29.3.2022

Kladno se vrátí do Prahy za vyrovnaného stavu čtvrtfinálové série

Čtvrtfinále UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 pokračovalo druhými zápasy. Odolena Voda po překvapivém vítězství v Příbrami přehrála s přehledem příbramské Kocoury i v domácím prostředí. Stejně tak celky Jihostroje České Budějovice a ČEZ Karlovarsko potvrdily vítězství z prvních zápasů a připravily si čtvrtfinálové „mečboly“. Jediná série, která se vrátila do vyrovnaného stavu, je mezi Kladnem a Prahou. Kladenští Orli po neskutečně vyrovnaném průběhu utkání porazilo pražské Lvy.

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK LVI PRAHA

V Kladenské sportovní hale se odehrál volejbalový thriller, který si zápasy play off zaslouží. Pražští Lvi se museli rychle aklimatizovat na nižší kladenskou halu a svoji hru zrychlit oproti domácím zápasům. Domácí zase věděli, že pokud se netrefí do servisu, tak těžko budou pražskému týmu čelit. Všechny sety rozhodoval až nejtěsnější bodový rozdíl. O vítězství v závěru rozhodl lepší kladenský servis v koncovce čtvrtého setu a blok nahrávače van Solkemy.

Kladno volejbal cz  – VK Lvi Praha 3:1 (29:27, 25:23, 25:27, 25:20)

stav série 1:1

Rozhodčí: Krtička, Kvarda

Počet diváků: 671

Domácí: Platačs, Kraffer, Špulák, van Solkema, Seppänen, Kyjanica, libero Kunc. Střídali: Hancock, Hýský, Čeketa, Lohr, Fortuník

Hosté: Nedeljković, Janouch, Kriško, Todua, van Dijk, Smith, libero Moník. Střídali: Čech, Pliasetskyi, McCarthy, Toman, Mihaljović

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Hodně důležitá výhra, protože to byl dlouhý zápas. Sice čtyři sety, ale hráli jsme skoro dvě a půl hodiny. Určitě tohle dodá energii, že jsme utkání, ačkoliv bylo těžké, dokázali vyhrát. Stejně si myslím, že tam bylo spoustu chyb, kterých kdybychom se vyvarovali, tak to nemuselo být takto dramatické. Hraje se ale play-off a počítají vítězství, které jde za námi a jedeme do Prahy pro druhé.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): Opět nás v utkání provázely slabší chvilky. O to víc jsem rád, že se jednak můžeme určitě zlepšit a také že jsme srovnali sérii na 1:1 na zápasy.“

Jakub Janouch(kapitán VK Lvi Praha): „Obecně si myslím, že se hrál dobrý volejbal. Byly tam dlouhé výměny, spoustu zákroků v poli. Pro nestranného diváka výborné. Nicméně si myslím, že jsme udělali víc chyb než domácí a taky jsme měli dvě koncovky rozehrané tak, že jsme je mohli vyhrát. Takže vztyčit hlavu a v pátek znova.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): Dramatické utkání s výbornou atmosférou. Super volejbalové prostředí. Nám nešel servis. Až na první set jsme se docela vypořádali s podáním Kladna. Jinak jsme na něm byli slabí a z toho pramenilo, že naše obrana byla děravá jako cedník, což musíme do příštího zápasu změnit.“

Kladno vstoupilo do utkání mizerně. Hned po startu prohrávalo už o čtyři body, nicméně se chytlo a při podání van Solkemy začalo stahovat manko. A když se za koncovou lajnu postavil Kyjanica, tak díky tvrdému servisu vedli domácí rázem 11:8. Pak však ale začali chybovat jak na útoku, tak při podání a Lvi se rázem vrátili do zápasu. Poté je však potrestal nekompromisním servisem jejich bývalý hráč Špulák. Ovšem i druhý nadějný náskok Orli ztratili a poprvé v utkání přišla na řadu dramatická koncovka, ve které zajistili úvodní sadu Kladenským Platačs se Seppänenem.

Velká přetahovaná o každý bod pokračovala i v druhém setu. Hosté měli dlouho mírně navrch. Trenér Pomr promíchal sestavu několika úspěšnými střídáními. Ovšem v koncovce bylo lepší znovu Kladno, když domácí dokázali zlikvidovat ztrátu tří body. Pražané znervózněli a začali chybovat na serivsu i na útoku. Vrcholem jejich zmaru bylo zkažené podání Toduy při setbolu Kladna. Domácí už však v průběhu druhé sady ztratili zraněného Platačse a ve zbytku utkání jej musel nahradit Hancock.

Zpočátku třetího dějství však absence lotyšského hráče na domácích nebyla znát. Při servisu Špuláka nabralo Kladno vedení o čtyři body a zdálo se, že utkání bude mít rychlý konec. Hosté se však díky úspěšným minisériím při podání Nedejlkoviće a Pliasetskyiho dostali na rozdíl jednoho bodu. Oba se pak díky blokům postarali i o vyrovnání. Po chybě na nahrávce v podání van Solkemy odskočili Lvi do trháku. Kladnu se sice podařilo odvrátit dva setboly, hosté si však přeci jen vynutili prodloužení zápasu.

Vyrovnaný duel pokračoval i ve čtvrtém dějství. Jako první se za stavu po patnácti utrhli Lvi při podání McCarthyho, kdy uhráli tři body. Následoval oddechový čas v podání domácího trenéra Milana Fortuníka a po něm nastaly zlomové momenty celého utkání. Při podání Kraffera uhráli Kladenští pět bodů v řadě, sám kapitán zaznamenal dvě esa, a šokovaní hosté neměli už síly na další zvrat v utkání. Sice uhráli ještě dva body, ale Kladno udělalo závěrečnou šňůru a dotáhlo utkání do vítězného konce. Série se vrací do Prahy za vyrovnaného stavu 1:1 na zápasy.

Autor: Ondřej Jícha, foto David Kratochvíl

VK DUKLA LIBEREC – VK ČEZ KARLOVARSKO

Druhými zápasy dnes pokračovalo čtvrtfinále play off UNIQA extraligy mužů. VK Dukla Liberec přivítala na své palubovce vítěze základní části VK Karlovarsko, které dokázalo doma v prvním utkání ve vyrovnaných koncovkách Duklu přehrát a do Liberce přijelo s jednobodovým vítězstvím za výhru 3:1 (-19,22,22,28) za 121 minut. Přitom bilance těchto týmů v play off v naší nejvyšší soutěži je příznivější pro Duklu, protože v minulých ročnících se s Karlovarskem utkala sedmkrát a všechna utkání vyhrála. V roce 2016 v semifinále 4:0 (3:0; 3:0; 3:2 a 3:0) na zápasy a o rok později v boji o třetí místo 3:0 (3:2; 3:2 a 3:0). Dukla dnes postrádala svého hlavního trenéra, který byl v závěru čtvrtého setu vyloučen po velmi sporném rozhodnutí hlavního arbitra za stavu 22:23 pro Duklu. Letos již Dukla s Karlovarskem hrála 4x (Superpohár, ČP, 2x EXM) a všechna utkání vyzněla lépe pro Karlovarsko, proto byli hosté pro dnešní utkání mírným favoritem. Po vyrovnaném průběhu prvního setu byla Dukla velmi blízko vedení 1:0 (24:21), ale nedokázala proměnit dva setboly. Karlovarsko celkem snadno ovládlo koncovku a ujalo se vedení. I druhý set byl do poloviny naprosto vyrovnaný, ale v druhé části se Karlovarsko několikrát prosadilo blokem, navýšilo své vedení a bylo jediný set od zisku druhého vítězství. Třetí set si hosté pohlídali, když opět v koncovce na jednom postavení dokázali otočit nepříznivý vývoj a jsou jediné vítězství od postupu do semifinále.

VK Dukla Liberec - VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (24:26, 23:25, 21:25)

stav série 0:2

Rozhodčí: René Činátl, Matěj Dmejchal, čároví Irena Beerová, Jiří Čermák, delegát utkání Jaroslav Švejda

Počet diváků: 520

Domácí: Lukas Demar, Libor Leikep, Filip Křesťan, Marcel Lux, Jakub Veselý, Volodymyr Kovalchuk, libera Václav Kopáček, Jan Pavlíček. Střídali: Luboš Bartůněk, Goméz Diáz, Jan Pražák

Hosté: Lukáš Vašina, Adam Zajíček, Patrik Indra, Lukasz Wiese, Marc Major Wilson, Wessel Keemink, libero Daniel Pfeffer. Střídali:  Martin Kočka, Vojtěch Patočka, Jakub Ihnát

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „Dnes jsme moc smutní, protože jsme popravdě čekali úplně jiný průběh zápasu. Já osobně jsem si na Vary věřil, po tom našem výkonu, který jsme předvedli u nic doma. Také mě to dnes mrzí i vůči divákům, protože to může být teoreticky i poslední zápas sezóny, když se nám v Karlových Varech nepovede zvítězit. Takže jsme z toho výsledku všichni smutní. Nicméně zítra je další den a ve Varech to určitě nevzdáme, pojedeme tam zabojovat.“

Vladan Merta (trenér VK Dukla Liberec): „Velká škoda dobře rozehrané koncovky prvního setu. Myslím si, že pro další vývoj utkání byla koncovka prvního setu velmi důležitá. Musím ale uznat, že jak my, tak Karlovarsko hrálo velmi dobrý volejbal, ale bohužel my jsme udělali daleko víc chyb, než soupeř, a to zřejmě rozhodlo.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „První set jsme Dukle uloupili v samotné koncovce. Duklu to samozřejmě nezlomilo, bojovala dál. Třetí set byl opět ukradený, protože Dukla vedla v koncovce o dva body a díky Martinovi Kočkovi na servisu se nám podařilo zápas dohrát.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Byl to samozřejmě velice těžký zápas. Dukla Liberec začala parádně, bouchala do toho, ale my jsme zase byli silnější v koncovkách setů. Zde jsme byli trpělivější a ty koncovky hovořily pro nás. Ale myslím si, že jak z liberecké, tak i z naší strany to byl velmi kvalitní výkon.“

Do druhého čtvrtfinále vstupuje lépe Dukla. Po vyrovnaném začátku (6:6) se na dvojbloku prosazuje Marcel Lux a Libor Leikep a domácí jsou v dvoubodovém vedení (8:6). Po sporném míči je vyrovnáno (8:8), hlavní rozhodčí viděl aut a posílá na podání Duklu, ale hosté protestují a chtějí teče, rozhodčí mění své rozhodnutí a podání putuje na stranu Karlovarska. Další teče již hosté neuhádali a Dukla se vrací do vedení (11:9 – aut Marc Major Wilson). Eso Patrika Indry rychle vyrovnává (11:11) a drama o každý bod pokračuje. Dobře srovnaným trojblokem nepatrné vedení získává Karlovarsko (13:14 – Adam Zajíček). Další chyba Karlovarska daruje dílčí vedení Dukle. Patrik Indra z velké výšky míří do zámezí a domácí se ujímají vedení 17:16. Trenéru Vladanovi Mertovi se v závěru setu daří střídání. Na servis posílá Honzu Pražáka a ten zaznamenává přímý bod z podání a vedení pro Duklu 21:19 (time KV). Další parádní blok zastavuje velmi tvrdý útok Karlovarska a domácí jsou dva body od zisku první sady (23:20 – blok Libor Leikep, time KV). První setbol utkání získává Filip Křesťan, který nekompromisně trestá míč zadarmo (24:21). Zkažené podání Dukly oddaluje konec setu a máme tu oddechový čas i na straně domácího celku. Druhý setbol odvrací blokem Patrik Indra a po zalívce (Lukasz Wiese) je vyrovnáno. Při špatném příjmu se nedaří domácím hráčům vrátit míč na stranu hostů a hned první setbol Karlovarsko proměňuje (Patrik Indra o blok Dukly) a ujímá se vedení 0:1 na sety.

I druhý set nám začíná krásnými výměnami, kde se v poli několikrát vyznamenává Volodymyr Kovalchuk a až do stavu 7:7 se obě družstva pravidelně střídají na podání. Plachtivé podání Libora Leikepa propadá liberu Karlovarska mezi prsty a domácí odskakují o dva body (9:7). Patrik Indra v další rotaci si připisuje druhé eso v utkání a srovnává na 9:9. Po tvrdé smeči Lukáše Vašiny po lajně z hlavního kůlu přebírá Karlovarsko poprvé v tomto setu vedení (10:11). Krásně sehraný signál středem ukončuje Libor Leikep a domácí se vrací do vedení (13:12). Jak na bodové houpačce pokračuje druhý set. Adam Zajíček a Lukáš Vašina postupně úspěšnými bloky posílají Karlovarsko do dvoubodového vedení (13:15). Po oddechovém čase se opět Adam Zajíček prosazuje na bloku a Karlovarsko začíná bodově ujíždět (13:16). Dukle se přestává dařit na útoku. Po smeči z pipe do autu hosté přidávají další bod (14:17) a už to tak vypadá, že o osudu druhé sady je rozhodnuto. Dobře rozehranou koncovku setu si Karlovarsko pohlídalo. Domácím nepomáhá střídání ani oddechové časy, a když Dukla kazí své podání, hosté se radují z prvního setbolu druhé sady (20:24). První setbol odvrací krásným hřebíkem po lajně Goméz Diáz a druhý stejný hráč technicky z velké výšky. Po time  opět Goméz Diáz odvrací konec setu, tentokrát dobře postaveným blokem. Až poslední setbol se daří Karlovarsku proměnit signálem středem (Adam Zajíček) a navyšuje své vedení 0:2 na sety.

Do třetího setu trenér domácích Vladan Merta posílá do základní sestavy nové hráče (Luboš Bartůněk, Goméz Diáz) a pokusí se ještě zápas otočit. Úvod je opět velice vyrovnaný (6:6), až blok Patrika Indry zavelel k bodovému nástupu Karlovarska. Nevynucená chyba na útoku Dukly a smeč o blok Patrika Indry nenechává v klidu domácího trenéra, který zastavuje hru oddechovým časem (6:9). Signálem středem se Dukla přibližuje na jediný bod (9:10 – Jakub Veselý) a po bloku Jakuba Veselého je vyrovnáno (11:11). Domácímu kapitánovi se na bloku začíná dařit, právě touto činností posílá Duklu do vedení (13:12 – time KV) a když se svým dobře postaveným blokem přidá bod Marcel Lux, hned je vedení pro domácí veselejší (14:12). Bohužel další nepřesnost na útoku domácího smečaře a nekompromisní smeč Patrika Indry obrací vedení na stranu Karlovarska (14:15). Tak to je volejbal, neuvěřitelné míče dokáží hráči obou družstev zvednout, a když jednu z delších výměn přesně zakončí Marcel Lux, Dukla o bod vede (16:15). Luboš Bartůněk položil své podání na pásku a prasátkem navyšuje vedení Dukly a trenér Jiří Novák žádá time (18:16). Po time přichází eso i na druhé straně a je vyrovnáno (18:18 - Wessel Keemink). Libor Leikep trestá hned z první nepřesný příjem podání Karlovarska a vrací Dukle dvoubodové vedení (20:18). Ani toto vedení si domácí hráči nepohlídali, po smeči do autu je vyrovnáno, a když zablokuje Vojtěch Patočka liberecký útok, jsou hosté ve vedení (21:22 – time Dukla). Po time Martin Kočka přidává další nepříjemné podání a Vojtěch Patočka přidává velmi snadno další bod. I následný útok Dukly končí v zámezí, který přináší první mečbol utkání (21:24). Hned první mečbol Karlovarsko proměňuje, protože útok z hlavního kůlu končí mimo hrací pole Karlovarska a hosté vítězí 0:3 na sety a ujímají se vedení ve čtvrtfinálové sérii 2:0 na utkání.

AERO ODOLENA VODA – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

V druhém čtvrtfinále play-off přivítalo domácí AERO tým Příbrami a AERO využilo domácího prostředí a vyhrálo 3:0. Hráči AERA vždy před vstupem do koncovky dokázali svůj náskok navyšovat a všechny sety dotáhlo do konce. AERO tak vede v sérii 2:0. Třetí zápas se odehraje znovu v Příbrami, a to v pátek 1. dubna.

AERO Odolena Voda -  VK Euro Sitex Příbram 3:0 (25:18, 25:17, 25:17)

Rozhodčí: Možnár M., Kovář V., lajnoví Činátl D., Činátl J.

Počet diváků: 707

Domácí: Horák, Démar, Svoboda, Carmody, Hladík, Chavalier, libero Hadrava. Střídal: Shchadilov

Hosté: Böhm, Trojanowicz, Johansen, Madaloz, Gomes, Dolgopolov, libero Verasio. Střídali: Šábrt, Rosenbaum, Ureš J., Ureš F., Hulpach

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Diváci nás hnali k výbornému výkonu a za to jim moc děkujeme. Jakmile zatlačíme servisem soupeře, tak mají problém se proti nám prosadit.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Do utkání jsme šli s pokorou a velmi dobrým kolektivním výkonem jsme uhráli důležitý druhý bod, který ovšem stále nic neznamená. Jsme stále připraveni na velmi těžká utkání a sérii proti týmu Příbrami. Určitě budeme bojovat dál v této sérii.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Dneska nás Vodolka přehrála, gratuluji. Výborně zahráli víceméně všichni, hlavně Hladík, my jsme dneska nebyli vyrovnaným soupeřem.“

Martin Demar (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Gratuluji AERU, vedou 2:0 a zkusíme v pátek vyhrát.“

V úvodu utkání na obou stranách bylo mnoho chyb na servisu, ale domácí byli v mírném vedení. Oba týmy ztrátovaly a domácí byli stále v mírném vedení. Před vstupem do koncovky se domácím podařilo díky obraně na síti a v poli skvěle dohrávat bodové míče, a tak se koncovka hrála s vysokým náskokem domácích, kteří set dotáhli do vítězného konce.

Do druhého setu trochu lépe vstoupili hosté a vedli o tři body. AERO ale po oddechovém zabralo a rychle se dotáhlo, v polovině setu se domácí znovu dostali do vedení a i dále tlačilo svého soupeře. Znovu se před vstupem do koncovky podařilo AERU odskočit a v koncovce se set dohrál k domácí spokojenosti.

Do třetího setu domácí vstoupili lépe a drželi si mírný náskok. Hosté se však nevzdávali a na domácí se dotáhli. V polovině setu se znovu ztrátovalo na obou stranách, ale znovu se domácím před koncem setu podařilo odskočit, a to díky servisu. Set se dohrál ke spokojenosti domácích hráčů a fanoušků. AERO vyhrálo 3:0 a ujalo se vedení v sérii 2:0 na zápasy.

Autor: Tomáš Havlát

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM - VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Ústečtí chtěli v druhém zápase čtvrtfinálové série přerušit dominanci Jihostroje v rámci vzájemných zápasů. I když sehráli s Jihočechy mnohem vyrovnanější partii než v úvodním zápase, České Budějovice opět potvrdily roli favorita a přiblížily se k postupu do semifinále.

SKV Ústí nad Labem  - VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (21:25, 18:25, 23:25)

Rozhodčí: Dušek P., Buchar T.

Počet diváků: 730

Domácí: Miloš Vemič, Martin Tibitanzl, Rik van Solkema, Radek Suda, Radek Baláž, Jiří Srb, libero Jiří Kořínek. Střídali: Jan Kasan, Jan Pospíšil, Marek Beer, Jan Vodvárka

Hosté: Josef Polák, Michal Kriško, Martin Licek, Oliver Sedláček, De Amo Miguel Angel, Filip Stoilović, libero Martin Kryštof. Střídali: Adam Schouten Casey, Daniel Šulista

Jiří Kořínek (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Budějovice nepředvedly nic extra, ale v důležitých momentech nedělají chyby a my bohužel v důležitých momentech nějakou vyrobíme. Jinak by to byl vyrovnaný zápas, ale Budějovice byly vždy o krok blíž. Takhle hraje tým, který má na vítězství celé extraligy.

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Ač jsme prohráli, myslím, že po zdravotních problémech, které nás tak silně postihly a stále trvají, se snažíme držet v rámci možností statečně. Chybí síla a tím i správné reakce v herních situacích. Budějovice jako favorit hraje dobře, stabilně a zápas měl pod kontrolou. V každém setu využil naší chvilky, utrhl se o tři až čtyři body, které v každém setu udržel do konce. Je to pro nás kruté, po dobré sezoně mít takovýto závěr. Chtěli jsme si ho za odměnu užít a samozřejmě ještě chceme. Každopádně Budějovice zaslouženě vyhrály.“

Matěj Emmer (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Dobrý zápas, Ústí hrálo dobře, ale přehráli jsme je. Sice nám to trochu skřípalo na servisu, ale nakonec se to všechno povedlo a myslím dobrý výkon.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Hráli jsme zodpovědně, velmi dobře na útoku a příjmu. A přes různé problémy co máme, se nám to podařilo a jedeme dál. Ještě se ale můžeme zlepšit a hlavně chceme doma sérii ukončit.“

Zaplněná hala na Klíši přívítala druhé čtvrtfniálové střetnutí ve skvělé atmosféře. Hraje se vyrovnaná partie, ale postupně hosté ukazují kvalitu, donucují domácí k chybám. Ostatně to je přesně co, co Jihočeši chtějí hrát. Půjčují balon domácím a střídají tvrdé útoky a trpělivé rozehry. Hosté tak kontrolují celý první set a koncovku si hlídají.

Druhý set si hosté kontrolují ještě víc. Domácí sahají ke střídání, ale na hře se nic nemění. Jihsotroj kontroluje vývoj utkání, minimálně tedy druhého setu. Do koncovky domácí nepouští a vede 2:0 na sety.

Třetí set je nakonec ten nejvyrovnanější. Ale klasický Csaplárova past se nekoná, a přestože je v koncovce skóre vyrovnané, nakonec se hosté radují z vítězství. Podaří se Ústí ještě sérii vrátit zpět do Ústí? Kdoví. V Českých Budějovicích to nebude jednoduchá písnička.

Autor: Marek Beer, foto Jana Zlámalová