3.5.2022

Extraligový bronz bere českobudějovický Jihostroj, finále je jako na houpačce

Jeden známý fotbalový trenér řekl, „fotbal nemá logiku“. Toto známé rčení sedí pro letošní finálovou sérii UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22. Ani jeden ze soupeřů zatím nevyhrál domácí utkání, a tak první finálový mečbol vezou z Karlových Varů pražští Lvi a mají šanci oslavit titul v určitě vyprodané UNYP aréně. Jihostroj nedovolil žádnou zápletku v boji o bronzovou příčku a přehrál v rozhodujícím třetím utkání Odolenu Vodu velmi lehce 3:0.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – AERO ODOLENA VODA

Třetí utkání o třetí místo bylo od začátku v režii Jihostroje. Českobudějovický klub si vytvořil náskok od prvních výměn a soupeře z Odoleny Vody nepustil ani v jednom setu na dvacet bodů. Jihostroj zvítězil 3:0 a získal bronzové medaile! Odolena Voda předvedla v sérii o třetí místo sympatický výkon a končí sezonu na čtvrtém místě.

VK Jihostroj České Budějovice – AERO Odolena Voda 3:0 (25:14, 25:15, 25:17)

konečný stav série 2:1

Rozhodčí: Krtička J., Grabovský Z.

Počet diváků: 1653

Domácí: Stoilovič, Mach, Schouten, Licek, Sedláček, de Amo, libero Kryštof. Střídal: M. Kriško

Hosté: Svoboda, Horák, Hladík, Shchadilov, Carmody, Démar, libera Saada, Hadrava. Střídali: Chevalier, Chancy, Ribom, Jachnicki

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Je úžasný pocit mít na krku medaili a zakončit kariéru s medailí na krku. Ještě navíc před plnou halou a před lidmi, které mám rád.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Byl to jeden z našich lepších výkonů. Od začátku zápasu jsme dobře podávali i bránili. Hlavní ale je, že jsme i výborně útočili, což se nám v posledních zápasech nedařilo. Jsem moc rád, že jsme zakončili sezonu vítězstvím bronzových medailí.“

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Budějovice nás přehrály ve všech činnostech. Chtěl bych poděkovat fanouškům i celému klubu za tuto sezonu. Škoda, že jsme neskončili s medailí na krku, ale příští sezonu budeme zase bojovat.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Budějovice byly lepší, my jsme od začátku tahali za kratší provaz. Stoilovič nebo Schouten udělali série na servisu. Jihostroj je zaslouženě třetí.“

Do třetího utkání o třetí místo vstoupil lépe Jihostroj, který nastoupil na soupeře v domácím prostředí. Domácí fanoušci výborně povzbuzovali a táhli svůj tým hned od prvních výměn za vítězstvím. Pozadu nezůstali ani příznivci Odoleny Vody, která vypravila na jih Čech celý autobus. Domácí vedli v průběhu utkání už 15:7 a dlouho dopředu bylo jasné, kdo v prvním setu zvítězí. Jihostroj opanoval první sadu 25:14.

Druhý set pokračoval Jihostroj ve skvělé jízdě. Ten tam byl výkon z Odoleny Vody, kdy se českobudějovickému klubu vůbec nedařilo. Hosté se snažili, ale nedokázali Jihostroji vzdorovat. Schouten a zejména blokař Sedláček hráli skvěle a oba pomohli šesti body Českým Budějovicím k vítězství 25:15 v setu.

Ve třetím setu se čekalo, zda dovede Odolena Voda ještě vzdorovat ve formě hrajícímu Jihostroji. Domácí však drželi otěže utkání pevně v rukou. Od poloviny setu si Jihostroj vytvořil dobrý náskok, který udržel až do konce utkání. Hosté bojovali a předvedli sympatický výkon. Ani ve třetím setu se ale nedostali na dvacet bodů. Jihostroj vyhrál i třetí set a mohl převzít bronzové medaile. Po utkání fanoušci obou táborů předvedli pěkné gesto, když vyvolávali jména týmů opačného tábora.

Autor: Matěj Mayer

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK LVI PRAHA

Kdo čekal dlouhý a vyrovnaný zápas, byl zklamán. Lvi Praha udrželi celý zápas vysokou laťku a odvážejí si z Karlových Varů druhou finálovou výhru.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Lvi Praha 0:3 (23:25, 18:25, 21:25)

stav série 1:2

Rozhodčí: Rychlík, Spáčil

Počet diváků: 1178

Domácí: Zajíček, Indra, Ihnát, Wilson, Keemink, Vašina, libero Pfeffer. Střídali: Kočka, Římal, Wiese

Hosté: Janouch, Smith, Todua, van Dijk, Kriško, Nedeljković, libero Moník. Střídali: Pliasetskyi, McCarthy, Toman

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Dneska všechna čest krajním hráčům Prahy. Zahráli bezvadně, my jsme je neubránili celý zápas, do toho nám nechodila přihrávka. Když už jsme přihráli, tak jsme si to ani tak nerozhodili. Dneska to bylo těžký, my jsme se prali sami se sebou, Praha hrála konstantně.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko):Sportovně gratulujeme Praze, dneska byla ve všech herních činnostech lepší a víc to není třeba hodnotit. My si to musíme rozebrat a hrát tak, abychom sérii ještě vrátili domů.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Super vítězství, gratuluji našim fanouškům, že zaplnili sektor hostí do posledního místa a fandili o sto šest. Bylo to dost podobné zápasu u nás, kdy vyhrál hostující tým a ovlivnil to první set, který jsme otočili, přestože jsme o tři body prohrávali.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Absolutně koncentrovaný a zodpovědný výkon. Do puntíku splněná taktika. Já bych chtěl klukům hrozně poděkovat, protože po domácím zápase, kde nás Vary přejely, je to to, co jsme chtěli udělat. Máme obrovskou radost.“

Domácímu Karlovarsku hned od začátku zápasu skvěle funguje obrana a následný útok, díky kterému je v mírném vedení (6:4). Trenér Jiří Novák udělal změnu na postu smečaře a do hry poslal slovenského reprezentanta Jakuba Ihnáta, který se stal v druhém finálovém utkání MVP zápasu, a zatím se mu jeho tah vyplácí. Výborná obrana domácích v poli, žádný míč jim nespadne na zem, tentokrát Vašina a Indra skládá (12:9) a pražský trenér reaguje oddechovým časem. Poprvé se Karlovarsku nepovedlo ubránit ze zóny šest australského smečaře Smitha. Karlovy Vary byly napřed vždy o jeden či dva body, ale po útoku Kriška je stav srovnán na 17:17. Pražským Lvům se daří ztrátovat, hlavně nizozemskému van Dijkovi. Tento stav se opakuje až do stavu 22:22, kdy si Patrik Indra výborně vzal Smitha v poli, ale následně zasmečoval do zámezí a poslal Prahu do vedení 23:22. Svoji zřejmě první chybu si ihned opravil a vyrovnal na 23:23. Moník zpracoval podání Ihnáta tak, že si Janouch mohl vybrat, komu pošle nahrávku a byl to Tomáš Kriško, který zajistil 24. bod. Wilson je zablokován, ještě ho vykryl Ihnát, ale Pfeffer už nedokázal míč dostat na stranu Lvů a první set tak vyhrává hostující tým 25:23.

Druhý set se daří lépe pražským Lvům, po esu Nedeljkoviće (3:6) si bere oddechový čas domácí trenér Jiří Novák. Hosté utíkají po bloku Toduy do vedení 11:5. Domácí tým jako by úplně zapomněl na svoji hru v prvním setu, Lvi hrají agresivně na útoku a jsou ve vedení 15:9.  Karlovarsko nemá přihráno a prohrává už 10:19. Naději Karlovarsku vykřesává ještě Jakub Ihnát, který posílá prvně ránu na servisu a poté donutil Lvy k nevynucení chybě (16:21). Celý set ukončuje esem Kay van Dijk a Praha bere i druhý set poměrem 25:18.

I třetí set lépe začíná hostující tým. Lvům se daří hlavně v obraně na síti a karlovarský trenér si bere oddechový čas (5:8). Do hry přichází druhý nahrávač Kočka. Na síti skvěle dvakrát ubránil Wilson a Karlovarsko předvedlo obětavou hru v poli, Smith smečuje do autu (11:12).  Challenge rozhodla o třináctém bodu pro Karlovarsko. Jakub Ihnát poslal hned tři Lvy na zem pro jeho ulívku (14:16). Z velké výšky se prosadil ze zóny šest Luke Smith a Lvi vedou 17:14. Smith vytlouká karlovarské bloky (19:16), Nedeljković si připisuje další přímý bod z podání (20:16), až pak je Smith zastaven dvojící Indra-Wilson (18:20). Trenér Pomr si bere oddechový čas, po kterém dává Vašina eso (19:20). Výborná obrana Lvů v poli, Smith posílá Lvi do vedení už 22:19 a domácí trenér si bere oddechový čas. Nový muž na hřišti Wiese posílá bombu na pražskou polovinu, ale přichází výborný zákrok Moníka. Další skvělá hra v podání obou týmů, ale Praha je opět šťastnějším týmem. Wiese posílá míč do zámezí a Praha má mečbol, avšak přichází její nevynucená chyba. Následně Kriško skládá a Lvi vítězí ve třetí setu 25:21.

Autor: Markéta Minaříková