8.12.2022

Jihostroj udržel i proti Kladnu domácí neporazitelnost, Aero splnilo roli favorita

Volejbalistům Českých Budějovic sice chvíli trvalo, než se dostali proti Kladnu v předehrávce 18. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 do tempa, nakonec však vítězství zůstalo na domácí palubovce. Tři body do extraligové tabulky si také připsalo Aero, které v dohrávce 10. kola zvítězilo v Ostravě.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – KLADNO VOLEJBAL CZ

V této sezoně je zvykem, že Jihostroj musí po neúspěchu v prvním setu své domácí zápasy otáčet. Nejinak tomu bylo v zápase s Kladnem. Jihočeši od druhého setu zatáhli za záchrannou brzdu a otočili utkání ve svůj prospěch. Vyhráli tak jedenáctý zápas v řadě a ztrácí tři body na druhý Liberec.

VK Jihostroj České Budějovice – Kladno volejbal cz 3:1 (23:25, 25:21, 25:22, 25:22)

Rozhodčí: Velinov E., Krtička J.

Počet diváků: 832

Domácí: Polák, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Kriško

Hosté: van Solkema, Grozer, Andersen, Platačs, Seppännen, Špulák, libero Kraffer. Střídali: Hýský, Fortuník, Kyjanica

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): My jako tým musíme zapracovat na rozjezdech zápasů. Pořád se nám opakuje, že nám soupeř v domácím prostředí hned v prvním setu odskočí o pár bodů, což je zbytečný hendikep, který pak doháníme. Nicméně musím celý mančaft pochválit za to, že se do zápasu vrátil proti skvěle hrajícímu Kladnu. Jsou to tři body, kterých si hodně vážím.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Fyzicky jsme na tom dobře, možná spíše v hlavách, protože teď hrajeme hodně zápasů a nestíháme tolik trénovat. Byl to náš typický domácí zápas, kdy jsme začali s jistou obavou a museli jsme se odbrzdit ve druhém setu servisem. Právě servis nás nakonec ze všeho vytáhl. Určitě umíme hrát lépe na podání i v obraně, což jsou věci, na kterých dlouhodobě pracujeme.“

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): Sice odjíždíme bez bodu, ale byl to dobrý zápas pro fanoušky. Byla tam spousta čapnutých balonů a bojovnost na obou stranách. Samozřejmě nás mrzí, že odjíždíme bez bodu, ale věděli jsme, že to bude boj. Soupeř byl prostě lepší a dokázal zatlačit ve správný moment.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Podávali jsme tak jak bylo potřeba. V koncovkách setů jsme špatně dohrávali bodové míče, to byl podle mě náš hlavní problém.“

Ačkoliv Jihostroj v domácím prostředí v této sezoně ještě neprohrál, vždy má problém se vstupem do domácích zápasů. Nejinak tomu bylo v duelu s Kladnem, které přijelo na jih Čech značně nabuzené. Kapitán a bývalý hráč Jihostroje Kraffer předváděl netypicky na liberu pěkné zákroky, domácím dělal problémy také Platačs. Hostující tým nakonec zvládl vyrovnanou koncovku a vyhrál první set 25:23.

České Budějovice mají velké zkušenosti s otáčením domácích utkání. Od druhého setu se rozehrál především domácí univerzál van Schie, který si několikrát skvěle vyhověl s nahrávačem Giraudem. Právě Nizozemec pomohl Jihostroji dvěma pěknými esy. Jihostroj byl aktivnější a nakonec nedopustil ani příliš dramatickou koncovku – 25:21.

Ve třetím setu se znovu rozehrál kladenský univerzál Platačs, který dělal domácím velké starosti. Za domácí hrál skvěle kapitán Kryštof, který několikrát domácím pomohl na příjmu. Stejnou pochvalu si zasloužil i Michálek, který vnesl do hry Jihostroje pozitivní energii. Koncovka třetího setu byla vzhledem k průběhu utkání veledůležitá a lépe ji zvládli domácí, kteří zvítězili 25:22.

Ve čtvrtém setu bylo Kladno pod tlakem a Jihostroj mohl hrát s podstatně větším klidem. Několikrát na sebe důrazným útokem upozornil van Schie, který domácí nastartoval k mohutnému finiši. I když byla koncovka opět velmi dramatická, Jihostroj poháněný skvělými fanoušky, dotáhl zápas do vítězného konce – 25:22.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VK OSTRAVA – AERO ODOLENA VODA

Dnes se v Ostravě odehrály dva rozdílné dvousetové zápasy. První dva sety odehrála „rezervní“ sestava Odolky a po prvním vyrovnaném setu ve druhém propadla. Po změně čtyř hráčů ve třetím setu nastoupil skutečný základ a jeho útočná smršť nedala nadechnout ostravskému týmu, který začal hrát se zbytečným respektem.

VK Ostrava – AERO Odolena Voda 1:3 (23:25, 25:16, 18:25, 18:25)

Rozhodčí: Kovář V., Možnár M.

Počet diváků: 85

Domácí: Vašíček, Jarosinski, Polynski, Mazoch, Fořt, Muroň, libero Vancl. Střídali: Blazej, Dvořák, Tříska

Hosté: Ferraro, Cukur, Chevalier, Carmody, Toman, Šulc, libero Ježek. Střídali: Horák, Chancy, Svoboda, Hladík, Jachnicki

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Zase to byla taková houpačka. Odolka nastoupila s druhou šestkou a z naší strany to byl dobrý začátek. Pak jako bychom se od třetího setu soupeře zalekli, když nastoupil jejich základ, a my začali vyrábět zbytečně moc chyb. Pak bylo těžké něco v zápase uhrát.“

Richard Vlkolinský (trenér VK Ostrava): „Prohráli jsme s kvalitním soupeřem. Byli hratelní, ale když vytáhli základní šestku, rázem se to změnilo. Měli jsme v úvodu třetího setu na soupeře vlítnout, a nezaleknout se, jak se bohužel stalo. Byl tam znát velký respekt k soupeři.“

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): „Získali jsme důležité tři body. Není to pro nás jednoduchý týden, ještě zítra hrajeme ve Zlíně. Ze začátku jsme se trochu hledali, nebyl to úplně jednoduchý zápas. Domácí hráli poměrně dobře, ale pak jsme začali dodržovat, co jsme si řekli. Hráli jsme odvážně a ovoce to přineslo. Od třetího setu jsme domácí přehráli.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Jsme rádi, že jsme vyhráli. Víme, že se s mladým týmem Ostravy hraje těžko. Museli jsme být neustále koncentrovaní. Máme dvě vyrovnané šestky a potřebovali jsme vzhledem k zítřejšímu zápasu rozložit síly.“

Do zápasu vstupuje lépe domácí Ostrava a při podání Vašíčka získá první dva body. Po dobrém podání Carmodyho je srovnáno na 4:4. Hosté vedou poprvé v zápase po čistém esu Tomana (5:6). Při podání Ferrara posílá důrazný Chevalier Odolku do vedení 7:10. Po přešlapu útoku Jarosinskeho z pozice pipe a technické chybě Vašíčka ztrácí Ostrava pět bodů (11:16). Domácí se zvedají díky střídajícím hráčům Dvořákovi s Blažejem (15:17). Mazoch drží naděje domácích a z dohrávaného míče upravuje na 20:22. Po nevynucené chybě Šulce snižuje Ostrava na 22:23. Mazoch bohužel pro domácí svůj útok ve vyrovnání nepřetaví (22:24). První set vyhrává Odolka po důrazném útoku Tomana 23:25.

Úvod druhého setu je vzácně vyrovnaný. Jako první odskakuje po technické chybě Carmodyho a esu Vašíčka domácí Ostrava (10:7). Hosté na chvíli vypadnou z role a série domácího nahrávače se zastaví za stavu 12:7. Jenže za koncovou čáru přichází Chevalier a rázem je to 12:10. Ostrava soustředěným výkonem drží tříbodové vedení i po útoku Jarosinskeho (17:14). Po bodových blocích Polynskeho jsou domácí blízko zisku druhého setu (21:15). Po nevynucené chybě Šulce je náskok domácích už sedmibodový (23:16). Ostrava zaslouženě srovnává stav zápasu po vítězství v druhé sadě 25:16.

Hosté do třetího setu notně zamíchají sestavou. Hladík upravuje v úvodu z dohrávky na 2:4. Univerzál Aera dalším důrazným útokem zvyšuje na 3:6. Hosté jsou v této fázi zápasu lepším týmem a po bloku Carmodyho mají k dobru náskok pěti bodů (4:9). Ostrava boduje až za stavu 4:11. Odolka zjevně zvolila ideální sestavu a důrazný Svoboda zvyšuje na 5:13. Ostravský kapitán Fořt napotřetí probije hostující bloky (9:15). Hosté mají třetí část zápasu jasně pod kontrolou a do koncovky jdou s velkým náskokem devíti bodů (11:20). Do vedení 1:2 na sety se Odolena Voda dostává po vítězství 18:25.

Hosté jdou v úvodu čtvrtého setu při podání Carmodyho zase do vedení, 1:4. Po nevynucené chybě Šulce snižuje Ostrava na 4:5. Úspěšný trojblok hostů a skvěle hrající Svoboda posílají Odolku do vedení 4:9. Eso Horáka určí stav 6:11. Důrazný Jarosinski snižuje na 9:12. Jenže nevynucená chyba Mazocha a bodové bloky zase přihrává hostům pohodlný šestibodový náskok (9:15). Nejlepší hráč na palubovce Svoboda tlačí na podání a zápas spěje k rychlému konci (9:17). Prapor Ostravy se snaží ještě pozvednout kvalitním servisem Jarosinski (12:17). Bodový blok Blažeje přibližuje domácí soupeři na rozdíl čtyř bodů (15:19). Po doteku sítě domácího bloku prohrává Ostrava těsně před koncem zápasu 16:22. Zápas končí po zkaženém podání Vašíčka vítězstvím hostů 18:25.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný