17.3.2024

Letošní čtvrtfinálová série ČEZ extraligy mužů může skončit velmi rychle

Na západě Čech se čekal urputný boj mezi domácím Karlovarskem a českobudějovickým Jihostrojem, ale všechno bylo jinak. Jihočeši si vezou domů po výhře 3:0 čtvrtfinálový mečbol. Drama nepřinesly ani ostatní zápasy zmiňovaného čtvrtfinále ČEZ volejbalové extraligy mužů 2023/24, a tak stejně jako České Budějovice, tak i Praha, Kladno a Příbram mohou čtvrtfinálovou sérii ukončit v nejkratším možném termínu.

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Karlovarsko si chtělo po prohře v Českých Budějovicích v domácím zápase získat sebevědomí a srovnat stav čtvrtfinále. To se domácím hráčům nepodařilo. VK Jihostroj České Budějovice se po výhře 3:0 dostal do vedení 2:0 ve čtvrtfinálové sérii.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Jihostroj České Budějovice 0:3 (23:25, 22:25, 23:25)

stav série 0:2

Rozhodčí: Jan Krtička, Tomáš Buchar

Počet diváků: 957

Domácí: Kock, Keemink, Ihnát, Carmody, Rodriguez Dosal, Pastrňák, libero Pfeffer. Střídali: Marelić, Baláž, Kasan

Hosté: Sedláček, Carísio, Luengas, Okolić, Gonzalez, Balabanov, libero Kovařík. Střídali: van Schie, Emmer, Leština, Ondrovič

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Malá agresivita. Přijde mi, že nevěříme tomu, že můžeme vyhrát nějakou koncovku. Budějovice jsou preciznější v nějakých momentech, a proto vyhrávají koncovky setů. My to jedeme k nim otočit a ještě se porveme.“

Ondřej Hudeček (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Myslím si, že Budějovice byly dnes lepší v obraně. My jsme nebyli schopni zakončit naše útoky. Tím si myslím, že nás Budějovice přehrály. Ale všechny sety byly od dva body, ještě není nic ztraceného.“

Eduardo Carísio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Věděli jsme, že to bude těžká hra. Vyhráli jsme v naší hale 3:2 a do utkání jsme šli soustředěně. Začali jsme velmi dobře. Ve třetím setu jsme polevili, ale vrátili jsme se do zápasu. Všichni hráli dobře. Jsem rád za tohle vítězství, ale ještě není konec a musíme vyhrát ještě jednou.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Jsme velmi rádi. Teď vedeme 2:0, ale ještě není konec, protože musíme vyhrát tři zápasy. Velmi důležité bylo dvojstřídání ve třetím setu. Výhra je krásná. V základní části jsme zde měli velký problém, prohráli jsme zde velmi rychle 0:3. Dnes jsme ukázali o hodně jinou úroveň. Dnes jsme šťastní, ale od zítra už se soustředíme na další zápas.“

Po zahájení utkání českobudějovickým hráčem Sedláčkem je začátek zápasu vyrovnaný. To se však mění od stavu 7:7, při kterém hosté odskakují na tříbodové vedení 10:7, které donutilo trenéra domácích zareagovat a vzít si první oddechový čas. Slova trenéra padla na úrodnou půdu a tým Karlových Varů snižuje ztrátu na 9:10. Poté však Jihostroj opět připisuje čtyři body v řadě, 9:14. Za tohoto stavu přichází druhý oddechový čas trenéra Hudečka. V následující rozehře je Jakub Ihnát potřetí zablokován Okolićem a dochází k jeho vystřídání za Marina Mareliće, 9:15. Tým Karlovarska nenachází na soupeře účinný recept, to se však mění za stavu 14:20, když na podání přichází domácí Dosal a podpořen zlepšenou hrou jeho spoluhráčů zatlačuje Jihostroj do defenzivy, která nebyla přerušena ani time-outem trenéra Kowala za stavu 20:17 pro České Budějovice. Na servisu nadále tvrdí muziku Dosal a karlovarský tým srovnává na 20:20. Set tedy spěje do dramatického finiše a začíná opět boj o každý míč, při kterém domácí odmítají první setbol, následujícím útokem však první set ukončuje vynikající Gonzales, 25:23 pro Jihostroj.

Druhý set navazuje tam, kde první skončil. Přetahovaná o každý bod, ani jeden tým nedává tomu druhému nic zadarmo a je to znát i na jiskření mezi soupeřícími hráči na palubovce. Za stavu 5:8 přichází první time-out trenéra Hudečka. České Budějovice však zvyšují náskok na 10:6, aby ho následně domácí srovnali, tomu výrazně dopomohl svým podáním za Edera střídající Radek Baláž, 10:10. Zápas je jako na houpačce, hosté opět odskakují na tříbodové vedení 13:10. V dalším průběhu setu opět dochází ke srovnání stavu na 18:18, avšak Jihostroj opět postupně navyšuje rozdíl bodů na 23:20 v koncovce setu a i přes snahu domácích ukončuje set vítězně 25:22.

Třetí set opět začíná přetahovanou o každý bod. Za stavu 4:3 se zlepšenou hrou domácí propracovávají až k šestibodovému náskoku, 12:6. Příjemný náskok udržují až do stavu 17:12, při kterém se k náporu odhodlávají hráči Jihostroje a snižují na rozdíl jediného bodu, 17:16. Vše je tedy přichystáno na závěrečné drama. Karlovarští hráči v závěru setu odskakují o tři body na 20:17, aby toto vedení opět ztratili. Stav je srovnán i za stavu 22:22. Třetí setu spěje ke svému konci a v závěru jsou úspěšnější hosté z Českých Budějovice, vítězí i ve třetím setu 25:23 a 3:0 v zápase.

Autor: Tým VK Karlovarska

AERO ODOLENA VODA – KLADNO VOLEJBAL CZ

V druhém čtvrtfinále ČEZ volejbalové extraligy mužů se znovu utkalo AERO proti Kladnu. Výhodu domácího hřiště mělo AERO, ale Kladenští předvedli velmi dobrý výkon a AERO hrálo ustrašeně. Kladno zaslouženě vyhrálo za 70 minut 3:0 a vede v sérii již 2:0 na zápasy.

AERO Odolena Voda - Kladno volejbal cz 0:3 (10:25, 14:25, 19:25)

Rozhodčí: Činátl R. Rychlík D.

Počet diváků: 675

Domácí: Démar, Svoboda, Osoria, Kern, Šulc, Blumbergs, libero Ježek. Střídali: Chevalier, Hladík, Srb, Jachnicki

Hosté: Seppänen, Zajíček, Platačs, Gonçalves, Graham, Neves, libero Fernandez.

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Dneska nás Kladno k ničemu nepustilo, na ničem jsme se nechytili, ani na servisu, když jsme potřebovali, na útoku, v obraně. Dostali jsme velkou mázu a doufám, že ve středu to zlepšíme a že to zvrátíme a vrátíme se sem na Vodolku. Máme v týmu sílu, takže věřím, že to ještě otočíme.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Gratuluji soupeři, nebyl to náš den, hráli jsme zle na útoku i příjmu, v každé činnosti byl soupeř lepší. Nemůžeme věšet hlavu dolů, protože se hraje na tři vítězné zápasy a myslím si, že všichni hráči i trenéři věří, že jsme schopní se vrátit do hry. Ve středu máme další zápas, určitě si musíme promluvit o věcech, které můžeme udělat lépe a jít na Kladno bojovat o výhru.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Velmi podařený výkon. Vodolka trošku víc kousala než v prvním zápase a máme radost, že jsme ten jejich tlak, který přišel hlavně v druhém setu, ustáli a nepodlehli jsme tomu. Pak se povedli série na plachtícím podání, na kterém jsme trošičku domácí načapali. Šli jsme si od začátku až do konce za vítězstvím a myslím si, že jsme takřka předvedli bezchybný výkon z prvního zápasu. Doufám, že středeční utkání bude stejně a doklepeme sérii před vlastními fanoušky do konce. Touto cestou bych chtěl poděkovat kladenským fanouškům, že přijeli v takovém počtu, rozhodně byli slyšet a děkujeme jim moc.“

Arnaud Josserand (trenér Kladno volejbal cz): „Neočekávali jsme takové utkání, protože je tu vždy těžké vyhrát. V extralize jsme tu vyhráli 3:2 a byl to opravdu velmi dobrý souboj. Odolena Voda byla trochu horší na přihrávce a my jsme byli neuvěřitelní na bodových míčích, takže proto jsme vyhráli. Ještě není nic hotové, v play-off se hraje na tři vyhrané zápasy a další zápas hrajeme doma, ale očekáváme znovu těžký zápas a jejich reakci.“

V úvodu utkání jasně Kladenští ukázali, pro co si přijeli a než se domácí pořádně rozkoukali, vedli hosté o deset bodů. I nadále Orli hráli nadstandardně na bodové míče a AERU se nedařila vůbec žádná činnost. Kladno vyhrálo rozdílem třídy první set a ujalo se vedení.

Do druhého setu vstoupilo AERO zlepšenou hrou a samo vedlo o tři body. Hosté hráli pořád stejně. Ještě v polovině setu vedlo AERO o dva body, ale pak ve dvou postaveních celý set ztratilo, body se připisovaly jen na hostující stranu. Kladno vedlo už 2:0 na sety.

A Kladno pokračovalo ve stejném tempu i ve třetím setu. Domácí se sice snažili, ale na hosty to nemohlo stačit, hráli naprosto bezchybně. Kladenští si po celý set udržovali čtyř až pětibodový náskok a set se dohrál. Kladno vyhrálo zaslouženě 3:0 a vede již 2:0 na vítězné zápasy. Chance nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen smečař Kladna Niklas Seppännen.

Autor: Tomáš Havlát, foto Miroslav Zigo

VK TROX PŘÍBRAM – VK DUKLA LIBEREC

V druhém utkání prvního kola vyřazovací části ČEZ extraligy přivítal tým VK TROX Příbram hosty ze severu Čech, Duklu Liberec. V prvním vzájemném zápase zvítězila na palubovce Liberce vskutku překvapivě Příbram, která byla na celkový postup spíše zařazována do role outsidera. V příbramské hale pak domácí Kocouři předvedli, že se o postup hodlají porvat a tentokrát Duklu přehráli ve třech setech. K senzačnímu postupu a boji o medaile domácím chybí však ještě jeden poslední krok.

VK Trox Příbram – VK Dukla Liberec 3:0 (25:21, 25:23, 25:19)

stav série 2:0

Rozhodčí: Kvarda P., Dušek P.

Počet diváků: 946

Domácí: Benitez, Rosenbaum D., Ureš F., Šábrt, Toman, Franco Gabriel, libero Verasio.

Hosté: Demar, Trojanowicz, Johansen, Dias Gomez, Urueňa, Bryknar, libero Maar. Střídali: Jemeljanovs, Pavlíček, Suda, Ticháček, Staněk, Svoboda, Červa

Filip Ureš (nejvíce bodující hráč, smečař VK Trox Příbram): „Moje hodnocení je jednoznačně pozitivní, protože jsme vyhráli a už nám zbývá jen jedno vítězství, tak snad to dotáhneme do konce a postoupíme dál. Atmosféra byla úžasná, diváci nás hnali vpřed a moc si přeju, pokud bychom nezvítězili už v Liberci, a ještě hráli znovu doma, že dorazí stejný nebo vyšší počet našich věrných fanoušků.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): „V rámci play off je to pro mě i pro celý tým skvělé vítězství, kluci hráli velmi dobře, hráli bojovně, hráli v euforii, a hlavně všichni spolu – táhli za jeden provaz, což je v zápasech play off strašně důležité. V hale byla dnes elektrizující, úžasná atmosféra a myslím, že si to dnes obě strany užily.“

Lukáš Trojanowicz (blokař VK Dukla Liberec): „Bohužel prohráli jsme 0:3 v Příbrami, hrozně mě to mrzí, ale série není u konce, myslím, že stále můžeme vyhrát. Z mého pohledu musíme víc zatlačit na obraně, protože Příbram dobře útočí a myslím, že to je ta zbraň, více zablokovat, více toho chytit v poli. Myslím, že když se na tohle budeme doma v Liberci soustředit, tak to půjde. Atmosféra v Příbrami je vždycky skvělá, o to více v play off, lidí dorazilo strašně moc a v tomhle ohledu to bylo super.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Dneska v hale skvělí fanoušci. V prvním setu, škoda, že jsme ho nevyhráli, v důležitých momentech jsme buď udělali chybu nebo domácí podržel ten nahoře – nechci se na to vymlouvat, ale v tom prvním setu byly jasné čtyři balony, které nám rozhodčí vzal a my prohrajeme nakonec o čtyři body… O výsledku celého zápasu rozhodlo hlavně to, že v důležitých chvílích ztratíme hlavu a kupíme dětské chyby, takže v momentech, kdy by bylo potřeba ukázat, že si věříme, tak naopak pod nohama půdu ztrácíme. Nic, musíme nyní zlepšit výkon, musíme hrát více odvážně, více euforicky, a když vyhrajeme doma, tak věřím, že tu sérii vyhrajeme. “

První set začal náporem domácích a kvalitním servisem z jejich strany, což znamenalo okamžitý náskok tří bodů, 4:1. Postupně se ale hra na obou stranách zastabilizovala a na ukazateli svítilo skóre 8:8. Pak ale Příbram zařadila druhý rychlostní stupeň a začala znovu budovat náskok, který znervóznil hostujícího trenéra a hosté tak čerpali oddechový čas. Domácí pak mírně polevili a hosté začali předvádět hru, na kterou jsou zvyklí. Na hřišti se objevil kapitán Lukáš Ticháček, který měl za úkol zpřesnit a zklidnit nahrávku, což se mu podařilo, a hostům se opět podařilo stáhnout pětibodový deficit. Od stavu 15:15 ovšem domácí začali tlačit tvrdým servisem a do konce setu již hostující Duklu Liberec před sebe nepustili, i když hosté ještě v koncovce nebezpečně zahrozili. První set skončil poměrem 25:21 pro domácí VK Trox Příbram.

Do druhého setu opět nastoupili odvážněji domácí hráči, kteří se nezalekli překvapivého vývoje utkání a vybudovali si náskok čtyř bodů, který udržovali. Kromě předchozích utkání v základní části soutěže se jim dařila i obrana na síti, což domácím zajistilo občas bonusový bod navíc, který zároveň sloužil jako posílení sebevědomí. Hosté nepředváděli špatný volejbal, ale nutno zmínit, že před nabitou halou domácími diváky se zřejmě některým hráčům nepodařilo dostat na jejich optimální úroveň výkonnosti. Ze základní sestavy hostů se postupně dostali ven nahrávač Bryknar, smečař Demar i univerzál Johansen. Za stavu 17:11 pro domácí celek však přišla série hostů, kteří především díky dvěma bodovým blokům začali stahovat ztrátu. Do koncovky šla Příbram se čtyřbodovým náskokem, ale hosté opět nechtěli koncovku úplně darovat, a tak se rozdíl ve skóre ztenčil na pouhý jeden bod. I v této koncovce si však příbramští hráči pohlídali důležité ztráty a zvítězili i v druhém setu poměrem 25:23.

Třetí set byl od samého začátku dosud nejvyrovnanější ze všech odehraných setů. Příbram maličko zvolnila na servisu, ale i tak předváděla stále nadstandardní herní výkon, hostující Dukla přidala ke svému výkonu bodové bloky, a tak bylo skóre stále velmi srovnané. V druhé fázi setu však začala mít navrch příbramská polovina palubovky, podporovaná hlasitými fanoušky, kteří vytvořili nevídanou elektrizující atmosféru. I na straně Liberce se objevily nevynucené chyby na útoku, nepomohly ani změny sestavy, což znamenalo, že se po hodině a čtyřiatřiceti minutách z vítězství senzačně radovala domácí Příbram, která se tak v prvním kole vyřazovacích bojů ujímá proti favorizovanému Liberci vedení už 2:0 na sety a k tomu, aby se v letošnímu ročníku zúčastnila bojů o medaile, domácím schází už jen naposledy proti Liberci zvítězit.

Autor: Štěpán Chvosta

VOLEJBAL BRNO – VK LVI PRAHA

První čtvrtfinálové utkání vyznělo jasně 3:0 pro favorita, nicméně v posledním setě bylo Brno blízko k zisku setu. Tento povedený závěr dával Brňanům naději do domácího utkání. Na začátku prvních dvou setů nabídl domácí celek slušnému počtu diváků naději na vyrovnanou hrou. Lvi ale byli koncentrovaní a zejména na podání dnes předvedli dobrý výkon a zaslouženě vyhráli 3:0.

Volejbal Brno – VK Lvi Praha 0:3 (16:25, 18:25, 17:25)

Rozhodčí: Možnár M., Kavala T.

Počet diváků: 690

Domácí: Kop, Bukáček, Dixon, Janků, Marocchi, Thiessen, libero Waclaw. Střídali: Janečka, Novák, Jehlička, Havlíček

Hosté: Madsen, McCarthy, Schouten, Čech, Crer, Janouch, libera Moník, Tláskal. Střídali: Thiel, Kollátor, Vodička

Jiří Jehlička (nahrávač Volejbal Brno): „Praha potvrdila roli favorita, byla lepší na podání, na bloku a byla tam znát jejich výšková převaha. Po vyrovnané části přišel Madsen nebo McCarthy na podání a dali nám spoustu dobrých servisů, které jsme nevěděli přihrát.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Dnes jsme si mysleli, že by Praha nemusela podávat tak dobře jako doma, ale opak byl pravdou. Servovali naprosto fantasticky, my to neustáli a od toho se odvíjelo celé utkání. Kluci bojovali, snažili se, ale ten rozdíl v podání byl strašně velký.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Jsem spokojený. Domácí nás svým podáním zatlačili jen ve druhém setu, kdy jsme trochu zmatkovali. Jinak nás celé utkání zdobil servis, ten jsme měli lepší jak domácí. Do stavu deset domácí dva sety ještě drželi krok, potom s projevila naše kvalita.“

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): „Byli jsme soustředěni od začátku, tlačili jsme hodně podáním. Bránili jsme lépe vysoké míče jako u nás doma a až na jednu pasáž ve druhém setu jsme byli pořád nahoře.“

Začátek utkání byl vyrovnaný do stavu 13:9 pro Prahu, kdy měl sérii na podání hostující Madsen. Druhou sérii na podání přidal McCarthy, kterého se snažil přerušit domácí trenér již druhým oddechovým časem. Praha měla do koncovky pohodlný náskok 17:11. Brno v koncovce zlepšilo hru, ale Lvi si set bez problémů dohráli, 25:16.

Nadějný náskok 4:1 pro Brno rychle zmazal hostující McCarthy. Hra byla vyrovnaná až do stavu 13:9, kdy měl sérii na podání Madsen. Od tohoto momentu byla hra vyrovnaná, v koncovce Lvi ale opět odskočili a vyhráli 25:18, rozhodl hlavně jejich lepší servis.

Třetí set měli od začátku setu mírnou převahu Pražané. Domácí, i když měli šanci, tak si nedokázali zpracovat, případně nahrát lehčí míče, a to je stálo vyrovnanější stav. Brnu se v prostřední pasáži povedlo uškodit podáním a mohlo se dostat bodově na Prahu. Ta ale vzápětí dobrou obranou opět odskočila, tentokrát na 21:14. Na konci setu stvrdil vítězství dobrým podáním Kollátor.

Autor: Ján Namešanský