6.1.2024

Jihostroj i po šlágru 16. kola pokračuje na domácí palubovce bez ztráty setu

V sobotu se odehrály první zápasy ČEZ volejbalové extraligy mužů v roce 2024. Ve šlágru 16. kola si České Budějovice až nečekaně hladce poradily s Kladnem, prodloužily domácí neporazitelnost a dobře se naladily na úterní utkání Champions League proti Lüneburgu. V domácím prostředí uspělo už jen Aero, které přehrálo Ústí nad Labem. V ostatních zápasech se z vítězství radovaly hostující týmy. Pražští Lvi zvítězili v Ostravě, Dukla Liberec nezaváhala ve Zlíně a Příbram bez ztráty setu zdolala Benátky nad Jizerou.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – KLADNO VOLEJBAL CZ

Do prvního utkání roku 2024 nastoupil Jihostroj s uzdraveným nahrávačem Carísiem a s podporou více než tisícovky diváků, které přilákal atraktivní šlágr s Kladnem. Českobudějovičtí však nepovolili soupeři ani jednu napínavou koncovku a zvítězili překvapivě rychle 3:0. Tímto výsledkem vyhráli všech sedm domácích zápasů extraligy!

VK Jihostroj České Budějovice – Kladno volejbal cz 3:0 (25:20, 25:19, 25:21)

Rozhodčí: Rychlík D., Dmejcha l M.

Počet diváků: 1114

Domácí: Ondrovič, Carísio, Balabanov, Taylor-Parks, González, Luengas, libero Kovařík. Střídali: van Schie, Emmer

Hosté: Imamura, Zajíček, Platačs, Sepännen, Graham, Neves, libero Fernandéz. Střídali: Čeketa, Gonçalves, Kyjanica, Villarreal

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Tři nula, co k tomu říct. Zatím se nám doma daří skvěle, všechny zápasy jsme zvládli rychle. Kladno byl těžký soupeř, ale pomohli nám fanoušci, kteří nás hlasitě podporovali. Nám vyšly začátky všech setů, které jsme vždycky dobře odstartovali, a soupeř musel dotahovat. Důležité bylo, že jsme Kladno nepustili ani jednou do koncovky. V takových výkonech bychom chtěli pokračovat.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Hodně dlouho jsme nehráli, takže jsme před zápasem nevěděli, v jaké budeme formě. Mám radost, že se nám opět doma dařilo a odstartovali jsme skvěle nový rok. Vítězství proti Kladnu je cenné, protože v této sezoně patří k týmům, které hrají na špici tabulky. Fanoušků přišlo opravdu hodně a děkujeme jim za pomoc. Teď se ale musíme soustředit na úterní zápas proti Lüneburgu v Lize mistrů, který pro nás bude velmi důležitý.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „My jsme ani v jednom setu nezachytili začátek a pak pro nás bylo těžké hrát. Byli jsme vyčichlí a spíš jsme čekali na to, co udělá soupeř. Jihostroj předváděl velmi slušný volejbal, nám bohužel nešel ani servis a velký rozdíl byl ve ztrátě a mezihře. Jihostroji gratuluju, vyhrál zaslouženě.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): „Hráli jsme zabržděně a celý zápas jsme se pořádně nerozjeli. Domácí předváděli dobrý volejbal, kvalitně podávali a dokázali měnit varianty servisu. Ve druhém setu jsme začali být naštvaní kvůli některým výrokům rozhodčích a nechali jsme se rozhodit. Gratuluji domácímu týmu k zaslouženému vítězství.“

Na první letošní utkání dorazila do českobudějovické Sportovní haly největší návštěva sezony, pokud nepočítáme utkání Ligy mistrů. Plná hala podporovala Jihočechy, kteří do té doby v rámci extraligy neztratili doma ani jeden set. Domácí byli od začátku utkání o něco úspěšnější, ale Kladno potvrzovalo pozici silného soupeře a brzy se na Jihostroj dotáhlo. Stav byl vyrovnaný až do stavu 16:16, kdy se Kladno dotáhlo na Jihostroj z nepříznivého stavu 13:16. Jenže v závěru setu dominovali domácí, kteří nakonec zvítězili hladce 25:20.

V úvodu druhé sady se domácí dostali do vedení 4:1 a poté ještě 8:3. Scénář byl v celém setu podobný – když už se Kladenští dostávali do kontaktu, Jihočeši opět odskočili. Domácím příliš nešel servis, zato bloky měli excelentní. Jihočeši se opět v závěru setu dostali do trháku a vedli už 19:14. Hosté se ani tentokrát nedostali do napínavé koncovky a skončili na devatenácti bodech.

Také třetí set rozehrál Jihostroj výrazně lépe než soupeř, když se dostal během chvíle do vedení 6:2. Domácímu nahrávači Carísiovi, který hrál zápas po měsíční pauze způsobené zraněním, se dařila hra středem s Taylorem-Parksem. Kladno se už na Jihostroj téměř dotáhlo za stavu 22:20 pro domácí. České Budějovice si však v koncovce opět poradily a nepřipustily drama. Jihostroj tak vyhrál i sedmé domácí extraligové utkání výsledkem 3:0.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VK OSTRAVA – VK LVI PRAHA

I přes velmi snaživý a odvážný výkon domácích se v Ostravě překvapení nekonalo. Hostující Lvi Praha ukázali obrovskou kvalitu a vyrovnanost svého kádru. Ostrava hrála své maximum. Třetí set dovedla do vyrovnané koncovky, ale nejen v ní si hosté pomohli, tak jako v celém zápase, svými silnými volejbalovými zbraněmi. Nad všechny vyčníval výkon kubánského smečaře Estrady.

VK Ostrava – VK Lvi Praha 0:3 (21:25, 18:25, 24:26)

Rozhodčí: Lukáš Spáčil, Zdeněk Grabovský

Počet diváků: 400

Domácí: Jarosinski, Dvořák, Tsmokalo, Mazoch, Olsen, Pawlun, libero Motyčka. Střídali: Resl, Pelikán, Vancl, Srovnal

Hosté: Vodička, Tibitanzl, Schouten, Estrada, McCarthy, Thiel, libero Moník. Střídali: Kollátor, Janouch, Čech

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): „Odehráli jsme docela dobrý zápas. Náš výkon byl dobrý, ale proti takovému týmu jako je Praha nám něco málo chybělo. V prvním setu jsme až moc chtěli a příliš jsme riskovali servis. Po prohraném druhém setu rozhodl v koncovce třetího setu jeden míč, který jsme špatně přihráli. Před námi je ještě zítřejší odveta v Českém poháru, zkusíme ještě více zabojovat.“

Tomáš Zedník (asistent trenéra VK Ostrava): „Šli jsme do utkání s tím, že naše výkony mají stoupající tendenci a něco můžeme uhrát. Soupeř se ukázal silnější, než jsme si mysleli. V prvních dvou setech nám to ukázali. Ve třetím setu jsme stav dokázali srovnat, nicméně koncovku jsme nezvládli.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Jsem rád, že jsme po náročné cestě získali tři body ve třech setech. Ostravu jsme přehráli na servisu a dobře ubránili na síti. Ve třetím nejvyrovnanějším setu rozhodla naše zkušenost.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Ostrava hrála dobře. Byl to vyrovnaný zápas, ale my jsme zvládli koncovky jednotlivých setů. Dobře jsme podávali, soupeř podal nejlepším výkon ve třetím setu. Máme před sebou další náročný program, protože zítra hrajeme tady pohár a ve čtvrtek nás čeká zápas Ligy mistrů.“

Hned v úvodu utkání při podání Vodičky neuspěje dvakrát při útoku středem domácí kapitán Dvořák a Schouten následně z dohrávky upravuje na 0:3. Mazoch snižuje nádherným blokem na 2:3. Podobně kvalitně si na síti počíná McCarthy (2:6). Ostrava snižuje po nevynucené chybě Estrady a pozornosti Mazocha na síti na 5:6. Schouten posílá Lvy dělovým podáním do vedení 5:9. Zahanbit se nenechá zpoza koncové čáry ani Mazoch (7:9). Po nepřesné nahrávce hraje Jarosinski o anténku na síti (10:14). Domácí hodně kazí podání a Lvi si v poklidu hlídají čtyřbodový náskok (13:17). Střídající Kollátor se hned uvede blokem (14:19). Druhý ostravský univerzál Pelikán snižuje dvěma úspěšnými útoky v řadě na 16:19. McCarthy následně vystřihne krásné podání (16:21). Ostrava bojuje a Dvořák snižuje na 19:21. Po nevynucené chybě Tsmokala mají Lvi blízko k zisku prvního setu (19:23). První set vyhrává favorit zápasu po bloku Tibitanzla 21:25.

Ostrava hraje v úvodu druhého setu na maximální riziko a drží se Lvy krok. Oba týmy výborně podávají a ztrátují (8:8). Schouten vytlouká ostravské bloky a Lvi jsou prvním týmem, který v druhém setu vede o více než bod. Při podání Tibitanzla odskakují hosté nakonec na 9:12. Schouten přitlačí na podání a Lvi mají k dobru čtyři body (10:14). Po chytrém podání McCarthyho zvyšuje Estrada technickým úderem na 12:17. Po plachtícím podání Thiela mají Lvi k dobru již šest bodů (13:19). Po dvou blocích Schoutena směřuje druhý set k výraznějšímu vítězství hostů (14:22). Při podání Dvořáka zavře na chvíli Ostrava svoji síť (17:22). Druhý set končí dvěma body Estrady (18:25).

Po dvou bodech ze strany hostů reagují domácí šňůrou čtyř bodů včetně esa Dvořáka (4:2). Po kvalitním podání Schoutena srovnává Estrada na 5:5. Po nedorozumění Pawluna s Olsenem vedou Lvi 6:8. Špatný příjem Ostravy trestá Vodička a pouze do anténky na síti útočí Mazoch (7:11). I po důrazném útoku Jarosinskeho si hosté drží náskok čtyř bodů (10:14). Po jedné z mála chyb Estrady snižuje Ostrava na 13:15. Tsmokalo po teči hostujících bloků snižuje na 18:19. Jarosinski má na ruce srovnání, ale do koncovky třetího setu mají hosté dva body k dobru (18:20). Estrada vzápětí blokem posílá Lvy do tříbodového vedení (18:21). Pawlun po skvělém podání Tsmokala na „druhou přes“ dramatizuje třetí set (20:21). Mazoch vytlouká hostující bloky a Jarosinski esem posílá Ostrava do vedení (23:22). Estrada esem zajišťuje Lvům mečbol (23:24). V pořadí druhý mečbol proměňuje z dohrávky Schouten a ukončuje zápas (24:26).

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

VSC FATRA ZLÍN – VK DUKLA LIBEREC

V sobotním utkání 16. kola ČEZ extraligy mužů přivítali domácí hráči Fatry Zlín jednoho ze špičkových týmů letošního ročníku, Duklu Liberec. V minulém kole borci Fatry zabrali a z klíčového utkání na palubovce Ústí nad Labem dovezli tři cenné body. Na dnešní utkání byli dobře naladění a chtěli favorizovanou Duklu potrápit. Nakonec se předpověď potvrdila - Fatra trápila, ale na body to nestačilo.

VSC Fatra Zlín – VK Dukla Liberec 1:3 (22:25, 25:21, 16:25, 23:25)

Rozhodčí: Petr Dušek, Roman Marschner

Počet diváků: 435

Domácí: Toman, Čechmánek, Římal, Žák, Pražák, Truong, libera Viceník, Vodička. Střídali: Kozak Gálík, Šulc

Hosté: Suda, Trojanowicz, Johansen, Diaz Gomez, Urueňa Zufra, Ticháček, libero Maar. Střídali: Bryknar, Červa

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Myslím si, že jsme hráli vyrovnaný zápas. Je škoda těch dvou koncovek. Náš výkon se zvedá a doufám, že to bude pokračovat v dalších zápasech."

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Dnes ve třech setech jsme byli rovnocenným soupeřem. Kluky můžu jenom pochválit za předvedený výkon. Děkujeme také divákům za bouřlivou atmosféru."

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Důležité tři body, kvalita naší hry nebyla nejlepší, ale dobré tři body.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za tři body, ale s naší hrou a projevem nejsem spokojen. Měli jsme problém s útokem po horším příjmu. Ale tři body jsou tři.“

První set začali domácí hráči dobře, rychle se ujali vedení 5:2. Hosté se rozkoukali a převzali iniciativu a zvrátili stav na 9:12 a donutili trenéra Sklenáře k prvnímu oddechovému času. Hráči Dukly si však nadále udržovali mírný náskok a do koncovky šli s příjemným náskokem, 16:21. I když domácí Fatra snížila bodové manko na 19:23, hostující Liberec si vybojoval tři setboly. Druhý proměnili útokem Diaz Gomez.

Druhý set byl od začátku vyrovnaný, 7:7. Následně domácí celek převzal iniciativu a i přes dva oddechové časy hostující lavičky odskočil na 18:13. Liberecká Dukla se však nevzdávala a i když mírně korigovala stav, hráči Fatry si vypracovali tři setboly. Hned první proměnil Žák útokem.

Třetí set byl opět zpočátku velmi vyrovnaný, zlom nastal za stavu 7:7. Sporná herní situace hráče Fatry rozhodila a posadila hosty z Liberce do sedla. Ti postupně navyšovali náskok a do koncovky šli s luxusním náskokem, 15:23. Set ukončil domácí Kozak útokem do zámezí.

Čtvrtý set byl do poloviny setu opět velmi vyrovnaný. V dalším průběhu sw oba týmy střídaly ve vedení až do koncovky. Tu lépe zvládli hostující hráči a hned první mečbol ukončil liberecký nahrávač Bryknar ulívkou na druhou.

Autor: Ivan Dostál, foto Jiří Balát

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VK TROX PŘÍBRAM

V prvním letošním utkání čekalo benátecké diváky středočeské derby. Domácí VK Benátky přivítal VK TROX Příbram, který sídlí na sedmém místě po 15. kole a Benátky až na 11. místě, proto byla Příbram mírným favoritem dnešního utkání. Ve třetím kole Benátky dokázaly získat na palubovce Troxu jeden bod, přitom v rozhodujícím pátém setu ještě za stavu 9:7 vedly, ale nakonec podlehly těsně 14:16. Pro hosty měl být i velkým přínosem návrat uzdraveného velice zkušeného trenéra Lubomíra Vašiny, pod kterým dokázala Příbram letos zvítězit i proti silnému Karlovarsku. Navíc Benátky velice dobře zná, protože je několik let vedl. Nakonec se z vítězství radovali hráči Příbrami, kteří neztratili ani jediný set a zaslouženě získali do tabulky plný počet bodů.

VK Benátky nad Jizerou – VK Trox Příbram 0:3 (21:25, 19:25, 16:25)

Rozhodčí: Petr Kvarda, Jan Krtička, lajnoví rozhodčí Olga Machado, Vladimír Horbowyj, delegát Kamil Renčín

Počet diváků: 400

Domácí: Vojtěch Patočka, Jiří Srb, Matěj Koranda, Martin Hudák, Filip Křesťan, Daniel Šulista, libero Michal Kotek. Střídali: Ondřej Matras, Oleksandr Dergunov, Pavel Švandrlík

Hosté: Daniel Rosenbaum, Franco Gabriel, Martin Šábrt, Volodymyr Tevkun, Stanislav Lyzanets, Ignacio Benitez, libero Michele Verasio. Střídal: Filip Ureš

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): Bohužel vše se odehrálo v první koncovce, kde jsme několikrát vedli a nedokázali jsme podstrkovat. Toto nás trápí celou sezónu. Ztráta z dobrého příjmu, zde se všichni pereme. Na tento zápas musíme zapomenout, byl to z naší strany kompletně špatný zápas, jak na servisu, tak na všem. Nevyšlo to, ale nedělal bych z toho takové dráma, protože to byl první zápas, který jsme měli vyhrát. Ta síla v nás je, ale jenom jsme ji nějak tentokrát ztratili, ale věřím v tým, že tyto věci se vrátí a budeme hrát líp a líp.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Myslím si, že dnes jsme ten zápas ztratili v prvním setu, kdy jsme hráli docela dobře, ale bohužel jsme nebyli schopni ten set vyhrát. Byly zde chyby, které rozhodly dnešní zápas.“

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „První set jsme začali lehce vlažně. Bylo zde hodně chyb jak od domácích tak od nás. Postupem se naše hra zlepšovala, dobře jsme podávali a dokázali domácí hráče ubránit, jak smečaře, tak domácího univerzála na bloku a v poli.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): „Jsem samozřejmě rád za tři body po Novém roce, protože to je vždy taková loterie, jak se to družstvo vrátí. V každém případě si myslím, že jsme hráli slušný volejbal a neříkám, že nám to Benátky usnadnily. Prostě byli jsme lepší, měli jsme větší touhu po vítězství a myslím si, že jsme byli i volejbalově šikovnější.“

V domácím dresu se dnes nepředstavil nemocný Patrik Pokopec, naopak Příbram přijela v kompletním složení. Přesto domácí volejbalisté dokázali v prvním setu odskočit až o tři body zásluhou kvalitního bloku (12:9 – Martin Hudák). Ještě za stavu 21:20 měly Benátky více ze hry, ale na jednom postavení vedení ztrácí a prohrávají 21:25.

Do druhého setu vstupují svěřenci Lubomíra Vašiny velmi bojovně a hlavně hrají naprosto bez chyb a začínají bodově domácím ujíždět (4:8, 6:12). Získaný náskok se domácím hráčům nepodařilo snížit. Koncovka setu patří střídajícímu Filipu Urešovi, který si připisuje přesně umístěnou smečí poslední dva body, a hosté již vedou 0:2 na sety.

Třetí set si hosté pohlídali. Stále se jim daří na podání a hlavně na útoku, výsledkem je značný bodový náskok a snadný zisk třetí sady. Benátky dnes zaostaly za svými výkony z minulých domácích utkání a hladce prohrávají bez zisku jediné sady.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Martina Suváková

AERO ODOLENA VODA – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

V 16. kole ČEZ volejbalové extralize mužů přivítalo domácí AERO v souboji o dálnici D8 Ústí nad Labem. Ve skvělé atmosféře viděli fanoušci čtyři sety, nakonec se z vítězství radovali domácí hráči AERA 3:1.

AERO Odolena Voda - SKV Ústí nad Labem 3:1 (25:20, 25:17, 23:25, 25:22)

Rozhodčí: Kovář Vl., Činátl R., lajnoví Ibl J., Louka P.

Počet diváků: 413

Domácí: Svoboda, Blumbergs, Kern, Chevalier, Kerkvliet, Démar, libero Hadrava. Střídali: Hladík, Šulc, Carabali

Hosté: Benitez, Pliasetskyi, Hýský, Suhan, Hulpach, Lank, libero Kořínek. Střídali: Fišer, Hendrich

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Dneska to je super vítězství za tři body ve skvělé atmosféře. Jsme rádi, že jsme poděkovali našim fanouškům vítězstvím. Makáme dál.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Jsem rád, že máme tři body, myslím si, že jsme měli zápas pod kontrolou. Trošku škoda ve třetím setu, kdy jsme v jednom postavení ztratili pár bodů, ale vrátili jsme se do své hry. Myslím si, že jsme si teď více jistí po těch zápasech, budeme pracovat dál a bojovat v každém zápase.“

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Z mé strany koukatelný zápas. Nezdá se mi, že bychom poslední tři zápasy hráli nějak špatně, akorát tam uděláme pár klukovských chyb. Je vidět, že Vodolka to má hodně postavené na servisu, když to trefí, tak se tu hodíme po celé hale, ale také to dokáží vyházet. Podle mě zaslouženě vyhráli, protože byli odvážnější na servisu.“

Ondřej Žaba (trenér SKV Ústí nad Labem): „Dneska bylo pro nás těžké na Vodolce hrát, protože jsme byli pod velkým tlakem, hlavně první dva sety. Začalo se nám to vyplácet až ve třetím setu, škoda, že jsme nezačali dřív. Ve čtvrtém jsme parádně pokračovali, ale Vodolka nás výborně servisem odtlačila. Dneska bych bral bod, ale dobře hrající Vodolka nám to nedovolila.“

Hned od úvodních výměn byli domácí vpřed, opírali se o kvalitní servis, kterým tlačili hosty od sítě. I hosté však velmi dobře ztrátovali v prostřední části setu a stav byl stále víceméně vyrovnaný. Do koncovky šli domácí s pětibodovým vedením, a právě tímto rozdílem set skončil.

I do druhého setu trochu lépe vkročili domácí hráči, když uhráli pár bodových situací. Jak set pokračoval, domácí AERO se stále více tlačilo do většího bodového rozdílu. Set se v poklidu dohrál a domácí vedli už o dva sety.

A jak už tomu bylo v předešlých setech, domácí začali lépe. Když už se zdálo, že se domácí hráči nadechují k rozhodujícímu trháku, dokázali hostující celek několika body v řadě držet domácí ve dvou postaveních. AERO pak ale znovu zabralo a stav byl až do konce setu vyrovnaný. Útok domácích byl na setbol hostů zablokovaný a Ústí tak snížilo, 2:1.

Čtvrtý set byl velmi vyrovnaný od začátku až do konce. I když bylo domácí AERO ve vedení, nebylo nikterak velké. Ústí hrálo odvážně v útoku a vyplácelo se. Stále se drželo na dostřel. Nakonec se to hostům nepodařilo a domácí kapitán Matyáš Démar ukončil celý zápas přímým bodem z podání. AERO vyhrálo v důležitém utkání 3:1 a zapisuje tři body do tabulky ČEZ volejbalové extraligy mužů.

Autor: Tomáš Havlát, foto Miroslav Zigo