4.4.2023

Liberecká Dukla odstartovala semifinále prvním sezónní výhrou nad Jihostrojem

Po včerejším nádherném pětisetovém prvním semifinále v Karlových Varech, kde Lvi přehráli domácí Karlovarsko 17:15 v tiebreaku, pokračovala v úterý UNIQA volejbalová extraliga mužů 2022/23 semifinálovou sérií v Liberci. Pod Ještědem v zaplněné hale Dukly se představil Jihostroj České Budějovice. VK Dukla Liberec má poslední dobou velmi špatnou bilanci s Jihostrojem. Vypadá to až neuvěřitelně, ale osmkrát za sebou s Jihostrojem podlehla. Naposledy se z vítězství radovala 27. 11. 2020. V sezóně 2018/19 se oba soupeři utkali ve finále extraligy a opět byl úspěšnější Jihostroj, který zvítězil 3:2 na zápasy. Obě družstva vždy zvítězila na domácí palubovce. Rok předtím Dukla přehrála Jihostroj 2:1 na utkání v boji o třetí místo. V sezóně 2014/15 a 2015/16 se Dukla 2x radovala z titulu, dokonce v dubnu 2015 zvítězila 4:1 na utkání právě se Jihostrojem. Jihostroj naopak 2x porazil Duklu ve finále v letech 2012 a 2014. Obě družstva jsou každým rokem žhavým kandidátem na titul a letos postoupí dále jen jeden, zda to bude Dukla nebo Jihostroj, na to si musíme počkat. Kdo 3x zvítězí, bude ve finále. Jihostroj dnes nastoupil v kompletní sestavě, to trenér Dukly Martin Demar postrádal blokaře Kruno Nikačeviće. První set odehrála Dukla ve velkém stylu a zaslouženě se ujala vedení v prvním semifinále. Druhý set se obě družstva přetahovala o každý bod až do úplné koncovky, kde zodpovědnost na sebe vzal Filip Gavenda, který koncovku zvládl na výbornou. Ve třetím setu Jihostroj dlouho vedl, ale v koncovce iniciativu převzala Dukla a zaslouženě zvítězila bez ztráty setu a ujala se vedení 1:0 na zápasy.

VK Dukla Liberec - VK Jihostroj České Budějovice 3:0 (25:20, 25:22, 25:23)

stav série 1:0

Rozhodčí: Vlastimil Kovář, Lukáš Spáčil, čároví Petr Pavlovič, Jiří Čermák, delegát Jaroslav Švejda

Počet diváků: 765

Domácí: Lukáš Ticháček, Lukas Demar, Šimon Krajčovič, Filip Gavenda, Nivaldo Diáz Gómez, Jakub Veselý, libera Silver Maar, Tomáš Hendrych. Střídali: Jan Pavlíček, Lubomír Staněk, Marcel Lux

Hosté: Matias Giraudo, Filip Stoilovič, Josef Polák, Stijn van Schie, Petr Michálek, Oliver Sedláček, libera Martin Kryštof, Michael Kovařík. Střídali: Michal Kriško, Martin Licek, Peter Ondrovič

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Získali jsme první zápas semifinále. Já osobně jsem dnes nečekal výhru 3:0, i když ty sety všechny byly velmi těžké. Myslím si, že to bylo velice vyrovnané. Hráli jsme koncentrovaně a nepoložili jsme se ve třetím setu, kdy jsme až do dvacátého bodu prohrávali. Trpělivě jsme ztrátovali a myslím si, že jsme si to dnešní vítězství i zasloužili.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes soustředěný výkon všech hráčů před krásnou diváckou kulisou. Skoro bylo vyprodáno a jenom doufám, že diváci dorazí i příště. Zvládli jsme dvě vyrovnané koncovky, prostě paráda. Už se těšíme na další zápas. Velká gratulace klukům.“

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Gratuluji Liberci k vítězství. Myslím si, že jsme to dnes soupeři trochu zjednodušili. Doma musíme předvést lepší výkon, hlavně na jednodušších balónech, na útoku a na servisu, o který jsme se vždy opírali.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Co říci k vítězství Dukly, využili domácího prostředí. Myslím si, že i zaslouženě. Nyní se vracíme domů a zde budeme bojovat o první bod.“

Dukla se v úvodu při podání Lukase Demara dostává do příjemného vedení. Může za to vysoký blok Šimona Krajčoviče a hlavně první eso utkání (5:1). Až do stavu 10:7 se obě družstva překonávají v obětavosti a k vidění je volejbal té nejvyšší úrovně. Až po zalívce Jihostroje do anténky Dukla zvyšuje své vedení a Jihostroj žádá oddechový čas (12:7 – zalívka Petr Michálek). Po návratu na hřiště tu máme druhé jestřábí oko na eso Lukase Demara a jestřáb potvrzuje správné rozhodnutí rozhodčích - eso (13:7). Po přešlapu útočícího hráče Dukly z pipe Jihostroj snižuje. Po menším zaváhání domácích hráčů v poli (hráči si dávali přednost) přichází oddechový čas i domácích (14:11). Po time o pásku sítě smečuje Nivaldo Diáz Gómez, následně se na bloku vyznamenává Jakub Veselý a Jihostroj poprvé střídá (16:11), Petr Michálek, patriot Jihostroje odchází a na jeho místo nastupuje Martin Licek. Další jestřábí oko neodhalilo teč na bloku a Jihostroj opět začíná snižovat (16:13). Lukas Demar jednoblokem zastavuje Stijna van Schieho a druhý time hostů na sebe nenechává dlouho čekat (19:14). Po ztroskotání Stijna van Schieho na bloku se snaží stůj, co stůj další své údery tvrdě proměnit, ale nejprve končí jeho smeč v sítí a následně daleko v autu (22:15). Proto na jeho místo přichází velmi zkušený hráč Michal Kriško, který to v Liberci dobře zná a s Duklou získal Český pohár, kde byl nejlepším hráčem utkání. A právě Michal Kriško začíná snižovat náskok Dukly (23:18). Po zkaženém podání Filipa Stoiloviče tu máme první setbol utkání (24:18). Opět Michal Kriško ze zóny dvě o blok oddaluje konec první sady. Ani druhý setbol Dukla neproměňuje, protože je při útoku v síti. Na třetí si musíme chvilku počkat, protože v akci je opět jestřábí oko. To neodhalilo přešlap třímetrové lajny při tvrdém útoku z pipe Lukase Demara a domácí získávají první set.

Do druhého nastupuje Dukla beze změn a v družstvu Jihostroje zůstává na palubovce Martin Licek, Stijn van Schie se vrací do hry. Úvod sady začíná velice vyrovnaně a až do stavu 6:6 se pravidelně obě družstva střídají na podání. Až velice tvrdé podání Matiase Girauda znamená přímý bod z podání a vedení Jihostroje 6:8. Trojblokem zastavuje Jihostroj útok Dukly a Martin Demar hru oddechovým časem (7:10). Další dalekonosná smeč Stijna van Schieho končí v autu a Dukla se přibližuje na jediný bod (10:11). Vadou na kráse dnešního utkání je podání obou družstev, které často končí mimo hrací plochu. Plachtivé podání Jakuba Veselého zaskočilo Martina Licka, který dostává eso (13:13). Po smeči Filipa Gavendy přes blok Jihostroje je Dukla ve vedení (15:14). A opět si musíme chviličku počkat na jestřábí oko, které má odhalit, zda od bloku Dukly se smečař dotkl míče. Tak míč od bloku šel do autu a je vyrovnáno (16:16). Jakub Veselý, jednoblokem zastavuje signál středem Josefa Poláka a Jihostroj žádá oddechový čas a na hřiště po time přichází blokař Peter Ondrovič (18:16). Jihostroj po návratu na hřiště získává blokem nepatrné vedení (18:19 – blok Martin Licek). A máme tu další velkou minelu na útoku hráče Stijna van Schieho a vedení Dukly 20:19. Na hřiště rychle přichází za Stijna van Schieho Michal Kriško, který vzápětí zastavuje útok Dukly blokem a Jihostroj opět srovnává (20:20) a drama pokračuje. Až Filip Gavenda z velké nouze rozráží blok Jihostroje a dovoluje Dukle odskočit o dva body, navíc se jedná o setbol (24:22 – time Jihostroj). Hned první setbol proměňuje Filip Gavenda nechytatelnou smečí do středu hřiště a domácí jsou jediný set od prvního vítězství v semifinále.

I další set vidíme na palubovce Duklu ve stejném složení. To Jihostroj opustil Stijn van Schie a nahradil ho Michal Kriško. A právě Michal Kriško dostává hosty rychle do dvoubodového vedení (1:3 – smeč a blok). Po smeči Dukly o pásku do autu Jihostroj zvyšuje své vedení na 1:4. Další plusový bod tvrdým servisem přidává Michal Kriško a i Dukla střídá, na hřiště přichází Marcel Lux (3:7). Jihostroji se začíná dařit na bloku a Dukla žádá oddechový čas (3:8 – blok Martin Licek). Dírkou v trojbloku z pipe snižuje Marcel Lux vedení Jihostroje (6:9). Při podání Michala Kriška Dukla smečuje z nouze do autu a hosté vedou o pět bodů (10:15). Jakub Veselý dobře postaveným blokem zastavuje Martina Licka a rozdíl je opět tři body (12:15). Poprvé se dostává v koncovce do vedení Dukla, když nahrávač Jihostroje zalil do autu. Zda byl dotek bloku, to musí potvrdit jestřábí oko, dotek nebyl potvrzen a Dukla opět snižuje (14:16 – smeč Filip Stoilovič). Michal Kriško z nouze smečuje do sítě a Jihostroj vede o pouhý bod, a proto trenér hostí Vojtěch Zach žádá time (15:16). Další smeč Jihostroje končí v autu a je vyrovnáno (17:17 – smeč Filip Stoilovič). Nádherné výměny a bezchybná hra obou týmů nám pomalu posouvá set do koncovky (22:21). Po obraně na síti je pro domácí ještě veseleji. Jakub Veselý zastavuje Michala Kriška a Dukla vede 23:21. Lukas Demar ulívkou získává pro Duklu mečbol (24:21). Jihostroj se nevzdává. Smečí Oliver Sedláček a blokem Matias Giraudo odvrací dva mečboly a máme tu oddechový čas Dukly (24:23). Až Filip Gavenda se prosazuje tvrdě skrz dvojblok Jihostroje a Dukla vítězí bez ztráty setu 3:0.