1.4.2022

Karlovarsko a České Budějovice jsou už v semifinále, o další místa bude ještě boj

Už po třech zápasech čtvrtfinálové série UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 slaví postup do letošního semifinále týmy Karlovarska a Českých Budějovic. Karlovarsko i potřetí zdolalo libereckou Duklu, stejně jako Jihostroj celek Ústí nad Labem. Jediným, kdo dnes postupový mečbol nevyužil, byla Odolena Voda, která v Příbrami nestačila „na probuzené“ Kocoury. Důležitou výhru z palubovky pražských Lvů a to hlavně díky skvělému týmovému výkonu, na který dnes Pražané nenašli odpověď, si odváží Kladno.

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK DUKLA LIBEREC

S vidinou postupu do semifinále Karlovarsko ve třetím utkání čtvrtfinálové série doslova vlétlo na libereckou Duklu a rychle získalo první set. V dalším průběhu utkání se sice už Liberec dostal do hry, leč zisk jednoho setu k prodloužení série nestačil. VK ČEZ Karlovarsko zvítězilo jak v dnešním zápase, tak i v celé čtvrtfinálové sérii a raduje se z postupu do semifinále UNIQA extraligy 2021/2022.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Dukla Liberec 3:1 (25:13, 25:22, 23:25, 25:21)

konečný stav série 3:0

Rozhodčí: Rychlík, Dmejchal

Počet diváků: 876

Domácí: Vašina, Wilson, Indra, Wiese, Zajíček, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Kočka, Římal, Patočka, Ihnát

Hosté: Demar, Leikep, Křesťan, Lux, Veselý, Bartůněk, libero Kopáček. Střídali: Kovalchuk, Diaz, Staněk

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko):Výhra, takže hodnocení je pozitivní. Zápas byl úplně stejný jako ty předchozí. Jen tu koncovku, kterou jsme měli ve třetím setu dobře rozehranou, ukradl Liberec a ne my. Skvělé střídání ve čtvrtém setu, kluci pomohli a vyhráli jsme, takže super. Postup do semifinále, kde ještě nevíme, kdo nás čeká.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „My jsme věděli, že ta série nebude jednouchá. Ty zápasy, i když to výsledkově vypadalo jednoduše, jednoduché vůbec nebyly. Dneska výborný vstup do zápasu, byli jsme agresivní, ale s chladnou hlavou. Potom se to zase zlomilo, nevím proč. Začali jsme trochu bláznit, ale ve čtvrtém setu nás z toho vytáhlo střídání. Kluci to parádně otočili a už jsme to dohráli.“

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): Gratulujeme Karlovarsku, série nebyla tak dlouhá, jak jsme čekali. Byli tam kvalitní momenty a kvalitní koncovky. Dnes jsme jednu koncovku zvládli otočit, ale potom když už se s takovým týmem jde do koncovky a prohrává se o pět bodů, tak je to těžké.“

Vladan Merta (trenér VK Dukla Liberec): „Věděli jsme, že to nebude jednoduché. Bohužel jsme byli zabrždění a tak se tyhle zápasy nedají hrát.“

V Hale míčových sportů se dnes očekává opět vyrovnané utkání a drama hlavně v koncovkách setů. Liberecký Demar odstartuje, stejně jako první zápas, svým podáním. Lepší start zápasu má domácí Karlovarsko. Z pozice za hlavou se začíná do zápasu dostávat zatím nejvýraznější hráč čtvrtfinále Patrik Indra (8:5). Vašina drží svůj tým na podání a po zákroku v poli Keeminka domácí smečař odfintil nahrávku pro Lukasze Wieseho, který dává desátý bod. Trenér hostů si za stavu 10:5 bere oddechový čas. Na podání pokračuje Lukáš Vašina a připisuje si dvě esa (12:5). Hostující univerzál útočí z hlavního kůlu a posílá míč do autu (13:5). Ze své obvyklé pozice napravuje Křesťan svoji předešlou chybu, ovšem Karlovarsko je stále ve vedení 14:7. Křesťan přidává také eso a Lux vytlouká domácí bloky (15:10). Opět útočí Lux, ale narazil na domácího Zajíčka a Wiese přidává eso (17:10). Keemink Wieseho vyzval na útok ze zóny šest a ten skládá (18:10) a hostující trenér si bere druhý oddechový čas. Karlovarsko se dostává do své herní pohody a Křesťan útočí do jejich bloku (20:10). Domácí tým výborně podává, eso si připisuje i Adam Zajíček (21:12) a na stranu Dukly posílá další těžký servis. Setbol zařizuje Vašina po ubránění Demara. Dukla má nabito, ale Diaz se dopouští nevynucené chyby a Karlovarsko vítězí první set 25:13.

Karlovarsko pokračuje ve skvělém podání, Dukle se podařilo zablokovat Indru a srovnává tím na 6:6. Také v obraně na síti se domácím daří, Wilson si počkal na svého bývalého spoluhráče Marcela Luxe (11:10). Vašina výborně vykryl Indru a hráč s číslem 13 Lukasz Wiese chytrou ulívkou dává symbolicky třináctý bod. Na podání přichází Diaz a Dukla po několika nevynucených chybách Karlovarska srovnává na 13:13. Jiří Novák si bere oddechový čas. Přihrávat musel Indra a Wiese našel díru v libereckém bloku a dostává Diaze z podání (14:13), následně pak svůj servis kazí (14:14) a po něm i Veselý (15:14). Po delší výměně a několika zákrocích v poli obou týmů vytlouká Vašina liberecké bloky (16:14).  Indra našel místo po lajně a posílá tam Kopáčkovi tvrdý úder (17:16). Středem sítě se prosazuje Leikep, stahuje náskok Karlovarska na jednobodový (18:17). Místo Wilsona přichází na podání žolík z druhého zápasu Martin Kočka a za hlavou se opět prosazuje Indra (20:17). Trenér hostů si bere oddechový čas. V souboji jeden na jednoho vytlouká Diaz na bloku Indru (20:18). Se servisem Indry si poradil Lux a Demar vytlouká na bloku nahrávače Keeminka. Následuje dlouhá výměna, na jejímž konci je domácí univerzál Indra (23:19) a Vladan Merta reaguje druhým oddechovým časem. Lux se prosazuje z hlavního kůlu a Indra se pokusil otečovat na bloku Leikepa, ale ten záměr jeho bývalého spoluhráče a kamaráda přečetl, a Indra posílá míč do zámezí. Setbol po nekompromisním útoku zajišťuje Vašina, ale Zajíček posílá svoje podání do autu. Útok Marcela Luxe končí v autu a Karlovarsko získává i druhý set 25:22.

Domácí tým začíná třetí set vedením 4:1. Na síti dnes kraluje Zajíček, nejprve narazil Diaz a pak Křesťan (5:3), ale také tým Dukly má zkušené blokaře a kapitán Veselý zastavuje Zajíčka a následně Vašinu (5:4). Krásnou výměnu plnou zákroků v poli, hlavně Jakuba Veselého, který vytáhl od stolu zapisovatelů téměř ztracený balón, zakončuje Demar a srovnává na 6:6. Liberec ještě bojuje, Leikep zastavuje Wieseho svým blokem a poprvé v zápase jde Dukla do vedení (9:11).  Trenér domácích si bere oddechový čas. I po něm přichází bodový blok Dukly (9:12).  Taktéž Karlovarsko srovnává díky obraně na síti na 12:12. Diaz vytlouká karlovarský blok a dává třináctý bod. Stejně jako v druhém setu dává symbolický třináctý bod muž s číslem třináct Wiese a vyrovnává (13:13). Dukla opět utíká do vedení (15:17). Důležitý blok od Patrika Indry, kterým domácí srovnávají na 17:17. Opět jsou k vidění skvělé zákroky v poli, Lux přehrává zadarmo přes, ale na síť vylétnul Indra a trestá (18:17). Demar posílá míč těsně do autu (20:17), Vladan Merta si bere oddechový čas. Po oddechovém čase dává nahrávač domácích Keemink eso (21:17). Z hlavního kůlu se prosazuje Lux, stahuje vedení Karlovarska na 21:18 a Jiří Novák si bere oddechový čas. Domácí, konkrétně Patočka a Indra, si v koncovce pomáhají opět blokem (22:19). Dukla si také pomáhá blokem a na podání přichází Lux, který posílá svůj servis do sítě (23:21). Prosazuje se hostující univerzál Křesťan (23:22). Wiese se dvakrát neprosadil a Dukla předvádí neuvěřitelné zákroky v poli a jde do vedení (23:24). Indra nedostává ideální nahrávku, Dukla si připravila setbol, Diaz vytlouká karlovarský blok a Dukla vyhrává třetí set, 23: 25.

Důvěru na postu univerzála dostává na straně hostů opět Filip Křesťan. Domácímu týmu přestal vycházet servis a Dukla jde do vedení (3:6). Prosazuje se Indra a Křesťan útočí do zámezí (5:6), z pipe se z velké výšky prosazuje Diaz (5:7) a Patočka je zastaven libereckým blokem (5:8).  Neprosadil se Vašina a Lux jej z pozice za hlavou vytlouká. Liberci zřejmě pomohla změna tempa hry pomocí střídání nahrávačů. Přichází nevynucená chyba v podání Dukly (8:11), ale prosazuje se Diaz (8:12). Také Karlovarsko je úspěšné ze zóny šest, skládá Vašina, ale opět také Diaz z hlavního kůlu (9:13). Na straně domácích došlo k obměně na postu náhry i univerzála a právě nový univerzál Římal dává desátý bod. Po delší době se na bloku činí Zajíček a zastavuje hostujícího kapitána Jakuba Veselého (12:13) a Vladan Merta si bere oddechový čas.  Další žolík na podání Jakub Ihnát srovnává esem na 13:13 a posílá na stranu Liberce další těžký servis, který Dukla nezpracovala, a domácí mají nabito, toho využívá Římal (14:13). Vašina vystavil blok Marcelu Luxovi (15:13). Sérii na podání Jakuba Ihnát ukončuje taktéž Slovák, Marcel Lux (15:14). Římal zastavuje Luxe (16:14). Vladan Merta posílá do hry Demara a Bartůňka, Adam Zajíček posílá podání do autu (17:15). O eso se postaral Daniel Římal (19:15) a Luxe zastavuje Vašina (20:15). Z neskutečné výšky ze zóny šest útočí opět Diaz (20:16) a na podání přichází Lux. Karlovarsko si s jeho servisem poradilo a Vašina skládá (21:16). Do hry se vrací Indra a Keemink a právě Indra dostává ihned od Keeminka příležitost, kterou využívá (22:17). Přes trojblok Karlovarska snižuje Diaz z hlavního kůlu (22:19). Opět útočí Indra za hlavou (23:19), ale kazí podání (23:20), následně hosté jsou v síti (24:20). Zápas ukončuje Vašina (25:20) a jeho tým postupuje do semifinále.

Autor: Markéta Minaříková, foto Aleš Bedlík

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – SKV ÚSTÍ NAD LABEM

Jihostroj i potřetí porazil ústecké volejbalisty 3:0 a stejným výsledkem skončila i čtvrtfinálová série. České Budějovice tak splnily první krok v boji o historicky jedenáctý titul a mohou slavit postup do semifinále play-off, které odstartují v domácím prostředí 11. dubna.

VK Jihostroj České Budějovice – SKV Ústí nad Labem 3:0 (25:20, 25:23, 25:18)

Rozhodčí: Kovář V. jun., Grabovský Z.

Počet diváků: 1244

Domácí: Polák, Kriško, Licek, Sedláček, de Amo, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Šulista

Hosté: Vemič, Tibitanzl, van Solkema, Suda, Baláž, Srb, libero Kořínek. Střídali: Kobolka, Kasan, Lank, Beer

Josef Polák (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Výsledkově série vypadá jednoznačně, ale museli jsme hodně bojovat. Že nastoupím jako kapitán, pro mě bylo překvapení a čest.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Jsem rád za výhru, že jsme vyhráli bez ztráty setu, ale bylo to trochu trápení, protože máme určité zdravotní problémy v mančaftu. Michal Kriško po zranění ještě není úplně ve fit. Deset dní máme volno, to je hodně.“

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Série vypadá hodně jednoznačně pro Budějovice, ale myslím si, že i my jsme měli skvělé okamžiky. Favorit byl úspěšnější v koncovkách. Budějovicím gratulujeme a myslím, že ani my jsme nezanechali špatnou stopu v play-off.“

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Budějovice potvrdily roli favorita. Myslím, že jsme odehráli dobré pasáže, ale zkušenost domácích byla vidět. Hlavně v momentech, kdy se sety lámaly, a my jsme byli na dostřel, tak se ukázaly zkušenosti Budějovic, které na nás byly dobře připravené.“

Do utkání vyslal domácí trenér Dvořák na post univerzála opět Kriška, který se do formy vrací po těžkém zranění kotníku. Ústečtí bojovali, v úvodu prvního setu byl stav vyrovnaný, pak ale domácí tým prokázal kvalitu a dostal se před vstupem do první koncovky do vedení. Jihočeši si závěr setu pohlídali a vyhráli jej 25:20.

Na ústeckých volejbalistech bylo znát, že se museli poprat s velmi nepříjemnou virózou, která prolétla celou kabinou. S přibývajícím časem se hráčům trenéra Vašiny vracely ztracené síly. Koncovka druhého setu byla velmi vyrovnaná, a to i díky vynikajícímu hostujícímu blokaři Balážovi, který si v druhém setu připsal pět bloků a celkem šest bodů. Ani on však nedokázal zabránit v koncovce o něco lepšímu Jihostroji, který se i díky zkušenostem ujal vedení 2:0 na sety.

Ve třetím dějství bojovali Ústečtí o poslední jiskřičku naděje. I v tomto setu byl stav dlouho vyrovnaný, ale domácí se mohli opřít o náhradního kapitána Josefa Poláka, který se blýskl třemi bloky. Hráči ze severu statečně bojovali alespoň o jeden vyhraný set, ale Jihočeši žádné komplikace nepřipustili. V sérii zvítězili 3:0.

Autor: Matěj Mayer

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – AERO ODOLENA VODA

V třetím vzájemném zápase čtvrtfinále play-off proti sobě znovu nastoupily týmy Příbrami a Odoleny Vody. Odolena Voda po dvou skvělých výkonech vedla již 2:0 na utkání a do Příbrami si hosté přijeli pro postupový mečbol. Příbram dnes ale předvedla suverénní výkon, a kromě těsné koncovky v druhém setu si celkově vedla lépe než soupeř, a zvítězila doma 3:0 na sety, čímž snížila stav série na 1:2.

VK Euro Sitex Příbram – Aero Odolena Voda 3:0 (25:15, 26:24, 25:19)

stav série 1:2

Rozhodčí: Buchar T., Činátl R.

Počet diváků: 782

Domácí: Böhm, Trojanowicz, Johansen, Madaloz, Robinho, Rosenbaum, libero Verasio. Střídali: Dolgopolov, Hulpach, Ureš J.

Hosté: Horák, Démar, Svoboda, Carmody, Hladík, Chevalier, libero Hadrava. Střídali: Shchadilov, Saada, Chancy, Ribom

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dnes nám začal konečně jít servis, zajímavě trenér různě prostřídal nahrávače, čímž nastala změna rytmu a vlastně to pomohlo na obě strany. Nejdřív začal Dáda, ten nás držel první set, potom v koncovce druhého setu přišel Dyma a podržel nás v důležitý moment, takže dneska úplně super kolektivní práce. Hráli jsme kolektivní sport, byli jsme agresivní a šel nám více servis. Pokud se nám tohle podaří udržet, tak máme šanci porazit soupeře i v dalším zápase.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Za dnešním obratem stála velká vůle. Hlavně kluci zahráli konečně náš volejbal a zaplaťpánbůh, že jsme vyhráli tento zápas a těšíme se na další. “

Matyáš Démar (kapitán Aero Odolena Voda): „Myslím, že dnes jsme hráli moc bojácně, neměli jsme co ztratit a zbytečně jsme se báli. Dostali jsme se do stresu, domácí dnes hráli lépe než my.“

Martin Kop (trenér Aero Odolena Voda): „Dneska jsme nezachytili začátek zápasu, v druhém setu se asi zřejmě po vyrovnané koncovce rozhodnul celý zápas. Jen nerozumím tomu, proč se ve třetím setu asi tři minuty nehrálo po jednom rozhodnutí rozhodčích, absolutně to nechápu a další rozhodnutí rozhodčího, pokud balón při servisu trefí anténku, tak je to podle mě aut, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Dnes jsme byli horším týmem a v pondělí hrajeme další zápas na Odolce.“

Do prvního setu vstoupila od začátku suverénně domácí Příbram. Ve skvělé atmosféře, vytvořené publikem, hrála nebojácně, tlačila na servisu a najednou byl po 15 minutách stav asi 20:10. Odolena Voda v tomto setu nenacházela odpověď na skvěle připravené domácí hráče. Ti první set získali za 24 minut poměrem 25:15. Skvěle hrál domácí smečař Lucas Madaloz, který složil 8 z 9 nahrávek.

Do druhého setu vstoupila lépe také Příbram, i když Odolka už se otřepala z prvotního šoku a začala být důstojným soupeřem. Přesto ale ve všech statistikách měla navrch Příbram. Domácí hráči ale v koncovce vyrobili několik zbytečných chyb - dvě smeče do zámezí, poté byli zablokovaní a stav se rázem vyrovnal. V dramatické koncovce nakonec Příbram přece jen uhrála důležitou bodovku a set skončil těsně 26:24 v její prospěch. Značně domácímu týmu pomohl střídající nahrávač Dmytro Dolgopolov.

Do třetího setu už naopak vstoupila lépe Odolena Voda. Hosté tlačili na servisu a připsali si několik přímých bodů díky skvěle umístěným servisům. Hosté vedli již 10:5 a domácí publikum pomalu přestalo pomýšlet na třísetovou výhru. Poté se za nešťastných okolností a drobném střetu na síti se soupeřem zranil Martin Hladík, zřejmě po špatném došlapu. Zprvu to vypadalo, že to snad nebude zlé, ale nakonec po několika míčích hřiště opustil a hosté těžko vymýšleli, kým ho nahradit. Zkoušel to mimo jiné i Matyáš Démar, který zahájil třetí set v roli náhradníka, takže se během chvíle musel přeorientovat na univerzála. Domácí ale skvěle četli hru a nedali mu šanci se prosadit. Od této chvíle se vývoj zápasu jednoznačně začal obracet na stranu domácích, kteří přidávali bod za bodem. Příbram nakonec zvítězila ve třech setech a snížila stav série na 1:2 na zápasy.

Autor: Štěpán Chvosta

VK LVI PRAHA – KLADNO VOLEJBAL CZ

Třetí utkání čtvrtfinále mezi pražskými Lvy a kladenskými Orly nezastihlo domácí v pohodě. V televizním utkání zaostávali ve všech činnostech a po zásluze prohráli 0:3. Hostující celek se tak před pondělním kláním ujal vedení v sérii 2:1.

VK Lvi Praha – Kladno volejbal cz 0:3 (22:25, 23:25, 14:25)

Rozhodčí: Spáčil, Velinov

Počet diváků: 890

Domácí: Nedeljković, Janouch, Kriško, Todua, van Dijk, Smith, libero Moník. Střídali: Čech, Pliasetskyi, Mihajlović, Toman, Vodička

Hosté: Kyjanica,van Solkema, Seppänen, Špulák, Čeketa, Kraffer, libero Kunc. Střídali: Hýský, Hancock, O. Fortuník

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Zasloužená výhra Kladna, víc k tomu nelze říct.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Chtěl bych moc poděkovat fanouškům, kteří nás ve velkém počtu navštívili a hlasitě povzbuzovali. Zároveň bych se jim chtěl omluvit za náš bezzubý výkon. Máme na to Kladno dvakrát porazit a musíme pro to udělat maximum.“

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Moje hodnocení musí být pozitivní. Podali jsme výborný týmový výkon a dali do hry větší srdce než soupeři. Ještě ale nekončíme, udělali jsme důležitý dílčí krok a soustředíme se na pondělí.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Jsem rád, že jsme poprvé v sérii hráli bez taktických výkyvů. Lvi mají silný tým, o sérii není rozhodnuto, ale moc mě těší, že máme mečbol.“

Velmi dobře vstoupili do úvodního setu kladenští Orli. Při servisu Seppänena se dostali do vedení 8:2. Finského smečaře nezastavil ani time domácích, který se konal dvě výměny před tím. Lvi se brzy oklepali, podával Smith a radovali se z vyrovnání – 10:10. A za chvíli už vedli 15:13, na což zareagoval kouč hostů oddechovým časem. Úspěšným, diváci se ani nenadáli a skóre bylo nerozhodné (16:16). V tu chvíli se rýsovala dramatická koncovka. V ní kralovali Orli, kteří si při servisu Kraffera vypracovali rozhodující náskok (20:24). Přes drobná zaváhání jej už neprohospodařili – 22:25.

Orli byli při chuti. Za stavu 4:8 sáhl trenér Lvů Pomr k trojstřídání. Na palubovku poslal druhého nahrávače Pliasetskyiho, univerzála Mihajloviće a mladého smečaře Čecha. Náskok hostujícího týmu však stále narůstal – 7:14. Domácí dřeli, což začalo nést ovoce při podání Nedeljkoviće, kdy snížili na 14:18. Brzy bylo ještě veseleji, servíroval Mihajlović a středem zakončoval Todua – 17:19. To vyprovokovalo lavičku Kladna k time. Do koncovky opět nastoupila základní sestava domácích, která dokázala odvrátit tři setboly Orlů. Ten čtvrtý však neubránila – 23:25.

Na začátku třetí sady si Lvi konečně užili radost z vedení – 4:2. Ne nadlouho, Fin Seppänen servíroval a bylo to 6:8. Dvou až tříbodový náskok si Orli udržovali i v dalším průběhu setu (13:16). Když dal Čeketa eso (14:18), kouč Pomr to nevydržel a požádal o time. Smečaře Kladna z klidu nevyvedl (14:21) a byl tu další oddechový čas. Po něm už Lvi nedokázali bodovat – 14:25.

MVP zápasu podle aplikace SmartVolley vyhlašovala tentokrát česká olympionička Kristýna Pálešová. Sportovní gymnastka dekorovala blokaře Orlů Petra Špuláka.

Autor: David Nejedlý

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)