27.2.2021

Kladno postupuje do čtvrtfinále, Beskydy se vrací na Odolenu Vodu

Odveta předkola play off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 přivedla do Brna Kladno, které se již ve čtvrtek po zápase netajilo, že by sérii rádo v sobotu ukončilo. Brno s mladíky se ještě ve třetím setu snažilo svůj osud otočit, ale rozjeté Kladno ve čtvrtém setu potvrdilo svůj postup. Odolena Voda jela na horkou půdu Beskyd, ale ve frýdeckomístecké hale se nevyhrává lehko. Domácí volejbalisté tento fakt potvrdili a tak o posledním postupujícím do čtvrtfinále se rozhodne v pondělí na palubovce Odoleny Vody.

VOLEJBAL BRNO – KLADNO VOLEJBAL CZ

Tři sety stačily kladenským Orlům k zisku prvního předkolového bodu, když ve čtvrtek na své půdě vyhráli za 76 minut. Tehdy o úspěchu v utkání rozhodl hned první set. Trenér Ondřej Marek dnes přichystal jeden zajímavý taktický prvek – jestli pomůže odvrátit vyřazení domácích, uvidíme v dnešním utkání.

Volejbal Brno – Kladno volejbal cz 1:3 (13:25, 19:25, 25:22, 21:25)

první zápas 0:3, stav série 0:2

Rozhodčí: Spáčil Lukáš, Grabovský Zdeněk

Domácí: Truong, Jirásek, Pražák, Kočvara, Hrazdira, Klajmon, libero Lžičař. Střídali: Drahoňovský, Jakubec, Chevalier, Fitz

Hosté: Palgut, Kraffer, Zajíček, Křesťan, Hýský, Kyjanica, libero Kunc. Střídali: Fortuník, Mikulenka, Lohr

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Dokázali jsme, že i s kadetskými reprezentanty se dá vzdorovat daleko zkušenějšímu týmu. Škoda, že jsme nedohráli nadějný čtvrtý set, jedna série nás stála tiebreak. Jsem rád, že kluci bojovali.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Dnes to byl od nás statečný výkon. V prvním setu se nám moc nedařilo, naopak ve čtvrtém setu nás zlomila série Kraffera na podání. Náš výkon se mi líbil, na to, že jsme měli v základu dva sedmnáctileté kluky, tak to byl pěkný sport a chvílemi jsme Kladno pěkně trápili.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Skvělý začátek, pak jsme trochu tradičně polevili, a nechali Brno rozehrát, málem to byl tiebreak. Musím ale smeknout před jejich výkonem, líbí se mi jejich koncept a styl hry. Ondra Marek to dělá dobře, snaží se z mladých vymačkat maximum. Přeji jim do budoucna hodně zdaru.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Chtěli jsme ukončit předkolo a postoupit, což se povedlo, jsem za to rád. Domácí nás dostali do úzkých, byly to nervy.“

Favorit celé série o čtvrtfinále zahájil utkání lépe. Po bezchybných útocích Kladno vedlo 2:6. Při podání Kuby Klajmona ale domácí Brno dokázalo snížit na 7:8. Skóroval ze zadní části hřiště také blokař Honza Pražák, který netradičně vždy na dvě rotace převzal roli univerzála. Za stavu 12:16 se podání ujal Lukáš Kyjanica, který skóroval zpoza hřiště sice jen jednou, Kladno ale set dohrálo – 13:25.

Skvěle vstoupilo Brno do druhé sady, na tříbodovou sérii Kladenští zareagovali a stav byl až do půlky setu nesmírně vyrovnaný. Šňůru čtyř bodů hostujícího týmu přerušil oddechovým časem Ondřej Marek a domácí hráči dokázali srovnat. Od stavu 17:17 ale udělali brněnští volejbalisté hned pět chyb a zisk sady Kladnu dost usnadnili – 19:25.

Také třetí dějství začalo lépe pro domácí, rozjíždějící se mladý tým zastavil za stavu 12:9 oddechovým časem Milan Fortuník. Následovala bitva o každý míč a k vidění byl na Kouničce dobrý sport. Důležitá série přišla při podání mladého Kuby Kočvary, Kladnu nepomohlo ani klasické dvojstřídání – naopak se Brněnští prosadili i na bloku. Po tvrdém útoku domácího kapitána Michala Hrazdiry Brno snížilo na 1:2 – 25:22.

Vyrovnaný souboj byl k vidění i ve čtvrté sadě, až do stavu 10:10 týmy ztrátovaly. Pak ale přišel na podání kladenský Jirka Kraffer a Brno ne a ne otočit jedno postavení, kde univerzál je na hlavním kůlu. Hned čtyři kladenské bloky v řadě už značily jasný konec setu, Brno se ale ani za stavu 11:20 nevzdávalo. Na podání přišel Michal Hrazdira, skóroval esem, prosadili se Pražák i Kočvara. Stav 19:22 byl sice nadějný, Kladno ale dokázalo odztrátovat a po útoku Zajíčka ukončilo druhý zápas o čtvrtfinále – 21:25.

Netypická sezóna, která byla poznamenána opatřeními proti šíření koronaviru, nakonec pro Brněnské skončila. Právě na dodržování protiepidemických opatření se zaměřila i dnešní kontrola na hale Kounicova, ze strany Policie České republiky ale nebyla shledána žádná pochybení.

Autor: Matouš Müller

BLACK VOLLEY BESKYDY – AERO ODOLENA VODA

Do předkola play-off postoupilo Aero ze sedmého a Black Volley z desátého místa. Pro oba celky by byla neúčast v elitní osmičce neúspěchem, takže se dal předpokládat velký boj. To potvrdil už první zápas v Odoleně Vodě, ve kterém byli nakonec po třech neproměněných mečbolech Beskyd šťastnější domácí. V základní části si oba týmy ve vzájemných zápasech udržely domácí neporazitelnost, takže dnes měly Beskydy co vracet. To se jim povedlo a poráží Aero 3:1.

Black Volley Beskydy – Aero Odolena Voda 3:1 (26:24, 22:25, 25:22, 25:10)

první utkání 2:3, stav série 1:1

Rozhodčí: Vlastimil Kovář, Luboš Pecháček

Domácí: August, Dolgopolov, Mečiar, Široký, Romanutti, Krysiak, libero Moník. Střídali: Mišek, Čechmánek

Hosté: Taylor, Démar M., Demar L., Holubec, Hladík, Vanags, libera Kop, Hadrava. Střídali: Jachnicki, Horák, Shaker, Holčík, Svoboda, Vachoušek

Tomáš Široký (kapitán Black Volley Beskydy): „Byl to stejný boj jako minulý zápas na Odolce. Tentokrát jsme vyhráli my. V pondělí se rozhodne, ale my jedeme na Odolku vyhrát.“

Jakub Salon (trenér Black Volley Beskydy): „Bylo to od začátku hodně neurovnané utkání z obou stran, možná i nervózní. Ani nevím, jestli vyhrál lepší, ale rozhodně ten čtvrtý set jsme lepší byli. Odolku jsme zlomili ve třetím setu jako nás oni ve čtvrtém u nich, takže jsme jim to vrátili. Teď jedeme vyhrát a ta matematická šance toho, že vyhrajeme konečně venku, už se nám hodně, hodně, hodně zvedá, takže věřím, že to prolomíme.“

Martin Hladík (kapitán Aero Odolena Voda): „Myslím si, že rozhodlo dneska to, že jsme neuhráli první nebo třetí set. Ten poslední to už nám nešlo nic, domácí už hráli výborně, už byli nad námi a všechno se jim dařilo. My jsme měli uhrát jednu z těch koncovek předtím, ale je to 1:1 na zápasy a doma jsme Beskydy porazili dvakrát ze dvou zápasů, takže musíme prostě vyhrát potřetí, nedá se nic dělat.“

Martin Kop (trenér Aero Odolena Voda): „1:1 na zápasy, tak se těšíme na Beskydy doma v pondělí.“

Od začátku zápasu byl k vidění útočný a bojovný volejbal s velkým emočním nábojem. Do prvního trháku se dostali hosté při podání Lukase Demara, na což zareagoval za stavu 11:14 trenér domácích oddechovým časem. Beskydy nepolevily a svým tlakem, který přinesl snížení ve skóre, donutily k time-outu naopak hosty. Dramatická koncovka pak byla přehlídkou tvrdých útoků na obou stranách. Trenéři obou týmů sáhli k taktickým střídáním, aby posílili servis. V Beskydech nastoupil za Mečiara Čechmánek a v Aeru za Holubce Jachnicki. Koncovka pak vyšla lépe domácím, kteří vítězí 26:24.

Druhý set začali lépe domácí. Nahrávač Beskyd Dolgopolov se mohl lépe než hostující Démar opřít i o útok středem, ve kterém byli domácí úspěšnější. V kombinaci s dobrou obranou se tak dostali do vedení až o tři body. Díky několika nevynuceným chybám a nedorozuměním v domácím týmu srovnalo Aero na 13:13 a boj o druhý set se začal pomalu otáčet ve prospěch hostujících volejbalistů. Jejich úspěšná obrana zajistila v závěru setu dvoubodový náskok, který si udrželi až do konce.

Třetí set jako by svým vývojem kopíroval předcházející, jen s výměnou rolí. Začali jej lépe hosté a hned v úvodu setu se dostali do trháku, na který domácí reagovali za nepříznivého stavu 1:5 time-outem. Oba týmy předváděly útočný volejbal. V koncovce se pak při podání Augusta dostaly do rozhodujícího dvoubodového vedení Beskydy, které udržely až do vítězného konce.

Do závěrečného setu nastoupili domácí po předcházející vítězné koncovce výrazně koncentrovaněji než hosté, kteří kromě obou oddechových časů využili také téměř všechna střídání.  Beskydy mohly svou hru opřít o kvalitní příjem, takže nahrávač Dolgopolov tak mohl častěji posílat své útočníky do rozhozené obrany. Domácí pak v závěru setu svého soupeře přehráli ve všech činnostech a zvítězili jednoznačně 25:10. O postupujícím do závěrečných bojů letošního ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů se tak bude rozhodovat v pondělí v Odoleně Vodě.

Autor: Alice Zemanová