si vytvořili slušný náskok a vedli 7:1. Jenomže Zlín začal stahovat a najednou bylo vyrovnáno. Činil se zejména hostující Kozák, za domácí byl nejaktivnějším útočným hráčem Licek. Vyrovnaný stav držel až do koncovky, ve které měl Zlín dokonce setbol! Jenomže domácí situaci zvládli a vybojovali důležitou výhru v prvním setu.

Druhý sada byla dlouho vyrovnaná, v mírném vedení se držel Jihostroj. Blokař Ondrovič v druhém setu pomohl svému týmu dvěma esy, dvěma bloky a celkem šesti body. Když se skóre blížilo do koncovky, bylo utkání nervózní. Zlín potřeboval udělat důležitý krok a vyrovnat zápas, ale projevila se kvalita domácích na servisu.

Zejména plachtící servis Českých Budějovic zlobil hostující družstvo i ve třetím setu. Zlín už dobře věděl, že na palubovce Jihostroje budou zápas ze stavu 0:2 na sety těžko otáčet. Domácí pohánění hlasitými fanoušky ještě přidali a třetí set nakonec skončil rozdílem třídy – 25:12.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

AERO ODOLENA VODA – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Ve čtvrtém kole UNIQA extraligy svedlo domácí AERO druhé středočeské derby za sebou. Po prohraném tie-breaku na Kladně, dokázalo doma vyhrát nad Benátkami 3:1.

AERO Odolena Voda - VK Benátky nad Jizerou 3:1 (25:17, 21:25, 25:16, 25:20)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kavala T., lajnoví Zich J., Gill M.

Počet diváků: 416

Domácí: Chancy, Svoboda, Carmody, Hladík, Šulc, Horák, libero Ježek. Střídal: Chevalier

Hosté: Hudák, Křesťan, Koranda, McAinsh, Durski, Pokopec, libero Kotek. Střídali: Dergunov, Kratochvíl, Švandrlík

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): „Jsme rádi, že se nám dneska podařilo vyhrát za tři body. Musíme udržet trpělivost po celou dobu utkání. Dneska si vítězství užijeme a od zítra znovu do práce a připravit se na Vary.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Určitě to je dnes důležité vítězství, potřebovali jsme takovou výhru. Myslím si, že to nebyl tak jednoduchý zápas, ale vybojované vítězství. Rádi hrajeme doma, lépe se nám hraje pro skvělé fanoušky, když je máme v zádech a tlačí nás kupředu. Zítra už se budeme připravovat na zápas s mistrem z Karlových Varů.

Filip Křesťan(kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Prakticky jsme dokázali držet nějaký krok do půlky setu a pak jsme koncovky odešli. Mrzí mě spíše, že nedodržujeme ty věci, které si říkáme před zápasem a prohráváme míči, které vypadají jako naše nevyhranost. Jsou to věci, které nás trápí a musíme je zlepšit. Jinak jsou pro nás ty zápasy hrozně těžké.“

Aleš Dittrich (VK Benátky nad Jizerou): „Dneska jsme byli prostě horším týmem a zaslouženě jsme prohráli. Neměli jsme se na čem chytit, ten druhý set byl trochu výjimka, ale dneska jsme nebyli schopni soupeře ubránit.“

První set začal velmi vyrovnaně, ale v mírném vedení byli hosté z Benátek. V polovině setu se díky sérii na servisu dostali domácí do vedení a i nadále tlačili hosty dál od sítě při přípravě svého útoku. Set se v konci jen dohrál a domácí se ujali vedení 1:0.

Druhý set začal také vyrovnaně, oba týmy dobře ztrátovaly. V polovině setu udělalo domácí AERO několik chyb při útoku a Benátky skvěle dohrávaly bodové situace. Benátky velmi rychle přičítaly body na svou stranu, AERO v konci setu jen trochu kosmeticky upravilo rozdíl ve skóre.

Nahecovaní domácí vlétli do třetího setu lépe než soupeř a zaslouženě si vybojovali až pětibodové vedení. Před polovinou setu ho domácí stále drželi a naopak v konci ještě více navýšili. Set mělo domácí AERO pod kontrolou od začátku až do konce a ujalo se vedení již 2:1 na sety.

I do čtvrtého setu měli domácí lepší vstup, a to především díky obraně na síti i v poli. Hosté nápor zachytili a přes polovinu setu se ztrátovalo na obou stranách. AERO vedlo při vstupu do koncovky o pět bodů, ale Benátky se nevzdávaly a stahovaly domácí náskok. Přes oddechové časy se domácí hráči uklidnili a set, tím i celý zápas, dokázali dotáhnout do vítězného konce. AERO tak vyhrálo veledůležité utkání na domácí půdě 3:1 a připisuje si důležité tři body do tabulky.

Autor: Tomáš Havlát, foto Miroslav Zigo

VK OSTRAVA – VK DUKLA LIBEREC

Zápas dosud nebodující Ostravy s libereckou Duklou byl překvapivě vyrovnaný. Zejména v druhém a třetím setu to byl velice bojovný i pohledný volejbal. Nakonec v obou setech rozhodovaly drobnosti, které rozhodly o vítězi. K ještě vyrovnanějšímu utkání Ostravě scházely body z pozice univerzála, které smečaři přes odvážný výkon nedokázali nahradit.

VK Ostrava – VK Dukla Liberec 1:3 (23:25, 25:23, 23:25, 18:25)

Rozhodčí: Možnár M., Spáčil L.

Počet diváků: 75

Domácí: Polynski, Blažej, Mazoch, Muroň, Dvořák, Fořt, libero Vancl. Střídal: Jarosinski

Hosté: Lux, Krajčovič, Gavenda, Demar, Nikačevič, Bryknar, libera Maar, Pavlíček. Střídali: Jemeljanovs, Ticháček, Staněk, Dias Gomez

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Zatím ze třech odehraných zápasů to byl náš nejlepší výkon. Škoda třetího setu, který jsme měli v rukách, ale nedokázali jsme ho dotáhnout k vítězství. Tohle asi rozhodlo. Ve čtvrtém setu Liberec do toho vlítnul a my už nestačili se silami a asi ani v hlavách.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Zahráli jsme konečně dobrý zápas. Hráli jsme s Libercem vyrovnanou partii a oni museli na nás vytáhnout všechno to nejlepší, aby vyhráli. V tomto ohledu jsem spokojený. S porážkou spokojený být nemůžu, hlavně ve třetím setu jsme měli blízko k vítězství. Měli jsme ho vyhrát. To byla velká chyba. Tím jsme Duklu nedostali pod tlak, ale naopak do klidu. Hráče jsem pochválil za bojovnost, že se rvali o každý balón. To chci vidět každé utkání.“

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Byl to těžký zápas, myslel jsem, že to bude lehčí utkání. Zkusili jsme jinou sestavu, vyhráli jeden set, ale to je málo. Dělali jsme spoustu chyb a tím jsme nechali soupeře rozehrát. Pak se bojíme o výsledek a musíme hrát na sto procent. Jsem rád, že jsme ve třetím a čtvrtém setu vybojovali vítězství.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Určitě jsme nečekali, že to bude jednoduchý zápas. Soupeř jako Ostrava nemá proti nám co ztratit. Takové týmy pak hrají uvolněně na servisu a útoku. My jsme začali s mladým nahrávačem Bryknarem, který hrál dobře, ale nedařilo se nám stabilizovat příjem. Jsem rád, že jsme zvládli koncovku třetího setu a pak čtvrtý set už byl jasně v naší režii.“

Po dlouhé a hodně bojovné první výměně úvodního setu, kterou uzmula liberecká Dukla, se zdá, že utkání bude jednoznačnou záležitostí. Po chybách domácích a několika bodových útocích hostů jde Dukla do vedení 2:7. Až do koncovky si Liberec drží pěti až sedmibodové vedení. Za téměř rozhodnutého stavu začnou ostravští mladíci zlobit. Dva bodové útoky Fořta a dva Dvořáka znamenají snížení z 19:24 na 23:24. Další bod už však patří hostům a první set se stává jejich kořistí.

V druhém setu se sice Ostrava ujímá dvoubodového vedení, ale při podání Krajčoviče Liberec získá vedení 2:5. Domácí se nevzdávají a pomalu se dotahují na vedoucí tým. Stav se srovná na 14:14 a následně se domácí tým posouvá do dvoubodového vedení a ten i přes malou komplikaci v závěru setu udrží. Po bloku Polynského set končí nejtěsnějším rozdílem 25:23, tentokrát ve prospěch Ostravy.

Ve třetím setu jde do vedení Ostrava a za stavu 9:6 přichází na nahrávku místo Bryknara zkušený kapitán hostů Ticháček. Nic nenasvědčuje tomu, že by se vývoj zápasu měl změnit. Ostrava díky odvážným útokům Mazocha drží vedení 17:13. Na druhé straně hlavně úspěšná spolupráce Ticháčka s Demarem a Dias Gomezem a neúspěšné útoky domácích přibližují hosty k lepší pozici v koncovce. Liberec vede 20:22. Bojovný závěr vrcholí. Třemi bodovými bloky v řadě jde do vedení Ostrava (23:22). Následná taky tříbodová série Liberce ukončí pravděpodobně rozhodující set zápasu.

Ve čtvrtém setu sice Ostrava dotáhne tříbodový náskok Liberce na 10:10, ale pak už hosté nezadržitelně míří za celkovým vítězstvím.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

SKV ÚSTÍ NAD LABEM – BLACK VOLLEY BESKYDY

Beskydy v předchozím kole slavili první výhru v Ostravě. Oproti tomu domácí Ústí ještě letos výhru nepoznalo a čekalo, zda se mu zadaří v dalším domácím zápase. Zápas byl pikantní pro hostujícího smečaře Kolouška a jednoho z asistentů trenéra hostí Jakuba Salona, kteří v minulosti v Ústí působili. Oproti tomu za domácí nyní nastupuje Tomáš Kopecký, který zase v minulosti oblékal dres hostujících Beskyd.

SVK Ústí nad Labem – Black Volley Beskydy 1:3 (25:21, 24:26, 16:25, 24:26)

Rozhodčí: Dmejchal Matěj, Velinov Emil

Počet diváků: 490

Domácí: Srb, Lank, Bere, Sobirov, Suda, Baláž, libero Kořínek. Střídali: Beer, Kopecký, Šídlo

Hosté: Motyčka, Olmedo, Provazník, Benda, Goncalves, Perry, libero Jelen. Střídali: Komorowski, Mišek, Malík

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): Zápas byl jenom o chybách. Beskydy vyhrály si myslím po zásluze, když udělaly méně chyb. Na útoku excelovali Benda a Perry. My musíme zapracovat na bodovkách a zvednout se v hlavách.“

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Prohra samozřejmě mrzí a ještě víc mrzí dvě prohrané koncovky. Na druhý straně Beskydy v koncovkách utáhly prakticky dva hráči. Ten základ je větší trpělivosti v koncovkách.“

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy):Začátek zápasu začali lépe domácí, ale pak jsme celý zápas tlačili soupeře na servisu. Rozehráli jsme se a poradili jsme v koncovkách setů.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Pro nás je skoro každý utkání venkovní, protože nemáme domácí prostředí, takže čtvrtý zápas venku. Ústí nás v prvním setu přehrálo, od druhého setu jsme se zlepšili na servise a i díky tomu jsme přidali i na obraně. Uhráli jsme koncovky a tak se radujeme z vítězství.“

Hosté přijeli dobře naladění a hned na začátku zápasu se ujali dvoubodového vedení. Domácí ale srovnávají. Postupně se vývoj úvodu utkání obrací a Ústí se ujímá vedení a drží se povětšinou na důležitém odskoku o tři balony, což se ukazuje jako důležité pro koncovku, kterou si domácí hlídají a ujímají se vedení jedna nula na sety.

Za stavu 1:4 nemají domácí již k dispozici po zbytek setu žádný timeaut. Domácí zlepšují výkon a stahují. Poprvé se do vedení dostávají za stavu 16:15 a hra se vyrovnává. K vidění jsou vidět pěkné výměny a vítězné míče na obou stranách. Do koncovky jdou v mírné výhodě hosté a po bodovém bloku Olmeda vedou již 22:20. Po útocích Sobirova, Baláže a dvojáku Miška vedou domácí 23:22. Po timeoutu hosté otáčejí koncovku  a srovnávají průběh utkání na 1:1.

Třetí set začíná domácí SKV v podstatně lepší formě. Hosté ale stahují a zápas je až do koncovky vyrovnaný. Domácí dokonce vstupují do koncovky ve vedení, ale přichází chyby na útoku, kterými se sami potápí a hosté odvážejí všechny tři body.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová