27.4.2022

Lvi se v premiérovém finále obhájce titulu nezalekli, k bronzu má blíže Jihostroj

Finále letošního ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2021/22 mezi Karlovarskem a pražskými Lvy odstartovalo na palubovce loňského obhájce prvenství. Úvodní duel nabídl vyrovnaný souboj, který musela rozhodnout až zkrácená hra. Z první výhry, v sérii hrané na tři vítězná utkání, se nakonec radovali Pražané. Bojovat se začalo i o třetí místo. Jihostroj potvrdil roli mírného favorita a porazil Odolenu Vodu 3:0. Velkou měrou se na vítězství podílel i kapitán Jihočechů Radek Mach, pro kterého to možná bylo úplně poslední utkání v jeho bohaté extraligové kariéře před domácím publikem.

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK LVI PRAHA

V prvním zápase finálové série nevyužilo Karlovarsko domácí palubovky a pražským Lvům podlehlo těsně v tie-breaku.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Lvi Praha 2:3 (25:19, 22:25, 25:21, 17:25, 14:16)

stav série 0:1

Rozhodčí: Krtička, Kvarda

Počet diváků: 1172

Domácí: Vašina, Zajíček, Indra, Wiese, Patočka,Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Ihnát, Kočka, Římal

Hosté: Nedeljković, Janouch, Smith, Todua, van Dijk, Kriško, libero Moník. Střídali: Pliasetskyi, McCarthy, Mihajlović, Vodička

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Vyrovnaný zápas. Škoda ve třetím setu, že jsme nechytli začátek, pak jsme tekli celý set. Myslím si, že jsme dnes nepřihrávali tak, jak jsme zvyklí. Jedeme dál, ta série může být dlouhá. Jdeme urvat výhru do Prahy.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Gratulace Praze k vítězství. Byl to zajímavý zápas. Nám ze čtyř dlouhých setů nevyšli tři začátky, a i když jsme dva takovéhle sety vyhráli, tak jsme opravdu zbytečně nechali Prahu dobře vstoupit do tohohle zápasu. Myslím si, že ke konci se začal hrát trochu víc volejbal. Ty první sety byly více o servisu, ale my jsme malinko technicky odcházeli. Měli jsme horší příjem a byli jsme i míň disciplinovaní na bloku. Do budoucna lepší vstup do zápasu a budeme se s Prahou hold přetlačovat.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Extrémně vyrovnaný zápas. Sety se hodně rozhodovaly na servisu. My jsme měli ve výsledku trochu lepší obranu. Máme jedno vítězství, to nic neřeší. Musíme zregenerovat a doma vlítnout zase do zápasu a vyhrát.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Hrozně těžký zápas, přelévalo se to z jedné strany na druhou a myslím si, že ta kvalita se v dalších utkáních ještě zvedne. Jsem hrozně rád za vítězství a myslím si, že máme potenciál se ještě zlepšit.“

V Hale míčových sportů panuje úžasná atmosféra už od rozcvičky. Karlovarsko hned od začátku podle očekávání čelí palbě Lvů. Za stavu 5:1 pro Prahu si bere domácí trenér Jiří Novák oddechový čas. Po oddechovém čase si Keemink ihned rozehrává univerzála Patrika Indru a ten vytlouká pražský blok van Rijk, Todua. Indra míří na podání a dává eso. Poté trojice Keemink, Patočka, Wiese zablokovala van Rijka a Karlovarsko za svým soupeřem zaostává už jen o jediný bod, 4:5. Hned od začátku setu začínají minisouboje na síti, Patočka si počkal na Toduu a Wiese přidal eso a je srovnáno 7:7. Už podruhé posílá hřebík po lajně australský smečař Smith (12:12). Naprosto dechberoucí výměny předvádí oba týmy, ale na straně Karlovarska se postaral o vedení 17:14 hlavně Patrik Indra a Daniel Pfeffer, který zachránil několik míčů v poli. Esem pomohl ještě Wiese (18:15). Z velké výšky se prosazuje Vašina (19:16). Patočka znepříjemnil pozici pražským Lvům, ale toho Karlovarsko nevyužilo a středem se prosadil Nedeljković (19:17). Keemink uvolnil Indru na prázdnou síť a ten se nemýlí (20:17). Ze zóny šest skládá z obrovské výšky Wiese (22:17), ale reprezentační nahrávač Janouch taktéž ukazuje, že jeho smečař Smith tohle umí (22:18). Smith vytlouká karlovarský blok (22:19) a Jiří Novák uklidňuje své hráče druhým oddechovým časem. Univerzál Pražanů van Rijk posílá míč do autu a Karlovarsko má setbol. Následně při podání Vašiny smečuje také Smith do autu a Karlovarsko vítězí v prvním setu 25:19.

I začátek druhého setu se daří lépe hostujícím Lvům a za stavu 5:1 pro Prahu si bere domácí trenér první oddechový čas. Druhý set se vyvíjí úplně stejně jako první, Karlovarsko zvládlo srovnat na 5:5. Trenér Tomáš Pomr si také bere svůj první oddechový čas v druhém setu. Domácí tým dostal ze hry účastníka olympiády van Rijka a do hry se dostává Mihajlović. Fair play i v tak důležitém finálovém zápase ukazuje Todua, který přiznává Indrovi své teče na bloku a Karlovarsko srovnává na 11:11. Eso si připisuje Indra (14:12) a trenér Pomr si bere druhý oddechový čas. Vašina posílá svoji smeč do autu a hosté srovnávají na 15:15, k tomu přidává Mihajlović eso, 16:15 pro Prahu a trenér Jiří Novák si bere oddechový čas. I po něm přídává Mihajlović další eso a do hry přichází Jakub Ihnát, 15:17. O pražské bloky se snaží Vašina otřít svůj úder, ale nepodařilo se (18:15). Až Mihajlović posílá svůj servis do autu. Hosté jsou ale stále na vlně a Karlovarsku se nedaří vývoj otočit. Do hry přichází oživení v karlovarském týmu v podání Římala a Kočky, avšak hosté v koncovce vedou 20:17. Důležitý 18. bod dává Lukáš Vašina a pokračuje na servis. Zajíček vystavil stopku pro Toduu (19:21), přichází výborný zákrok Moníka v poli, ale Ihnát skládá 20:22 a následně zastavuje Tomáše Kriška (21:22). Skvělou sérií na podání se blýskl reprezentační blokař Adam Zajíček. Mihajlović vytlouká bloky Karlovarska, domácí Ihnát se neprosazuje na útoku, poté Indra kazí podání a Lvi berou druhý set 25:22.

Lepší vstup do třetího setu má naopak Karlovarsko. Indra se popichuje s bývalým parťákem z Dukly Tomášem Kriškem. Domácí tým je stále ve vedení. Středem sítě vyzval Keemink Zajíčka a ten se mu odvděčuje (7:5). Obličejem vybral Nedeljković Wieseho ránu a Moník celou situaci ještě zachránil, ale úder do ostré diagonály posílá Indra (8:6). Velmi rychle se nabídl Keeminkovi Patočka a připisuje devátý bod. Lukáš Vašina dává eso (13:10) a hostující trenér si bere oddechový čas. Domácí tým předvádí bezchybnou hru a vede 16:10. Trenér Pomr si bere druhý oddechový čas. Další skvělý zákrok v poli od Vašiny a Wiese skládá (18:11). Dvanáctý bod sice pro Prahu zajistil Smith, jenže Patočka opět útočí rychle středem a Indra připisuje eso a stav je 20:13. Dvojblokem McCarthy-Mihajlović se Lvům podařilo ubránit hlavní kůl Karlovarska a stahují náskok domácích (21:17) a trenér Jiří Novák si bere oddechový čas. Po něm Vašina posílá svůj útok do autu (21:18). Na podání přichází Smith, a když Moník předvede výbornou obranu v poli, Praha stahuje na 21:19 z pohledu domácích. Vašina se ale podruhé za sebou nemýlí a připisuje další bod Karlovarska, 22:19. Poté se Indra snažil otřít svůj útok o pražské bloky, ale challenge potvrdila bod pro Prahu. Nato Vašina umisťuje svůj úder těsně za blok a pražské pole nedokáže zareagovat, 23:21. V závěru setu kazí servis Mihajlović, van Rijk smečuje do autu a tak Karlovarsko vítězí ve třetím setu 25:22.

Začátek čtvrtého setu ovládl hostující tým (4:0) a trenér Jiří Novák reaguje prvním oddechovým časem. První bod na straně domácích připisuje Indra. Tentokrát se Karlovarsku nedaří srovnat jako v předešlých setech a sérii na podání Mihajloviće, jehož tým vede 7:1, se snaží zastavit druhým oddechovým čase domácí trenér. I druhý bod pro svůj tým zařídil Indra. Ve svém dobrém výkonu pokračuje Mihajlović (8:2), třetí karlovarský bod zajišťuje opět Indra (3:8). Smith skládá a na podání přichází Nedeljković, Todua zastavuje Vašinu (10:3). Patrik Indra se snaží svůj tým dále vytáhnout (4:10), ale Lvům se daří, speciálně Smithovi. Do hry přichází druhý nahrávač Kočka, který zachránil v poli téměř ztracený míč a Karlovarsku se Smitha konečně podařilo ubránit (5:12). Do hry přichází také slovenský reprezentant Ihnát, ale Nedeljković jej ubránil a Todua přidává eso, 16:6 pro hosty. Domácím přestala fungovat obrana, naopak Lvům funguje na jedničku. Indra poslal skvělý servis na palubovku Lvů, Kriško se nepříjemně udeřil do led bannerů ve snaze tento míč ještě zachránit, výměna se tedy opakuje. Jestli domácí tým předváděl bezchybnou hru, tak teď ji naopak předvádí Pražané, kteří jsou ve vedení 20:11. Svým výkonem zvedl svůj tým univerzál Mihajlović, který zařizuje i 21. bod. Praha si svůj náskok, který si vytvořila na začátku setu, pohlídala a ve čtvrtém setu zvítězila 25:17. První finálové utkání se rozhodne ve zkráceném pátém setu.

Pátý set je od začátku velice vyrovnaný, o bod navrch má vždy domácí tým, ale Praha zvládá ihned odztrátovat. Po úspěšné smeči Ihnáta odskakuje Karlovarsko do dvoubodového vedené 6:4 a trenér Pomr si bere oddechový čas. Po oddechovém čase skládá středem sítě Nedeljković (6:5), ale na straně domácích je úspěšný opět Ihnát (7:5). Šestý bod zařizuje pro hosty Mihajlović, pražský trojblok zastavuje Ihnáta a je srovnáno 7:7. Mihajlović posílá bombu téměř na prázdnou síť, domácí kapitán je ale připravený. Poté Patočka zastavuje blokem Nedeljkoviće (8:7) a společně s Ihnátem i Mihajloviće. Po ztrátě přichází u Pražanů na podání „žolík“ trenéra Pomra Pliasetskyi a dává eso, Lvi vedou 11:9. Indra zajišťuje pro domácí tým desátý bod, avšak arlovarský trojblok vytlouká Mihajlović, 12:10 pro hosty. I po challenge, která ukázala pražský blok v síti, jsou Lvi stále ve vedení 12:11. Keemink však skvělě ubránil Nedeljkoviće a Indra poslal nahrávku Vašinovi a stav pátého setu je srovnán, 12:12. Tahoun pražským Lvů Tomáš Kriško vytlouká dvojici Zajíček-Indra (13:12 pro hosty), ale McCarthy kazí své podání a je opět srovnáno 13:13. Smith posílá nechytatelný úder po lajně, vzápětí také kazí servis (14:14). Todua zastavuje blokem Indru, který v další rozehře útočí do autu a Praha vítězí v prvním finálovém utkání v pátém setu 16:14.

Autor: Markéta Minaříková, foto David Kratochvíl

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – AERO ODOLENA VODA

Sérii o třetí místo odstartoval lépe Jihostroj, který porazil v domácím prostředí Odolenu Vodu bez ztráty setu. Po utkání proběhl slavnostní ceremoniál pro Radka Macha, který hraje svou poslední sérii v kariéře. Kapitánovi Jihostroje aplaudovala celá Sportovní hala. Druhý zápas série se hraje v sobotu na palubovce Odoleny Vody.

VK Jihostroj České Budějovice – AERO Odolena Voda 3:0 (25:21, 25:22, 25:23)

stav série 1:0

Rozhodčí: Grabovský Z., Dmejchal M.

Počet diváků: 1156

Domácí: Sedláček, de Amo, Michálek, Mach, Schouten, Licek, libero Kryštof. Střídali: Piskáček, M. Kriško

Hosté: Horák, Démar, Svoboda, Carmody, Hladík, Shchadilov, libero Hadrava. Střídali: Ribom, Chevalier, Chancy

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „První dva sety jsme odvedli výborný týmový výkon. Chvílemi nás soupeř tlačil, ale my jsme zápas dokázali ubojovat. Udělali jsme první krok a doufám, že se nám povede i druhý.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Vítězství jsme vybojovali. Cením si toho, že nám pomohli hráči, kteří přišli ze střídačky. Bylo to fyzicky náročné a my máme dva dny na to, abychom se dali fyzicky do kupy a zregenerovali. Tento výkon se pokusíme zopakovat i na hřišti Odoleny Vody.“

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Myslím, že jsme byli málo úderní na útoku a Budějovice v něm byly lepší. Jinak to byl podle mě vyrovnaný zápas a škoda, že nám soupeř v každém setu odskočil o dva tři body a pak už jsme ztráty nedokázali dotáhnout.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Výsledek 3:0 vypadá jasně, ale všechny sety šly do koncovek. Nemyslím, že jsme byli horší na přihrávce ani v obraně. Asi jsme ale měli horší efektivitu v útoku. Neodpustím si říct, že takový zápas si zaslouží challenge, protože ne všechny rozhodnutí byly podle mě korektní.“

První utkání série o bronz odstartoval lépe Jihostroj, který si v prvním setu vybudoval náskok několika bodů. Vedl už 13:9 a náskok několika bodů si udržel až do konce setu. V průběhu první sady zářil především Radek Mach. Aby ne, byl to právě jeho večer. Loučící se veterán zaznamenal hned v prvním setu čtyři bloky a výrazně přispěl k vítězství Jihostroje v prvním setu 25:21.

Druhý set byl dlouho velmi vyrovnaný. Několikrát na sebe upozornil hostující univerzál Hladík, který pomohlo Odoleně Vodě k průběžnému vedení v setu 17:13. Českobudějovičtí ale nesložili zbraně a začali náskok smazávat. Pěti body pomohl domácím Schouten a další dva důležité bloky předvedl Radek Mach. Hosté vedli v druhém setu už 19:15, ale Jihostroj otočil stav na 21:19 ve svůj prospěch. V koncovce došlo ke sporným situacím, kdy se velmi rozčiloval trenér Kop. České Budějovice vyhrály druhý set 25:22.

Ve třetí sadě se oba týmy opět o body tahaly. Jihostroj se ale přece jen po většinu času držel v mírném vedení. Domácím se dařilo na útoku, zato AERO v této činnosti úspěšné příliš nebylo. Ani Hladíkových sedm bodů Odoleně Vodě nepomohlo. Českobudějovičtí se do vedení v koncovce dostali i díky dobře útočícímu Lickovi. Jihočeši nakonec ovládli koncovku 25:23 a v sérii vedou 1:0.

Ihned po utkání proběhl patnáctiminutový slavnostní ceremoniál pro Radka Macha, který hraje své poslední zápasy v extraligové kariéře. Kapitánovi Jihostroje aplaudovala celá Sportovní hala a převzal ceny od města České Budějovice i vedení klubu a hráčů A-týmu. Dojatý Mach poté sledoval vzkazy osobností ze světa volejbalu a také video s nejlepšími momenty své kariéry, která trvala dlouhých devatenáct sezon.

Autor: Matěj Mayer

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Schalk / Bourne (USA) – Šépka / Sedlák 2:0 (21:19, 21:17), Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) –...

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)