25.2.2021

Komplex Beskyd z venkovní výhry pokračoval i v úvodu předkola play-off

UNIQA volejbalová extraliga mužů 2020/21 měla dnes na programu úvodní zápasy předkola play-off. Domácí týmy naplno využily výhodu domácí palubovky. Napínavé utkání se odehrálo v Odoleně Vodě, kde Beskydy už už sahaly po první výhře v sezóně na palubovce soupeře. Volejbalisté Aera však bojovným výkonem v koncovce čtvrtého setu hrozbu prohry odvrátili a tie-break byl už plně v jejich režii. Kladenští Orli měli sice proti Brnu pomalejší rozjezd, avšak jejich výkon měl stoupající tendenci, která vygradovala ve třetím setu.

AERO ODOLENA VODA – BLACK VOLLEY BESKYDY

V prvním zápase předkola play-off přivítalo AERO tým Beskyd. Po naprosto vyrovnaném utkání se nakonec radovali z vítězství domácí hráči při stavu setů 3:2 a ujalo se tak vedení na zápasy 1:0.

AERO Odolena Voda - Black Volley Beskydy 3:2 (24:26, 25:22, 24:26, 31:29, 15:5)

Rozhodčí: Činátl R., Buchar T., lajnoví Hadrbolcová Š., Gill Michal

Domácí: Taylor, Démar M., Demar L., Holubec, Hladík, Vanags, libero Kop. Střídali: Jachnicki, Svoboda, Horák

Hosté: Romannuti, Krysiak, August, Dolgopolov, Mečiar, Čechmánek, libero Moník. Střídali: Mišek, Benda, Pospíšil

Martin Hladík (kapitán AERO Odolena Voda): „Čekali jsme, že to bude válka, a to se taky přesně stalo. Přiznávám, že za stavu 1:2 a 10:14 pro soupeře to bylo opravdu náročné a už nebylo moc prostoru na chyby a zaváhání, ale přesně v tu chvíli jsme ukázali opravdovou sílu našeho týmu. Dokázali jsme se dostat do koncovky, odvrátit několik mečbolů, v tie-breaku už jsme byli výrazně lepší. Teď se musíme co nejrychleji fyzicky nachystat na další zápas a v sobotu v Beskydech uděláme všechno proto, abychom sérii ukončili.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Hrozně vyrovnané utkání, čtyři sety se to rozhodovalo v koncovkách a my jsme bohužel v těch, co jsme prohráli, udělali více chyb, Beskydy ne. Až v pátém setu jsme byli schopni udělat delší sérii na podání a Beskydy zlomit. Pro nás hrozně cenné vítězství v prvním utkání, ale v sobotu hrajeme v Beskydech a zkusíme to tam uzavřít.“

Tomáš Široký(kapitán Black Volley Beskydy): „Od začátku vyrovnané a i nervózní utkání, které jsme měli ve čtvrtém setu urvat pro sebe, protože jsme to měli na ruce, nakonec je z toho prohra. Další zápas je u nás, musíme vyhrát a vrátit to sem.“

Jakub Salon (trenér Black Volley Beskydy): „Bylo to opět vyrovnané utkání. Myslím si, že jsme si to prohráli sami, protože jsme nedůsledně dohráli ten čtvrtý set, ve kterém jsme vedli a za mě jsme byli lepším týmem. Bohužel jsme ten pátý set úplně odešli, možná nás poznamenala koncovka toho čtvrtého. Máme ale sobotní zápas a chceme se sem v pondělí vrátit pro výhru.“

Začátek utkání byl z obou stran vyrovnaný, AERO bylo v mírném vedení o dva body. V polovině setu se karta obrátila a Beskydy se díky bodovým situacím samy dostaly do vedení o dva body. Poté až do konce setu se ztrátovalo. Beskydy získaly první možnost k ukončení, ale využily až třetí. Beskydy se ujaly vedení 1:0 na sety.

I druhý set začal vyrovnaně, vedení se často přelilo z jedné na druhou stranu. Ještě v polovině setu byl stav míčů vyrovnaný, před vstupem do koncovky se domácím podařilo odskočit na rozdíl tří bodů. A tak i set skončil, čímž domácí srovnali na 1:1.

Třetí set byl znovu velmi podobný setu prvnímu. Oba týmy se držely jeden druhého a nebylo k vidění, že by někdo odskočil. Až do konce setu se prakticky ztrátovalo. Hosté si v rozhodující moment pomohli servisem, kdy AERO honilo balon po hřišti, ale nedokázalo ho přendat na druhou stranu. Beskydy vedly 2:1.

Čtvrtý set byl trochu nervózní z obou stran. Hosté se dostali v polovině setu až do čtyřbodového vedení, ale domácí AERO bojovností nenechalo nic náhodě a začalo stahovat náskok hostů. Před koncovkou se na chvíli vedení přelilo ze stranu na stranu, ale jako první si šanci k ukončení vybojovali domácí. I dál se ve vedení střídaly obě strany.  A jak set předešlý skončil, skončil i set čtvrtý, tentokrát v otočeném gardu. Hosté si hůře připravili svou šanci k útoku a chybovali – 2:2.

Ve zkrácené sadě se rozhodlo v první polovině, když po skvělé sérii na podání domácích se strany měnily za stavu 8:1. I dál AERO hrálo uvolněně a bojovně a set se dohrál ke spokojenosti domácích, kteří tak vyhráli i celý zápas 3:2. Vedou tak 1:0 na zápasy. Odveta je na programu hned v sobotu ve Frýdku-Místku, kde začíná zápas od 17 hodin.

Autor: Tomáš Havlát, foto Dominika Holčíková

KLADNO VOLEJBAL CZ – VOLEJBAL BRNO

První zápas předkola play off UNIQA extraligy se proměnil v jednoznačnou záležitost kladenských volejbalistů. Středočeši zvládli těžkou koncovku úvodní sady a následně kralovali na hřišti. Brnu se postupně rozpadla kompletně celá hra a nakonec z toho vyústilo nejhorší prohraná sada v letošním ročníku. Ve třetí sadě uhráli hosté pouhých osm bodů. Středočeši se tak ujali vedení v sérii 1:0, která se nyní přesouvá na jih Moravy.

Kladno volejbal cz  - Volejbal Brno 3:0 (26:24, 25:20, 25:8)

Rozhodčí: Kvarda P., Dušek P

Domácí: Palgut, Kraffer, Zajíček, Křesťan, Hýský, Kyjanica, libero Kunc. Střídali: Mikulenka, Gottesman, Kubelka

Hosté: Truong, Jirásek, Klajmon, Chevalier, Hrazdira, Pražák, libero Lžičař. Střídali: Fitz, Jakubec, Drahoňovský, Kočvara

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Měli jsme v hlavách výsledek Českého poháru. Bylo jasné, že nás utkání může zaskočit ve špatném rozpoložení. V prvním setu jsme byli hodně nervózní. Po získané koncovce byl vývoj utkání pro nás příznivější. Jsem rád za první vítězství.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Zápas rozhodl první set. Celý jsme ho prohrávali a nakonec jsme ho získali. To byl zásadní moment. Poté už jsme byli lepším týmem než Brno. Každopádně odveta bude diametrálně odlišné utkání, protože soupeři nevycházel u nás servis. Na jejich hřišti bude úplně jiný výkon z jejich strany. Musíme se mentálně připravit tak, abychom nic nepodcenili a začátky setů byly dominantní a Brno jsme dusili od začátku.“

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Škoda prvního setu. Kdybychom ho vyhráli, tak zápas mohl vypadat úplně jinak. Poté se domácí uklidnili, postupně se dostávali do servisu a naplno se na něm ukázali ve třetím setu, kdy jim vycházel a nám trošku chyběly zkušenosti, abychom si s tím poradili.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Na to, že máme na hřišti dva sedmnáctileté hráče, tak jsme s domácími dva sety drželi krok a předváděli slušný volejbal. Třetí set jsme neustáli na přihrávce a tím Kladno získalo vítězství a zaslouženě vyhrálo.“

Kladno vstoupilo do utkání strašidelně, první čtyři body patřily hostům. Trenér Fortuník musel vzít oddechový čas a začala léčba šokem. Hosté dlouho drželi slibně získaný náskok, ovšem v polovině dějství bylo srovnáno. Pražák sice ještě dostal Brno do nadějného vedení o tři body před koncovkou setu, nicméně na druhé straně matador Hýský skládal všechny balóny. Psychickou vzpruhu domácích vzápětí stvrdil dvěma esy Kyjanica.

Jihomoravané znejistěli, což vyústilo v jejich problémy v poli. Špatná přihrávka hostů a výrazně zlepšená obrana domácích dostala Kladenské do tříbodového vedení zkraje setu. Velmi produktivní byli stálice domácích Křesťan s Hýským, které ze základní čáry podporoval na servisu dalšími esy Kyjanica. Rozdíl mezi oběma týmy narostl až na propastných osm bodů. V tu chvíli se Brňané pokusili o velkou stíhací jízdu, sami si však kazili plány početným množstvím zkažených podání, které také udělalo tečku za druhou sadou.

Závěrečná část byla kompletně v režii kladenského celku. Hosté za stavu 4:2 vypadli úplně z role a po zbytek setu dělali Kladenským pouze sparing partnery na příjmu, protože domácí rozjeli neskutečnou show na servisu, při kterém dohromady zaznamenali sedm es. Luxusní náskok o pohodlných 16 bodů využil trenér Fortuník ke střídání a první výměny v extralize odehráli mladíci Gottesman s Kubelkou, kteří na hřišti slavili jednoznačnou výhru svého celku. Středočeši se tak ujali vedení 1:0 v sérii hrané na dva vítězné zápasy.

Autor: Ondřej Jícha, foto Lenka Kožuchová