17.4.2022

Karlovarsko je ve finále, vicemistrovi z Českých Budějovic dochází dech

Třetí semifinálové zápasy určily prvního finalistu UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22. Tak jako v předchozích dvou zápasech Karlovarsko nedovolilo Odoleně Vodě uhrát ani set a celkem lehce „proklouzlo“ do finálových bojů. Naopak loňskému vicemistrovi z Českých Budějovic pomalu dochází dech v semifinálové sérii proti pražským Lvům. Po nepřesvědčivém výkonu v Praze ani na domácí palubovce nenašli Jihočeši na soupeře recept a celkem lehce odevzdali Pražanům semifinálový mečbol. Lvi mohou potvrdit zatím svůj největší úspěch již ve středu v UNYP aréně.

VK ČEZ KARLOVARSKO – AERO ODOLENA VODA

Volejbalisté Karlovarska nezaváhali proti Aeru ani ve třetím utkání semifinálové série a po zásluze jsou prvními finalisty letošní ročníku UNIQA extraligy.

VK ČEZ Karlovarsko – Aero Odolena Voda 3:0 (25:18, 25:17, 25:19)

konečný stav série 3:0

Rozhodčí: Grabovský, Velinov

Počet diváků: 953

Domácí: Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Zajíček, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Kočka, Ihnát, Wilson, Fišer, Římal

Hosté: Svoboda, Horák, Hladík, Chevalier, Carmody, Chancy, libera Saada, Hadrava. Střídali: Démar, Shchadilov, Jachnicki, Ribom

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko):Dneska se to hodnotí krásně, to byla nádhera, takhle jsme si to představovali. Zahráli jsme všechny tři zápasy konstantně, vyrovnaně, až mě trošku mrzí, že nehrajeme hned zítra, protože nám to šlape krásně. Věřím, že nám to vydrží a jsem za kluky strašně rád.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Počínaje prvním zápasem, konče dnešním zápasem bych řekl, že jsme o trochu lepší byli. Ty zápasy sice vypadají jednoznačně, ale museli jsme předvést jeden z našich nejlepších volejbalů, abychom Odolenu Vodu zlomili. Povedlo se nám to vždycky uprostřed setu, vybudovali jsme si náskok, který jsme dotáhli do vítězného konce.“

Matyáš Démar (kapitán Aero Odolena Voda): „Gratulace Karlovarsku a my jdeme bojovat o bronz.“

Martin Kop (trenér Aero Odolena Voda): „Celá série měla stejný průběh. My máme pasáže, kdy se Varům vyrovnáme, ale z celého pohledu byli lepší ve všem, hlavně na servisu na přihrávce, mezihře a následném protiútoku. Byl vidět rozdíl, Vary jsou kvalitativně lepší než my, takže Varům gratuluji a přeji hodně štěstí do finále.“

Hned v úvodu utkání předvádí oba týmy parádní výměny v poli. Karlovarsko do hostujícího týmu buší, první ránu poslal Wiese, následoval Vašina a nakonec zakončil středem sítě Zajíček. Hostující trenér Martin Kop si bere za stavu 5:1 pro domácí první oddechový čas. Ve své sérii na podání pokračuje Patočka, ale Hladík vytlouká domácí blok (5:2). Domácí tým pokračuje ve své agresivní hře na útoku, středem sítě se tentokrát prosazuje Patočka (9:5). První challenge po útoku Patočky ze strany Karlovarska je úspěšná a domácí vedou (11:6). Skvělý vstup do zápasu zaznamenal smečař Wiese, který na palubovku hostů posílá jednu bombu za druhou (13:8).  Karlovarský blok vytlouká Svoboda a zajišťuje Aeru 10. bod. Ke slovu se razantní smečí dostává zatím nejvíc bodující hráč semifinálových klání Indra (14:11), ale vzápětí jej zastavuje blok Horák-Chevalier. Hosté se dopustili nevynucené chyby a Vašina přidává eso (18:14). Také domácí tým se dopouští nevynucené chyby a dvojice Carmody- Chevalier zastavuje blokem Wieseho (18:15). Wiese se však nenechal zastrašit a posílá další ránu (19:16). Blok Indra-Zajíček zastavuje hostujícího Chevaliera (20:16), za hlavou vytlouká blok domácích Chevalier (20:18), na podání přichází Démar, jehož podání zpracoval Pfeffer a výměnu ukončuje opět Wiese (21:18). Chevalier posílá míč do autu, trenér Martin Kop si celou situaci nechává pomocí challenge ještě prozkoumat, ale rozhodčí posoudili situaci správně. Na podání přichází domácí univerzál, zvaný démon semifinále, a přidává eso (24:18). Úvodní set končí zablokováním Svobody domácí dvojící Zajíček-Keemink (25:18).

Druhý set začíná vedením Karlovarska 3:0, z toho dva razantní útoky rozjetého Wieseho a blok Indry. Patočka ovšem kazí podání a hostující nahrávač Chancy si naopak připisuje eso (3:2). Neskutečnou výměnu předvádí oba týmy, kde z pozice libera vybral těžký míč Saada a následoval Chancy, nakonec vše ukončuje opět skvěle hrající polský smečař Wiese (5:3). Na podání přichází Vašina, který si připisuje eso, o kterém rozhodla challenge Jiřího Nováka (13:6), a hostující trenér si bere oddechový čas. Domácí si drží pohodový náskok, který ještě navyšuje Zajíček, který zastavil svým blokem Carmodyho (17:8), a po dlouhé výměně, ve které hostující tým vybojoval těžké míče, se ještě prosazuje středem sítě (18:8). Na podání přichází pro domácí tým hrozba – Démar, ale Vašina dokázal zpracovat a z velké výšky útočí Indra (19:9).  Hladík vytlouká domácí blok (20:11) a na podání místo Carmody přichází Jachnicki, ale Wiese posílá další bombu i ze zóny šest (21:11). Vytlučením karlovarským bloků se opět prosazuje Hladík (21:12), který je následně Shchadilovem střídán na podání. Po delší době je zablokován domácí univerzál, opět dvojící Chevalier-Horák (21:13), a hned po něm je zablokován i Vašina (21:14). Na podání přichází Kočka, ale Démar si počkal na Patočku (22:15). Patočka se vzápětí ihned prosazuje středem sítě (23:15), ale Vašina posílá své podání do autu (23:16). Setbol zařizuje pro svůj tým dvojice Kočka-Vašina (24:16). Za hlavou posílá ulívku na stranu domácích Hladík a ještě odvrací setbol Karlovarska (24:17). Univerzál Indra vytlouká blok Carmody-Svoboda a tím končí druhý set (25:17).

Na začátku třetího setu jde poprvé v utkání hostující tým do vedení 2:1, ale Wiese srovnává svým útokem na čáru, o kterém rozhodla challenge. Odolena Voda předvádí dobrý volejbal, ale proti rozjetému Karlovarsku to má opravdu těžké a za stavu 7:3 pro domácí si bere hostující trenér Kop oddechový čas. Domácí přidávají ve třetím setu k jejich razantním útokům ještě servis. Také v poli se domácí činí, Keemink poslal náhru Indrovi a ten je úspěšný (12:6), trenér hostí si bere druhý oddechový čas. Démar posílá Vašinovi těžký servis, ten ho nezpracoval a Carmody trestá (12:8). Další servis míří na kapitána domácích, který také nezpracoval a Démar snižuje (12:9). Jiří Novák si bere oddechový čas. Po oddechovém čase už Vašina s Démarovým servisem problém nemá a Indra otřel hostující blok (13:9). Aero se rve, Svoboda vytlouká domácí blok (14:10), ale na servis přichází Indra a dává eso (16:10). Další těžké podání posílá Indra na Saadu, který vrací na palubovku domácích a Wiese skládá (17:10), následuje další eso v podání démona Indry (18:11). Na podání střídá Wieseho další skvěle podávající smečař Ihnát, také Vašina se prosazuje (21:12). Kapitán hostů Démar přidává eso (23:17), s jeho dalším podáním si už Vašina poradil a Ihnát zařizuje mečbol. Několik mečbolů ještě Aero odvrací, ale nakonec Svoboda kazí servis (25:19).

Chobotnice (maskot Karlovarska) si přidává šestou ponožku na své chapadlo, což znamená, že Karlovarsko je ve finále UNIQA extraligy mužů 2021/2022.

Autor: Markéta Minaříková

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK LVI PRAHA

Třetí semifinále mělo podobný průběh jako předchozí zápas v Praze. Jihostroji se nedařilo překonat obranu Lvů a Pražané byli zároveň velmi silní v útoku i obraně. České Budějovice podlehly doma teprve potřetí v sezoně a v sérii prohrávají 1:2 na zápasy.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Lvi Praha 0:3 (20:25, 24:26, 19:25)

stav série 1:2

Rozhodčí: Kovář V. jun., Činátl R.

Počet diváků: 1843

Domácí: de Amo, Stoilovič, Polák, Schouten, Licek, Sedláček, libero Kryštof. Střídali: Michálek, Mach, M. Kriško

Hosté: Smith, Todua, van Dijk, T. Kriško, Nedeljkovič, Janouch, libero Moník. Střídali: Pliasetskyi, McCarthy, Vodička

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Udělali jsme moc nevynucených chyba a s tím se nedá vyhrát. Uděláme všechno pro to, abychom vrátili sérii zpátky z Prahy do Českých Budějovic.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Asi jsme málo škodili servisem. Podle statistik jsme měli o dost lepší příjem a o dost horší obranu. Nezvládli jsme v první řadě obranu, máme málo bloků. Dělali jsme, co jsme mohli, abychom se vrátili do zápasu, ale nepovedlo se.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Chtěl bych pochválit celý tým. Od prvního balonu jsme si nekompromisně šli za vítězstvím a vyšlo to. Dnes si výhru užijeme a od zítřka zase začínáme makat a soustředit se na středeční zápas.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Jsme moc rádi za vítězství. Funguje nám obrana, jsme silní na útoku a hraje nám výborně nahrávač. Musím pochválit celý tým a doufám, že takhle budeme pokračovat. Je to ale teprve 2:1, musíme se připravit na domácí zápas.“

Ve třetím semifinále chtěl Jihostroj na Lvy Praha vlétnou, ale nepovedlo se. Od prvních míčů se dařilo více hostům, kteří se ujali rychlého vedení. Domácí byli dlouho bez bodu, Lvi už v tu dobu měli slušný náskok. Dařilo se zejména hostujícímu Kriškovi, na jehož útoky nedokázali domácí najít recept. Naopak Českým Budějovicím se nedařilo na útoku. Tentokrát se neprosazoval ani jindy nebezpečný univerzál Schouten. Lvi první set ovládli 25:20.

V druhém setu se domácí zvedli, i když si náskok nevytvořili. Lvi byli stále velmi dobří v útoku i na bloku. Domácí hráče si vychutnával Todua, který několikrát úspěšně zablokoval a dal průchod svým emocím. Jihostroji se chvílemi na útoku dařilo, nebezpečný byl zejména Michálek, který si připsal v druhém setu šest bodů. Koncovka byla velmi zajímavá, Lvi už slavili vítězství 25:23, jenže trenér Dvořák si vzal challenge a bod byl nakonec přisouzen domácím. Ani tak Jihostroj nedokázal vyhrát druhý set – 24:26.

Situace byla pro českobudějovický tým kritická. Lvi však stále pokračovali v krasojízdě. Pražanům se dařilo a domácí tým k ničemu nepustili. Jejich největší zbraní byl Tomáš Kriško, který byl v druhém zápase za sebou pro domácí obranu velkou hrozbou. Jihostroji se nedařilo na bloku a mezery měl v obranné hře celkově. Za to Valerij Todua, který oblékal jeho barvy ještě v minulé sezoně, si připsal další tři bloky. Domácí byli v křeči a nedařilo se jim překonávat velmi kvalitní obranu Prahy. Lvi tak získali podruhé za sebou utkání pro sebe výsledkem 3:0 a ujali se vedení v sérii 2:1 na zápasy.

Autor: Matěj Mayer