17.12.2022

Lvi dobyli českobudějovickou tvrz a první domácí výhra Příbrami

Až pražští Lvi ukončili domácí neporazitelnost českobudějovického Jihostroje. V rámci 16. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 byli v sobotu jediným hostujícím týmem, který se radoval z vítězství. Příbramští Kocouři totiž v utkání se Zlínem poprvé v letošní sezóně zvládly naplno bodovat v domácím zápase, volejbalisté Brna přehráli Benátky nad Jizerou, liberecká Dukla potvrdila roli favorita proti Black Volley a středočeské derby Odoleny Vody a Kladna se stalo kořistí Aera.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK LVI PRAHA

Domácí utkání Jihostroje mělo v prvním dvou setech klasický scénář. Českobudějovičtí zaspali v prvním setu a v druhém se dostali do herní pohody. Jenže třetí sadu vyhráli Lvi a Jihostroj v čtvrtém setu musel bojovat o tie-break. Na ten sice Jihočeši dosáhli, ale v rozhodujícím pátém setu už kralovala Praha, která si jako první připsala výhru v českobudějovické Sportovní hale.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Lvi Praha 2:3 (22:25, 25:16, 18:25, 25:17, 10:15)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kovář V. jun.

Počet diváků: 820

Domácí: Giraudo, Licek, Ondrovič, M. Kriško, Stoilovič, Polák, libero Kovařík. Střídali: van Schie, Michálek, Velát

Hosté: Vodička, McCarthy, Schouten, T. Kriško, Todua, Janouch, libera Moník, Tláskal. Střídali: Tibitanzl, Čech, Pliasetskyi, Smith

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Škoda, že jsme prohráli zrovna v domácím prostředí. Myslím si, že si za to můžeme sami. Odehráli jsme náš klasický první set, pak jsme se výborně vrátili do hry, jak už tady bývá tradicí. Nicméně jsme se sami pohřbili ve třetím setu, kdy jsme Prahu tlačili, ale každý si chtěl povídat s rozhodčím nebo protihráči. Do té doby jsme hráli dobře, ale najednou to bylo, jako když mávnete proutkem – ztratili jsme kvůli tomu koncentraci. Gratuluju Praze, my se v tomhle musíme ponaučit.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Mám k nám jedinou výtku, kterou je třetí set. Začali jsme dobře, ale pak jsme bohužel ztratili koncentraci. Tohle je bohužel naše největší slabina a musíme to změnit. Jinak gratuluji soupeři, který byl nakonec na servisu o něco šťastnější a lepší.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Dvakrát jsme během utkání vypadli z rytmu, bylo to ve druhém a čtvrtém setu kvůli servisu domácích. Vždycky jsme se následující set vrátili. Všichni odvedli super práci pro tým.“

Juan Manuel Barriel (trenér VK Lvi Praha): „Zápas byl nahoru dolů. Začali jsme slušně a myslím si, že nejdůležitější činností byl servis. Domácí měli dobrý servis hlavně ve druhém a čtvrtém setu, které také díky tomu vyhráli. Tie-break jsme vyhráli my hlavně díky Caseymu Schoutenovi a Tomáši Kriškovi. Byla to velmi vydřená výhra ve vyrovnaném zápase.“

Jak je již zvykem, Jihostroj nechal na domácím hřišti v prvním setu vynikat soupeře. Lvi Praha se třemi bývalými českobudějovickými volejbalisty byli velmi nabuzení, a především Schouten děsil domácí hráče svou obávanou dělovkou. Jihostroj navíc do zápasu musel nasadit své druhé libero Kovaříka, jelikož kapitán Kryštof nebyl po nemoci v nejlepší kondici. Jihostroj však s Pražany držel krok a dokázal zdramatizovat i koncovku. Na jejím konci ale byl Schouten, který vytloukl domácí blok – 22:25.

Klasický scénář domácích utkání Jihostroje se naplňoval i v druhém setu. Domácí začali předvádět svůj volejbal a skvěle hrál univerzál Michal Kriško. Jihostroj držel v celém setu poměrně pohodlné vedení, skvěle na bloku pracovali Ondrovič a Polák. Nepříjemný moment se odehrál ke konci setu, kdy zůstal na palubovce ležet hostující Smith. Zranění kotníku mu bohužel nedovolilo v utkání pokračovat. Druhý set byl jednoznačně pro Jihostroj – 25:16.

Třetí set už však nebyl podle zaběhnutých osnov. Jihočeši sice slibně začali a udržovali si zhruba tříbodový náskok, jenže Lvi začali utahovat. Schouten si připsal sérii bodů a domácím tolik nešel servis. Hosté z Prahy si nakonec v koncovce vytvořili tak velký náskok, že domácí nestačili set ani zdramatizovat – 18:25.

Domácí hráči se ve čtvrtém setu ocitli pod tlakem, nemohli si dovolit další zaváhání. A tak od začátku diktovali tempo hry. Giraudo zpřesnil nahrávku a Michal Kriško skládal balony na zem. Spolehlivě hrál na liberu také Kovařík. Hosté se snažili a zdramatizovali koncovku. Na vítězství to však nestačilo – domácí vyhráli přesvědčivým rozdílem 25:17.

O osudu utkání tak musel rozhodnout tie-break. Fanoušci Jihostroji přidali na intenzitě fandění, hosté však domácím v úvodu setu o několik bodů utekli. Českobudějovičtí se snažili ještě koncovku zdramatizovat, ale Lvi odskočili do vedení 14:9, a to už Jihostroj zvrátit nedokázal. Praha se tak stala prvním týmem, který dobyl českobudějovickou Sportovní halu.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VK EURO SITEX PŘÍBRAM – VSC FATRA ZLÍN

V šestnáctém kole základní části UNIQA extraligy mužů zabojovaly o důležité body týmy Příbrami a Zlína. Domácí Příbram potřebovala nutně získat body, jelikož jí patřilo předposlední místo v tabulce, Zlín se nacházel v maličko komfortnější situaci, kdy mu s 15 body patřilo sedmé místo v tabulce. Nicméně střed tabulky je letos mimořádně vyrovnaný a po 15 kolech byl rozdíl mezi sedmým a jedenáctým týmem pouhé dva body. Příbram dnes zabojovala z plných sil, předvedla excelentní výkon a zaslouženě získala tři body za první domácí výhru.

VK Euro Sitex Příbram – VSC Fatra Zlín 3:0 (25:21, 25:19, 25:16)

Rozhodčí: Dušek P., Nedbálek A.

Počet diváků: 492

Domácí: Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Hulpach, Duarte, Trojanowicz, libero Peterka.

Hosté: Kozák, Pražák, Truong, Čeketa, Čechmének, Římal, libero Viceník. Střídali: Šulc, Pavlovský, Toman, Adamec

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Už ty poslední zápasy proti silnějším týmům jsme hráli dobrý sport. Já jsem si myslel, tušil jsem, že se nám dnes podaří zvítězit. Jen jsem netušil, že některé pasáže pro nás budou až tak hladké. Musím dnes všechny kluky pochválit za velkou bojovnost. Dnes jsme předvedli kombinaci kvality a bojovnosti, takže bych ještě letos neházel flintu do žita, protože do toho play off stále ještě můžeme jít a udělat dobrý výsledek.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Získali jsme první domácí vítězství za tři body. Nám teď začíná ta série domácích zápasů s týmy, které jsou blíže okolo nás, většinou tedy před námi, ale je to ta druhá polovina tabulky a dneska myslím, že jsme to odstartovali dobře.“

Truong Duc Luan (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dneska rozhodl servis a přihrávka, Příbram nás přehrála ve všech činnostech a zaslouženě vyhrála, domácím gratulujeme.“

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Neustáli jsme tlak na servisu a domácí prostředí Příbrami. V každé rotaci jsme si udělali jednu, dvě chyby a to rozhodlo. Nedokázali jsme se dostat do vedení přes domácí, kteří byli stále nahoře. Prohra nás mrzí, ale zkrátka jsme neustáli domácí prostředí.“

Do prvního setu vstoupily oba týmy velice vyrovnaně a byl vidět bojovný výkon na obou stranách. Domácí Příbram působila klidným dojmem a i přes drobné chyby a nepřesnosti se snažila získat vedení a odskočit soupeři. Hosté se domácích drželi a hráli dobře na ztrátu až do koncovky setu, kdy bylo skóre ještě vyrovnané, 20:19 pro domácí. Poté se domácím podařilo udělat rychlou ztrátu a následně domácí univerzál Ivo Hulpach nasadil neskutečnou desku hostujícímu smečaři Lukáši Čeketovi, hlavnímu smečaři hostů, ve stylu „sto tam, dvěstě zpátky“. Od té chvíle šla psychika domácích strmě nahoru, na straně hostů spíše opačným směrem a domácí Kocouři si relativně v klidu dohráli set až do konce – 1:0.

V druhém setu se začalo ve velmi podobném stylu, vyrovnaná hra, občas chyba domácích na útoku, kterou ale dohnali skvělým servisem nebo blokem. V počtu bloků totiž domácí Příbram hostující Zlín předčila jednoznačně poměrem 9:3. Asi v polovině druhého setu sáhli hosté ke střídání smečařů, do hry naskočil místo Čekety Ladislav Toman, hlavní útočnou silou hostů byl ale po celý zápas univerzál Daniel Římal, který hrál přesně, chytře, skvěle. Příbram ale nasadila před koncovkou vyšší tempo a díky skvělému výkonu ve všech herních činnostech nedala hostům šanci skóre dorovnat, natož otočit – 2:0.

Ve třetím setu bylo tempo hry určováno výhradně domácími hráči. Po skvělém začátku 3:0 sice rychlé vedení opět ztratili, následně ho ale dokázali získat zpět a po většinu setu drželi náskok cca pěti bodů. Nutno říci, že hosté měli i trochu smůlu, občas jim totiž míč třeba těsně trefil konstrukci haly, zatímco na druhé straně míč konstrukci při podobném zákroku těsně minul, občas se míč odrazil nešťastně od bloků, zatímco na druhé straně domácí zázračně čapli, ale to už zkrátka ke hře patří a nutno říci, že výsledná statistika podání, bloků, přihrávky, útoků, počet celkových získaných bodů i bodů získaných při vlastním servisu vyzněla lépe pro domácí, což nelze zhodnotit jinak, že jejich dnešní první domácí výhra 3:0 na sety byla zasloužená.

Autor: Štěpán Chvosta

VOLEJBAL BRNO – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Bitva o body. Tak by se dalo nazvat utkání mezi domácím Brnem a hostujícími Benátkami nad Jizerou. Do play-off postupuje deset nejlepších týmů, o které se pere momentálně jedenáct týmů. Brno a Benátky jsou tabulkoví sousedé na 9. a 10. místě, takže boj se dal očekávat. Brněnský domácí výkon vypadal poprvé stabilně a jistě a až na výjimku v druhém setu byli Brňané lepším týmem. Nakonec zvítězili 3:1 a připsali si důležité tři body do tabulky.

Volejbal Brno – VK Benátky nad Jizerou 3:1 (25:17, 21:25, 25:21, 25:19)

Rozhodčí: Kavala T.,Spáčil L.

Počet diváků: 150

Domácí: Janků, Janečka, Zmrhal, Hrazdira, Crins, Kovalchuk, libero Kop. Střídali: Toman, Kočvara, Drahoňovský

Hosté: McAinsh, Durski, Pokopec, Hudák, Křesťan, Koranda, libero Kotek. Střídali: Dergunov, Švandrlík, Roháček

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Dnes až na druhý set spokojenost. Takto by to mělo doma vypadat. Pochválil bych za výkon Máru Zmrhala na postu univerzála. Důležité tři body.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Dnes pro nás zasloužené tři body. Trochu jsme si to zkomplikovali ve druhém setu. Ve variaci se Zmrhalem na postu univerzála nám to vyšlo a zaslouženě vítězíme.“

Filip Křesťan (kapitán VK Benátek nad Jizerou): „Ve venkovních utkáních se pereme pořád se stejnými problémy. Zaprvé servis-příjem, což je alfa-omega volejbalu, tato činnost se nám nedaří. Celkově venku hrajeme diametrálně odlišně než doma. Z výjimkou druhého setu bylo Brno lepší, my musíme na daných činnostech zapracovat. Gratuluji Brnu k vítězství.“

Václav Němeček (vedoucí družstva VK Benátek nad Jizerou): „Přijeli jsme sem z dálky pokusit se něco uhrát. Kluci se snažili, ale pořád se tam opakují stejné chyby. Brno mělo dobrý nástup do utkání, pak jsme se vzpamatovali a v dalších setech nás Brno vždy o pár bodů přehrálo.“

První set začali lépe domácí, postupně si dobrým servisem a precizním dohráním bodových míčů udělali náskok 12:6. Do hry se na post smečaře dostal Dergunov. Hosté ale nechtěli prodat kůži jen tak a přidali zejména na servisu, což domácím dělalo problém. Stáhli na 12:14, po ztrátě ale Zmrhal esem navyšuje na 16:12. Dalším esem navyšuje pak Hrazdira na 18:13 a hostující trenér reaguje druhým oddechem. Domácí tlačí na servisu, hosté když ztrátují, tak následně servis kazí. První set nakonec Brno vyhrává 25:17.

Začátek druhého setu je vyrovnanější. Pak si ale Brno obranou udělalo náskok 10:6, hosté reagují oddechovým časem. Benátky po time pěti body v sérií otáčí skóre (10:11), což přimělo brněnského trenéra ke svolání svých svěřenců. Brnu zvlhnul prach a není schopné odstartovat. Hosté vedou již 18:14, náskok si už nenechávají vzít a set vyhrávají 25:21.

I třetí set začínají domácí lépe, průběžné skóre 8:5 a 9:6. Ani jeden tým až do koncovky nedá více než dva body, týmy zejména dobře ztrátují. Zmrhal esem zvyšuje náskok na průběžných 20:16, následující výměnu ale hosté doslova vybojovali. Sporné rozhodnutí a následný blok domácích ale zvyšuje náskok Brna již na 23:17. Křesťan servisem ještě zlobí a nutí trenéra Marka 2x zastavit hru oddechovým časem. Set nakonec končí úspěchem Brna 25:21.

Čtvrtý set se nesl ve vyrovnaném duchu, první dvoubodové vedení si zajistilo Brno (9:7) a následně esem zvýšilo na 10:7. Benátky tuto minisérii přerušují oddechovým časem. Dalším dobrým servisem Brno zvyšuje náskok již na 17:12 a je čas na druhý time Benátek. Hostující hráči se nevzdávají a snižují na 18:16, na což reaguje trenér Marek oddechovým časem. Střídající Drahoňovský dává eso, hned nato je ale po příjmu zablokován z vysoké náhry Janků. Brno pak dobře brání a útočí bodové míče a vyhrává set 25:19.

Autor: Ján Namešanský

VK DUKLA LIBEREC - BLACK VOLLEY BESKYDY

V Liberci se dnes představil tým z Moravy - Black Volley Beskydy, který v naší nejvyšší volejbalové soutěži má odehráno nejméně let. S domácí Duklou se již střetl 7x a nepodařilo se mu získat ani jediný bod. Dvakrát Dukla zvítězila 3:0 a zbylá střetnutí skončila 3:1. Proto neměli být hosté pro domácí Duklu velkou překážkou, zejména když Dukla hraje v posledních kolech tak dobře a v minulém kole dokonce získala tři body v Karlových Varech a vyhoupla se na první místo v extraligové tabulce. Hosté se v úvodu utkání prezentovali kvalitní a bezchybnou hrou, v závěru setu z jejich strany přišly nevynucené chyby a ty rozhodly, že set patřil domácím. Beskydům se ale zásluhou kvalitního podání podařilo vyrovnat stav utkání. Třetí set zvládla na jedničku Dukla. Při podání Lukáše Ticháčka odskočila o osm bodů a v závěru při stejném postavení set prakticky ukončila. Čtvrtý set si Dukla bezchybnou hrou pohlídala a zvítězila za plný počet bodů. Beskydy si na první bod s Duklou musí ještě počkat.

VK Dukla Liberec - Black Volley Beskydy 3:1 (25:19, 18:25, 25:15, 25:22)

Rozhodčí: Roman Marschner, René Činátl, čároví Jiří Čermák, Irena Beerová

Počet diváků: 302

Domácí: Jakub Veselý, Lukáš Ticháček, Lukas Demar, Lubomír Staněk, Pāvels Jemeļjanovs, Marcel Lux, libera Silver Maar, Jan Pavlíček. Střídali: Filip Gavenda, Nivaldo Diáz Gómez

Hosté: Adam Provazník, Matěj Koloušek, Allan Goncalves Guimaraes, Marek Komorowski, Jakub Motyčka, Denys Danylov, libero Richard Struška. Střídali: Tomáš Mišek, Jakub Malík, Marek Perry, Tomas Augustin Olmedo, Daniel Fabikovič

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Jsme zase rádi za vítězství za tři body. Akorát dnes zbytečná komplikace, myslím si, že z naší strany. Beskydy se snažily vytvářet na nás tlak servisem a chvíli se jim to i dařilo. Ale zase ten zápas byl o našich možnostech. Pokud jsme hráli to, co máme, tak jsme měli pohodu a měli jsme to ve svých rukách.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Jsme rádi za tři body, nebylo to vůbec jednoduché utkání. Proti takovýmto soupeřům se nehraje lehko, ty víš, že musíš vyhrát, soupeř přijede s lehkou hlavou a hraje bez zábran, ale my jsme lajdáci. V setu vedeme velkým rozdílem a úplně vypneme koncentraci na hru a necháme soupeře dotáhnout. Cílem by mělo být zvítězit větším rozdílem a ne nechat set dojít až do koncovky. Máme vyhrát 25:12 a jít domů. Přesto jsme velmi rádi za získané tři body.“

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „Myslím si, že z naší strany to byl docela dobrý zápas. Myslím si, že proti tomu utkání s Ostravou, které se nám nepovedlo, jsme nyní zapnuli a ukázali, že volejbal hrát umíme. Škoda, že ve třetím setu jsme nechali soupeře až moc bodově odskočit a také škoda koncovky toho čtvrtého setu a také škoda, že nevezeme aspoň bod domů.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Samozřejmě Liberec je v domácím prostředí jasný favorit. My jsme v prvním setu s Libercem drželi krok do stavu 14:14, potom nám domácí odskočili. Ve druhém setu jsme dokázali být trpělivější a něco jsme zablokovali. Přiklonilo se to k nám a set jsme vyhráli. Utekl nám totálně začátek třetího setu a myslím si, že rozhodlo vrácení do hry Nivaldo Diáze Gómeze, který nás v podstatě přehrál.“

Až nečekaně vyrovnaný úvod má dnešní utkání mezi družstvy z opačných pólů tabulky. Vliv na tom má i velké množství zkažených podání z obou stran. Přesto hra obou týmů se musí divákům ve sportovní hale Dukly líbit. První náznak k bodovému úniku přichází při podání Marcela Luxe, to se na bloku vyznamenal Jakub Veselý (13:11). Po smeči Dukly do autu je brzy vyrovnáno (14:14) a drama, kdo získá první sadu, nám pokračuje. Nečistá nahrávka Beskyd posílá do dvoubodového vedení Duklu (17:15). Trošku zmatků u časomíry nám oddalují další rozehru, protože tu svítí špatný stav 16:14. Po další hře nám opět hra stojí, nyní ale při oddechovém čase Beskyd, protože Marek Komorowski vůbec netrefil při smeči míč, který doletěl až k tribuně (18:15). Čtyřbodové vedení si Dukla připisuje po bloku Jakuba Veselého a domácí s příjemným náskokem jsou blízko zisku setu (20:16). Po další nevynucené chybě na útoku Beskyd přichází druhý time hostí (22:17 – smeč do autu Jakub Motyčka). První setbol utkání na sebe nenechává dlouho čekat. Ten přichází po neuvěřitelné minele na útoku 215 cm vysokého Denyse Danylova, který úplně bez bloku středem míří do velkého autu (24:18). Dvě zkažená podání nám ukončují set, který patří domácím.

Po změně stran se hosté dostávají dobře postaveným blokem (Allan Goncalves Guimaraes) do vedení 2:4, ale přímý bod z podání Lukase Demara bodové manko rychle maže (4:4). Další bodový blok si připisuje Allan Goncalves Guimaraes, a když připočítáme eso Matěje Kolouška, hosté se ujímají vedení 4:7 – time Dukla. Svůj náskok si hosté sami snižují, když na útoku do autu míří Marek Komorowski (8:9). Při podání Tomase Augustina Olmeda se daří Beskydům odskočit o pět bodů (9:14), to se na bloku prezentoval Adam Provazník a na útoku Matěj Koloušek.  Po další přímém bodě z podání si Dukla žádá oddechový čas (10:16 – eso Adam Provazník). Ani odpočinek nezastavuje Beskydy, další bod smečí skrz trojblok přidává Marek Komorowski (10:17). Nivaldo Diáz Gómez esem snižuje vedení Beskyd, ale Matěj Koloušek stejnou mincí vzápětí sedmibodové vedení hostům vrací. Další eso, nyní na straně domácích, si připisuje Lubomír Staněk (14:19). Hostům vychází, na co sáhnou a za stavu 16:24 se radují z prvního setbolu. Zkažené podání Beskyd, smeč mimo anténku Marka Komorowski nám oddalují konec druhé sady. Druhá smeč již Markovi vychází a Beskydy vyrovnávají stav utkání na 1:1 na sety.

Dukla se z prohry v druhé sadě rychle oklepala a při podání Lukáše Ticháčka se dostává do příjemného vedení (4:0 – time Beskydy, blok Jakub Veselý, Marcel Lux a chyba na útoku Matěj Koloušek). Po odpočinku Lukáš Ticháček nadále trápí svým podáním hosty. Na bloku se vyznamenává Jakub Veselý a na útoku 3x Marcel Lux, výsledkem je druhý time Beskyd (8:0). Hostům odešlo podání, které je v minulém setu zdobilo a domácí si snadno své vedení udržují do koncovky. Při podání Lukáše Ticháčka nám náskok domácích opět začíná narůstat a za stavu 23:13 již Dukla vede o deset bodů po ostré diagonální smeči Marcela Luxe. Zkažené podání posílá domácí tým k prvnímu setbolu třetí sady. Hned první setbol proměňuje čistým esem Marcel Lux a domácí jsou ve vedení 2:1.

Nivaldo Diáz Gómez v úvodu čtvrté sady přesnou smečí z velké nouze a Filip Gavenda blokem posílají Duklu do tříbodového vedení a Beskydy k prvnímu oddechovému času (4:1). Nivaldo Diáz Gómez hraje s velkou chutí a i velmi těžké nahrávky přes celou halu proměňuje v body (6:2). Nivaldo Diáz Gómez na podání a další body naskakují na domácí konto (11:4 – útok Filip Gavenda a Marcel Lux). Až při podání Jakuba Malíka si hosté připisují kladné body (11:7 – útok Matěj Koloušek a neshoda domácích při signálu středem). Po úspěšném bloku Beskyd si žádá domácí trenér Martin Demar oddechový čas (13:10 – blok Allan Goncalves Guimaraes). Další kvalitní blok přibližuje Beskydy na rozdíl dvou bodů (15:13 – blok Tomas Augustin Olmedo). Filip Gavenda je proti, aby se Beskydy bodově dotáhly, a čistým esem zvyšuje vedení na 17:13 (time hosté). Po time se hra hostů zlepšuje a za stavu 19:18 je rozdíl minimální. V dramatické koncovce se nakonec k prvnímu setbolu, respektive mečbolu dopracovala Dukla. Kdo jiný než Nivaldo Diáz Gómez a jeho ostrá diagonála zaznamenává první mečbol (24:21). Tvrdá srážka na zadní lajně zanechává Matěje Kolouška mimo hru a René Činátl citlivě zastavuje hru, aby došlo k ošetření. Naštěstí se nic vážného nestalo (vyražený dech) a hra se opakuje. Zkažené podání Dukly oddaluje konec utkání. Ale i na druhé straně míří Adam Provazník svým podáním do velkého autu a je konec utkání. Dukla vítězí 3:1 na sety.

AERO ODOLENA VODA – KLADNO VOLEJBAL CZ

V 16. kole UNIQA volejbalové extraligy mužů přivítalo domácí AERO Odolena Voda ve středočeském derby Kladno volejbal cz. Zápas plný emocí na obou stranách nakonec vyhrálo domácí AERO poměrem 3:1 a připsalo tři důležité body do tabulky.

AERO Odolena Voda - Kladno volejbal cz 3:1 (27:25, 22:25, 25:20, 25:18)

Rozhodčí: Krtička J., Velinov E., lajnoví Jusič A., Gill M.

Počet diváků: 267

Domácí: Svoboda, Carmody, Hladík, Šulc, Horák, Chancy, libero Ježek. Střídali: Chevalier, Ferraro

Hosté: van Solkema, Hýský, Kyjanica, Platačs, Seppänen, Špulák, libero Kraffer. Střídali: Fortuník, Andersen, Grozer

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): „Já jsem samozřejmě moc rád tři body, dneska si jich moc cením. V prvním setu jsme sice tlačili servisem, ale myslím si, že jsme nehráli tak, jak bychom chtěli hrát. Třetí a čtvrtý set už asi ano a za nás důležité tři body. Už se musíme chystat na další zápas v Benátkách.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Nebyl to dneska krásný volejbal, máme dobrý pocit ze třech bodů, ale tým má na lepší hru. Důležité jsou však tři body. Stále je na čem pracovat a připravujeme se na další zápas v Benátkách. Děkujeme fanouškům za skvělou podporu.“

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Škoda koncovky prvního setu, kterou jsme si nedokázali dotáhnout, pak ten zápas mohl vypadat úplně jinak, třetí set jakbysmet. Také jsme tam měli jednu blbou sérii, kdy nám domácí odskočili a na konci dotahovali. A ten vstup do čtvrtého setu, to podle mě ani nemusím komentovat, otáčet zápas proti rozjeté Vodolce doma, když jim necháte na začátku takto čuchnout, tak pak už je to těžké. Výsledek asi mluví za všechno.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „My jsme v podstatě na dnešní zápas vůbec netrénovali. Přesto, že nebyl nějaký vložený zápas ve středu nebo ve čtvrtek, tak ten výkon nebyl špatný, ale zkrátka hrajeme s chybami, a to na Vodolku nestačilo.“

První set začal vyrovnaně, ale AERO bylo v mírném tříbodovém vedení, kladenští Orli ale dokázali stáhnout. V polovině setu si domácí znovu vybojovali díky skvělému servisu mírný odstup, ale stále se hrál vyrovnaný volejbal. V koncovce si domácí celek vedení pohlídal a ujal se vedení.

Druhý set začal velmi vyrovnaně a prakticky se na obou stranách ztrátovalo. V polovině setu se Kladno dostalo do vedení. Domácím hráčům se moc nedařilo najít recept na svého soupeře a navíc kazili. To naopak hosté hráli trpělivě a zaslouženě srovnali stav setů na 1:1.

Vstup do třetího setu vyšel lépe domácím volejbalistům, kteří si zase vybojovali tříbodové vedení. Kladenští se dotahovali, ale AERO si vždy vzalo vedení zpět, a navíc dál hrálo velmi dobře v obraně na síti i v poli. K tomu přidalo skvělý útok a do koncovky šlo se čtyřbodovým náskokem. Koncovka patřila domácím, ti tak znovu vedli, tentokrát 2:1.

Nástup do čtvrtého setu, to bylo galapředstavení Honzy Svobody na servisu. Ten nepustil hráče Kladna z podtlaku a na světelné tabuli rychle svítilo 6:0. Pak se sice začalo ztrátovat, ale náskok byl velký. Hostující Orli bojovali, ale na dobře hrající AERO to nestačilo. V konci setu se žádné drama neodehrálo a tak domácí zvítězili v derby 3:1.

Autor: Tomáš Havlát, foto Miroslav Zigo