29.10.2022

Kolo plné překvapení, ale i jasných výher přinesla UNIQA extraliga mužů

Sobotní kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 ukázalo fakt, který potvrzuje vyrovnanost letošního ročníku a to, že i týmy s nižších pater tabulky mohou favority porazit. V 9. kole naší nejvyšší soutěže mužů to předvedla Ostrava, kdy z Kladna překvapivě veze vítězství. Ani tříbodové vítězství Jihostroje v Liberci by asi málokdo tipoval. Karlovarsko v repríze loňského finále sice rychle vedlo nad Lvy 2:0, ale vítězství muselo vybojovat až v tiebreaku. Středočeši, jak Odolena Voda, tak i Benátky nad Jizerou, si poradili překvapivě lehce vždy ve třech setech s Brnem a Zlínem. Kolo se dohrává v pondělí, kdy v Ústí nad Labem bude hostovat Příbram.

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK OSTRAVA

Avizovaná kuráž ostravského týmu na kladenské Orly platila. I bez dvou hráčů základní sestavy a spolu s ospalým výkonem domácích vedla Ostrava po hodině hry 2:0. Trojice Platačs, Seppӓnen, Špulák zařídila pro Kladno sice obrat, ale v pátém setu i tak favorit tahal za kratší konec a senzačně prohrál 2:3.

Kladno volejbal cz – VK Ostrava 2:3 (27:29, 23:25, 25:19, 25:10, 11:15)

Rozhodčí: Velinov, Hladišová

Počet diváků: 419

Domácí: Seppänen, Andersen, Hýský, Kraffer, Špulák, Fortuník, libero Kunc. Střídali: van Solkema, Platačs, Kyjanica

Hosté: Jarosinski, Muroň, Vašíček, Fořt, Polynski, Mazoch, libero Vancl. Střídali: Tříska, Pelikán

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Bohužel po dobrém výkonu ve Zlíně a dobře odtrénovaném týdnu jsme to nedokázali přenést do zápasu. Soupeř ještě navíc přijel v oslabené sestavě bez prvního univerzála a nahrávače. Ostrava hrála odvážně a na nás to bohužel stačilo. Nebyli jsme schopní ubránit, po protočení sestavy jsme se vrátili do zápasu, ale tie-break je nevyzpytatelný a soupeř byl opět odvážnější a zaslouženě si odváží o bod víc. My se nad tím musíme zamyslet, poučit se a příště být lepší.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Udělal jsem změnu v základní sestavě a nečekal jsem, že nás to rozhodí. Ostrava se chopila příležitosti a po zásluze vyhrála.“

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Myslím si, že jsme Kladno zaskočili, i když si myslím, že si za to můžou relativně trošku sami, že nezačali v nejsilnější možné sestavě, ale to už je jejich boj. A pak už to byl boj, třetí a čtvrtý se bylo Kladno jednoznačně lepší, tie-break rozhodlo pár balónů a naštěstí pro nás.“

Richard Vlkolínský (trenér VK Ostrava): Gratuluji hráčům k vítězství. Tři sety jsme hráli pěkný volejbal, pak jsme úplně propadli ve čtvrtém setu. Tie-break jsme riskli, řekli jsme si buď anebo, určili jsme si priority na bloku. Myslím si, že jsme dnes byli šťastnější, ale nechyběla nám odvaha a někdy i toho nejstatečnějšího muže zachrání pouhé štěstí, když mu ta odvaha nechybí. A nám dnes nechyběla a chlapcům velmi gratuluji.“

Ostrava přicestovala bez prvního nahrávače a univerzála, což jí situaci už od začátku rozhodně neulehčilo. Trenéři Kladna opět protočili sestavu a na hřiště se dostali nahrávač Fortuník a univerzál Hýský. Dva úspěšné útoky Kladna a servis Hýského zaručily domácím vedení 13:10 a Richard Vlkolínský si vybíral první time-out. Kladno se dostalo ještě do vedení 16:12, pak ale domácí začali kupit nevynucené chyby a Ostrava se vrátila do zápasu a na dostřel jednoho bodu. Za stavu 21:19 trenér Fortuník vyslal na hřiště v rámci dvojstřídání dvojici van Solkema, Platačs, Kladno ovšem působilo nekoncentrovaně a bylo neobvykle nepřesné na přihrávce. Plejáda nepřesností nakonec Orly stála úvodní sadu, kterou ztratili v koncovce 27:29.

Za stavu 2:2 po útoku zkušeného Hýského do autu domácí lavička ihned střídá a na hřiště přichází univerzál Platačs. Když hosté přidali další dva body, nespokojení trenéři Fortuník a Samsely vybírají první time-out, který očividně týmu prospěl. Člen základní sestavy Platačs svou přítomností velmi pomohl, jeho série na podání znamenala otočení stavu na 7:5 a Kladno začalo hrát klidněji a sebevědoměji. Ostravští pořád tlačili na servise, což jim pomáhalo se držet lépe hrajícímu Kladnu na dostřel. Ve střední části setu promluvila do hry ostravská obrana a dvěma bloky hosté získali náskok 13:14. Lavička Kladna zareagoval střídáním nahrávačů a na hřišti se tak objevila celá základní sestava. Spolu s příchozím Kyjanicou se začalo Kladno konečně probírat, ale Ostrava si dokráčela pro dva setboly a druhý útokem Mazoch proměnil.

Rozjetá Ostrava nebojácně pokračovala ve své taktice, na kladenské straně přísnému měřítku obstál jen smečař Seppӓnen, to ovšem nestačilo. Ve třetím setu se skóre přelévalo po bodu ze strany na stranu, díky sérii útoků si Orli vypracovali náskok 17:14. Série pěti zkažených servisů na obou stranách hru kouskovala a pro hráče nebylo lehké udržet stoprocentní pozornost. Kladno si ale díky dvěma bodům Platačse drželo tříbodový náskok 21:18 a do koncovky poprvé v zápase vstupovalo ve vedení. Díky jemu a Seppänenovi Kladno třetí set nakonec získalo 25:19.

Kapitán Fořt a jeho kolegové začali vypadat uspokojení s tím, čeho na kladenské palubovce prozatím dosáhli a začala se vytrácet jejich bojovnost. Orli vedli hlavně díky třem bodům Špuláka 8:4 a skóre nadále navyšovali, i díky chybám hostů. Domácí vypadali, že konečně našli odpovídající herní rytmus a předváděli úroveň, kterou ale fanoušci očekávali už na začátku zápasu. Čekal je tak pátý tiebreak v sezóně.

V páté sadě si Ostrava útokem Jarosinského a esem Mazocha vypracovala dvojbodový náskok, který byl nakonec rozhodujícím faktorem. Dva body Polynskeho na 9:13 znamenaly konec kladenských nadějí a ztrátu dvou bodů oproti předpokladům.

Autor: Michaela Doležalová

VOLEJBAL BRNO – AERO ODOLENA VODA

Volejbalisté Brna chtěli zlomit prokletí domácí palubovky, ovšem prognózy říkaly, že proti Odoleně Vodě to nebudou mít vůbec jednoduché. Aero totiž i letos navazuje na dobré výkony, které jej zdobily v loňské sezóně. To se i potvrdilo. Odolena Voda organizovanou hrou nepustila Brno k většímu tlaku, to nepřekonalo svůj aktuální stín a trápilo se dál. Aero zaslouženě veze domů tři body a vyhrává na brněnské půdě 3:0.

Volejbal Brno – AERO Odolena Voda 0:3 (18:25, 23:25, 13:25)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kubinec J.

Počet diváků: 300

Domácí: Janků, Bukáček, Da Silva, Drahoňovský, Crins, Kovalchuk, libero Kop. Střídali: Toman M., Janečka, Hrazdira

Hosté: Horák, Chancy, Svoboda, Carmody, Hladík, Šulc, libero Ježek. Střídali: Cukur, Toman J.

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Myslím, že jsme se porazili sami, rozhodl náš horší útok a obrana hostů.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Utkání jsme začali špatně, v průběhu prvního setu jsme udělali změny, přišel Toman na nahrávku, myslím si, že naši hru celkem oživil. Na dobře hrající Odolenu Vodu to ale nestačilo.“

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): „Dnes mám radost za tři body, samozřejmě z Brna jsou to cenné body, protože tady se hraje těžko. Domácí tlačili na servisu, my jsme to poměrně zvládli, i když s nějakými esy musíme počítat. Líbilo se mi, že jsme byli celý zápas koncentrovaní, z čehož plynuly i naše dobré side-outy. Domácí jsme celý zápas tlačili a k ničemu výraznému nepustili. Děkuji i našim fanouškům, kteří dorazili v hojném počtu.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Byli jsme připraveni na dnešní zápas, snažili jsme se být pořád koncentrovaní, to vyšlo. Ze tří bodů mám radost, v týdnu jsme dobře pracovali a vítězství je pro celý tým. Teď se těšíme a od pondělí se připravujeme na další zápas.“

Odolka vstoupila do zápasu lépe, při úspěšném servisu Chancyho vede 3:0. Za vedení 8:3 pro hosty reaguje domácí trenér Marek střídáním nahrávačů, do hry se dostal Toman. Do brněnské hry to přineslo impulz a z nepovedeného začátku domácí postupně snižují na 13:15 a 17:18. Hosté v koncovce ovšem opět přebírají kontrolu nad setem a vítězí po dobré obraně 25:18.

Druhý set začal vyrovnaně, oba týmy úspěšně ztrátují. Při servise Horáka hosté odskakují na 10:6, úspěšnou obranou pak na 12:7 a 16:10. Brněnští set nevzali a zvedli se. Dotáhli na 17:19, pak snížili dokonce na rozdíl jediného bodu, 20:21. I přes bojovnost domácího týmu si Aero náskok udrželo a bere druhý set 25:23.

Na bojovný výkon z konce druhé sady Brno v úvodu té třetí nenavázalo. Hosté se ujali vedení 4:1, to zvýšili pak na pohodlných 10:4. Po jednoduchých chybách domácích, koncentraci hostů a jejich úspěšné obraně Aero vedlo již 16:4. Odolka částečně prostřídá sestavu, domácí zase bojují a riskují, co jim přineslo snížení náskoku. Ovšem šlo jenom o kosmetickou úpravu výsledku, hosté si vedení pohlídali a zaslouženě vyhráli třetí sadu 25:13 a celý zápas 3:0.

Autor: Ján Namešanský

VK DUKLA LIBEREC - VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

V minulém týdnu odehráli volejbalisté Dukly tři utkání bez ztráty setu a postoupili na první místo v průběžné tabulce UNIQA extraligy mužů. Tento týden je čekal pouze jeden zápas. Dnes do Liberce přijel velmi silný tým z Českých Budějovic. Jihostroj po změně vedení začal hrát velice dobře, a proto dnešní duel přilákal do liberecké sportovní haly spoustu diváků. Po tvrdém boji nakonec vítězí VK Jihostroj v poměru 3:1.

VK Dukla Liberec - VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (18:25, 17:25, 25:15, 18:25)

Rozhodčí: Dušan Rychlík, René Činátl, čároví Irena Beerová, Petr Pavlovič, delegát Jaroslav Švejda

Počet diváků: 505

Domácí: Šimon Krajčovič, Filip Gavenda, Lukas Demar, Kruno Nikačević, Lukáš Ticháček, Marcel Lux, libero Silver Maar. Střídali: Šimon Bryknar, Pavels Jemeljanovs, Jakub Veselý, Nivaldo Diaz Gomez

Hosté: Matias Giraudo, Martin Licek, Peter Ondrovič, Stijn van Schie, Filip Stoilovič, Josef Polák, libero Martin Kryštof. Střídali: Ondřej Piskáček, Petr Michálek

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Já bych chtěl pogratulovat Budějovicím, výborně hrály na servisu. A ty tři sety, které vyhrály, nás tlačily na servisu a my jsme si s tím nedokázali poradit. Jediný set, který jsme vyhráli, jsme byli lepší zase my na servisu. Jinak ten zápas byl jednoznačný. Kdo dobře podává, ten vyhrává.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Budějovičtí dávali servis, měli příjem, a to rozhodlo. My jsme podávali dobře jen ve třetím setu. Volejbal to moc hezký nebyl.“

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Skvělé tři důležité body pro nás. Bylo krásné pozorovat, jak Dukla ve třech setech nepřešla přes 18 bodů a bylo to díky našemu servisu, díky čemuž jsme to pak měli jednodušší v obraně.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „První letošní výhra venku. Třetí set nám hodně utekl, ale jinak se kluci dokázali přizpůsobit, když se situace ve hře změnila a ve čtvrtém setu se vrátili k výborné obraně a poctivému útoku.“

První set byl vyrovnaný do stavu 11:11. Za stavu 11:14 si první oddechový čas vzal liberecký trenér Demar. Rozdíl ve skóre se ale i nadále zvětšoval a tak byl vystřídán liberecký Lux Gómes Diázem. Během krátké chvíle na palubovku nastoupil Bryknar místo Ticháčka - stav byl 13:20. Ani tyto změny týmu nepomohly a stav už byl 14:22. Jihočeši vyhráli v tomto setu s rozdílem sedmi bodů.

Druhý set byl ze začátku opět vyrovnaný a oba týmy se přetahovaly o body až do stavu 7:7. Poté byl stav velice rychle 7:10, což byl důvod ke střídání na liberecké straně, Gavenda byl vystřídán Jemeljanovsem. Ani pozdější vystřídání Ticháčka nepomohlo a do koncovky setu liberecká Dukla vstupovala s mankem šesti bodů, 14:20. Jihočeši si už závěr setu pohlídali a s přehledem dokráčeli k vítězství i v druhé sadě.

Třetí set začal lépe pro hráče liberecké Dukly. Eso Gavendy na 6:3 a následný další bod Diáz Gómeze donutilo jihočeského trenéra Zacha k oddechovému času. Skvělá liberecká jízda pokračovala i nadále a brzo byl stav 11:5. A přišel druhý oddechový čas Jihočechů. Došlo i na střídání na jihočeské straně, do hry zasáhl Piskáček a Michálek. Liberečtí si i nadále udržovali pohodový náskok osmi bodů (16:8) a spanilá jízda třetím setem pokračovala. Po několika nepovedených zakončeních si oddechový čas vyžádal i liberecký trenér Demar, 24:15. Liberečtí hráči si tento set pohlídali a po zásluze vyhráli.

Do čtvrtého setu vstoupil lépe tým hostů. Za stavu 2:5 si oddechový čas vybral trenér Dukly. Za stavu 5:8 dostal liberecký Gavenda žlutou kartu za protest. Sedmým bodem svojí smečí přispěl i tak trochu netradičně Ticháček, 7:9. Dvěma esy v řadě Polák zvýšil jihočeský náskok na 8:12. Další eso, pro změnu Girauda donutilo libereckého trenéra Demara vybrat si druhý oddechový čas, 9:14. Bodový stav se ale i nadále nedařilo Dukle zvrátit, 15:22. Koncovku si hráči Českých Budějovic pohlídali a zakončili vítězně celý zápas.

Autor: Olga Roháčová

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK LVI PRAHA

V utkání 9. kola hostilo Karlovarsko pražské Lvy, stejně jako v loňském finále se nakonec z vítězství radovali domácí volejbalisté.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Lvi Praha 3:2 (25:16, 28:26, 19:25, 22:25, 15:10)

Rozhodčí: Petr Kvarda, Matěj Dmejchal

Počet diváků:  890

Domácí: Weir, Lamanec, Ihnát, Zajíček, Keemink, Juhkami, libero Pfeffer. Střídali: Kasan, Pastrňák, Wiese, Patočka, Sasak

Hosté: Smith, Todua, Schouten, Kriško, McCarthy, Janouch, libero Moník. Střídali: Pliasetskyi, Čech, Tibitanzl, Kollátor

Daniel Pfeffer(kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Super dva první sety, kdy první jsme si řekli, co budeme hrát a splnili jsme to do puntíku. Ve druhém setu relativně taky, tam jsme si konec zavařili sami, ale pak nám došli baterky. Tahali jsme nohy a taky to ty dva sety tak vypadalo. Tie-break je loterie, ale myslím si, že jsme v něm byli lepší a vyhráli.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Pro nás krásné vítězství, ale je třeba poděkovat oběma týmům za předvedenou hru. Myslím si, že pro diváky to byl výborný zápas a v určitých činnostech jsme byli lepší my, v určitých Praha, proto z toho nakonec bylo pět setů. My jsme měli snový vstup do zápasu a bojovností jsme urvali i druhý set. Pak se karta otočila za přispění pražského univerzála, který nám dělal velké problémy. V pátém setu jsme se vrátili k trochu větší preciznosti jak na bloku, tak obraně v poli a podařilo se nám sehrát pár bodových balonů, kterými jsme rozhodli zápas v náš prospěch.“

Jakub Janouch(kapitán VK Lvi Praha): „Gratulace domácím. Jsem smutný, že jsme neodvezli dva body, protože jsem tomu týmu věřil. Nicméně myslím, že to byl dnes pěkný volejbal a kdo se díval, ať už v hale nebo na internetu, tak určitě neprohloupil. My musíme spadnout na zem, makat dál a soustředit se na další zápas.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Myslím, že utkání bylo trochu jak na houpačce, jeden set jasný pro Karlovarsko, jeden set jasný pro nás. Zápas byl velice vyrovnaný, ale rozdíl byl podle mě hlavně na servisu. Karlovarsko má tři a více hráčů, kteří umí svým tvrdým podáním dobře zahájit set, jako se stalo v prvním a pátém setu. My musíme zlepšit naše podání, jestli chceme vyhrávat, protože při těchto těžkých utkáních je podání velice důležité.“

Úvod reprízy loňského finále vyšel lépe Karlovarsku, když po zkaženém podání hostů přišla tříbodová série domácích. Smečí z pipu a esem se blýskl Jakub Ihnát a domácí se zaslouženě ujímají vedení 6:3. První time-out utkání si vzal trenér Lvů za stavu 8:4 pro domácí. Po vytlučení pražského dvojbloku Patrikem Lamancem se domácí dostali do pětibodového vedení 12:7. Za stavu 15:10, po dvou úspěšných Varských blocích, si vzal pražský trenér svůj druhý oddechový čas. Ani tím se nepodařilo zastavit rozjeté hráče Karlovarska, kteří navýšili své vedení na 22:12. Zkaženým podáním ukončil tento set Tomáš Kriško. Po téměř bezchybném výkonu domácích šel první set v jejich prospěch.

Začátek druhého setu doprovázelo mnoho zkažených podání z obou stran. Po čtvrtém zkaženém podání domácích v tomto setu se ujali hosté vedení 8:6. Po výtečném zákroku Moníka v poli Pražané zvýšili na 11:8. Po úspěšných blocích hostů si vzal svůj první oddechový čas trenér domácích. Tento krok mu vyšel na výbornou, Kriško po timeoutu zkazil servis a Karlovaráci krásným esem a smečí z handy snížili náskok soupeře na pouhý jeden bod. Hostující trenér na to reagoval oddechovým časem. Za stavu 13:13 přišel do hry Martin Tibitanzl, který nahradil Toduu. Juhkami skvěle trefeným servisem přímo na základní lajnu poslal svůj tým poprvé v tomto setu do vedení, stav byl 16:15. Na eso od Jakuba Ihnáta reagoval hostující kouč svým druhým time-outem, Vary se ujaly vedení o dva body, 20:18. Po chybě na síti karlovarského blokaře a srovnání stavu na 20:20 sáhl Jiří Novák k oddechovému času. Adama Zajíčka na servis vystřídal Matěj Pastrňák. Toto střídání bohužel nevyšlo. Esem v podání Keeminka šlo Karlovarsko do dvoubodového vedení, 23:21. Příjem na straně Karlovarska přišel posílit Lukas Wiese, který nahradil Jakub Ihnáta, bohužel neúspěšně a hned po této výměně šel slovenský reprezentant zpět na hřiště. Tento set ukončil smečovaným servisem Jakub Ihnát a Karlovarsko vyhrálo nejtěsnějším možným rozdílem 28:26.

Po dvou sporných balonech se Lvi ujali vedení 3:1 v úvodu třetího setu. Překvapivou smečí hned po příjmu srovnal Keemink na 5:5. Po zkaženém přijmu a útoku v podání Juhkamiho si za stavu 6:9 vzal trenér Jiří Novák první oddechový čas. Po reflexivním zákroku v poli Patrika Lamance srovnává Karlovarsko na 11:11. Po sérii nevynucených chyb domácích bere jejich kouč oddechový čas za stavu 15:11. Lvi jsou ale k nezastavení, ujímají se vedení 20:11. Schouten během této sérii dal čtyři body přímo ze servisu. Trojstřídání, při kterém se do hřiště dostali Pastrňák, Kasan a Sasak, výrazně přispělo ke zlepšení hry domácích. Trenér hostů sáhl za stavu 24:19 k time-outu. Tento krok se mu vyplatil a hned poté Pražané skvělým útokem ukončili set a snížili na 1:2.

Vstup do čtvrtého setu byl vyrovnaný. Po individuálních chybách na obou stranách bylo srovnáno 5:5. Po vytlučení pražského dvojbloku Patrikem Lamancem za stavu 11:9 sáhl trenér Lvů k time-outu. Tento krok se mu povedl a Lvi srovnávají na 11:11. To vyústilo v oddechový čas na druhé straně. Po sporném balonu neudržel Kriško nervy na uzdě a dostal žlutou kartu. Nahrávač Jakub Janouch srovnal smečí hned po příjmu na 16:16. Po přímém bodu ze servisu se Pražané dostali do vedení 19:18. Jiří Novák na to ihned reagoval oddechovým časem. Za stavu 21:19 šel do hry Valerii Todua na místo Jakuba Janoucha. Toto střídání se trenérovi hostů podařilo a Lvi díky nadraženému balonu na bloku, zvyšují náskok na tři body. Stav je 23:20 pro Pražany. Hostující trenér nenechává nic náhodě a hned po úspěšném útoku Varů bere time-out. Adam Schouten vytlouká blok Varů a zajistil tím svému týmu minimálně jeden bod do extraligové tabulky, stav utkání je 2:2.

Rozhodující sada se vyvíjí zpočátku velmi vyrovnaně, 5:5. Poslední bod před změnou stran si připisují domácí a ujímají se vedení 8:7. Hned po změně stran přidal Jakub Ihnát přímý bod z podání a poprvé se někdo v tomto setu ujal vedení o dva body. Trenér Lvů reagoval oddechovým časem. Jakub Ihnát se nenechal rozhodit a hned po time-outu přidává eso. Kouč hostí znovu sáhl po oddechovém času. Tentokrát se mu to vyplatilo a Lvi snižují na rozdíl dvou bodů. Patrik Lamanec krásnou smečí protloukl trojblok a vrací Karlovarsku tříbodový náskok, 11:8. Na podání nastupuje z lavičky Lvů Pliasetskyi, ale jeho podání končí v zámezí a Vary díky této chybě udržují náskok tři bodů. Patrik Lamanec vytloukl blok a Karlovarsko se dostalo k prvnímu mečbolu. Trenér Novák sáhl k dvojímu střídání, do hry se dostává Sasak a Kasan. Jakub Ihnát proměnil hned první mečbol a bonusový bod putuje na konto domácích. Tiebreak skončil 15:10. MVP zápasu byli Jakub Ihnát a Adam Schouten

Autor: Jakub Zaplatel, foto Ondřej Kalmán

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VSC FATRA ZLÍN

Skoro po měsíci se benátečtí volejbalisté vrátili do domácího prostředí. Dva těžké zápasy s Jihostrojem a u Lvů vyzněly bez bodu a jedno kolo měly pauzu. Dnes přijel do Benátek Zlín, který proti jiným sezónám hraje velice dobře. V průběžné tabulce je na devátém místě tři body před Benátkami, které mají v oblibě pětisetové bitvy, kde získávají velmi důležité body. Oba dnešní trenéři Aleš Dittrich a Přemysl Obdržálek se spolu dobře znají, protože proti sobě nastupovali v naší nejvyšší soutěži po několik sezón. Ještě před pěti lety proti sobě bojovali v dresu, dnes v roli trenérů. Lépe své svěřence na dnešní duel připravil Aleš Dittrich. Benátky bez ztráty jediného setu dokázaly nad Zlínem zvítězit zásluhou kvalitního podání (9x eso) a 55% útoku.

VK Benátky nad Jizerou - VSC Fatra Zlín 3:0 (25:19, 25:20, 25:23)

Rozhodčí: Martin Možnár, Lukáš Spáčil, čároví Vladimír Horbowyj a Jiří Zich, delegát Zdeněk Škoda

Počet diváků: 350

Domácí: McAinsh Conal Tain, Durski Kamil, Pokopec Patrik, Hudák Martin, Křesťan Filip, Koranda Matěj, libero Michal Kotek. Střídali: Kratochvíl Matouš, Švandrlík Pavel

Hosté: Truong Duc Luan, Čeketa Lukáš, Čechmánek Michal, Římal Daniel, Kozák Adam, Pražák Jan, libero Viceník Adam. Střídali: Toman Ladislav, Adamec Jiří, Šulc Radim, Pavlovský Martin, Gálík Jakub

Filip Křesťan (kapitán VK Benátek nad Jizerou): Dnes to bylo velice důležité vítězství - navíc za tři body. Z hlediska posledního utkání v Praze, které se nám vůbec nevyvedlo, jsem rád, že jsme udrželi po celé utkání koncentraci. Neklesli jsme k velkým výkyvům ve hře. Víceméně si myslím, že nám vycházelo všechno. Musím pochválit kluky na příjmu podání, protože ten příjem nebyl vůbec jednoduchý a oni ho zvládli. Dnes zasloužené vítězství. Gratuluji klukům a doufám, že budeme takto pokračovat.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátek nad Jizerou): „Samozřejmě je to pro nás velmi cenné vítězství za tři body a navíc s naším přímým konkurentem o udržení extraligy. Takže výborný výsledek.“

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Z naší strany to byl dnes asi nejhorší zápas, co jsme letos odehráli. Nepodařilo se nám v této hale trefit do servisu a nedařilo se nám odbránit benátecké smečaře.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín):„Domácí hráči byli lepší na podání a tím nás odtáhli od sítě. Naopak my jsme při podání udělali spoustu chyb a nevyprodukovali jsme vůbec nic. Z naší strany to bylo dnes velmi špatné.“

Začátek utkání byl až do stavu 5:5 naprosto vyrovnaný. Při nepříjemném plachtivém podání Australana (McAinsh Conal Tain) se podařilo domácím volejbalistům odskočit o tři body (8:5 – time hosté, trojblok Benátek a chyba na útoku Lukáš Čeketa). Zlínu se podařilo dobře postaveným jednoblokem snížit na rozdíl jediného bodu (10:9 – Adam Kozák). Do tříbodového vedení se domácí volejbalisté vrací po bloku Conala McAinsh za stavu 14:11. V závěru setu se Benátkám daří na podání. Polák Kamil Durski zvyšuje čistým esem na 17:13, když nechytatelně vyškolil zlínského hráče v zóně jedna. Závěr setu si již Benátky pohlídaly a po nečisté hře obouruč vrchem Zlína se domácí radují z prvního setbolu. Na podání jde Conal McAinsh a zapisuje si další eso. Tentokrát jeho podání nezkrotil Lukáš Čeketa, od kterého se míč odráží do rohu haly a Benátky se ujímají vedení 1:0 na sety.

V druhém dějství se podařilo Benátkám získat až desetibodový náskok. K prvnímu trháku svým podáním zavelel Matěj Koranda (8:4 – eso, útok z pipe Matěj Koranda a blok Patrik Pokopec). Po dobře postavených blocích domácí zvyšují na rozdíl sedmi bodů (12:5 – blok Martin Hudák a jednoblok Kamil Durski). Na desetibodový rozdíl svým podáním padající list zvyšuje Martin Hudák (19:9 – 2x eso). Hosté se ale nevzdávají, na dvou postaveních se nebezpečně Benátkám přibližují zlepšenou mezihrou a bezchybným zakončením (21:17 – útok Ladislav Toman a Daniel Římal). Přesto první setbol druhé sady na sebe nenechal dlouho čekat. Patrik Pokopec z velké výšky se prosazuje a Benátky vedou 24:19. Dvě zkažená podání v provedení nahrávačů obou družstev nám ukončují druhý set.

Třetí set byl velice vyrovnaný, ale až od stavu 9:9. První větší bodový náskok si získali hosté, spíš to dostali jako dáreček od smečařů Benátek, kteří se třikrát netrefili do pole Zlína (1:4). Po oddechovém čase domácích se příděl bodů Zlínu zastavil a k vidění byl velmi pěkný volejbal z obou stran. Až při podání Kamila Durskiho se hra rychle srovnala a až do samotné koncovky obě družstva doslova bojovala o každý bod. Ještě za stavu 16:16 je na ukazateli skóre vyrovnaný stav. Rozhodující dvoubodové vedení získává domácí kapitán Filip Křesťan, který blokem zastavuje Daniela Římala (18:16). Dvoubodové vedení si bezchybnou hrou domácí borci udrželi až do prvního mečbolu. Patrik Pokopec tvrdým útokem otřel míč o vršek bloku Zlína a velmi slušně zaplněná hala se společně s domácími hráči raduje z prvního mečbolu (24:22). Nejzkušenější a služebně nejstarší hráč Zlína Michal Čechmánek ukončuje hřebíkem do debla signál středem a oddaluje konec utkání. Utkání ukončuje po delší mezihře Filip Křesťan z hlavního kůlu a domácí volejbalisté poprvé bodují za tři body za vítězství 3:0.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto VK Benátky nad Jizerou